Chingiz Chingiz komentáře u knih

Proluky Proluky Bohumil Hrabal

Lynčujte si mne, chcete-li. Nelíbí se mi to. Ještě míň než Vita Nuova. Je mi prostě putna co dělal Bohumil střízlivý a co nalitý, co dělala Pipsy, a co pitomá atomová psací mašina Parkeo. Není tam příběh, který by mne bavil.

24.02.2019 2 z 5

Vita nuova Vita nuova Bohumil Hrabal

Nejsem hrabalofil ani toliko hrabalokonzument. A tak mne Vita Nuova neuchvacuje. Nicméně není to zlé - Pipsy, Vladimír Boudník, no a pan Hrabal. Originální je to psaní bez všeho jazykového harampádí. Nebýt toho, taky lijáku na chatě v Nízkych Tatrách, patrně bych to nedočet. Chybí mi kouzlo fabulace a příběh, na jehož vyvrcholení bych se mohl těšit. I když je pan Hrabal mistrem péra. Můj slovenskopražskej strejda Pipo ho miluje.

24.02.2019 3 z 5

Zamrzlá loď kapitána Flinta Zamrzlá loď kapitána Flinta Arthur Ransome

Jevstvujú zázračné knihy. Vedia čitatela presunúť v čase. Traja pátrači, väčšina Verneoviek, Mayovky; pravdaže všetky Ransomovky. Čítate a zažijete kúzlo návratu do čias, keď ste ešte nič nespackali, urobili ste si s kamošmi ohník, piekli ste zemiaky alebo jabká a život sa zdal moc fajn.
Kolkí kamaráti sú už niekde v hmle na druhom brehu zamrznutého jazera! Dúfam, že sa tam dajú Ransomove knižky zohnať.

24.02.2019 5 z 5

Upír z Gorjanců Upír z Gorjanců Mate Dolenc

Čítal som to pred sto rokmi, v čase, keď ma intelektuálština spojená s mysteryóznymi vecami bavila. Potom znova, v inom storočí a v čase, keď ma už dávno baví iba chovať si pár ovečiek, v lete si večer sadnúť medzi ne a dať si dobrú detektívku. No a preto tri hviezdičky. Vtedy by som dal päť, dnes by som zastal pri dvoch. I tak musím uznať, že Dolenc napísal svoj upírsky román originálne. Neopisoval, nenakúkal do cudzích zošitov. A to samotné je v tejto tematike velká vec. Roman a jeho (poeovská - odpusťte ten novotvar) upírska dievčina Lenora sa motkajú v temnom príbehu bez ambície byť niečím iným než obstojným komorným mystery príbehom. No zároveň nemöžem nepovedať, že Dolenc je znamenitý autor. Fakt to vie - lebo čítate to a ste tam, vnútorným zrakom to vidíte trojrozmerne a v temných farbách. Hoci vás to möže a nemusí baviť.

24.02.2019 3 z 5

Besnota Besnota Borislav Pekić

Najprv ma to bavilo trochu. Potom, ako sa dej rozvíjal do otravného besnenia, ma to už nebavilo skoro vöbec, no stále som tomu chcel dať šancu. Najmä po stránke správania sa ludí. No ani po tej linke nič, čo by nebolo ako z príručky pre začínajúcich autorov; všetky tie šablóny správania som už mnoho razy čítal. Takže márna moja nádej na niečo originálnejšie - besnenie autora i Besnoty vyvrcholilo zhodením atómovej bomby ako dezinfekčného prostriedku. Kristoverany!
Tá kniha je proste jeden zbesnený céčkový film, aký nedopozerá nik, kto má v hlave mozog o čosi väčší než konský gaštan. Jedna hviezdička je za nápad, ako sa to sem dá preniesť.

24.02.2019 1 z 5

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Druhú hviezdičku dávam iba zato, že ide o more, lode, rybačku - a to mám absolútne rád. No kniha, román, hrůza. Nie a nie sa tým prekúsať. Príbeh sám osebe znamenitý a zaujímavý, avšak Herman Melville z neho urobil niečo ako nekonečný náklad, ktorý musíte vyložiť, aby ste sa dostali von na vzduch. Škoda. No on tak píše. Zakrúti krkom dobrému príbehu tak, že ho vyplní nekonečným slovným nimraním, až čitatela takmer zadusí a potom sa to páči už len kritikom, ktorí to ani nedočítali, ale napíšu o Majstrovom veldiele to čo ostatní kritici, lebo nemajú gule ísť proti prúdu a povedať pravdu.

23.02.2019 2 z 5

V krajine gumeného času V krajine gumeného času Milan Valášek

Spoluautorstvo tejto knižky sa mylne pripisuje slávnemu spisovatelovi Vladimírovi Mináčovi. Ide však o jeho syna rovnakého mena, slovenského novinára a publicistu. V médiách používal meno Vladimír Tatarko.
Knižka je vydareným dielkom, popisujúcim cestu do juhovýchodnej ázie. Na niektorých fotografiách vidno určitú cestovatelskú neskúsenost - napríklad spomenutý Vlado Mináč na formálnej návšteve u moslimskej rodiny sedí pri stole v kraťasoch. V našich končinách v lete normálka, tam desné faux pas. A iné drobnosti, akými sa neskúsený cestovatel učí, niekedy aj nepríjemne. No je to úsmevné a tá knižka má jednak svoju výpovednú hodnotu, a jednak sa číta fajn. Keďže sú aj lepšie cestopisy, tak za mňa na štyri hviezdičky.

23.02.2019 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Napriek z dnešného hladiska úplnej technickej naivite je to vynikajúca vízia sveta...v ktorom už takmer žijeme. I keď nemáme na svete práve také Mocnosti a práve ten typ pestovania nenávisti. Máme Strýka Sama v roli arogantného dozorcu sveta, máme Rusko, ktoré nám cez médiá servírujú ako nepriatela hodneho každodenných dvoch minút nenávisti, máme silné a silnejúce štáty, ktoré serú na Strýka Sama a usilujú sa čím prv ho dostať o priečku pod seba aj za cenu neprirodzených spojenectiev. Máme kamery úplne všade, máme (Strýkove) družice, špiclujúce celú planétu vrátane vašej zahrádky, máme odtlačky prstov pri vystupovaní z dopravného prostriedku na Strýkov kontinent, máme ostro sledované účty v banke a karty vo vrecku, máme odpočúvané a sledované telefóny a archivované smsky. Drony poletujú dvadsať metrov nad vašou lúkou a filmujú si ako s priatelmi na verande grilujete...
Sme tam a nedá sa to zastaviť.
Neznesitelná ťažoba bytia Winstona Smitha, pane Orwelli.

20.02.2019 5 z 5

Mužský šovinismus pro pokročilé Mužský šovinismus pro pokročilé Josef Hausmann

Haha. Moc som sa bavil. Jednak pri čítaní, a jednak pri predstave, ako budú mnohé dámy vystrájať a aké komentáre sa tu zjavia. To druhé sa nenaplnilo, reakcie z Venuše sú celkove mdlé, až na ojedinelú feministickú polnicu. Som tej knihe rád. Treba totiž sem-tam naplno povedať, že za mnoho súkromného zla v živote chlapa můžou ženy. Matky, manželky, sestry. Ba aj staré mamy a dcéry. A po cestičke psychologických analýz by sme sa prepracovali až k sériovým vrahom, vychovaným matkami zrůdami.
Alebo povedzme len k důstojným dámam v noblesnom kožuchu predvádzajúcim salónne spůsoby, ktoré doma mlátia svojho starého a chorého manžela...však, mami?!

20.02.2019 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Z hlediska laického čitatele docela ucházející román. Z hlediska mého kamaráda plk. ing. XY ze SIS, skušeného čitatele a znalce, na jehož doporučení jsem mnohokrát dal nelituje, je to smyšlenka bez znalosti toho, jak tajná služba funguje. I když je Dán bejvalej polda. A je fakt literárně nadanej. Taky hodně produktivní. Hodně hodně. Třeba by Červenému kapitánovi prospělo vzít víc času na odbornou přípravu. Taky míň toho, co už jsem četl. No stejně - za mně tak víceméně...ale jo, docela dobrý.

20.02.2019 3 z 5

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je to také...čudné. Hlavný hrdina, ktorého si čitatel nijako neoblúbi, neidentifikuje sa s ním - a hle, miestami sa v ňom nepríjemne nájde. Celé je to skoro o ničom, než o bahne súkromnom uprostred bahna spoločného i spoločenského. Ale čítal som to s chuťou. A s odporom. Spoznáte v tom velkého spisovatela. Niekto mi tú knižku čajzol (sa vie, že toto slovo mám od Elviry z románu Zober prachy a leť). Musím si ju kúpiť znova. Knižku, nie Elviru - hoci nedbal by som aj aj. Možno si ju prečítam ešte raz.

20.02.2019 4 z 5

Inštinkt Inštinkt Robert W. Walker

Snaha odviezť sa na chrbte popularity Mlčania jahniat z toho kričí ako opitá šlapka na Champs Elyseés. A opisovanie či aspoň poškulovanie je v celom románe tak desně prítomné, až sa to človeku nechce dočítať. Mäsiarčina, magor loví holky. Ale nespoznáte ho, pretože odborne nepripravený autor v osobnostnej psychológii tápe, takže len hrubá šablóna. Dočítal som to...bohužel. Záver neprekvapí, je hlúpy a nevierohodný. Škoda, že z toho námetu neurobil dobrú detektívku dobrý autor.

20.02.2019 1 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Smutné, ťažké, velmi dobré - ako podla mňa všetky remarkovky. Východná fronta, pozvolné vytriezvenie z opojných táranín toho fúzkatého magora, absurdnosť hlúpej - a trpko, no spravodlivo prehratej - vojny. Nezmyselné násilie na fronte i doma, beznádej, žiadna láska so šancou na budúcnosť a žiadne kamarátstva. Len ponuré tolkienovské zlo, ničiace svet. Potom smrť chlapa, ktorého ste si nemohli oblúbiť, no nechceli ste, aby zomrel. Z rúk ruského partizána. Správne, lebo vojna. Ale zlé, zbytočné. Ako celá absurdná chorá vojna, ako chechtajúca sa Smrť. Mám rád Remarqa, lebo to videl a vedel to opísať. Dal svojimi románmi ludstvu velkú a vážnu vec. Ukazuje nekromantov. Sú i dnes. Může sa to zopakovať.

16.02.2019 5 z 5

Nadsamec Nadsamec Alfred Jarry

Celé je to vlastne len o jednom...ako spieva moj oblúbený spevák Pavol Hamel - vesmír je ružový. Komu nedoplo, je to o schopnosti vykonávať reprodukčný akt. Už úvodná veta: "Láska jest akt nemající významu, neboť jej lze opakovat nesčetnekrát" napovedá, do akého druhu sauny pre dospelých vstupujeme. A Jarry rozbieha beťársku hru, do potencie zapletie jarmočný stroj pre silákov (je to samička a je to silné, zhodnotí Nadsamec a potom to premöže tak, že z toho vyletia kolieska a strunky), vytrvalostný závod päťbicykla a lokomotívy (v ktorom jeden z cyklistov zomrie, ale nohy má zakurtované v pedáloch, takže nimi melie ako za života, a dokonca slúži ako nejaký morbídny zotrvačník - "Pozor! Strhněte ho sebou!") Predbehne ich Nadsamec na svojom bicykli. Len tak prefrčí okolo. A to všetci okrem neho jedia "perpetual motion food". Na konci sex Nadsamca s vyvolenou a skupinový lesbický sex znudených šlapiek. Ale nie vulgárne, nie perverzne. Vtipne. Takmer pri tom zhorela elektráreň. Vážne. Celé je to neskutočne vtipná absurdita. Bohovo som sa bavil.

16.02.2019 5 z 5

Svět jako vědomí a nic Svět jako vědomí a nic Ladislav Klíma

Bol rasista. A dost odpisoval od Nietzcheho aj Schopenhauera. Len to preformuloval. Ale aj tak som si v tom bahnil...a miestami ma skrúcalo nesúhlasom a hnevom a odporom. Divné, dobré.
Zato předmluva je múdro sa tváriaci kec. Tá čo je tuto hore. Pitomosť už v úvode, potom ondulovanie vzduchu na úrovni do seba zahladeného stredoškoláka, ktorý sa pokladá za intelektuála.

03.02.2019 4 z 5

Utrpení knížete Sternenhocha Utrpení knížete Sternenhocha Ladislav Klíma

Povedané vlastne všetko, tak nebudem papagájovať. Iba som chcel upozorniť na film Jana Němce V žáru královské lásky. Scénár je napísaný podla tohto Klímovho románu. Hrajú Čok, Chýlková, Landovský, etc. Šílenost. Jak kniha, ale trochu iné.

03.02.2019 5 z 5

Ťažko k tejto knihe zaujať stanovisko. V prvom rade je desně proti-režimná, až z toho úsilia působí trocha upotene. Je to o výkone trestu za sovietskej éry kdesi na sibíri. Čiže basa. No predsa máte dojem, že je to tam samý nevinný - a tomu by hádam ani najzarytejší chartista neveril. Má to byť o Ivanovi Denisovičovi, ale nedozviete sa o ňom zbla nič, na konci knihy ho poznáte sotva o trochu lepšie než na začiatku. Proste snímka dňa vo výkone trestu v drsnej base. Nasilu politická a nasilu hrozostrašná. No vo svete sú aj drsnejšie basy, a ani ich nezriadil sovietsky establishment. I dnes. Tak neviem. Tuctová novelka od literárneho disidenta, vybavujúceho si účty s režimom. Pre mňa nič moc.

03.02.2019 2 z 5

Potkan kráľ Potkan kráľ James Clavell

Silný príbeh zo zajateckého tábora. Zajatí Briti, Američania, Austrálčania etc. v pazúroch Japoncov, o ktorých nie je vela řeč, no z toho mála sa dá pochopiť, čo boli zač. Až mrazí.
Príbehy tých chlapov vnútri - podivná sociálna dynamika v podivnom mikrosvete s jeho štruktúrami. Rozličné povahy, rozličné postupy a ciele, rozličné skryté myšlienky, súkromné pozadie...zvláštny (a hrozný) mikrosvet. Potom oslobodenie. Akoby sa vynorili z nereálna do normálneho sveta bez ostnatých drotov. Zmena postojov, návrat subordinácie, rozpad priatelstva. Velmi dobré.

01.02.2019 4 z 5

Tam za řekou je Argentina Tam za řekou je Argentina Jiří Hanzelka

Mierny záujem o ďalekú Argentínu, v ktorej našli nový domov tisíce našich krajanov (aj príslušníkov mojej rodiny) velmi povzbudil znamenitý cestopis pánov Hanzelky a Zikmunda Tam za řekou je Argentína. Kniha je hrubá a určitě nie je jednohubkou pre každého. Člověk musí byť cestovatelsky a dobrodružne založený, aby pre neho mala tú správnu gravitáciu. Dnes, v čase internetu, zvlášť. No je to výborné cestopisné dielo.
PS: Pan Miroslav Zikmund oslavuje sté narodeniny. Vela zdravia, pán cestovatel!

31.01.2019 5 z 5

Dobrodružství A. G. Pyma a jiné povídky Dobrodružství A. G. Pyma a jiné povídky Edgar Allan Poe

Neskutočný hororovo - dobrodružný román! Nevedel som sa od neho odtrhnúť. Tolko výborných nápadov...tolko morbídnosti, smoly, hrůzy. Ťažko opísať, ťažko prirovnať. Jules Verne napísal k tomuto dielu volné pokračovanie (Ledová sfinga) - asi nevydržal dočítať ten úžasný príbeh a nič neurobiť.

31.01.2019 5 z 5