cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Kronika lesa: Případ ztracených ježků Kronika lesa: Případ ztracených ježků Martin Máj

(SPOILER) Autor nás bere do světa zvířátek, kde jsou ježci totální alfy a chrání celé společenství před vlky, ale jednoho dne se ztratí a osiřelý krtek je obviněn z jejich zmizení. Od této chvíle se rozbíhá zajímavé detektivní vyšetřování, které je pojaté velice zajímavým způsobem.

Autor je scénaristou, takže umí pracovat s dějem, ví, kdy je čas na vtipnou hlášku, na nějakou akci, nečekaný zvrat. To vše nám smysluplně dávkuje a je opravdu těžké knihu odložit. Čtenáře prostě zajímá, jak to celé dopadne!

Nad čím se musím pozastavit, tak jsou "dospělácké věci". Do dětské knihy jsou zakomponovány prvky, které bych v knize pro děti +6 nečekala. Na druhou stranu , tuto knihu bude dítěti předčítat rodič, takže to beru tak, že jsou tyto prvky v knize právě pro dospěláky, je čtení nenudilo.

Těším se na pokračování! :)

08.01.2024 5 z 5

Dcéra zimy Dcéra zimy Vladimíra Šebová

Poslední dobou se roztrhl pytel s fantasy tituly, které čerpají z různých mytologií. Jsem ráda, že tuto knihu mohu řadit k těm povedenějším.

Co se mi na knize líbilo:
- skoky v čase (12.; 18. a 21. století)
- dokázala ve mně vzbudit emoce (záleželo mi na některých postavách - #teammorana)

Proč nedám 5/5:
- opakování (na jedné stránce číst několikrát o -nějakém něčem- bylo únavné)
- poslední třetina (kniha má své tempo, ale samotný konec mi přijde zbytečně utnutý a uspěchaný...)

A na závěr - Vesna je kolosální tupelo...

05.01.2024 4 z 5

Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-3 Čarodějky W.I.T.C.H.: Komiks 1-3 Elisabetta Gnone

Jedno slovo - nostalgie.

Je to už sice nějaký pátek, co jsem si v knihovně půjčovala časopisy o této partě holek a musím říct, že jsem toho dost pozapomněla... bylo příjemné se do příběhu strážkyň dostat znovu.
Myslím si, že kniha je nejen pro mladší čtenáře, ale i pro nás (dinosaury), kteří s W.I.T.C.H. vyrůstali. Už teď se těším, až se dostanu k pokračování!

04.01.2024 5 z 5

Podivný počátek Podivný počátek Deanna Raybourn

Wow, Wow, Wow a ještě jednou WOW!

Dlouho jsem nenarazila na knihu, od které jsem se nemohla odtrhnout. Napínavý děj, prostředí viktoriánské Anglie, jedna zápletka za druhou... a to nejdůležitější - zábavné a zajímavé hlavní postavy (a chemie mezi nimi).
I přesto, že poslední dobou mívám alergii, když v knihách narážím na feminismus, tak zde byl použit nenásilně a smysluplně.
Tuto detektivku si zamiluje i někdo, kdo není tímto žánrem políbený.
Nemyslím si, že letos narazím na lepší detektivku.

04.01.2024 5 z 5

Pikové eso Pikové eso Faridah Àbíké-Íyímídé

Nebudu rozebírat děj, protože bych v jedné větě vyspoilerovala to, co čtenáře čeká na cca 400 stranách...

Já jsem se během čtení dost trápila. Autorka sice napsala thriller, ale ten je tak přeplácaný, že od konce první třetiny knihy bylo jasné, jak kniha dopadne. Po půlce knihy mě nic ani nešokovalo... a ten konec? To bylo dost “líné zakončení...

Na postavy jsem se nemohla vůbec napojit. Všichni jsou povrchní a řeší jen sebe. Chi je namyšlená a zakomplexovaná, D se točí v myšlenkovém kruhu a furt brečí.

Čtení bych si asi užila mnohem více, kdyby otázka rasismu a LGBT byla podána trošku jiným způsobem. Naopak na mě kniha působila dojmem, že autorka si prošla něčím ošklivým, a proto jsou všichni “bílí fanoušci bílých plášťů a špičatých čepic.

Ve výsledku mě kniha přesvědčila o tom, že kdo si chce pojistit, aby mu vyšla kniha, tak tam narve tyto motivy...

02.01.2024 2 z 5

Čertova kuchyně - Pověsti a vyprávění z města Jičína a okolí Čertova kuchyně - Pověsti a vyprávění z města Jičína a okolí Pavel Hájek

Tento tlouštík je rozdělen do několika oddílů, takže každý si přijde na své:
- O městech a všech
- O hradech, zámcích a tvrzích
- O kostelích a kaplích
- O křížích, kapličkách, sochách a obrazech
- O vodách, studánkách, rybnících a řekách
- O kopcích a údolích, o lesích a polích

V knize naleznete různé povídky, které zachycují okolí Jičína. Některé pověsti jsou poměrně dlouhé, jine kratší, další veršované a u některých to je jen jedna věta. Není to knížka na čtení před spaním. Místy jsem se musela opravdu na text soustředit a malinko jsem bojovala s nářečím... Pro knihu využití najdu - budu z ní používat texty na jazyková cvičení.

01.01.2024 3 z 5

Magie zalitá jedem Magie zalitá jedem Judy I. Lin

(SPOILER) Děkuji všem asijským bohům za slovníčky, které se nachází na konci knihy - bez nich bych byla opravdu v háji. Stejně se mi do půlky knihy stávalo, že jsem si nebyla jistá, jestli se mluví o bytosti, čaji, vesnici... ale pak si to sedlo.

Kniha se bude líbit všem, kteří milují Hru o trůny - politikaření, jedů a intrik je v této knížce požehnaně. To vše je zaobaleno vůněmi, které po chvíli dokáže cítit i čtenář.

Pokud potřebujete ve fantasy šílenou romantickou linku - máte smůlu. Kniha klade důraz na úplně jiné hodnoty a problémy. Ale pár romantických momentů v knize lze najít.

Líbí se mi, že kniha podněcuje ve čtenáři otázky a nutí jej přemýšlet např. nad tím, jestli je člověk dobrý...

Konec knihy je zajímavý a trochu mě mrzí, že v tom nejlepším kniha skončila a musím si počkat na další díl.

27.12.2023 4 z 5

Dívka v medvědí kůži Dívka v medvědí kůži Sophie Anderson

Další krásná kniha pro mladší čtenáře, ve které se dozví, že rodina a přátelé jsou k nezaplacení a není slabostí požádat o pomoc, když ji potřebujeme.

co se mi na knize líbilo:
- slovníček - usnadňuje práci s textem
- pohádky - tvoří výplň, ale zároveň jsou vyprávěny takovým způsobem, že člověk může mnohé věci odhalit dopředu

co se mi na knize nelíbilo:
- šablonovitost - kdybych na základě Chaloupky na kuřích nožkách hrála bingo, tak jej vyplním celé, protože nesnáším, když jsou knihy psané šablonovitě (pouze se liší postavy a jména)

26.12.2023 3 z 5

Aquaman: Válka o trůn Aquaman: Válka o trůn Geoff Johns

(SPOILER) Nenechte se zmást názvem komiksu - AQUAMAN - příběh se točí kolem jeho syna Arthura.
Arthur po smrti svého otce hledá Atlantidu, aby vyřídil vzkaz matce. Nakonec narazí na jejího (popsala bych jej jako) poradce a dozví se, že je králem. Děj nabere na obrátkách a než se nadějeme, tak Atlantida je ve válce se suchozemci, které brání Liga Spravedlivých. Konec nevyzradím...
I přesto, že je titul primárně o Arthurovi, tak jsem si užívala chvíle, kdy byl na scéně Batman.
Komiks má opravdu brutální ilustrace. Sice mi citoslovce přišly místy nepřesné, ale vyprávění to nijak neubralo.

21.12.2023 4 z 5

Chaloupka na muřích nožkách Chaloupka na muřích nožkách Sophie Anderson

Nejsem si úplně jistá, jestli je toto knížka pro děti. Docela chytrou a nenápadnou formou se zde řeší otázka života a smrti. Co se děje po smrti? Proč někdo musí odejít dříve a jiní výrazně později? Nedovedu si moc představit, jak tuto stěžejní část knihy může chápat malý čtenář.

Já jsem si čtení užila. I když jsem se 2/3 knihy točila v kruhu (Márinka prostě dělá vše proto, aby se vymanila ze svého poslání, ale vše tím jen zhorší). Poslední část začala být konečně akční a plná zvratů.

Z knihy si odnáším to, že je důležité si (nejen) v rodině nelhat... a také to, že mrtví milují ruskou kuchyni.

21.12.2023 4 z 5

Kam odcházejí sny Kam odcházejí sny Petra Fido

Tentokrát nevím, jak mám začít. Hmm... Knihu si představte jako jeden deník, který v sobě obsahuje tři další. Děj moc nehledejme, ten (asi) není podstatný - důležitější jsou jednotlivé motivy, se kterými autorka pracuje. Aspoň tak jsem knihu vnímala já.

Na jednu stranu smekám před autorkou, že tohle zvládla dát dohromady. Psychické problémy, sebepoškozování, téma “incestu... o tom se asi jednoduše nepíše. Na druhou stranu bych ocenila, kdyby kniha dala více prostor vypravování a netočila se v kruzích. Musím uznat, že cca posledních 30 stran jsem si užila.

Docela jsem trpěla u “ruských rozhovorů přepsaných do češtiny.

Knihu nedoporučuji nikomu, kdo má psychické problémy. I já jsem měla místy z knihy “úzkosti a musela jsem si od čtení dávat pauzu.

19.12.2023 4 z 5

Krokodýlova kapela Krokodýlova kapela Jiří Štraub

Primárně je tato kniha určena pro dětské čtenáře, ale myslím si, že by ponaučení odnesl nejeden dospělý čtenář... Autor před nás staví příběh o splněném snu. Zároveň apeluje na to, že je důležité na svých snech makat a nečekat, že to někdo udělá za nás. Také je zde kladený důraz na otázku závisti a chorobné žárlivosti. Přátelství a upřímnost jsou silnými motivy. Vyprávění je svižné, plné dobrých hlášek a doplněné zajímavými ilustracemi (musím uznat, že některé mi přišly pro “malé děti kapku děsivé). Myslím si, že tato knížka by neměla chybět v třídních knihovničkách na prvním stupni zš.

19.12.2023 4 z 5

Padlý vládce nebes Padlý vládce nebes Denisa Janštová

(SPOILER) Pokud máte rádi fantasy, kde se vše pomalinku odkrývá a vše má “svůj čas, tak tato kniha je přímo pro vás. I přesto, že kniha má své “pomalé tempo a seznamovací charakter, tak je vyprávěna hned dvěma vypravěči. Je to osvěžující a člověk si musí hlídat obě dějové linky. V knize nechybí cestování, objevování, přícházení o iluze, nečekané zvraty, magie - milovník fantasy bude nadšený. Tomuto dílu by slušelo i mnohem “svižnější tempo, ale chápu, jde o první knihu ze série. Doufám, že pokračování bude plné akce! Jinak - také chci políbit draka!

10.12.2023 4 z 5

Začátek po konci Začátek po konci Jana Jordanová

(SPOILER) Po dlouhé době čtu zase příběh, který se točí kolem smrtek a přechodem na “onen svět. Byla jsem zvědavá, jestli autorka s motivem smrti naloží nějak kreativně (například jako Kalina a jeho Hvězdorození) a byla jsem mile překvapena.

Ze všech postav jsem se zamilovala do postavy Blacka (asi za to mohla ta kapuce - “Bezejmmený efekt). Trošku mě mrzelo, že nějaká kapitola nebyla třeba z jeho pohledu. Myslím si, že by to knize dalo jiný náboj. I přesto, že má kniha 120 (krátkých) kapitol, tak děj nestojí a naopak se toho děje moc. Autorka dobře pracuje s napětím a dokázala šokovat. Jedna věc mi upřímně lezla na nervy - ta vztahová horská dráha. Připadala jsem si jako ve školce. Podle mého názoru se na ně Ellie měla vybodnout a držet basu jen s Antonym, ale začínám si zvykat, že holky v YA knihách mají paměť jako rybka Dory a odpustí komukoliv, cokoliv... Trošku mě překvapil, jak moc byl otevřený konec... ale na druhou stranu, venku je druhý díl... :)

05.12.2023 4 z 5

Spider-Man: Zvěřinec zasahuje! Spider-Man: Zvěřinec zasahuje! Mike Maihack

Lepší vstup do světa komiksu jsem si nemohla přát. Sice bylo pro mě kapku “náročné z mangy přesedlat nazpět do systému “klasického způsobu čtení a několik stran mi trvalo, než jsem zjistila, jak číst bublinky, ale pak to šlo samo! Pokud stejně jako já jste komiskem nepolíbení, tak tuto tenkou knížečku doporučuji! Stránky jsou krásně barevné, plné vtipných hlášek (ano, i dospělý tvor si zde najde úsměvné pasáže). Děj je plný akce a napětí. Čtenář se nenudí a nechce knihu odložit. Myslím si, že pokud hledáte titul, který by mohl rozjet v dítěti čtenářskou vášeň (a miluje Marvel hrdiny) - toto je dobrý začátek.

Sama jsem zvedavá na další Spajdyho dobrodružství!

27.11.2023 5 z 5

Jako liči Jako liči Tereza Navrátila

Tento “druh literatury 2x nevyhledávám, ale jsem opravdu moc ráda, že jsem se ke knize dostala.
Tuto knihu beru za takové zamyšlení... jak se chováme k lidem ve svém okolí? Proč každá odchylka od “ideálu si zaslouží být terčem posměchu? Jak se něco takového “odnaučit a jak mohu jako pedagog svým žákům vysvětlit, že takové chování zraňuje?

Nejlepší postavou v knize je Babička - já tu ženskou miluji! A až zjistíte, čím je schopna umývat okna, tak dostanete zástavu (stejně jako já)!

Bylo to svým způsobem těžké čtění, ale knížka za pozornost stojí.

A ilustrace? Víte, že je nemusím, ale tady jsem si jejich přítomnost užívala.

26.11.2023 5 z 5

Mládí na hřišti Mládí na hřišti Kódži Miura

(SPOILER) Dostáváme se na soukromou střední sportovní školu. Hned v úvodu se setkáme s hlavními “hrdiny - Činaču a Taiki. Činaču hraje basket a je fakt dobrá... Taiki je do ní zamilovaný až po uši a rozhodne se, že jí získá (ale mezitím se věnuje svému bembajsu). Souhra náhod a vtipných okolností vede k tomu, že Činaču začne bydlet s Taikiho rodinou a on je z toho v háji, protože neví, jak se má ovládat a zároveň se dostat do národní ligy, aby dokázal, že je Čiči hoden... Celý první díl se nese v duchu “bože, jak já ji miluji, ta bude jen moje... ale v průběhu čtení nacházíme náznaky, že možná společná cesta Čiči a Taikiho si projde nejedním úskalím a do hry vstoupí mnoho nečekaných proměnných.

Je to milá oddechovka a Taiki je totální, ale totální telátko!

26.11.2023 4 z 5

Manga příběhy bratří Grimmů Manga příběhy bratří Grimmů Kei Ishiyama

Tentokrát jsem vstoupila do vod, kterým jsem se dlouhá léta vyhýbala - přečetla jsem svou první mangu! Jakmile jsem pochopila, ten “fakt hloupý styl čtení, tak jsem se nechala unášet jednotlivými příběhy.
Dost mě překvapilo, že jsem po dvou, možná třech pohádkách nepociťovala potřebu “delších textů... ilustrace s bublinkami fungovaly tak dobře, že jsem si dokázala jednotlivé scény užít.

Co mě překvapilo, jak si autorka s příběhy bratří Grimmů pohrála - můžeme říci, že všechny příběhy jsou retellingem, kterému vdechla úplně jiný rozměr.

Co mě naopak vytáčelo, tak to byla chorobná touha všech postav okamžitě zůstat “spolu až do smrti. Chápu, Manga má minimum textu, takže na hluboké a propracované vztahy není čas... není prostor, ale nemuselo to být všude.

Sice nemám s čím porovnat, ale ilustrace byly brutální a bonusové ilustrace na konci knihy mi upevnily vzpomínky na jednotlivé příběhy.

Neříkám, že teď budu více číst mangy než normální knihy, ale uznávám, že je “fajn vypnout u obrázků...

25.11.2023 4 z 5

Přežila jsem Tinder Přežila jsem Tinder Sandra Sudrich

Nejprve bych chtěla všem, kteří svou drahou polovičku hledají (i touto formou) říci - držím vám palce! Někde svou druhou polovinu najdete!

Do této knihy jsem šla z jednoho důvodu - nemám (narozdíl od svého okolí) se seznamovacími aplikacemi zkušenost.

Co se týče knihy, tak to bylo takové “hořkosladké. Nevím proč, ale vůbec mi nesedl autorčin styl vyprávění. Ano, příhody byly humorné, jiné zarážející. Převažovaly popisy a místy jsem měla dojem, že jsem narazila na filosofický spis...

Celkově bych řekla, že kniha vede k celkovému zamyšlení nad tím, jak dnešní společnost přistupuje ke vztahům a čím si to sami komplikujeme...

22.11.2023 4 z 5

Smažák od Papeže Františka Smažák od Papeže Františka Zuzana Froňková

Nejprve vypíchnu to, co se mi na knize líbilo:
- čtivost - i přesto, že jsou jednotlivé povídky “ultra krátké", tak jsou čtivé. Člověk se za krátký čas dozví vše podstatné a nepřijde si zahlcen informacemi.
- humor - u nejedné povídky jsem si našla pasáže, kde jsem se upřímně zasmála.
- zkušenosti - autorka toho zažila opravdu hodně a myslím si, že některé její “vzpomínání může obohatit i čtenáře.

S čím jsem kapku bojovala:
- délka povídek - uteklo to až moc rychle... sotva jsem se do povídky ponořila, tak přišel konec.
- nedokázala jsem si všechny povídky “užít, protože v některých příbězích se mluví o něčem, co je mi vzdálené a nemám s tím zkušenost.

Celkově jde o oddechovku, kterou si můžete zlepšit náladu. :)

Dávám 3,5/5.

21.11.2023 3 z 5