cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Cesta Cesta Otakar Pospíšil

Kniha je slabá a jen silou vůle jsem se prokousala na konec.

07.08.2023 1 z 5

Kruté požehnání Kruté požehnání Emily Thiede

Do této knihy se zamiluje každý, kdo vyhledává fantasy, sarkasmus, politiku a intriky.
Autorka nás bere do světa, kde se pravidelně opakuje "konec světa" a záleží na požehnané osobě, jestli dokáže ochránit své lidi.
Musím ocenit, že jsem se nenudila. Kniha má výborné vyprávěcí tempo. Kapitoly nejsou dlouhé a na začátku následující najdeme různá moudra.
Propracovanost postav - uvěřitelné, rostou, jsou to jedinečné osobnosti. Zároveň u některých postav můžeme cítit, že slouží jako "varování", abychom takovými nebyli.
Knihu jsem prožívala tak moc, že jsem u závěrečné bitvy brečela jako želva a bála jsem se knihu dočíst. Slzy strachu nahradily slzy štěstí.
Už se těším na další díl!

07.08.2023 5 z 5

Vesmír rozhodl jinak Vesmír rozhodl jinak Theresa Black

(SPOILER) Kniha je dost specifická a rozebírá zajímavé téma.
Na knize musím ocenit, že jsem se během čtení nenudila a do poslední chvíle jsem jen mohla doufat, že R+A spolu zůstanou.
Trošku mě zarazilo, že poklidné tempo vyprávění je náhle přerušeno "teleportem" a od toho okamžiku vyprávění nabere na rychlosti - což mě fakt mrzelo, kniha by klidně dalších +100 stran mohla mít.
S jednou věcí jsem měla problém - sebevražedné choutky R. Bylo mi z toho až fyzicky zle.
Jinak bych knize nic nevytkla. Mohla být malinko delší, ale i tak je to kvalitní kousek.

06.08.2023 4 z 5

Střípky času Střípky času Petra Slováková

Já tuto knihu miluji! Už se těším na další díly!

02.08.2023 5 z 5

Stíny Citadely Stíny Citadely Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Nechci být zlá, ale bojím se čtvrté a páté knihy...

První kniha měla nějaké své mouchy, ale svět byl zajímavý a Harari perlil jednu dobrou hlášku za druhou. A přivřela jsem očko - byl to první díl...

Druhá kniha - prvních cca 100 stran bylo otravným opakováním s ukňouranou Arilou a nepochopitelnými "Marvel momenty"... Laraem tento díl dost potahal...

Třetí kniha
- po stranu 100 - se člověk musí nutit, aby četl
- opět tady máme ukňouranou Arilu (vedle toho Roakovo kňourání je úplné nic)
- jeden retardovaný plán za druhým, který vždy záhadně vyjde
- práce s časem - za jeden den se toho stane až moc a všimla jsem si, že mnohdy to působí tak, jako by postavy nemusely ani spát
- Arila opět dojde jako slepá k houslím k nové síle
- Arila dovede nové schopnosti používat lusknutím prstu a nemusí nic objevovat a trénovat (pouze zjistíme, že musí mít u sebe "element", který nakonec využije)
- Sterak furt utíká od "hlavního" úkolu a kniha má vibe "Žaludovy reakce", kdy dokáže Czechcloud mluvit půl dne o informaci, která je na max. 5 minut
- šablona - už u druhé knihy si člověk všimne "stejného scénaře", který se opakuje i v této knize
- jde poznat, že je kniha napsaná dost hooorkou jehlou...
- místy kniha připomíná motivační deník - některé se opakují FURT
- výskyt slov: činka a propaganda - jako proč? nikde o "posilovně" se doposud nemluvilo... a slovo propaganda se také nehodí

Ale na knize se mi i něco líbilo:
- máme naději, že svět bude zničený a Arila nebude - ju chú
- svět Našeptávačů je zajímavý
- Harari a jeho vztah k násilí (z pacifisty - splétačská mlátička)

Nečekala bych, že třetí knize dám tak nízké hodnocení, ale přijde mi, že tady má nakladatelství/knihkupectví jistotu, že se knihy prodají (protože Sterak) a to se odráží na (ne)kvalitě příběhu... Jsem zvědavá na další knihu (ano, jakmile bude venku čtvrtý díl, tak knihu přečtu) a doufám, že nebudu nucena dát nižší hodnocení...

31.07.2023 1 z 5

Poslední hvězda Poslední hvězda Radek Sterakdary Starý (p)

Nejprve se zaměřím na to, co se mi na knize líbilo:
- strany 253-255 - až mi slzička ukápla
- Laraem - nejsympatičtější postava v knize
- Harari - jeho ego na druhou k němu sedí, ale dost mi svým chováním připomíná šmoulu Koumáka
- vztahy - postavy projevují více emocí a máme tu i romanci
- papír - byl na omak příjemnější

Co se mi tolik nelíbilo:
- superhrdinský komplex - postavy nám zničehonic začnou ovládat vyšší stupně "magie"; rozpráší každého nepřítele a zejména u Arily je to ultra otravné (nic pořádně neumí, ale je vždy ta nejmocnější)
- opět toho bylo "moc" a člověk se místy do čtení musí i nutit

27.07.2023 3 z 5

Stříbrné město Stříbrné město Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Četla jsem 1000+ kladných a nadšených recenzí a po první třetině textu jsem měla chuť se všech zeptat, jestli jsme četli stejnou knížku. Kniha je předimenzovaná - moc témat načnutých a ve výsledku nevíme o ničem nic; to, že Arila je záhádný samouk, který vše zvládne - to jsem za polovinou knihy už v zájmu mého duševního zdraví neřešila; gramatické chyby; protiřečení; ploché postavy; ukňouraná hlavní hrdinka... našla bych asi hodně věcí, které knihu sráží, ALE - jde o prvotinu, takže to beru tak, že se tady autor hledal a nakladatelství proti němu nešlo, protože je populární...

Harari - jediná postava, kterou si člověk zamiluje, protože je mnohem zajímavější než hlavní hrdinka. Jeho nemoc, omezení, inteligence, sarkasmus, nadšení, experimenty...

Doufám, že další díl bude o 110% lepší, protože tohle... tohle byl jeden velký myšmaš...

24.07.2023 2 z 5

Všechno, co jsem zapomněla Všechno, co jsem zapomněla Adéla Chrástecká

Nejsem milovník poezie a 2x veršovánky nemusím. Ale u této knihy jsem narazila na verše, které mě hluboce zasáhly a přinutily se i zamyslet nad významem. Určitě doporučuji všem (ne)milovníkům poezie!

23.07.2023 4 z 5

Hlubiny města Hlubiny města * antologie

Co povídka, to originál.

Našla bych povídky, které považuji za slabší, ale naopak i povídky, které jsou 10/10. Záleží na vkusu čtenáře a myslím si, že si každý v knize najde to své. Trochu nechápu ty "wtf" ilustrace - měla jsem pocit, že občas s dějem nijak nespolupracují, ale je jich málo a dá se to dobře ignorovat.

Česká urban fantasy scéna není vůbec mrtvá a doufám, že se více pisálků pokusí o tento subžánr!

22.07.2023 4 z 5

Tajemství černé dámy Tajemství černé dámy Kateřina Loučková

Kniha má své kouzlo a svého čtenáře si najde.

22.07.2023 3 z 5

Sivá krev Sivá krev Marie Domská

(SPOILER) Trochu jsem překvapená, že je tato kniha zařazena do "žánru: Pro děti a mládež". Vzhledem k tomu, že je nám předložené imaginativní fantasy, tak bych knihu doporučila starším a "zkušenějším" čtenářům.

Jakmile se do knihy pustíte, tak jste "nemilosrdně" hozeni do světa elfů a postupně zjišťujete, co se stalo a stane se. Kniha má "pravidelný rytmus" - zajímavější části byly ty, kdy princ vypravoval o své cestě na povrch a zpátky; ty jsou narušeny "nudnějším" vyprávěním z "aktuální situace", kdy princ cestuje podzemím s nějakým mužem, kterému musí svůj příběh vyprávět. Nakonec se obě roviny protnou a z toho "chaosu", který nemusí dávát smysl se stane příběh, který má hlavu a patu.

Na knize musím uznat popisy sivů a elfů. Způsob vlád; intriky; magii; politiku. Některé části byly až moc detailní a jiné by si detailnost zasloužily. Trošku jsem byla zskočena, že příběh měl relativně otevřený konec.

S čím jsem poprvé (po dlouhé době) měla problém, tak to bylo to, že jsem si nedovedla některé bojové scény i pasáže představit. Trochu asi za to mohlo to, že se velká část příběhu odehrává v absolutní tmě.

Ještě dlouhou dobu budu knihu rozdýchávat, ale myslím si, že i v zahraničí by si své čtenáře našla.

22.07.2023 5 z 5

Dědici Remiey Dědici Remiey Anna Tausigová

Nemyslela jsem si, že se někdy dočkám zajímavého zpracování fantasy světa... ale tato kniha si mě získala. Propracovaný děj; postavy jsou uvěřitelné; plynulé vyprávění; vztahy; traumata,... kniha toho obsahuje hodně a je B O Ž Í! Trošku mě mrzel ten konec - tam se mi to jevilo uspěchané, ale hádám, že to tak muselo být, aby se čtenář těšil na pokračování! Takže... tuto knihu si každý milovník fantasy musí přečíst!

17.07.2023 5 z 5

Poslední noc Poslední noc Zara M. P. Cole

(SPOILER) Pokud hledáte zajímavý svět s upíry a fantasy prvky - tato kniha je pro vás.

Autorka nám zde představuje zajímavý (a promyšlený!) svět, ve kterém proti sobě stojí upíři a lidé. Existuje zde "temný kult", který tahá za nitky. osud svede dohromady princeznu Julii a vůdce upírů - Gabriela. láska, intriky, pravda, nenávist - to vše v knize naleznete. Hlasy v princeznině hlavě - 10/10.

mám tady několik ale:
- mluva - nehledě na věk, postavení, situaci - všichni mluví stejně - jako "puberťáci" - proč?
- Julie - do určité doby se dá s dívkou soucítit, ale její uKŇOURANOST a mesiášský komplex (díky kterému umře dost postav) - je otravný a po chvíli si přejete, aby další ránu do hlavy nepřežila
- nelogičnost - některé pasáže/momenty jsou tak "zvláštně pospsány", že je těžké si danou situaci představit

15.07.2023 3 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Pokud se chystáte číst tuto knihu, tak se musíte obrnit velkou dávkou trpělivosti.
Děj je místy předvídatelný a narušen bývá dlouhými poetickými popisy. Občas vyprávění sklouzne až do sociologicko-filosofické roviny. Je to tedy čtení pro zkušenějšího čtenáře.
Naše hlavní hrdinka - Tess - je naivní, citlivá, lehce manipulovatelná osoba, která si dovede šlapat po vlastním štěstí. Mnohdy její tvrdohlavost způsobí, že trpí i lidé kolem ní. Možná ji omlouvá to, co sama během dospívání prožila, ale já jsem s Tess ztrácela postupně trpělivost...
Co na knize naopak musím ocenit, tak je to, že nám dokáže předat věrohodné svědectví o viktoriánské Anglii - po přečtení si člověk hned uvědomí, že se zase tak špatně nemá.

A co musím opravdu vyzdvihnout, tak CooBoo obálka je překrásná a svým způsobem se jedná o spoiler! :)

08.07.2023 4 z 5

Hradní intrikáři Hradní intrikáři Lena Valenová

Jsem zvědavá na třetí díl, ale přišlo mi, že se zde 2/3 knihy věnuji Felixovi a jeho (ne)schopnosti vyjevit své city - což mě osobně už po x-té stránce dožíralo a kazilo mi čtení. Ale ten nečekaný zvrat na konci! Ten mi vzal vítr z plachet a zachránil celkové hodnocení této knihy.

02.07.2023 4 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

(SPOILER) Jedná se o knihu, která naplňuje parametry YA literatury. Svou "jednodušší" formou vyprávění je vhodná i pro méně zběhlé čtenáře.
Kniha má vesměs švižné tempo, které občas naruší zdlouhavé popisy. Na akci si musí čtenář počkat.
Jedna scéna mi připomněla situaci z Game of thrones, kdy Arya porazila "až moc" snadno Nočního krále - zde zažijeme něco "podobného".
Postavy - tady jsem byla spokojená. byly uvěřitelné a dokázala jsem se na ně napojit a prožívat s nimi všechny překážky.
Trochu mě mrzelo, že se dalo dost věcí "předvídat" a konec zůstal "až moc" otevřený - snad bude druhý díl brzy přeložen.

02.07.2023 3 z 5

Hadí královna Hadí královna Zuzana Štorková

(SPOILER) Jde poznat, že se jedná o prvotinu - hodně zajímavých linek, ale totálně roztříštěná pozornost.

Máme tady proroctví, Hadí královnu, blížící se válku, předsudky, lži, zlého čaroděje, který posedne a "terorizuje" dalšího čaroděje, vlkodlaky, Radu, vynucenou svatbu, plány, setkání sester, intriky... Tento koktejl je nešťastný a čtenář je ve výsledku v "lese". Možná... kdyby byl konec nějak "obstojně" uzavřený, tak bych dala o hvězdu více.

Kniha nese podtitul Hadí královna a o té od určitého bodu vůbec nic nevíme. Vnímat čas... po nějaké době nejde.

Postavy jsou malinko "ploché" - použiji terminologii z DrD - máme zde zákonné zlo a zákonné dobro... nic mezi zde moc najít nejde... postavy nijak "nerostou" - jsou až moc "silné" a "dokonalé"... což je škoda a bylo by fajn, kdyby v další knize i postavy zažily nějaký posun.

Doufám, že pokračování bude trochu... jiné.

21.06.2023 2 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

Souboj princů - originální fantasy příběh, kde nás nebude otravovat romantika, ale budeme řešit zapeklitou záhadu s přízrakem!¨

Oceňuji, že hlavní hrdnika není dokonalá a prochází vývojem - PECKA!!!
Slovo "plstořitník" je TOP slovo.
Zajímalo by mě, kdo si také všiml toho "a" na straně 108.
Je to takový český "Zaklínač".

04.06.2023 5 z 5