cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tak já už nevím... někde se stala chyba. Autorka má úžasný a zajímavý svět, ale mám pocit, že sama neví, co s tím světem chce dělat. Z knihy jsem si užila posledních cca 7 kapitol.

Co mi na knize vadí:
1) Místy jsem se v knize ztrácela. Zdlouhavé monology Ilan mi dost pocuchaly nervovou soustavu.
2) Jednou se řekne A, pak přijde B, aby se následně popřelo A i B...
3) Tato kniha byla brutálně překombinovaná.
4) Jedno "tajemství" za druhým, které ve výsledku nikoho nezajímá.
5) Trochu mě zaráží, že Ilan všechno vždy projde.

Jsem zvědavá na konec tohoto příběhu, ale bojím se, že autorka s každou knihou jen zbytečně “protahuje celý příběh, který mohl být kratší, ale za to kvalitnější...

Tento citát odráží mé pocity z knihy: “Tak na tohle už nemám!

01.10.2023 3 z 5

Dotek viatáru Dotek viatáru Kristina Waagnerová

S otevřenou myslí jsem se pustila do této knihy. Musím ocenit, že se drtivá většina vyprávění točila kolem Isarell. Líbila se mi jednotka Stínů a dost mě mrzelo, že se jim nevěnoval větší prostor...

Mám několik, ale, díky kterým jsem si čtení místy neužívala:
- opět zdlouhavé popisy tréninku - už v předchozí knize jsme je museli trpět a tady už jsem z nich místy nemohla
- cca 2/3 knihy jsou zdlouhavou přípravou a děj je zajímavý až na posledních 100 stranách (kniha má cca 600 stran)
- opět jsem měla problém s členěním kapitol - je to chaos (občas jsem se musela vracet, abych si byla jistá, že vím, kde jsem, co se děje)
- až moc intrik - už si připadám jako ve Hře o trůny

Třetí knihu čtu jen proto, že tam bude Isarell.

30.09.2023 3 z 5

Zlatá Grai Zlatá Grai Kristina Waagnerová

Četla jsem na knihu mnoho pozitivních recenzí. Bylo mi řečeno, že pokud se mi líbí Naslouchač, tak si oblíbím i Grai... z první knihy mám rozporuplné pocity. Moc tomu nepomáhá i to, že jsem knihu musela číst několikrát a stejně jsem byla místy “v lese. I přesto, že se mi kniha líbila, tak mám několik “ale, které čtení dost komplikují:
1) extrémně dlouhé kapitoly - doporučuji zkrátit - každému “příběhu v příběhu se věnovat zvlášť - momentálně je to jeden velký bordel
2) čas - jindy se něco neskutečně vleče a vzápětí přeskočíme XY let...
3) omáčka - některé části jsou zdlouhavé/rušivé

Je mi jasné, že se jedná o první díl a čtenáři se musí mnoho věcí vysvětlit, ale přijde mi, že je tato kniha “předimenzovaná - snad druhý díl bude lepší! :)

27.09.2023 3 z 5

Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium Jiří Trávníček

Pro koho je tato kniha vhodná?
pro učitele - v hodinách literatury, dějepisu a společenských věd
pro žáky - výborný zdroj na "ucelení si obrazu o daném období"
pro studenty bohemistiky, učitelství (čestiny) - výborný zdroj informací na zkoušky

Co v knize nalezneme?
průlet dějinami čtení (od starověku po r. 2020)
velké množství obrázků (obálky knih; fotografie atd.)
zajímavé informace
10 klíčových událostí

A rovnou se vrhneme na plusy a minusy!

přívětivý design
vyvážený poměr informace x ilustrace
na začátku jednotlivých "epoch" jsou shrnuty důležité informace (historický kontext x o čtení)
jednoduchá a srozumitelná forma práci s touto knihou zvládnou i žáci ZŠ

to je pouze "můj problém", ale z té neonové barvy mě vždy rozbolí hlava

23.09.2023 5 z 5

Píseň sirény Píseň sirény Alexandra Christo

Tato kniha mě mile přakvapila. Slyšela jsem na knihu dost chvály a bála jsem se, abych nebyla zklamaná. Autorka nám představuje svou verzi malé mořské víly, kterou vypráví dost originálním a svérázným způsobem. Já jsem si čtení užila. Kniha má své tempo, které je místy pomalé (až nudné), ale vzápětí jsme autorkou odměněni vtipnými dialogy a trefnými hláškami. Naše hlavní hrdiny pojí společné dilema - vyhoví očekáváním, nebo se vzepřou osudu. Líbí se mi postupná chemie, která mezi Lirou a Elianem vznikne. Myslím si, že kniha stojí za přečtení, ale doufám, že se jedná o samostatnou knihu. Myslím si, že případné pokračování by už nebylo ono.

16.09.2023 4 z 5

O Veverčákovi, který se bál O Veverčákovi, který se bál Katie O´Donoghue

Milá pohádka, která dokáže zvednout sebevědomí. Zároveň se dítě naučí, jak má pracovat se strachem.

Dovedu si představit, že tuto knihu předčítají dětem ve školce.

Musím zmínit dvě ale:
- komplikovaná slovíčka - metoda, inteligentní: takovým slovům bych se v pohádce vyhnula

- formátování - místy mají slova mezi sebou velké mezery a vzápětí jsou řádky, kde i dospělá osoba má problém rozluštit jednotlivá slova - což může dost komplikovat čtení

11.09.2023 4 z 5

Šest rudých jeřábů Šest rudých jeřábů Elizabeth Lim

Zajímavý příběh, který mi dost připomínal pohádku: sedmero havranů. Jeřáby jsou exotičtější... Oproti jiným fantasy knihám je tento titul mnohem více pohádkovější.
Trošku mě překvapilo, kolik vedlejších příběhů autorka dokázala nabalit na ten hlavní. Když už si člověk myslel, že je vše vyřešené a dočkáme se zlomení kletby, tak z ničeho nic se hlavní hrdince postavil do cesty další problém, se kterým se musela vypořádat. Byť se tento scénář několikrát opakoval, tak to ve výsledku čtenářský dojem nekazí.
Už se moc těším na další díl, protože cítím v kostech, že se dráček bude snažit dostat princezně pod sukni.

11.09.2023 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Já jsem se do knihy zamilovala. Je těžké o knize mluvit bez spoilerů, takže si v bodech shrnu, co se mi na knize líbilo:

čtivost - autorka to se slovy opravdu umí! Kniha je plná zajímavých dialogů a vtipných hlášek. Některé pasáže dokáží ve čtenáři vzbudit různé emoce. Já jsem hltala jednu stránku za druhou - prostě pecka.

postavy - nejsou ploché. Každá postava je něčím specifická a po přečtení si budete pamatovat i jméno postavy. Nechovají se nelogicky - jsou věrné svému přesvědčení.

konec knihy - i přesto, že byl konec malinko uspěchaný, tak se už teď nemohu dočkat, až vyjde další díl! jsem zvědavá, kam se s Eirou vydáme!

11.09.2023 5 z 5

Když nás temnota miluje Když nás temnota miluje Elizabeth Engstrom

Bylo to mé první rande s hororem. Ze začátku se mi nelíbilo, že na každé druhé stránce byla ilustrace paže, ale postupně jsem si na to zvykla.
V knize narazíme na dvě novely, které nás vždy zavedou do jiného prostředí. První novela byla podle mého názoru nechutná, ale zároveň nedávala smysl - detail se zavřenými dveřmi - i chování některých postav bylo zvláštní. Nejvíce mi vadilo, že nešlo poznat, kdy novela skončila a já si ještě několik dalších kapitol myslela, že pokračujeme v příběhu. Následující novela byla mnohem delší a vyprávěla dvě časové linie najednou. Nápad dobrý, ale provedení bylo takové... no... místy jsem se musela vracet. Tady jsem moc nepochopila, kde byl ten hororový prvek.
Celkově bych knihu ohodnotila jako lepší průměr a zkusím dát hororu v budoucnu větší prostor.

Moc děkuji Dobré knihy za tuto "výzvu" - že jsem přečetla i něco, kde neběhají elfové. :D

06.09.2023 4 z 5

Věřte císaři Věřte císaři Anton Hykisch

Myslela jsem si, že jsem se ve škole o Josefu II. naučila mnoho. Tato kniha mi dost rozšířila obzory. Kdyby Josef žil dnes, tak bych jej prohlásila za nemocného workoholika a poslala jej do nějaké léčebny... přišlo mi, že byl schopen práci nadřadit úplně všemu (vztahům, zdraví apod.). Je mi jasné, že jde o historický román, ale místy jsem si musela připomínat, že ony "pocity", se kterými jsem se v knize setkala, tak jsou pouze autorovy domněnky. Nejvíce mě zaujala část, kdy probíhá slovenské obrození - pohled na češtinu mi vykouzlil nejeden "úšklebek". Oceňuji kalendář událostí a soupis jednotlivých osob - vítaný pomocník bez kterého bych byla na začátku ztracená.

05.09.2023 4 z 5

Skandar a zloděj jednorožců Skandar a zloděj jednorožců Annabel Steadman

Percy Jackson a zloděj blesků... teda... pardon! Skandar a Zloděj jednorožců... :D Je docela jednoduché si tyto knihy zaměnit, protože jsou si podobné, ale zároveň své.

Kniha je určena mladším čtenářům, ale i já (ve svých 20+ letech) jsem se dokázala do knihy zamilovat a nechat se unášet příběhem Skanadara.

Ke knize nemám nějaké "velké výtky" - pouze strana 12 - nechybí tam náhodou slovíčko? V úplně poslední větě? :D

Časové skoky jsou zde nezbytné (kniha má být "průletem" jedním studijním létem), ale nijak nenarušují vyprávění a neuvádí čtenáře do nepřehledných situací. Akce zde sice není mnoho, ale beru to tak, že jsme se museli se světem a postavami poznat.

S postavami lze navázat pouto a po chvíli s nimi prožíváte jejich (ne)zdary... a těch vtipných hlášek!

Knihu doporučuji všemi deseti a myslím si, že by mohla i "nečtenáře" zaujmout!

05.09.2023 5 z 5

Skandar a přízračný jezdec Skandar a přízračný jezdec Annabel Steadman

O druhých dílech se říká, že jsou vždy horší než ty první. Tady v tomto případě bych s tím nesouhlasila. Najdou se zde pasáže, které se táhnou, ale vzápětí jsme odměněni akcí a nějakou drámou.
Tentokrát jsem měla ze Skandara Harry Potter vibes. Další rok v hnízdě = další katastrofa a záhady, které musí on a jeho kamarádi vyřešit. Příjemným (ale očekávaným) zpestřením byly části, které se věnovaly Kenně. Také chci autorce poděkovat, že fantastickou čtyřku na nějakou dobu rozbila - postavy dostaly prostor k růstu.
Na knize musím ocenit tu detektivní linku - všechny hádanky, pravozpěvy, odhalování informací - tyto části si moc užívám a baví mě. Dokonce se sama snažím jednotlivé indície rozluštit dříve než Skandar a spol.
Čekat na další díl bude... utrpení... :)

30.08.2023 4 z 5

Tajemství sanatoria Tajemství sanatoria Anne-Sophie Lunding-Sørensen

(SPOILER) Opět jsem se namotala na zajímavou anotaci. ale po přečtení knížky jsem zůstala zmatená.

Byla jsem "v šoku", když jsem zjistila, že se nejedná o prvotinu, ale o šestou knihu! podle způsobu vyprávění bych to nepoznala - autorka má zvláští styl, který mi nesedl.

Nejvíce mi na knize vadilo asi to, že jsem se ztrácela. myslím si, že za to mohlo:
- absence kapitol
- ubíjející detailní popisy
- "random" skoky v čase

Pokud se budete snažit, tak už od půlky knihy budete vědět, kdo je vrahem - což je škoda.

Byla to zajímavá zkušenost, ale stačilo... :)

28.08.2023 3 z 5

Seznam zapomenutých dětí Seznam zapomenutých dětí Patrik Madle

Tato kratinká knížečka mi připomněla doby, kdy jsem četla Kopyta a Mňouka; Klub Tygrů; Klub záhad apod.

Od knihy neočekávejte "nic extra". Na druhou stranu je super, že je čtivá. Sice jsem měla místy problém s pozorností (některé popisy byly úmorné), ale celkově je kniha milou jednohubkou.

Osobně bych ocenila, kdyby kniha byla o něco delší, aby děj měl mnohem lepší šanci vyniknkout. Čtenář nemá čas si "oblíbit" postavy, anebo dostatečně nasát atmosféru a mít strach o ztracené a umírající děti. Ta stručnost místy kazila napětí, což je škoda, protože příběh (jako takový) byl zajímavý a překvapivý.

28.08.2023 3 z 5

Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Tvůrčí restart: Lázně pro spisovatele v krizi Martina Heš

(SPOILER) Zajímavé čtení... Autorka nás bere do mysli a života "neschopného alkoholika" Jakuba, o kterém se dozvídáme, že měl život na prd a napsal velké prd. Jeho bývalka Markéta si z něj a literárního "kroužku" udělá pokusné králíky a zavře je na pobyt, kde v nich probouzí "chuť na psaní"... Jakub nakonec knihu vydá, ale...

Až na pár vtipných hlášek o zelenině (mít zeleninu v dezertu, tak z pobytu uteču) je kniha místy dost "meh" a člověk těžko udrží pozornost.

Pokud chce člověk "oddechovku", u které nemusí přemýšlet a vše končí "dobře", tak je to kniha pro něj. Já osobně považuji knihu místy "prázdnou" a strašně povrchní. Paradoxně jsem si nejvíc užila části, které jsou z pohledu Markéty - příjemná změna od ufňukaného Jakuba.

Je škoda, že autorka to trošku nerozepsala. Třeba z pohledu Markéty a Martina.

Knize bych dala 3,5/5.

27.08.2023 3 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Kniha má docela pomalý rozjezd a dokud jsme se nedostali do Španělska, tak jsem se do čtení musela nutit. Ve Španělku se to zlomí a člověk si začne užívat tu "typickou" klišé romanťárnu... a to nemluvím o těch Fifty shades of Grey vibes... Musím uznat, že postava Aarona je zajímavá a slečny jeho kvality ocení. Postava Cataliny je totálně na proplesknutí a člověk s ní nedokáže soucítit... Scény 18+ nejsou špatné :D ... ale ten konec? Více to "uspěchat" a "nedodělat" nešlo? Musím uznat, že jsem letos nečetla "lepší" romanťárnu, ale i tak nemohu knize dát 5/5...

24.08.2023 3 z 5

Pláč zavržených předků Pláč zavržených předků Angela Slatter

Kniha o sobě tvrdí, že jde o gotický román... moc jsem nepochopila, kde ta gotika byla... :)
Pokud miluješ legendy, mýtické tvory, temná rodinná tajmeství, dohody atd. tak tato kniha je pro tebe!

Je těžké o knize mluvit bez spoilerů, takže v bodech vypíchnu to, co bylo super:
- hledání "identity"
- dodržování dohod - kniha nás učí, že se dohody mají plnit
- postupné odhalování záhad (některé odhalí rychleji čtenář...)
- práce s magií
- babička - svým způsobem přísná žena, ale na druhou stranu si obdiv čtenáře zaslouží

Pokud tě čeká dovolená u moře - doporučuji tuto knihu přečíst!

22.08.2023 4 z 5

Můj drahý manžel Můj drahý manžel Kimberly Belle

(SPOILER) Kniha stojí za přečtení! Po celou dobu jsem neměla ani páru, jak kniha dopadne, což můj zážitek ze čtení jen umocnilo!

Musím ocenit to, jak dokázala autorka využít kostlivců ve skříni - z Cama udělala totálního "karieristu", který je ochoten jít až přes mrtvoly a nedovede si připustit, že něco podělal. Ze všech postav jsem si nejvíce oblíbila Beatrix - malá holčička, ale za to velmi inteligentní a odvážná.

Po přečtení knihy vím, že bych se do této situace nechtěla nikdy dostat.

20.08.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Tohle není kniha. Ale náhled do mysli "nemocného člověka". A zajímalo by mě, jak se tvářil redaktor, když dostal rukopis k posouzení...

19.08.2023 odpad!

Pište čtivě a srozumitelně Pište čtivě a srozumitelně Dalibor Behún

Knihu doporučuji! Je jedno, jestli jsi student, copywriter, učitel... pro tuto knihu využití najdeš! Já sama budu mnohé tipy a rady aplikovat i do svých zápisků a těším se na ten posun! Konečně můj chaos dostane ŘÁD! :)

19.08.2023 5 z 5