Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium

Ano, čtení je kulturní vetřelec. Drtivou většinu svého bytí na Zemi jsme jako lidstvo strávili mimo čtení. Představímeli si dějiny lidstva jako jeden rok, dostavuje se v něm písmo (i čtení) až 20. prosince, od té doby se jich ale drží jako klíště. Publikace představuje, co všechno se na této kulturní prosincové párty událo, počínaje vynalezením písma a konče dobou digitální. Činí tak formou kalendária rozděleného do šesti historických epoch a mapujícího zhruba sedm set událostí, jež jsou v kontextu čtenářské kultury podstatné. Už několikrát v dějinách se například věřilo, že se čtení zbavíme, třeba že ho spolkne vizuální kultura nebo že se vrátíme do stavu kultury orální. Zatím však pořád nic… Všem kapitolám předchází krátký úvod poskytující nejen základní obecně historické zarámování, ale i zasazení epochy do perspektivy čtenářské kultury daného času....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428813/big_kulturni-vetrelec-AcQ-428813.jpeg 4.313

Kniha Kulturní vetřelec: Dějiny čtení – kalendárium

Heyhey
13.06.2021

Výborný nápad. Skvělé zpracování. Pobavilo. Poučilo. Nadchlo.

bookcase
28.12.2020

Výborné, opravdu vymazlené. Určitě využiju při své knihovnické práci.

codeas
05.12.2020

Povinné čtení pro všechny milovníky knih, čtení a literatury. Na druhou stranu, to není tip knihy kterou by tento milovník musel vyloženě vlastnit.

sharik
23.11.2020

Trávníček (v kulturních a historických souvislostech) přináší souhrn nejzásadnějších události formujících čtení a čtenářskou kulturu až do podoby, jak ji známe dnes. A začíná pěkně u jeskyních maleb, provede nás vývojem různých protopísem, prvních textů, vývojem gramotnosti, všemi zásadními zásahy cenzury, odmítání písma a čtení a pálením knih, milníky jak technickými, ekonomickými, tak samozřejmě i autorskými... Přes způsoby tištění knih až k audioknihám a ebookům... A celou tuhle zhuštěnou jízdu napříč historií zastavuje až v období letošního jara s dopady covidu na knižní trh.
Naštěstí se nejedná jen o suchý výpis, nicméně hlavní, co musím říct, je, že tahle kniha je praktická především pro svou přehlednost a stručnost, jakožto i přístupnost (obsahuje i krátké kapitoly uvádící do kontextu jednotlivá historická období, pro snazší uchopení a pochopení jednotlivých událostí) - může fungovat jako skvělá základní příručka k pochopení vývoje knih a čtenářství s ohledem na přímé i nepřímé historické faktory. Trávníček tu shromáždil opravdu množství dat, která oceníte, zejména studujete-li (či bádate) v oboru, avšak jako milovníci knih si tuhle monografii podle mě zamilujete bez ohledu na druh svého vzdělání, neboť i na čtenáře mimo vědecký okruh autor myslel.

Pavla-Adina
22.11.2020

Kniha mě moc bavila - netradiční pohled na dějiny zaměřené na čtenářství.