cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Sivá krev Sivá krev Marie Domská

(SPOILER) Trochu jsem překvapená, že je tato kniha zařazena do "žánru: Pro děti a mládež". Vzhledem k tomu, že je nám předložené imaginativní fantasy, tak bych knihu doporučila starším a "zkušenějším" čtenářům.

Jakmile se do knihy pustíte, tak jste "nemilosrdně" hozeni do světa elfů a postupně zjišťujete, co se stalo a stane se. Kniha má "pravidelný rytmus" - zajímavější části byly ty, kdy princ vypravoval o své cestě na povrch a zpátky; ty jsou narušeny "nudnějším" vyprávěním z "aktuální situace", kdy princ cestuje podzemím s nějakým mužem, kterému musí svůj příběh vyprávět. Nakonec se obě roviny protnou a z toho "chaosu", který nemusí dávát smysl se stane příběh, který má hlavu a patu.

Na knize musím uznat popisy sivů a elfů. Způsob vlád; intriky; magii; politiku. Některé části byly až moc detailní a jiné by si detailnost zasloužily. Trošku jsem byla zskočena, že příběh měl relativně otevřený konec.

S čím jsem poprvé (po dlouhé době) měla problém, tak to bylo to, že jsem si nedovedla některé bojové scény i pasáže představit. Trochu asi za to mohlo to, že se velká část příběhu odehrává v absolutní tmě.

Ještě dlouhou dobu budu knihu rozdýchávat, ale myslím si, že i v zahraničí by si své čtenáře našla.

22.07.2023 5 z 5

Dědici Remiey Dědici Remiey Anna Tausigová

Nemyslela jsem si, že se někdy dočkám zajímavého zpracování fantasy světa... ale tato kniha si mě získala. Propracovaný děj; postavy jsou uvěřitelné; plynulé vyprávění; vztahy; traumata,... kniha toho obsahuje hodně a je B O Ž Í! Trošku mě mrzel ten konec - tam se mi to jevilo uspěchané, ale hádám, že to tak muselo být, aby se čtenář těšil na pokračování! Takže... tuto knihu si každý milovník fantasy musí přečíst!

17.07.2023 5 z 5

Poslední noc Poslední noc Zara M. P. Cole

(SPOILER) Pokud hledáte zajímavý svět s upíry a fantasy prvky - tato kniha je pro vás.

Autorka nám zde představuje zajímavý (a promyšlený!) svět, ve kterém proti sobě stojí upíři a lidé. Existuje zde "temný kult", který tahá za nitky. osud svede dohromady princeznu Julii a vůdce upírů - Gabriela. láska, intriky, pravda, nenávist - to vše v knize naleznete. Hlasy v princeznině hlavě - 10/10.

mám tady několik ale:
- mluva - nehledě na věk, postavení, situaci - všichni mluví stejně - jako "puberťáci" - proč?
- Julie - do určité doby se dá s dívkou soucítit, ale její uKŇOURANOST a mesiášský komplex (díky kterému umře dost postav) - je otravný a po chvíli si přejete, aby další ránu do hlavy nepřežila
- nelogičnost - některé pasáže/momenty jsou tak "zvláštně pospsány", že je těžké si danou situaci představit

15.07.2023 3 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Pokud se chystáte číst tuto knihu, tak se musíte obrnit velkou dávkou trpělivosti.
Děj je místy předvídatelný a narušen bývá dlouhými poetickými popisy. Občas vyprávění sklouzne až do sociologicko-filosofické roviny. Je to tedy čtení pro zkušenějšího čtenáře.
Naše hlavní hrdinka - Tess - je naivní, citlivá, lehce manipulovatelná osoba, která si dovede šlapat po vlastním štěstí. Mnohdy její tvrdohlavost způsobí, že trpí i lidé kolem ní. Možná ji omlouvá to, co sama během dospívání prožila, ale já jsem s Tess ztrácela postupně trpělivost...
Co na knize naopak musím ocenit, tak je to, že nám dokáže předat věrohodné svědectví o viktoriánské Anglii - po přečtení si člověk hned uvědomí, že se zase tak špatně nemá.

A co musím opravdu vyzdvihnout, tak CooBoo obálka je překrásná a svým způsobem se jedná o spoiler! :)

08.07.2023 4 z 5

Hradní intrikáři Hradní intrikáři Lena Valenová

Jsem zvědavá na třetí díl, ale přišlo mi, že se zde 2/3 knihy věnuji Felixovi a jeho (ne)schopnosti vyjevit své city - což mě osobně už po x-té stránce dožíralo a kazilo mi čtení. Ale ten nečekaný zvrat na konci! Ten mi vzal vítr z plachet a zachránil celkové hodnocení této knihy.

02.07.2023 4 z 5

Pod štítem magie Pod štítem magie KayLynn Flanders

(SPOILER) Jedná se o knihu, která naplňuje parametry YA literatury. Svou "jednodušší" formou vyprávění je vhodná i pro méně zběhlé čtenáře.
Kniha má vesměs švižné tempo, které občas naruší zdlouhavé popisy. Na akci si musí čtenář počkat.
Jedna scéna mi připomněla situaci z Game of thrones, kdy Arya porazila "až moc" snadno Nočního krále - zde zažijeme něco "podobného".
Postavy - tady jsem byla spokojená. byly uvěřitelné a dokázala jsem se na ně napojit a prožívat s nimi všechny překážky.
Trochu mě mrzelo, že se dalo dost věcí "předvídat" a konec zůstal "až moc" otevřený - snad bude druhý díl brzy přeložen.

02.07.2023 3 z 5

Hadí královna Hadí královna Zuzana Štorková

(SPOILER) Jde poznat, že se jedná o prvotinu - hodně zajímavých linek, ale totálně roztříštěná pozornost.

Máme tady proroctví, Hadí královnu, blížící se válku, předsudky, lži, zlého čaroděje, který posedne a "terorizuje" dalšího čaroděje, vlkodlaky, Radu, vynucenou svatbu, plány, setkání sester, intriky... Tento koktejl je nešťastný a čtenář je ve výsledku v "lese". Možná... kdyby byl konec nějak "obstojně" uzavřený, tak bych dala o hvězdu více.

Kniha nese podtitul Hadí královna a o té od určitého bodu vůbec nic nevíme. Vnímat čas... po nějaké době nejde.

Postavy jsou malinko "ploché" - použiji terminologii z DrD - máme zde zákonné zlo a zákonné dobro... nic mezi zde moc najít nejde... postavy nijak "nerostou" - jsou až moc "silné" a "dokonalé"... což je škoda a bylo by fajn, kdyby v další knize i postavy zažily nějaký posun.

Doufám, že pokračování bude trochu... jiné.

21.06.2023 2 z 5

Souboj princů Souboj princů Kristýna Dostálová

Souboj princů - originální fantasy příběh, kde nás nebude otravovat romantika, ale budeme řešit zapeklitou záhadu s přízrakem!¨

Oceňuji, že hlavní hrdnika není dokonalá a prochází vývojem - PECKA!!!
Slovo "plstořitník" je TOP slovo.
Zajímalo by mě, kdo si také všiml toho "a" na straně 108.
Je to takový český "Zaklínač".

04.06.2023 5 z 5