Čertova kuchyně - Pověsti a vyprávění z města Jičína a okolí

Čertova kuchyně - Pověsti a vyprávění z města Jičína a okolí https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250471/bmid_certova-kuchyne-250471.jpg 4 3 2

Čertova kuchyně je plastickou literární mapou města Jičína a jeho okolí; mozaikou krajiny jak vystřižené ze sna, poskládanou ze známých i neznámých příběhů a vyprávění ze 17. až 20. století. Na jejích stránkách se – též díky velkorysé pomoci překladatelů z německého a latinského jazyka, Vlasty a Huberta Reittererových – setkávají barokní jezuita Bohuslav Balbín, “kolaborantský pekelník” Josef Váchal, básník české renesance Šimon Lomnický z Budče, věhlasný amatérský historik Franz Alexander Heber či řídící učitel Bílek z Jičíněvsi. Spojeni šitou vazbou tu v doprovodu osobitých linorytů Báry Krautz vedou spolu rozhovor. Chvílemi tichý, mumlavý, chvílemi zas hlasitý jak lodní siréna…... celý text

cestina_s_linus
01.01.2024 3 z 5

Tento tlouštík je rozdělen do několika oddílů, takže každý si přijde na své:
- O městech a všech
- O hradech, zámcích a tvrzích
- O kostelích a kaplích
- O křížích, kapličkách, sochách a obrazech
- O vodách, studánkách, rybnících a řekách
- O kopcích a údolích, o lesích a polích

V knize naleznete různé povídky, které zachycují okolí Jičína. Některé pověsti jsou poměrně dlouhé, jine kratší, další veršované a u některých to je jen jedna věta. Není to knížka na čtení před spaním. Místy jsem se musela opravdu na text soustředit a malinko jsem bojovala s nářečím... Pro knihu využití najdu - budu z ní používat texty na jazyková cvičení.

martineden
06.06.2021 5 z 5

Výpravná nádherná publikace plná pohádek a pověstí z Jičínska. Komu Český ráj tepe v srdci, ten musí tuto knihu mít. Ale ocení ji i ostatní.

Pavel Hájek
česká, 1977