cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Kulma drát Kulma drát Skottie Young

(SPOILER) Gerda si to dost podělala. Zabitím Markéty se stala královnou Pohádkova, ale (naštěstí) byla tohoto “břemene zbavena. Se svým věrným Láďou se opět vydává na cestu, která by měla vyústit jejím návratem domů. Jenže je to Gerda takže stihne provést milion a jeden špatných rozhodnutí (jedním z nich je, že prohraje kluka v dračím kostýmu, což se Pohádkovu šeredně vymstí). I přesto, že dostane Gerda možnost vše napravit, tak to stejně podělá vzhledem k tomu, že její příběh pokračuje, tak Pohádkov to “asi nějak přežil jsem zvědavá, co Gerda vyvede v příštím díle.

Opět musím pochválit grafickou stránku. Nechápu, jak je možné, aby mezi vším tím násilím byl prostor pro roztomilost!

Jen mi tam vadil jeden detail - vážně tam někdo nechal tvar B Y S M E ?!

14.04.2024 5 z 5

Klub přátel hub Klub přátel hub Elise Gravel

Nádherná knížka, kterou doporučuji všemi deseti!
Tato uzounká knížečka je plná nádherných ilustrací, ale i důležitých informací! Kniha (zejména menším) čtenářům vysvětluje, co jsou to houby, jak se říká odborníkům na houby. Dozvídáme se, jakým způsobem houby sušit, které (ne)můžeme sníst apod.

O vtipné hlášky není nouze! I znázornění některých houbiček vykouzlí úsměv na tváři! Jde o prostředek, kterým lze nenásilnou formou do dětí dostat znalosti o houbách - a takové kousky miluji!

Na konci knihy je seznam vtipných názvů hub... některé jsou fakt FTIPNÉ! XD

12.04.2024 5 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

(SPOILER) Jak už sama obálka napovídá... tak tato kniha je předlohou filmu: Legenda o drakovi. No... kdo viděl film, tak bude z knihy zaskočen, protože kromě draka a mořské příšery nepojí tyto dvě věci skoro nic. Což je i na druhou stranu dobře.

Co se mi na knize líbilo? Přišlo mi úsměvné, jak se z drakova “omylu může vyklubat jeho předurčený osud. O to více jsem si užívala jednotlivé dialogy, kdy se Juta a Arman navzájem rozčilovali, ale zároveň šlo z nich cítit, že to jednoho k tomu druhému (pomalu, ale jistě) táhne. O to více jsem byla naštvaná z konce, protože to bylo něco strašného!

Musím uznat, že oproti filmu mě překvapila angažovanost draka, aby byla princezna zachráněna. Udělat z prince hlupáka a sehrát na něj takové divadlo... Arman si zaslouží Oskara!

Kdybych byla mladší a neznala film, tak bych knize dala 5/5 z fleku... vzhledem k tomu, že mohu obě provedení srovnat (i když to není fér)... tak si myslím, že film je mnohem lepší...

11.04.2024 4 z 5

Koruna strachu Koruna strachu Rozálie Pražáková

Tato kniha mě opravdu moc zklamala. Anotace byla opravdu slibná a slyšela jsem obrovskou chválu na samotný děj. Well... spíše se přikláním k těm (v uvozovkách) střízlivějším recenzím...

Co nedávalo smysl:
1) způsob vyprávění - I přesto, že jsou některé kapitoly/části z pohledu jiných postav, tak jsem nepochopila, proč jsme nemohli děj vnímat i z pohledu pratety - možná by některé věci dávaly větší smysl.
2) poslední třetina knihy - Celá kniha se nesla v uvolněném tempu, kdy jsme mohli sledovat, jak se Avery i Twain snaží vypořádat se svými problémy, ale posledních cca 100 stran bylo jedno velké WTF za druhým. Otevřený (a nicneříkající) konec knihu zabil.
3) historie a svět - Až na jednu lekci z geografie a několika útržků z mytologie... nevíme o onom království a světě vůbec nic. Nechápeme, co se stalo a do konce knihy se nic nedozvíme...

Na druhou stranu musím uznat, že koncept - s pomocí klíče se dostat do knihy - je perfektní... snad se v případném pokračování dozvíme odpovědi na všechny otázky...

09.04.2024 3 z 5

Práce pozpátku Práce pozpátku Colin Bryar

Tuto knihu doporučuji všem, které zajímá Amazon (co stojí za úspěchem této firmy). Myslím si, že by si tento “návod měl přečíst každý, kdo se chystá podnikat. Mezi vzpomínkami autorů je obsaženo mnoho rad, díky kterým se můžete vyhnout mnohým nepříjemnostem.

Na druhou stranu... dozvíte se mnohé o produktech, které Amazon postupně uváděl na trh v době, kdy ostatní pochybovali, že něco takového může prorazit. Sledovat ten proces - to bylo dechberoucí.

Já osobně jsem si nejvíce užila kapitolu o najímání zaměstnanců - mohla jsem zpětně analyzovat své pohovory a uvědomit si, co na příštím mohu ovlivnit ve svůj prospěch.

Orientaci v čase usnadňuje časová osa, kterou najdete na konci knihy.

01.04.2024 4 z 5

Pan primář v praxi Pan primář v praxi Ondřej Nečas

Milovníci satiry a černého humoru - pozor!

Tento komiks klame svým primitivním a tenkým zjevem, ale na 112 stránkách si projdete záchvaty smíchu, naštvaně bouchnete do zdi, vypijete flašku vína a začnete nadávat na politiky... a na konci knihy začnete mít strach o své doktory, protože tato kniha vás přinutí se nad zdravotnictvím zamyslet.

Musím autorovi zatleskat, protože nacpat do tří (maximálně 6) okének vše podstatné - to je umění! Kniha je čtivá, se čtenářem se nemaže. Občas má výhodu ten, kdo se vyzná v lékařské terminologii.

Já nedokážu slovy popsat, jak moc jsem si čtení užila a doufám, že Pan primář splní, co na konci knihy prohlašuje a dočkáme se dalšího dílu!

TIP: pokud ve vašem okolí někdo studuje medicínu / popřípadě pracuje ve zdravotnictví - máte dárek k narozeninám vyřešený!

Děkuji Backstage Books za recenzní výtisk!

31.03.2024 5 z 5

Afterpunk Afterpunk Jonáš Ledecký

(SPOILER) Vždy, když dojde na konec světa - ať už vybuchne atomovka, dojde k pádu šutru z vesmíru, nebo lidstvo zmutuje na záhadný vir - tak to skončí (nejen v komiksech) velkým fiaskem. Autor s grafikem se rozhodli, že z této šablony vykročí a do těchto postapo kulis zakomponovali naději a dobré konce.

Nejedná se o ucelý příběh, ale o sbírku povídek, kdy jedna doplňuje v něčem tu druhou, abychom se vzápětí ocitli v jiném příběhu. Zažijeme nejen zombie apokalypsu, ale i útok ufounů a boj o přežití v radiaktivní pustině.

Já osobně jsem si oblíbila příběhy Červená a Vzteklí psi. Celý příběh byl krásně vybudovaný, člověk si stihl během krátkého okamžiku vytvořit pouto s postavami, aby vzápětí rozdýchával dost zajímavý konec babči...

Komiks se čte jedním dechem, takže jde o milou jednohubku - třeba do čekárny k lékaři.

A ten detail se šitíčkem... perfektní!

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s CREW.

29.03.2024 5 z 5

Křehké srdce Křehké srdce Mona Kasten

Po nečekaném “rozchodu pokračuje příběh Adama a Rosie o tři měsíce později. Připravte si kapesníčky, protože na necelých 400 stranách zažijete pořádnou emoční jízdu.

Autorka již v předchozí knize pracovala s tématem kyberšikany, ale v tomto díle nabírá mnohem větších rozměrů. Nejen, že nám ukazuje, jak málo stačí k tomu, aby nás nenáviděli úplně cizí lidé, ale zároveň nás skrze text nutí prožít si ty depresivní chvíle, které prožívá Rosie.

I když byl místy děj předvídatelný, tak kniha má spád a nemohla jsem se od příběhu R+A odrthnout. Občas jsem se přistihla, že čtu dokolečka dokola nějakou větu, protože nedávala smysl... ale takových pasáží bylo v knize (naštěstí) jako šafránu.

Vůbec by mi nevadilo, kdybychom se někdy v budoucnu k příběhu R+A (a jejich okolí) vrátili.

27.03.2024 5 z 5

Znamení Padlých Znamení Padlých Michal Sirotek

Autor čtenáři přináší zajímavý svět, který je protkán mytologií a zbytečnými válkami (ty se odehrály v minulosti). Zároveň se nejedná o typické fantasy, kde máme pouze magii a meče, ale zároveň jsou zde zapojeny i “technologie, kterými disponuje Cartárie.

Trvalo mi docela dlouho, než jsem se do knihy začetla. Asi za to mohly i ty prazvláštní obraty a hrubky, kterými je kniha protkaná - což je škoda! Za ty peníze si chce čtenář užít příběh a nepozastavovat se za každým druhým slovem.

Na konci knihy mě překvapil slovníček. Jednotlivé termíny autor v knize podrobně vysvětlí - tudíž nechápu existenci slovníčku.

V knize je dostatek zajímavých postav. Já osobně jsem si oblíbila postavu Lišji. Zejména k mužským postavám jsem si nenašla žádný vztah.

První dvě části se mi docela táhly a místy jsem se i nudila. Naopak posledních cca 100 stran jsem četla se zatajeným dechem.

Knihu jsem přečetla v rámci spolupráce s Humbookblogery.
Knihu hodnotím 3,5/5 - vzhledem k tomu, že zde nelze dávát půl body, tak dávám 4 hvězdy, protože bych to úplně na 3 hvězdy neviděla...

22.03.2024 4 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se popravdě dost těšila. Získala si mě anotace, která slibovala zajímavý příběh dvojčat, kterým to osud moc neusnadnil. Únos za účelem výměny, tajemství, intriky... opravdu jsem měla velká očekávání...

Pokusím se nespoilerovat a nejprve vypíchnout, co se mi na knize líbilo:
- příběhy o historii Eany (hlavně dějiny čarodějnic)
- romantické (byť předvídatelné) linky
- mužské postavy - Shen Lo a Tor jsou nej
- postupná práce s magií

Co se mi na knize nelíbilo:
- kniha má cca 500 stran a 2/3 knihy jsem se solidně nudila
- setkání sester - čekala jsem více dialogů, nebo nějakou bitku mezi nimi...
- velký problém mám s jedním detailem - WREN je prvorozená, takže má “větší nárok na trůn než Rose - docela mi překáží, že na tento drobný detail obě autorky pozapomněly...

Jsem zvědavá na pokračování, ale doufám, že to bude čtivější...

20.03.2024 3 z 5

Ztracen na Hedvábné stezce Ztracen na Hedvábné stezce Martin Půlpán

Pokud nemáte odvahu se z ničeho nic sebrat a vydat se do světa, tak s touto knihou si to můžete zkusit. Autor nás bere do míst, která nejsou cílem cestovních kanceláří a zároveň jsou to právě tyto oblasti, kde nejlépe může návštěvník krajinu (a její lidi a kulturu) poznat.

Co se mi na knize líbilo:
- kvalitní provedení (pevná vazba, zabudovaná záložka, kvalitní papír)
- čtenáře zajímá, co se s cestovatelem bude dít na následující straně - knihu nebudete chtít odložit
- je zde tolika věcí z historie a geografie, že bych se nebála titul doporučit pedagogům, aby z tohto cvalíka vytáhli zajímavé střípky do svých hodin

Co mi na knize vadilo:
- jazyková úroveň - oku češtináře hrubky a překlepy neujdou. Jasně, autor to vypráví stylem - bavím se s kámošem - ale místy ty nepřesnosti komplikují čtení.

#spoluprace

17.03.2024 4 z 5

Čerti nejsou Čerti nejsou Zdeněk Svěrák

(SPOILER) Já jsem opravdu velký milovník českých pohádek, ve kterých vystupují čerti. Po této knize jsem sáhla, protože jsem nemohla usnout a lépe jsem si vybrat nemohla.

Děj nebudu prozrazovat, ale v bodech shrnu, co se mi na knize opravdu líbilo:
1) postavy - I přesto, že má kniha pod 100 stran, tak se čtenář seznámí s velkým množstvím postav. Všechny jsou specifické a podle mě se nemůže stát, že by si čtenář žádnou neoblíbil.
2) jazyk - Po dlouhé době jsem nadšená, že se mi dostala do ruky kniha, kde je čeština bohatá a spisovná. Určitě doporučuji tento kousek do škol, protože dětem hezky obohatí slovní zásobu, ale také v nich upevní správné tvary slov.
3) ilustrace - Není jich mnoho, ale jsou opravdu úžasné.
4) hlášky - Tuto knihu budou milovat i rodiče, kteří dětem budou předčítat.
5) slabina pekelníků - geniální! Reakce čertů mě pokaždé pobavila a místy i znechutila - prostě pecka!

14.03.2024 5 z 5

Posedlý ctitel Posedlý ctitel Martina Nováková

Já nemám slov... stále se to snažím vstřebat. Svým způsobem se cítím stejně, jako když jsem dočetla celou trilogii 50 odstínů... já vůbec netuším, co si mám o příběhu myslet. Jendání postav. To, jak se všechno semele dohromady. A do toho ta mluva. To byl hodně silný koktejl pro mou maličkost.

Když teď odhlédnu od totálně bizarního děje, tak mi zůstávají pouze dva motivy, o kterých si můžeme popovídat:
- zn*silnění - bylo drsné tyto chvíle zažívat z pohledu oběti. Myslím si, že ti, co hájí názor, že za toto si ženská může sama, tak po přečtení by svůj názor změnili...
- psychické problémy - hrají v příběhu velou roli, ale myslím si, že by se kniha bez tohoto motivu obešla.

Vždy, když dočtu něco, kde je hromada násilí, sexu atd., tak v duchu smekám před autorem, že to dokázal dostat na papír. Já bych to nezvládla.

Jak zde již psala Jita160 - toto určitě není čtení pro jemné dušičky!

12.03.2024 3 z 5

O kousek šťastnější O kousek šťastnější Derren Brown

Tato útlá knížečka s roztomilým pejskem na obálce nedává čtenáři dopředu poznat, o co přesně jde...
...ano... zařadila bych knihu mezi seberozvojové kousky, ale (podle mého názoru) se nejedná o tipickou příručku, jak si zařídit úžasný život. Autor nás během 17 lekcí/kapitol provede cestou, na jejímž konci bychom si měli uvědomit, co vše v životě máme... co od něj chceme. Kniha je plná hlubokých a zajímavých myšlenek, díky kterým se člověk opravdu dokáže upokojit a na chvíli se od vše osvobodit.
Kniha má svá “ale - ta se ovšem týkají zpracování.

09.03.2024 3 z 5

Jak to s tím Hrnečkem tehdá bylo Jak to s tím Hrnečkem tehdá bylo Monika Zbytečná

Pokud milujete klasiku - Hrnečku,vář! - tak tento kousek vám v knihovně nesmí chybět.

Vyprávění je svižné. I přesto, že je knížečka uzounká, tak kvalitu děje to neovlivnilo. Zamilovala jsem si onu “zápletku, kdy jméno hlavního hrdiny odpovídá názvu předlohy - Hrnečku, vař!

Pokud jste rodičem a hledáte hezký příběh na uspávání - tato knížečka je pro vás!

Pokud jste pedagogem na prvním stupni a hledáte titul, na kterém lze trénovat čtení - tuto knihu vám doporučuji všemi deseti!

Doufám, že autorka v budoucnu vydá ještě další pohádky!

09.03.2024 5 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

(SPOILER) Než se pustím do toho, co mě na knize nebavilo, tak začneme plusy:
- mnoho bytostí (“ras) - je to pestré,
- občas vtipná hláška (bavil mě Mike),
- Spoiler: otravné postavy zemřou (Paul ne).

A co mi na knize vadilo:
- dlouhé popisy (někdy tak dlouhé, že jsem se začala modlit, aby zase došlo na akci - která hned skončila),
- ukňourané postavy (tolik ufňukaných Uršul v jedné knize jsem dlouho nepotkala...),
- mluva “gangster na sílu (nevím, ale občas to na mě působilo dost “uměle a tam, kde by se drsnost hodila, tak se fňukalo),
- Žabka Meg (myslím si, že kdyby tato postava v knize nebyla, tak by se Paul choval mnohem více jako “gangster),
- Paul a převzetí (je škoda, že se tomuto “jevu věnujeme až v závěru, protože by si celý tento “rituál zasloužil větší pozornost).

08.03.2024 3 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Pohádkov udělal velkou chybu, když do svého světa pozval (čti unesl) holčičku Gertrudu. Kdyby královna Mrakéta věděla, co její rozhodnutí způsobí, tak by se na to vykašlala...

Jak varuje samotná kniha, tak toto není vhodné čtivo před spaním. Pohádkov je plný násilí, alkoholu, “látek, geniálně maskovaných nadávek atd. Na druhou stranu si myslím, že děti 11+ se budou od první do poslední stránky královksy bavit!

I přesto, že Gertruda neroste, tak stárne po “duševní stránce - dostaneme tedy 27 letou ženu, co stále vypadá jako holka. Je zajímavé sledovat, jak se veškerá její frustrace a mindráky mění ve zlobu. Neexistuje příšera, se kterou by si neporadila.

Děj je plný akce, krve a nechybí ani zvraty (a zvratky...) - doporučuji si knihu přečíst!

06.03.2024 4 z 5

Komiksový Clash. První díl Komiksový Clash. První díl Gene Luen Yang

Pokud jste nikdy nesnili o tom, že byste jezdili na praseti... tak po dočtení této knižečky po tom toužit budete!

Nejprve chci vyzdvihnout grafickou stránku - ta je bombastická a dokáže oslovit jak “malé děti, tak i puboše. Já jsem byla mile překvapena - bylo zde hooodně textu!

Příběh je jednodušší (což nebylo na škodu). Přišlo mi, že mnohem větší důraz je kladen na jiné motivy. Během čtení mi několikrát došlo, že nejde jen o komiks, ale i o edukační kousek, který předává dětem zajímavé myšlenky.

Já osobně jsem si zamilovala prasátko Pim (roztomilá a nebezpečná) a z nějakého důvodu mám ráda i Gobliny (asi proto, že mají vlastní řeč, které nikdo nerozumí - ani čtenář). No a nemohu zapomenout na Sonnyho a jeho krystaly.

05.03.2024 5 z 5

Normální holka Normální holka Kódži Miura

(SPOILER) Jde poznat, že předchozí díl nás spíše uváděl do tohoto příběhu a snažil se nás seznámit se všemi postavami a důležitými detaily. Pokud si první díl už nepamatujete, tak na začátku této knihy najdete nejen shrnutí, ale i drobné popisy k jednotlivým postavám.

Tento díl je plný vtipných a hlavně roztomilých momentů. Dostaneme se do hlavy nejen Taikimu, ale i Čiči. To, jak oba dva vnímají toho druhého, ale zároveň si drží odstup je roztomiloučké a občas to způsobuje i vtipné momenty.

I v této knize jsme svědky nejednoho zápasu, kdy mě zamrzelo, jak moc se Taiki podceňuje. Na jednu stranu to chápu - stanovil si těžký cíl, ale strašně moc se tím deptá a je to škoda.

Konec knihy byl překvapivý a mám tušeníčko, tušení, že Hino sehraje velkou roli v další části.

Už aby byl duben...

mangu jsem recenzovala v rámci spolupráce s Crew komiks.

05.03.2024 4 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

(SPOILER) Bez mučení se přiznám - trvalo mi pár desítek stran, než jsem se do knihy začetla. Postavy mi ze začátku přišly nudné, některé jsem měla hned přečtené.
I přesto se jedná o milou “oddechovku, kterou si podle mého názoru mohou přečíst čtenáři 15+.

Ráda bych vypíchla dvě věci, které se mi na knize líbily:
1) Vztah Rosie a Adama - líbilo se mi, že jejich “vztahu bylo hozeno velké poleno do cesty. Mohla jsem sledovat cestu, kdy dva “vystrašení lidé se mohli tomu druhému otevřít a i na dálku budovat hezký vztah. O to více jsem byla v šoku z toho konce a jsem zvědavá, jak bude jejich příběh pokračovat.

2) Záporačka - Rosie si na prsou hřála hada. Ale na druhou stranu, kdyby tato osoba v knize nebyla, tak bych se během čtení unudila k smrti. Doufám, že se ještě v další knize objeví!

03.03.2024 4 z 5