cestina_s_linus Online cestina_s_linus komentáře u knih

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Tak já už nevím... někde se stala chyba. Autorka má úžasný a zajímavý svět, ale mám pocit, že sama neví, co s tím světem chce dělat. Z knihy jsem si užila posledních cca 7 kapitol.

Co mi na knize vadí:
1) Místy jsem se v knize ztrácela. Zdlouhavé monology Ilan mi dost pocuchaly nervovou soustavu.
2) Jednou se řekne A, pak přijde B, aby se následně popřelo A i B...
3) Tato kniha byla brutálně překombinovaná.
4) Jedno "tajemství" za druhým, které ve výsledku nikoho nezajímá.
5) Trochu mě zaráží, že Ilan všechno vždy projde.

Jsem zvědavá na konec tohoto příběhu, ale bojím se, že autorka s každou knihou jen zbytečně “protahuje celý příběh, který mohl být kratší, ale za to kvalitnější...

Tento citát odráží mé pocity z knihy: “Tak na tohle už nemám!

01.10.2023 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Začnu asi takhle... když jsem se do knihy pustila, tak jsem byla ztracená a moc jsem nechápala, kde je to "fantasy". K tomu ta hromada pojmů - kdybych nenašla vzadu slovníček, tak bych knihu zavřela.

Pak jsem se do příběhu ponořila a nestačila jsem se divit! Sklenařský svět si získal mé srdce. Nejednou se mi úzkostí stáhlo hrdlo, když jsem se dozvídala další informace o jejich přežívání.

Musím uznat, že se mi kniha místy četla špatně. Asi za to mohou zdlouhavé popisy ohledně sklenitu + specifická terminologie - musela jsem některé úseky přečíst i třikrát, než jsem si byla jistá, že význam chápu správně. Ale i přesto jsem neměla chuť knihu odložit, ale právě naopak - knihu nešlo pustit z ruky.

Jsem zvědavá na další díl.

08.08.2023 4 z 5

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Bez mučení se přiznám. Prvních 100-150 stran jsem se musela do čtení nutit. Po dalších 50 stranách mě začalo zajímat, kdo by mohl být vrahem... a až ke konci jsem si oblíbila Pipu a Raviho.

11.01.2024 4 z 5

Padlý vládce nebes Padlý vládce nebes Denisa Janštová

(SPOILER) Pokud máte rádi fantasy, kde se vše pomalinku odkrývá a vše má “svůj čas, tak tato kniha je přímo pro vás. I přesto, že kniha má své “pomalé tempo a seznamovací charakter, tak je vyprávěna hned dvěma vypravěči. Je to osvěžující a člověk si musí hlídat obě dějové linky. V knize nechybí cestování, objevování, přícházení o iluze, nečekané zvraty, magie - milovník fantasy bude nadšený. Tomuto dílu by slušelo i mnohem “svižnější tempo, ale chápu, jde o první knihu ze série. Doufám, že pokračování bude plné akce! Jinak - také chci políbit draka!

10.12.2023 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

(SPOILER) Zamilovala jsem se do fantasy titulů, které jsou buď zasazeny do asijského prostředí, nebo čerpají z jejich mytologie. To není tento případ. S knihou jsem lehce bojovala. Dokud se Rin nedostala do akademie, tak jsem s ní dokázala soucítit a zajímalo mě, jestli zkoušky složí. Asi od poloviny knížky jsem doufala, že jí někdo prokáže laskavost a zabije ji... Válka není zajímavá. Pouze jeden masakr mnou otřásl, ale to proto, že momentálně sleduji tu kalamitu s Izraelem a jsem “citlivější. A ten konec? Za mě kapku “odfláklé.
Rin - jako postava nefunguje. Její chování neodpovídá jejímu věku a tomu, co se učila. Taková druhá Arila (to jsme totiž potřebovali).
Vulgarity - trapné, hloupé a často užity totálně nevhodně.
Ťiang - kdyby nebyl fetkou, tak by mi připomínal asijskou verzi Halta.

18.10.2023 2 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Kniha má docela pomalý rozjezd a dokud jsme se nedostali do Španělska, tak jsem se do čtení musela nutit. Ve Španělku se to zlomí a člověk si začne užívat tu "typickou" klišé romanťárnu... a to nemluvím o těch Fifty shades of Grey vibes... Musím uznat, že postava Aarona je zajímavá a slečny jeho kvality ocení. Postava Cataliny je totálně na proplesknutí a člověk s ní nedokáže soucítit... Scény 18+ nejsou špatné :D ... ale ten konec? Více to "uspěchat" a "nedodělat" nešlo? Musím uznat, že jsem letos nečetla "lepší" romanťárnu, ale i tak nemohu knize dát 5/5...

24.08.2023 3 z 5

Čtvrté křídlo Čtvrté křídlo Rebecca Yarros

Pokusím se vás ušetřit spoilerů, protože tato kniha si nezaslouží, abych vše “vyzvonila.

Shrnu krátce, co se mi na knize opravdu líbilo:
- svět - i přesto, že se na “mnoho míst nepodíváme, tak díky Violet (a její samomluvě) se o Kontinentu dozvíme opravdu hodně
- draci - líbí se mi pravidla a omezení, která panují mezi drakem a jezdcem
- postavy - v průběhu čtení jsem se nestačila divit, jak rychle se z “good guy stal “bad guy a naopak a já to miluji! Konečně jsem narazila na postavy, které se sice chovají na facku, ale zároveň překonávají své mindráky a rostou (nejsou to superhrdinové)!
- konec - asi nebudu sama, komu na straně 529 spadla brada (měla jsem z toho totálně HG vibes)

CO se mi na knize nelíbilo:
Vzhledem k tomu, že se všichni se na knihu těšili, tak mi hlava nebere, jak se může prodávat várka (ano, nejsem sama, kdo na tyto “problémy narazil), kde je dost stran nečitelných (slabý tisk), stránky jsou špinavé a “pokrčené (nechápu, proč se tisklo na ten nejméně kvalitní papír...), jinde text “nadbývá... nemám problém dát za knihu nemalé peníze... ale cena by měla odpovídat kvalitě a kniha ve výsledku nepůsobí tak honosně jako na fotkách...

14.04.2024 4 z 5

Jak to s tím Hrnečkem tehdá bylo Jak to s tím Hrnečkem tehdá bylo Monika Zbytečná

Pokud milujete klasiku - Hrnečku,vář! - tak tento kousek vám v knihovně nesmí chybět.

Vyprávění je svižné. I přesto, že je knížečka uzounká, tak kvalitu děje to neovlivnilo. Zamilovala jsem si onu “zápletku, kdy jméno hlavního hrdiny odpovídá názvu předlohy - Hrnečku, vař!

Pokud jste rodičem a hledáte hezký příběh na uspávání - tato knížečka je pro vás!

Pokud jste pedagogem na prvním stupni a hledáte titul, na kterém lze trénovat čtení - tuto knihu vám doporučuji všemi deseti!

Doufám, že autorka v budoucnu vydá ještě další pohádky!

09.03.2024 5 z 5

Osamělé srdce Osamělé srdce Mona Kasten

(SPOILER) Bez mučení se přiznám - trvalo mi pár desítek stran, než jsem se do knihy začetla. Postavy mi ze začátku přišly nudné, některé jsem měla hned přečtené.
I přesto se jedná o milou “oddechovku, kterou si podle mého názoru mohou přečíst čtenáři 15+.

Ráda bych vypíchla dvě věci, které se mi na knize líbily:
1) Vztah Rosie a Adama - líbilo se mi, že jejich “vztahu bylo hozeno velké poleno do cesty. Mohla jsem sledovat cestu, kdy dva “vystrašení lidé se mohli tomu druhému otevřít a i na dálku budovat hezký vztah. O to více jsem byla v šoku z toho konce a jsem zvědavá, jak bude jejich příběh pokračovat.

2) Záporačka - Rosie si na prsou hřála hada. Ale na druhou stranu, kdyby tato osoba v knize nebyla, tak bych se během čtení unudila k smrti. Doufám, že se ještě v další knize objeví!

03.03.2024 4 z 5

Němé duše Němé duše Jitka Ládrová

(SPOILER) Podle anotace jsem měla dojem, že si užiji fantasy, které mi bude připomínat lehce “GOTko... ale nakonec se z toho vyklubalo něco, co bych pomalu označila za “telenovelu.

Důraz je kladen na city a touhy jednotlivých postav. Já osobně jsem zde nějaký “velký příběh neviděla.

Pokud od tohoto cvalíka očekáváte popisy (svět, sousední země, historie atd.) - těch se nedočkáte. Ta kniha je dlouhá jen proto, že zde máme 4 postavy/vypravěče. Vzhledem k tomu, že ke knize nemáte “automaticky mapu (tu najdete na stránkách autorky - což je fakt super, když čtete offline), tak si vaše fantazie může vzít dovolenou, protože jste jako čtenář - nevidomý.

TIP: než se do knihy pustíte, tak si nejprve mapu stáhněte (sice to moc nepomůže, ale nebudete úplně v lese...)

Postavy - Nam, Omden, Maargaelus, Runel. Nejvíce jsem si oblíbila Runela (i on měl své wtf momenty). Ostatní postavy byly s další stránkou nesympatičtější a bylo mi vesměs jedno, co s nimi bude. Nejvíce jsem umírala z mužských postav, protože přemýšlí jako ženy a chovají se jako ženy. Z toho jsem fakt nemohla.

Příběh - na začátku tu máme tajemství džungle. Pak se na to jakoby zapomene a řešíme hromady (a místy až) překombinovaných intrik (ehm... Omden, že?). Na konci knihy (zejména v epilogu) si autorka vzpomene, že by bylo fajn dát čtenáři i nějakou akci a odpovědi, ale ve výsledku je to jedno velké WTF...

Za velké P L U S považuji to, že jsou některé kapitoly krátké a střídání vypravečů má osvěžující efekt.

Pokud si chcete přečíst knihu, u které nemusíte přemýšlet... na konci zjistíte o čem to mělo být... chcete něco, co můžete odložit a za pár dní se k tomu vrátit... tato kniha je pro vás.

03.02.2024 3 z 5

Arazanini vlci Arazanini vlci John Flanagan

Já se (posledních pár let) vždy zhrozím, když vidím nový díl hraničáře. Je to risk - 50 na 50... a tentokrát je to těch “slabších padesát.

I přesto, že se v knize objevují “vzpomínkové pasáže na předchozí knihy, tak jsem si příběh moc neužila. Oproti předchozím dílům mi přišlo, že zde bylo vše “moc brzy odhaleno a většinu knihy zabaralo nudné tlachání a popisy jídla...

Na druhou stranu... v této sérii se opakovaně vyskytovaly slabší díly... Možná už by bylo fajn, kdyby autor tuto sérii “neurčitě zakončil a věnoval se něčemu jinému.

08.01.2024 3 z 5

Chaloupka na muřích nožkách Chaloupka na muřích nožkách Sophie Anderson

Nejsem si úplně jistá, jestli je toto knížka pro děti. Docela chytrou a nenápadnou formou se zde řeší otázka života a smrti. Co se děje po smrti? Proč někdo musí odejít dříve a jiní výrazně později? Nedovedu si moc představit, jak tuto stěžejní část knihy může chápat malý čtenář.

Já jsem si čtení užila. I když jsem se 2/3 knihy točila v kruhu (Márinka prostě dělá vše proto, aby se vymanila ze svého poslání, ale vše tím jen zhorší). Poslední část začala být konečně akční a plná zvratů.

Z knihy si odnáším to, že je důležité si (nejen) v rodině nelhat... a také to, že mrtví milují ruskou kuchyni.

21.12.2023 4 z 5

Vřesová můrka Vřesová můrka Oksana Bula

(SPOILER) Dlouho jsem nepotkala dětskou knížku, do které bych se zamilovala na první pohled. Autorka přináší krásný příběh (začátek), kde musí hlavní hrdinka - Vřesová můrka - porazit svůj “strach ze světla a neznámého. Průvodkyně - Buková můrka - ukáže Vřesové můrce jak vypadá les, jak se schovat před sluncem a barvami. Pomůže jí s jejími strachy. Tyto dvě můrky se krásně doplňují - jedná vyplašená a druhá odvážná. Čemu musím složit největší poklonu, tak to jsou ilustrace. Krásně doplňují příběh a kniha by nepotřebovala ani to minimum textu a dítě stejně bude příběh milovat.

Jsem zvědavá na další dobrodružství můrek!

18.11.2023 5 z 5

Úděl Hvězdorozených Úděl Hvězdorozených Jan Yenkee Kalina

Opět zde máme knihu, u které bude těžké se vyhnout spoilerům... vezmu to hopem. :)
Praya - místo, na kterém se odehrává 99 % děje. Čtenář si užije mnoho podrobných popisů a společně s Greysonem prozkoumá celý ostrov. Občas mi přišlo, že celkový popis fauny flóry byl na úkor děje (akce). Já si ono místo představuji jako šmoulí vesničku na Pandoře.
Postavy - asi dost překvapím, ale nejlepší postavy jsou Soudružka a Arkie. Oblíbila jsem si je asi z toho důvodu, že jejich přítomnost přerušila popisy a přinesla akci.
Musela jsem si zvyknout na způsob vyprávění. Na mě to bylo kapku chaotické. Kdybych si nevedla poznámky, tak bych se furt vracela.
Když si odmyslím detailní popisy ekosystému, tak tu máme Filozofii Věčnosti - to je na delší povídání. Předurčená tria - super, ale proč v knize není “tabulka, abychom si sami mohli zkusit poskládat naše trio? :)
Epilog mě utvrdil v mých domněnkách a já potřebuji další díl! Bude... že?

03.11.2023 4 z 5

Chybějící světlo Chybějící světlo Nino Haratischwili

Tlusté knížky mám ráda - u této jsem byla malinko v šoku. Knize by slušel jiný rozměr a styl/velikost písma. Kniha se blbě drží a čtenáře to dost rozptyluje.

...ale pojďme k samotné knize.

Čtyři kamarádky. Retrospektiva. Šílené životní peripetie. Kontrasty. Hluboké a inspirativní citáty. Emoční horská dráha. Silné ženské postavy. To vše v knize čtenář nalezne. Ale děj rozebírat nechci - musela bych spoilerovat.

I přesto, že byla kniha čtivá, tak mi z nějakého důvodu trvalo strašně dlouho, než jsem se dostala na konec a ulevilo se mi, když jsem mohla knihu uložit do knihovny...

24.10.2023 4 z 5

LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě LEGO: Rodinný příběh nejslavnější hračky na světě Jens Andersen

(SPOILER) Neznám nikoho, kdo by si v životě nehrál s Legem! Každý z nás s touto hračkou strávil určitý kus života, ale uznávám, že mě osobně nenapadlo zkoumat historii této značky.

Naštěstí se celý příběh dozvíme v této knize. Nevím, co se mi líbilo více - infromace, nebo fotografie. Nejvíce jsem byla paf z informace, že na začátku byla dřevěná hračka a až později přišli s plastovou kostičkou.

Místy jsem se textem prokousávala, ale vzápětí jsem si opět užívala fotografie (z těch jsem místy měla asi větší radost... he he). Jakmile došlo na řeči okolo marketingu a trhu, tak má pozornost byla dost pokoušená a těšila jsme se, až tyto pasáže budou za mnou.

Knihu doporučuji (nejen) milovníkům Lega! Myslím si, že každý v knize najde to své.

A já si jdu hrát s legem...

14.10.2023 4 z 5

Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů Z pera knihomolů: 11 povídek od českých a slovenských knižních blogerů * antologie

Vždy, když se mi do rukou dostane sbírka (je jedno, jestli básnická, nebo beletristická), tak je velmi těžké knihu ohodnotit jako celek. Musím uznat, že se autorky dotýkají témat, které hýbou společností. Ve výsledku na mě sbírka působí dost melancholicky a depresivně, což mě utvrdilo v rozhodnutí, že nebudu jednotlivé povídky blíže rozebírat (za ty hádky mi to nestojí). Zaměřím se na “provedení. Ve sbírce naleznete 11 unikátních povídek. Některé se četly lépe a mnohé byly (podle mého názoru) “nečitelné a kazí celkový dojem z knihy. Některé autorky mají cit pro psaní a u jiných jsem cítila, že to není ono a pomohlo by jim, kdyby se více vypsaly. Kvalita textu se projevila i v tom, že jsem necítila vztah k postavám, ani zájem o jejich příběhy, což mě trošku zamrzelo. Na druhou stranu - musím pochválit ilustrátory. Jejich ilustrace některé povídky zachraňují...

01.10.2023 3 z 5

Můj drahý manžel Můj drahý manžel Kimberly Belle

(SPOILER) Kniha stojí za přečtení! Po celou dobu jsem neměla ani páru, jak kniha dopadne, což můj zážitek ze čtení jen umocnilo!

Musím ocenit to, jak dokázala autorka využít kostlivců ve skříni - z Cama udělala totálního "karieristu", který je ochoten jít až přes mrtvoly a nedovede si připustit, že něco podělal. Ze všech postav jsem si nejvíce oblíbila Beatrix - malá holčička, ale za to velmi inteligentní a odvážná.

Po přečtení knihy vím, že bych se do této situace nechtěla nikdy dostat.

20.08.2023 4 z 5

Hodná holčička Hodná holčička Skottie Young

(SPOILER) Člověk si může myslet, že jej už nic nepřekvapí. Gerda v Pohádkově trčí již nějaký ten pátek. Za tu dobu stihla Pohádkov minimálně 3x vyvraždit... i přesto se v dalším pokračování pouštíme společně s touto “jemnou dívenkou a jejím průvodcem Láďou na (dejme tomu) očistnou cestu, kdy se po dlouhých letech z Gerdy opět stane malé a roztomilé sluníčko, kterým byla kdysi hoooooodně dávno.

Nečekala bych, že zrovna příběh Gerdy mě v něčem “morálně obohatí. Tato dívenka je krásným příkladem toho, že nikdy není pozdě na to, aby se člověk začal snažit a byl hodný (sice v podání Gerdy to obnáší i tak hektolitry krve, ale... je to Gerda).

Osobně jsem si nejvíce užila onu část se zasnoubením a byla jsem znechucená i pobavená diskuzí na téma “koule.

Jsem zvědavá, co bude s Gerdou a Láďou dále...

07.05.2024 5 z 5

Oko bouře Oko bouře Zuzana Hartmanová

(SPOILER) Kdybych nějak výstižně (bez spoilerů) popsala tento díl... tak... místy jsem si připadala jako ve Hře o trůny, kdy jsem nevěděla, kdo komu vrazí další kudlu do zad.

Pokud jsem byla u předchozí knihy zmatená z velkého počtu postav, tak... ano! Tady se můžete těšit na další jména! Fandím dvojici Vesper&Garif, ale i příběh Luciany a Corva je zajímavý. Já osobně Corva žeru.

Pokud mi přišlo, že byl první díl spíše o romantických pletkách a děj byl takový pomalejší, tak tady nás autorka nešetří - drogy, šikana, zn*silnění, otázky ohledně sexuální orientace, nezpracovaná minulost, problémy s početím atd. - s tím vším postavy bojují a je úžasné sledovat, jak se se svými traumaty (ne)popasují... a pokud bychom zapomněli, tak mezitím nastává konec světa, lidé přestávají věřit ve Spasitele, lidé se upínají k informaci, že existuje bezpečná země bez bouřek a mocichtivé postavičky se snaží ovládnout Lér. Takže nehrozí, že by se čtenář nudil.

Pro lidi, kteří špatně snáší velkou koncentraci vymyšlených jmen a věcí - i zde najdete slovníček!

04.05.2024 5 z 5