cathyblack cathyblack komentáře u knih

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Nádherně napsaný smutný příběh o jedné rodině, která žila kdysi dávno. Oceňuji lehké magično, které bylo podtrhnuto překrásným slohem. Četlo se to samo. Příběh, který určitě pošramotí srdce matek více, než pošramotil mě. Nejvíce oceňuji právě ten sloh, volbu slov.

Hamnet je jedinečný právě tak, jak originálně je psaný. Ta dávka neskutečně krásného slohu Vás pohladí po ztuhlé tváři jako pugét voňavých bylinek. Povzbudí Vás a zároveň konejšivě ukolébá do stavu klidu. Když to zkombinujete s magickou esencí příběhu samotného, vzniká nebezpečně zajímavá kniha, kterou by Vaše duše neměla ignorovat. Ona Vás totiž potěší na duchu i krásně provedená obálka. Co se týče příběhu o kterém jste již nejspíše četli a mnohé slyšeli, je pochmurný, to ano. Co taky může být horšího, než když se rodič musí vypořádat se smrtí svého dítěte. Ta obrovská bolest, ztráta a obrovská propast, která se začne nemilosrdně roztahovat a oddalovat tak členy rodiny, ta se Vás dotkne v takové míře, že jsem musela z příběhu na chvíli vyskočit. Knihu jsem přelouskala během několika hodin, onen způsob psaní mne držel ke knize přivázanou zvonivými řetězy dokud jsem neotočila poslední stránku. Onen příběh samotný by za takové pouto nestál, já se zamilovala do slov, vět, do řádků a odstavců. Do stránek samotných. S dobře zvoleným hudebním doprovodem (např. A. Farwell) jsem dovolila knize vstoupit do mé duše a tam si chvíli lebedit. Navzdory velmi smutnému tématu to bylo neskutečně příjemné čtení.

02.01.2023 5 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Tahle útlá knížečka se na první pohled nezdá, nese v sobě mnohá důležitá poselství. Lásku k vědě a poznání, tuhle knihu beru jako lyrickoepickou ódu na ně. Dálepak je to další z katastrofických vizí, kdy to s námi a planetou nedopadne dobře. Knihy podobného rázu jsem již četla, ale nikdy jsem nepřemýšlela třeba nad vývojem cizí planety, kterou ovlivní člověk svou návštěvou. Za mě fajn scifi počteníčko na jedno odpoledne.

14.12.2022 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Přečteno před delší dobou. Kniha je možná trošku slabší kniha ze série s Robertem Langdonem, ale oceňuji zasazení příběhu do Ameriku a jejich dějin. Konec trošku přepísklý, ale ja už se u Langdona nedivím. Když už po nějaké knize s této série sáhnete, víte pro co jdete. Trošku nerealistické, přesto čtivé a zajímavé. Napínavé jak Langdonovy kšandy.

11.12.2022 3 z 5

Čarodějnice dřívější a budoucí Čarodějnice dřívější a budoucí Alix E. Harrow

Byly nebyly tři sestry, které se po letech odcizení opět setkaly. Poznáte je už od prvního pohledu. Bella je ta s brýlemi a knihami v podpaží. Stojí hrdě a hledí kamsi do dáli. Agnes Amarath je ta nejkrásnější ze tří, tiskne k sobě hebký uzlíček, jehož obsah vytuší každá matka. I ona stojí hrdě, hledí však přímo. A James Juniper, ta nejvzpurnější, rozcuchaná s tvrdým pohledem člověka, kterého se někdo pokusil kdysi zlomit, ale ona srostla o to silnější. Každá je jiná a přitom dýchají tak nějak společně. Sestry Eastwoodovy vypráví svůj příběh plný čar a kouzel, bylinek, zaříkávání. Zní to jako pohádka? Už od mala nás učí, že v každé pohádce se skrývá pravda, stačí ji pečlivě hledat. Krutost inkvizitorů, téměř nulová práva žen, rasová diskriminace - to vše na pozadí pohádky o třech čarodejnicích, které navážou pouto s minulostí, aby ochránily nejen sobě blízské. Za mě skvěle napsaná kniha, která si své fanoušky určitě najde. Příběh si tak plyne sobě vlastní rychlostí, ale neřekla bych, že je bez napětí či akce. Je nabitý zvláštním kouzlem, které mu propůjčily dobře volená slova, protože jedna z nejsilnějších stránek příběhu je určitě květnatost a krása jazyka. Je to tak dobře napsaný, že se to čte samo.

04.09.2022 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Jméno větru mi bylo tolikrát doporučováno, že si nevzpomenu, kdo s tím začal. Tahouny této knihy jsou jistě její čtivost, (neskutečně vás protáhne i hluchými místy, kde se skoro nic neděje), a hlavní hrdina. Kvothe. Dejme tomu, že co mu sudičky vzaly ze štěstí, dvakrát tolik mu přidaly na důvtipu a všestranném talentu. Sledujeme dvě linie, jednu současnou, která o tajemství a napětí nemá nouzi a pak tu delší, kterou nám servíruje hlavní hostinský, pardon, hrdina, sám prostřednictvím vyprávění svého příběhu. Je totiž hodno toho, aby bylo zapsáno jedním z nejlepších kronikářů onoho světa. A když píšu onoho světa, píšu to zcela záměrně. O jeho fungování či historii se dozvíte pramálo. Kvotheho naopak poznáte tak dobře, že se vám po něm bude určitě chvíli stýskat. Pochválím i originální způsob magie, který si ruku v ruce kráčí přátelsky s vědou. Příběh bůhví ještě čím vším nadaného muzikanta bych asi mohla s klidným svědomím doporučit každému čtenáři, který by se mne na něj ptal. To ale neznamená, že jsem s ním neměla několik menších problémů. Působil na mne trošku YA dojmem a mela jsem problem s nekolika ne prilis povedenymi postavami. Predevsim s jednou hrdinkou.

13.03.2022 4 z 5

Chlapec, krtek, liška a kůň Chlapec, krtek, liška a kůň Charlie Mackesy

Obdivuji ilustrace. Nadherne provedeni knihy.
Na podobna moudra si vetsinou nazor nedelam, jsou rozkosna a mnozi si v tom to sve najdou.

20.02.2022 5 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Chceš povědět příběh o krvi a úkladech, o penězích a vraždách, o zradě a moci?
- Budou v něm elfové? Draci? Trolové?
Na všechno zlo, co budeme potřebovat, nám vystačí lidé.

Tahle kniha nebyla vůbec náročná, nepobíhaly v ní komplikované postavy a neměla moc daleko ke konci. Přesto se mi líbila natolik, že jí s čistým svědomím doporučím každému, kdo si ještě není jistý, jaký směr ve fantasy nabrat, nebo jen někomu, kdo si chce odpočinout u dobrého příběhu. Dobrý příběh totiž nepotřebuje dokonale vypracovaný svět. Potřebuje dobré hrdiny. Půl krále nemá daleko ke grimdarku a lehce se vzdaluje od klasického Young Adult. Cim dal tim lip. Mám ráda příběhy, kde se ze slabých chlapců stávají muží. Kdy se z rádoby kladných postav stávají bezpáteřníci. Miluji příběhy, které končí pomstou a přitom netíhnou k přehnaným zvratům. Abercrombie svoje lidi zna. Tak nejak to bylo cely predvidatelny, ale ani trochu mi to nevadilo.

15.07.2021 3 z 5

Komunita truchlících Komunita truchlících Jeffery Deaver

Deaver je pro mne záruka dobrého čtiva. Nepotřebuji vyhypovaný příběh do šílených zvratů, naopak vítám pozvolné čtení a logické závěry.
Calter Shaw má dobrou půdu pod nohama.
Na Lincolna Rhyma je ale zatím malý.

11.05.2021 4 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

V ramci zmatoreni sveho knizniho mola poridila jsem si krasku, o ktery jsem premyslela dele nez je zdravo. Knizku, od ktere bylo trosku tezsi se behem nekolika malo poslednich dni odtrhnout. Cely ostrov (Island) z nicehoz nic prijde o spojeni se svetem. Lode nepriplouvaji, letadla se nevraci, svet kolem jakoby zmizel, ponoril se do ticha. Obyvatele ostrova musi bojovat s nehostinou silou samotneho ostrova i sami proti sobe, aby vůbec prezili. S nedostatkem leku, energie, paliva, vlidnosti.Vitejte na ostrove, kde lidskost, demokracie nemaji misto. Na ostrove, kde zakladni hodnoty spolecnosti postoupily vladu základním instiktum preziti....na ostrove, kde musite o svuj zivot bojovat. Kdyz ctete mezi radky, uvedomite si, kam se může dostat spolecnost MODERNICH lidi, kterym byla odebrana dostupnost vseho, od potravin az po leky, ci informace (internet). Dojde vám, ze zit ve stredoveku bylo zivotu vazne nebezpečné. Doctete se, proc je nekdy nezbytne nutné nastolit krutou vladu jednotlivce (jedne strany) a snizit se k obětování mensiny, pro zachranu vetsiny. (ne ze bych se takhle zachovala ja, jsem všeholidumil). Resume je takove, ze kniha stoji rozhodne za precteni. Zanecha totiz takové zvlastni tiche misto k premysleni o podstate sebe samych. A hlavne vyzdvihavam preklad, pritomny cas, střídání pribehu s novinovymi clanky, volbu slov, kratkych vet a prazvlastne znejicich slovnich spojenich, kterych si na pozadi desiveho pribehu, kde lidi trpi nedostatkem vseho (hlavne slusnosti), doslova hojne užíváte. Konečně zase knizka, ktera ma cestne misto v me knihovne. A splneny bod čtecího wishlistu.

20.06.2019 3 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Kniha byla roztomile smutná. Neválela jsem se smíchy, netopila jsem se v slzách, přesto mi to jednodenní čtení bylo příjemné a August a Grace mi byli sympatičtí až do úplného konce. Mrzí mne, že se musí psát knihy o takovýchdle šílenostech, těší mne, že o tom někdo dokáže psát s nadsázkou a humorem. Překvapuje mne, kolik lidí si tuto knihu přečetlo a kolika z nás otevřela kniha oči. Greenův styl psaní je přeci tak obecný ale i zvláštní. Machruje nad námi chytrými citáty a používá odborné názvy a přitom nás vtahuje do jednoduchého příběhu na pozadí strašlivě komplikovaných stavů lidské mysli. Fakt se mi to líbilo. "Dobře."

26.07.2016 5 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Já, Poutník. Copak to asi bude za knihu, už jen ten název je úžasný!? Ptala jsem se sama sebe v knihkupectví. Po přečtení několika málo řádků v první kapitole, jsem se rozhodla. Je to neuvěřitelně čtivé! Knihu si vlekla k pokladně. (Je docela těžká (: ). Usmívající paní prodavačka, nejspíše ji ke štěstí stačí vidina tržby /kniha je trošku dražší/, mi říká, vybrala jste si moc dobře. Vy jste to četla, ptám se jí. Nečetla, ale kupuje ji skoro každý a je to bestseller. Díky těmto slovům jsem knihu málem nekoupila! A to by byla ohromná škoda, protože tenhle best-seller je opravdu a bez debat - best. Tak best, že jsem si oblíbila padoucha, fandila mu tak dlouho, abych ho nesnášela. Ale jak už to v knihách bývá... poslední stránka byla nasliněna prstem a otočena. Škoda, některé příběhy by končit rozhodně neměli!

25.10.2015 5 z 5

Při čtení se mi začaly divně hýbat nohy, jako by chtěly obout boty a vypadnout z baráku. :-) Dobrá kniha, donutila mne přemýšlet o starých lidech, dlouhých procházkách a o tom, co člověk vlastně potřebuje k životu a co vlastně ne.

01.02.2015 3 z 5

Katedrála moře Katedrála moře Ildefonso Falcones

Knihu mi doporučila prodavačka v knihkupectví. Ze začátku jsem měla obavy, že půjde o historicky nepřesnou frašku alá Esmeralda. Spletla jsem se, Arnau Estalyon, jeho přátelé i nepřátele mne provázeli po několik dní a dělali můj život o trošku zajímavější. Nakonec jsem knihu zavřela s tím, že alespoň vím, co je to host, kdo nebo co jsou bastaix a viva forum. O nádherné katedrále Santa Maria de la Mar jsem neměla ani potuchy. Děkuji autorovi za vědomostní obohacení zabalené do dojemného příběhu. Možná dopadne vše až moc dobře, ale ja bych svého hlavního hrdinu taky nenechala zemřít....

24.06.2013 5 z 5

Anglický pacient Anglický pacient Michael Ondaatje

Tahle kniha předčila svou pověst. Slyšela jsem o ní toho spoustu, avšak nic z toho se nevyrovnalo jejímu samotnému čtení. Leč byla zdlouhavá a leckdy se táhla jako horký písek v poušti, podařilo se mi ji přelouskat a zařadila ji mezi nejlepší ze čtených....a navíc, mou velikou životní láskou je Egypt (: (Jinak filmové zpracovaní je také luxusní, hlavně Ralp FInneas coby Almásy).

07.01.2013 5 z 5

Můj život s Egyptem Můj život s Egyptem Miroslav Verner

Kniha je naprosto úžasným kukátkem do dějin české egyptologie. Člověk při čtení knížky necítí, že z něj autor dělá tupce. Někdy ten pocit u těchto druhů knížek mívám. Miroslav Verner si určitě zaslouží stát na piedestálu mého pomyslného žebříčků Čechů, kteří jsou mi vzorem!

04.07.2012 5 z 5

Věci viděné, neviděné a obscénní Věci viděné, neviděné a obscénní Frank Gonzáles Crussi

Obsahuje spousty zajímavých informací, kterým vám bude zatěžko uvěřit. Lidé jsou schopni neuvěřitelných prasáren, jen aby uspokojily svoje zrakové choutky. Doporučuji všem, kteří chtějí vědět více o lidech, jako takových.

02.07.2012 5 z 5

Zatmění Zatmění Stephenie Meyer

Prvních 28 stránek. Pak jsem to vzdala a zeptala se ségry, která je žroutem téhle série, jak to celé dopadne a knihu jí vrátila. Na mne je to přesládle kafe, které stejně kvůli srdci pít nemůžu. Dejte si za mne.

02.07.2012 1 z 5

Nový měsíc Nový měsíc Stephenie Meyer

Teď urazím fanynky, je tohle druhý díl ságy??? Pokud ano, tak mi dal zabrat. Dočetla jsem to jen kvůli Jacobovi a večné řvaní hlavní hrdinky mi jen ukázalo, jak nechci v životě klesnout. Chlapy za to nestojí. Upír nebo Vlkodlak, to je nejspíš jiná...

02.07.2012 2 z 5

Srdce v Atlantidě Srdce v Atlantidě Stephen King

Srdce v Atlandidě je velice dobrá kniha, čte se skoro sama. Malého Bobbyho si zamilujete a bude Vám scházet starý Ted. Mimochodem, skvěle ztvárněný Anthony Hopkinsem ve stejnomeném filmu. První, kterou jsem od Kinga četla a jen doufám, že nebude poslední.

20.06.2012 4 z 5

Kříže u cesty Kříže u cesty Jeffery Deaver

Vyděsilo mne, kolik informací se dá (o Vás) získat z počítače. Nepatří mezi nejlepší Deaverovky, ale splnila mé očekávání ohledně překvapivého konce. Kathryn Danceovou mám radši než Amélii S. Miluju způsob jeho psaní, vyjadřování a vděčím českému překladateli Jiřímu Kobělkovi za velice čtivý překlad.

06.06.2012 5 z 5