Breberuše Breberuše komentáře u knih

1984 1984 George Orwell (p)

Nechtěla jsem tuto knihu komentovat, jelikož v počtu 1573 komentářů už každý další komentář zanikne a zcela jistě nenapíši nic nového pod sluncem, co už nebylo v komentářích přede mnou napsáno. Shrnu to tedy velmi stručně. Úžasná kniha, která by měla být v každé knihovně. Svoboda, to je to, čeho by si měl každý vážit, ale je to zároveň i to, co si spousta lidí neuvědomuje že má, dokud o ni nepřijde.
Myšlenek tu byla ohromná kvanta. Téměř jsem nestíhala podrthávat.
Prostě si to přečtěte. :)

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Velmi krásné poselství. Každý si v tom najde to své. Potřeba stromů (lesů), dobrých lidí a nesmyslnost byrokracie, to je to, co jsem si odnesla já. Na takto kratičký příběh je to opravdu nacpané poselstvím. Každý dobrý člověk v tom uvidí, co vidět má. Krátkozraký člověk v příběhu jen uvidí blázna, který sází stromy.

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Klidně bych brala i větší vzorek (ne)spokojených Severokorejských zběhů. Některé informace byly opravdu šokující. Hodně mě i překvapilo, kolik z vybraných vzorků vlastně mělo Severní Koreu rádo, či jim systém vyhovoval. Lidem do hlavy nikdo nevidí.

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Rut Sepetys píše krásné, smutné a životní příběhy, které vždy vloží do zásadního období různých států. Tady jde o revoluci. Dozvíte se spoustu věcí z historie, která tu není přikrášlena a zároveň se pobavíte nad vymyšlenými příběhy, které jsou skvěle zapasované do historických událostí.

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Jestliže vás letadla nebaví, tak... si to stejně přečtěte. Kapitán Hecl je velmi cílevědomý, skromný a pracovitý člověk :) všechno je skvělé vysvětlené i pro laika. Knížka je naditá zajímavými informacemi. Jak už z kokpitu, letiště, soukromého života pilotů, tak z nebeských výšin. Jak ohromě je ta příroda silná oproti nám lidem. Nemáme proti ní šanci, ale statečně bojujeme :). Pan kapitán Hecl mě oprostil od strachu z létání. Co ta technika všechno dokáže a kam se posunula? Koukala jsem na to, jak Děda Mráz na ananas. Stránky ubíhaly jedna po druhé, až jsem se dostala k detailnímu popisu Airbusu A380. Naštěstí se jednalo jen o posledních pár stran, jelikož se už jednalo o popisy spíše pro fajnšmekry.

14.04.2023 4 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Když si procházím své recenze a hodnocení na přečtené knihy, až je mi skoro hloupé, že všechny ode mě mají 4-5 hvězdiček. Před každou knížkou, kterou začnu číst si však dělám důkladné ověření, abych neztrácela čas nekvalitními knihami. Nejinak to bylo se sérií Zaklínač. Jsem opravdu ráda, že jsem se do ní pustila. Velmi oceňuji hlavně to, jak krásně a jakým květnatým jazykem je kniha napsána. Ať už jde o popisy situací, dialogy, humor, nakouknutí do historického okénka nebo o tu úžasnou fantazii, kterou by očividně pan Sapkowski mohl rozdávat.
Pro lidi, kteří mají rádi fantasy je tato série snad povinností. Těším se na III. díl, který už by měl rozvíjet dlouhý příběh než krátké povídky, jak tomu bylo doposud.

02.08.2023 5 z 5

Velmi otevřený a vtipný životopis. Humor T. Feltona mi hodně sedí, a tak jsem se při únorové nemoci dobře pobavila.

02.01.2024 4 z 5

Opět obrovské množství případů z praxe! Pan Mareš je rázný a krutě upřímný muž, což je jen bonus k jeho vyšetřovatelskym schopnostem. Oproti panu Marešovi zněl Martin Moravec poněkud slizce a populisticky. Určitě však doporučuji si knihu přečíst.

06.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Velmi temné čtení, ale zase trošku jinak, než to u paní Mornastajnove bývá. 2 roky čekání na každou její knížku, pár hodin čtení, a potom zase 2 roky čekání na další skvost :) Velmi mrazivý příběh. Po dočtení jsem ještě chvíli seděla a vstřebávala... Nejhorší na tomto příběhu je to, že se nemusí jednat pouze o něčí fantazii, ale že se tyto věci dějí častěji, než by bylo milo...

16.04.2023 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Krásný romantický příběh, který se plynule rozvíjel. Byl bez zbytečného klišé a z příjemného prostředí knihovny. Hlavní hrdinové byli oba sympatičtí i se svými chybami. Roztomilé čtení, které umí rozněžnit.

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Opět skvěle zasazený příběh do historických událostí, o kterých se toho moc neví. Tlustá kniha, která se četla sama a měla jsem ji přečtenou opravdu velmi rychle. Trošku mě zklamal konec, který nebyl dle mých představ a byl dost uspěchaný. Nic to ale nemění na kráse prostředí a knihy samotné.

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

Jestli toto byl důvod, proč mít na někoho takový vztek, jaký měla Monique na Evelyn na konci knihy, tak mi to přijde trošku stupidní :). Celou knihu mi to totálně pokazilo, protože mi závěrečné vyvrcholení přišlo vytažené až z paty a vykonstruované.

18.03.2023 3 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Už profláknuté téma, které je pojato velmi originálně se svěžím větříkem napínavosti. Knihu jsem přečetla velmi rychle, protože jsem už chtěla vědět, o co tady teda sakra jde. Je to velmi dobře zpracované a čtivé.

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Knížku jsem přečetla jedním dechem. Nemohla jsem se odtrhnout. I postavy mi přirostly k srdci. (Nemohla jsem pochopit, jak může být někdo tak dobrosrdečný, jako maminka.) Těšila a zároveň jsem se netěšila na konec. Jediné, co mi vadilo bylo, že (SPOILER) tam nebylo popsáno, jak se dostali ze Sibiři a jak dopadl Jonas. Přála bych si, aby byla delší. Děsivě krásná. Určitě si od autorky přečtu nějakou další knížku. Dokázali byste si představit, jaké by bylo, kdyby jste byli na jejím místě?!

21.06.2018 5 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Perfektní čtení. Obzvlášť, když vás toto téma zajímá. Pan profesor vše krásně vysvětluje, zamýšlí se. Ve většině názorů jsem se s ním i dokázala ztotožnit, až na otázku eutanázie. Mluví lidsky, jasně a hlavně pragmaticky, což je mi velmi sympatické. Bez příkras a emotivních výlevů. Přesto jde cítit, jak svou práci miluje, a jak ho mozek i po tolika letech fascinuje (což se není čemu divit, protože mozek opravdu fascinující je)! Knížku jsem přečetla na dvě posezení. Líbily se mi případy z praxe. Těch tam bylo opravdu požehnaně, takže si můžete vše krásně představovat. Nechybí ani filozofické otázky. Vždy, když jsem si myslela, že mě nějaká kapitola nebude bavit, tak mě pánové vyvedli z omylu. Dokonce mě i zaujalo vyprávění o osobním životě a lovu na brouky.
Dozvěděla jsem se a přiučila spoustu nového. O mozku mluvil pan profesor neuvěřitelně poutavě.
A že poslouchá při operacích Rammstein? To jen pozvedlo mé sympatie.

11.04.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Opravdu skvělá knížka. Říkala jsi, že takhle smutnou knížku jsem dlouho nečetla, jenže pak přišla knížka V šedých tónech a hrůzy, které byly popsané v knížce HANA trošku pohasly (tím neříkám, že to nebylo děsivé a smutné). Ale byla to opravdu nádherná knížk a 100 % se k ní ještě vrátím a buduji doporučovat dál a dál.!

21.06.2018 5 z 5

Později Později Stephen King

Snad jediná kniha, která se od Kinga dala. Nic to ale nemění na tom, že jeho knihy jsou nudné a bez jakékoliv hororové atmosféry.

02.01.2024 4 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

Satan ten vi, jak životem chodit,
kdo mohl něco takového zplodit?
Tolik myšlenek, pravd a nápadů,
kdo může utéct svému osudu?
Lidé a jejich vlastnosti.
Mají alespoň nějaké ctnosti?
Válčení, osud, vira, lidstvo a jejich slabiny,
knihu doporučuji do každé rodiny.
Audioknihu jsem slyšela,
vypravěče bych na cenu navrhla.
Skvělé k zamyšlení,
jedno odpoledne a život se vám náhle změní.

08.06.2023 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Nesmyslné štěstí, které hlavní hrdiny provázelo až do konce mě opravdu udivovalo. Ne však více, než popis doby, kdy si člověk nemohl ani prdnout, aby ho nezatkli za vlastizradu. Celkově hodnotím knížku spíše kladně, ale podruhé už bych do ní nejspíš nešla. Určitě je spousta dalších knih, které budu více odporoučet. Každý, kdo si ji však přečte a alespoň trochu se o tuto literaturu zajímá nebude litovat... :)

15.10.2018 3 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak