Boby17 Boby17 komentáře u knih

Mezi piráty Mezi piráty David Weber

Další skvělé pokračování, tentokrát v kapitánské uniformě Mantichory a ve velení operačního svazu Q lodí. Piráti se chovali jak vzteklí psi, Liďáci si přihřívali válečnou polívčičku a někteří členové posádky byli vlastně kriminálníci. Takže velká porce problémů k řešení a pak ještě k tomu zvířecí problémy Nimitze. Více prozrazovat nebudu a těším se, až se brzy pustím do dalšího pokračování série.

27.09.2021 5 z 5

Marlow Marlow Volker Kutscher

Sedmé pokračování opět bylo skvělé. Tentokrát plné intrik a soupeření mezi SD a Hermannem Görringem. Pátrání Gereona zavedlo až na stranický sjezd svobody do Norinberku a zpět do Berlína, a to jak místopisně, tak i do minulosti. Také se čtenář dozví mnohé o temných tajemstvích Johanna Marlowa a o činnosti nacistického úřadu péče o mládež. Překvapivě se také vrátila jedna postava z minulých dílů, tentokrát v ještě nebezpečnějším postavení a má na Gereona velkou páku. Víc nebudu prozrazovat, přečtěte si celou sérii, já se chystám na další díl.

18.09.2021 5 z 5

V exilu V exilu David Weber

V exilu na Graysonu to opět vřelo a zlí magoři byli opravdu zákeřní. I na meče došlo ... A aby toho nebylo málo, liďáci se opět pokusili vybojovat vítěznou bitvu a pokořit nezdolného spojence Mantichory. Výsledek nebudu prozrazovat. Knížka se mi velmi líbila a pět hvězd si u mě zasloužila.

12.09.2021 5 z 5

Lexikon ČSLA - Svazy a svazky Lexikon ČSLA - Svazy a svazky Jiří Fidler

K této armádě jsem prodělal odvody, tak mě knížka v knihovně zaujala. A zvláště tím, že jsem se dozvěděl něco nového i o historii mého bydliště. Zpracování díla si zcela jistě vyžádalo desítky hodin mravenčí badatelské práce v archívech, za což autorovi jménem všech zájemců o vojenskou historii děkuji.

08.09.2021 5 z 5

Žádná chvíle není poslední Žádná chvíle není poslední Petr Heteša

Tak tenhle příběh mě až tak neoslovil. Nebyl úplně špatný, ale Infico a Tekuté krystaly se mi trefily do vkusu lépe. Přestupům do jiných dimenzí, byť tam byly i dějově světlejší chvilky, dávám 3,4 hvězdy, takže zaokrouhluji na tři celé.

01.09.2021 3 z 5

Vojenský újezd Březina Vojenský újezd Březina kolektiv autorů

Knížku, vydanou na kvalitním křídovém papíru, lze věcně i rozsahem rozdělit na dvě poloviny. První se v souladu s názvem věnuje vojenskému újezdu Březina za humny města Vyškova, druhá půlka knížky pak pojednává o správním členění státu, Jihomoravském kraji, o organizaci Armády ČR, o přírodě v ČR, dálniční síti, krajských a lázeňských městech, národních parcích, památkách UNESCO, nejvyšších horách, řekách a vodních plochách, či o obyvatelstvu.
Činí to na mě dojem, že byly peníze na nějaký rozsah publikace, tak ji bylo třeba zaplnit tou rozsahem druhou polovinou. Pokud by to bylo míněno jako upomínkový předmět pro cizince, pak by obsah byl úplně OK, ale jistě by byla vytištěna v angličtině či jiném světovém jazyce.
Na druhou stranu je zde všechno v kostce, takže může sloužit i jako nějaké vademecum údajů o České republice a to jistě není na škodu.
Moje hodnocení sráží, dvě zjištění:
str. 87 - u 74. mechanizovaného praporu není uvedena posádka Bučovice, přičemž tento útvar se z místa dislokace od doby svého vzniku v roce 2008, tehdy jako 74. lehký motorizovaný prapor, nehnul (to by snad ministerstvo obrany mělo vědět!).
mapa 15 - vydavatel Ministerstvo obrany - geografická služba AČR, 2020. Na této mapě není zakreslena vodní nádrž Kopaniny z roku 2017 za obcí Zelená Hora, ležící přímo na hranici vojenského újezdu. Tak nevím, jestli se smát, nebo brečet nad úrovní české vojenské kartografie. Snad naši vojáci, až půjde někdy do tuhého, na špatné mapy nedoplatí.

29.08.2021 4 z 5

Pole potupy Pole potupy David Weber

Pole potupy bylo zároveň polem bolesti a hořkosti. Byl to opravdu smutný díl této série, přesto se autor zase zaskvěl v nejlepším světle a já knížce dávám plné hodnocení. Bravo!

27.08.2021 5 z 5

Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938 Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-1938 Jiří Fidler

Dvojice autorů, která nám, zajemcům o vojenskou historii, předložila výsledek mnohaletého bádání a mravenčí archivní práce si zaslouží jen obdiv a uznání. Je to špalek doslova nabitý informacemi a já to všechno jednoznačně hodnotím všemi hvězdami.

Na zrazeném nebi Na zrazeném nebi Jiří Fidler

Sepsat tuhle knihu byl zcela jistě mimořádný výkon a autor si vysloužil mé nejhlubší uznání. Nespokojil se jen s vyššími vojenskými útvary - pluky, ale hierarchicky sestoupil ještě níž, až na úroveň perutí a letek, povětrnostních a radiotelegrafních stanic (úroveň setnin) či střelnic a dokonce i čet, např. fotografických. A k tomu ještě přidal i posádková města a obce. Má můj obdiv a pět hvězd.

Komisař Komisař Paulina Świst

Z mého pohledu byl tento díl ještě lepší, než ten úvodní. Bylo to rychlé a akční čtení, chvílemi proložené postelovými scénami. Při domýšlení příběhu to bylo docela drsné, nevím, jaké má u nás státní zástupce (prokurátor) možnosti, ale v Polsku se mi jevily jako dosti velké. Dávám 4,6 hvězdy, takže zaokrouhluji na pět celých.

24.08.2021 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Zajímavě pojatý příběh, vyprávěný v ich formě z pohledu advokátky Kingy a prokurátora Lukáše. Vedle explicitně popsaných milostných scén knížka podává souboj právního systému s organizovaným zločinem v Polsku. Oddychovému prázdninovému čtení dávám 4,3 hvězdy, takže zaokrouhluji na 4 celé.

20.08.2021 4 z 5

Krátká vítězná válka Krátká vítězná válka David Weber

Opět to bylo výborné, ale z mého pohledu nedosáhlo pokračování super kvalit předešlých dílů. Líbil se mi posun v osobním životě Honor i získaný nový náhled na osobní pohnutky postoje lorda Younga. Bojové nasazení námořnictva bylo popsáno opět velice zručně, nejvíce na mě zapůsobila pasáž při obraně civilního konvoje. Hodnotím 4,4 hvězdami, takže zaokrouhluji na čtyři ceké.

14.08.2021 4 z 5

Čest královny Čest královny David Weber

Opět super počteníčko. Honor bojuje ve vzdálené hvězdné soustavě s mentálními předsudky namlouvaných spojenců a na život a na smrt s bigotními náboženskými fanatiky podporovanými liďáky z Havenu. Opět to bylo divoké, nelítostné a strhující. Dát méně, než pět hvězd, by bylo nespravedlivé.

10.08.2021 5 z 5

Stanice Bazilišek Stanice Bazilišek David Weber

Tak jsem zřejmě objevil další sérii, kterou si budu muset přečíst od A do Z. Příběh Honor Harringtonové a jejího křižníku Neohrožený se mi velice líbil. Byla pevná, zásadová, odvážná i lidská a postupně si získala důvěru celé posádky i nejvyššího velení. Velice se mi líbila scéna, jak vyběhla s největším finančním magnátem celého souhvězdí. A bojové nasazení, to byla lahůdka. Trochu jsem se ztrácel ve fyzikálním popisu vesmíru a v politických stranách, ale to byly úplné maličkosti. Dávám všechny hvězdy a přecházím na druhý díl.

05.08.2021 5 z 5

Lunapark Lunapark Volker Kutscher

Tak tentokrát se příběh rodiny Rathových konal na pozadí Noci dlouhých nožů. Opět to bylo výborné a strhující počtení. Gereon balancoval na ostří nože s Gestapem, s Marlowem, s Budhou a nakonec i s manželkou a jejich schovancem. Vyšel z toho všeho s velkými šrámy na duši. Uvidíme, co se bude dít v příštím díle, už se těším.

30.07.2021 5 z 5

Legenda o jazyku - Nepomucký 1972 Legenda o jazyku - Nepomucký 1972 Pavol Rankov

Vcelku nevinný zájem studentů o historii a aktuální dění se vlivem paranoidních a také brutálních aktivit StB stal noční můrou. Hlavně rodiče Tomáše museli neskutečně trpět. A soudruzi estébáci jsou teď vysmátí, berou výsluhy a k tomu pěkné důchody a nadávají na poměry. Je mi z té knížky opravdu smutno. Bylo by dobré, kdyby si tu knížku četli maturanti, ale nevím, jak to zařídit. Jak jsem já přistupoval k povinné literatuře, to si pamatuju dodnes. Dávám pět hvězd.

25.07.2021 5 z 5

První padlí První padlí Volker Kutscher

Další Gereonův případ mě přenesl do Německa při nástupu nacistů k moci. Hořel Říšský sněm a začal nebývalý hon na komunisty a Židy. Současně s tím probíhalo vyšetřování vražd veteránů, jejichž příčina ležela ve válečných událostech roku 1917. Opět to byla rychlá jízda a téměř 650 stran jsem zvládl za dva dny. Už se těším na další pokračování. Celá série, to nejsou jen detektivní příběhy, to je zároveň i perfektní plastická sonda do historie německé společnosti. Za vynikající zážitek dávám pět hvězd.
P.S. Zajímavý byl i názor Gereona o vlivu volebního práva žen na nástup Hitlera k moci.

23.07.2021 5 z 5

Komu to prospívá Komu to prospívá Pavel Hrdlička

Jednodenní jednohubka mě potěšila. Byť dosud poslední v řadě, přesto dějově první příběh uvedl na scénu podpísaře Václava, z kterého se díky prokázaným schopnostem stal podrychtář. A navíc také ženatý. Příběh svižně ubíhal a za laskavé vykreslení příběhu z naší historie dávám čtyři a půl hvězdy, takže matematicky zaokrouhluji na pět celých.

20.07.2021 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Právě jsem dočetl velmi dlouhý román, který nemá hluchá místa. Takže jsem se při čtení vůbec netrápil a chvílemi jsem byl velice napjatý, jak to bude s hlavními hrdiny pokračovat dál. Waleran Bigod a William Hamleigh byli odporně odporní, ale i v dnešní době jejich obdoby chodí po světě. Možná jen prostředky uplatňování moci a vlivu se změnily. Knížku doporučuji všem zájemcům o příběhy z období středověku.
Dovolím si ještě uvést jeden krátký, ale výmluvný, úryvek z předmluvy autora: "A postupně jsem si vytvářel představu o tom, že stavění velkých katedrál muselo středověkým lidem připadat jako docela rozumné počínání. To není jednoduché vysvětlit. Trochu to připomíná skutečnost, proč lidé dvacátého století vynakládají obrovské prostředky na prozkoumání vesmíru. V obou případech sehrává roli celá spleť nejrůznějších vlivů: vědecká zvídavost, obchodní zájmy, politické soupeření a duchovní touhy lidí uvázaných k zemi."

19.07.2021 5 z 5

90 let skautingu ve Vyškově 90 let skautingu ve Vyškově kolektiv autorů

Přínosná publikace o junáckém hnutí ve Vyškově.

26.06.2021 5 z 5