Boby17 Boby17 komentáře u knih

Mezi ďáblem a mořem Mezi ďáblem a mořem Maria Adolfsson

Tak třetí díl doggerlandské série vůbec nezklamal. Karen neřeší jen dva složité případy, ale i vážné osobní dilema. Všechno se odehrává současně v krátkém časovém úseku, únava všech je nezměrná a brutální útočník nedaleko. Víc neprozradím, abych nikomu nezkazil perfektní čtenářský zážitek. Nic jiného, než pět hvězd, dát nemohu.
P.S. V originále vyšel již čtvrtý díl série a páté pokračování se chystá na letošní podzim (viz časopis Knihkupec, březen 2022, str. 35).
P.S.II: Série Doggerland má nyní v únoru 2024 již sedm dílů - viz https://www.goodreads.com/series/254602-doggerland . Tak sakriš, kde to u nás vázne?

09.03.2022 5 z 5

Ohnivá lázeň Ohnivá lázeň Jan Morávek

Zajímavá knížka, která ukazuje mezilidské vztahy české vesnice před první světovou válkou a jak majetkové poměry ovlivňovaly výběr životních partnerů. Jak se na jednom místě objevilo - lásky se nenajíš. No a mít nemanželské dítě, to byl doslova společenský cejch a stigma na celý život.
Válečná část nás s 28. pěším plukem c. a k. armády zavedla na bojiště do Karpat. Z některých detailů je zcela zřejmé, že autor z vlastní zkušenosti dobře ví, o čem píše. Sice se objevuje už obehrané a nepravdivé klišé o přechodu části IR28 do ruského zajetí i s plukovní kapelou, ale to beru jako daň době vzniku (tato již za války vyvrácená lež se hodila do krámu jak Velkoněmcům, tak i legionářům - viz např. https://www.databazeknih.cz/knihy/plneni-povinnosti-nebo-velezrada-cesti-vojaci-rakousko-uherska-v-prvni-svetove-valce-390553 nebo https://www.databazeknih.cz/knihy/osmadvacatnici-49807).
Válečný život v zázemí byl pro prosté lidi plný strádání a hmotného nedostatku. Překvapivou pro mě byla informace, že některé rodiny z Posázaví zachraňovalo pěstování a prodej jahod do Prahy.
Byť čeština je chvílemi již trochu archaická, přesto si celkově myslím, že knížka si zaslouží poctivé čtyři hvězdičky.
A ještě jeden citát pro nás knihomoly: "Četlo se jen v zimě, v létě vzít knihu do rukou znamenalo jeden ze sedmera hlavních hříchů - lenost."

07.03.2022 4 z 5

Oheň na pláži Oheň na pláži Chris Ould

Tak to tedy bylo finále, jak má být! Všechny dílky do sebe zapadly a závěr byl strhující. Epilog jsem si představoval trochu jinak, ale takhle je to asi blíže životní realitě. Nechci nic prozrazovat, každopádě celou trilogii přátelům čtenářům doporučuji a autora jsem si dal do oblíbených.

03.03.2022 5 z 5

Zátoka smutku Zátoka smutku Chris Ould

Knížka se mi líbila víc než první díl. Chvílemi jsem si zřetelně uvědomoval, jak spojení trajekty mezi jednotlivými ostrovy přímo ovlivňuje chod celé společnosti a tedy i akceschopnost policie. Až do konce to bylo zajímavé, zvláště, když vyšetřování zločinu bylo v konfliktu se zájmy tajné služby. Dávám všechny hvězdy a plynule přecházím na poslední díl.

24.02.2022 5 z 5

Terapie vínem Terapie vínem Lucie Melicharová

Knížku jsem si vybral, abych mohl splnit šestý úkol ČV 2022. Příběhy pěti kamarádek v průběhu několika měsíců, manželské a partnerské vztahy, radostná očekávání i zarputilé mlčení se smutným koncem jedné rodiny. To všechno jsem zde našel, takže hotovo, splněno. Jsem ale zcela rozpolcený, jak ohodnotit. Já to vidím přesně napůl mezi trojkou a čtverkou, tak se shovívavě přikloním k lepšímu počtu hvězdiček.

20.02.2022 4 z 5

Prodavač minulostí Prodavač minulostí José Eduardo Agualusa

Dost zvláštní příběh, navíc když je vyprávěn z pohledu ještěrky. Abych pravdu řekl, tak to pro mě byl šedý průměr (samozřejmě i s lepšími pasážemi), ale ani nenadchne ani neurazí (čekal jsem víc). Hodně věcí mi osvětlil až doslov s rozborem historie a reálií Angoly. Dávám tři hvězdy a něco, ale na pěknou čtyřku na páce to z mého pohledu není.

16.02.2022 3 z 5

Mnichov Mnichov Robert Harris

Mnichovská dohoda podaná z britského pohledu, tak by se asi v kostce dal shrnout děj této knihy. V jednu chvíli jsem si říkal, že jejich uvažování bylo svým způsobem logické a pochopitelné, skoro jsem jejich snahu o mír za každou cenu chápal. Pak jsem se ale odvrátil od vlastního textu a uvědomil si, že jednali o nás bez nás, o lidech ve vzdálené zemi, o které nic nevědí (parafrázuji Chamberleina). A tady, zradou Němců z českých zemí, započala série vyhánění a dalšího brutálního bezpráví, spirála násilí. Tady jsme byli jasnou obětí mezinárodní politiky.
Musím ale kolegům čtenářům připomenout, že i my jsme se obdobného hanebného jednání dopustili a docela nedávno. V roce 2008 jsme uznali nezávislé Kosovo, které vzniklo z vůle velmocí na úkor Srbska. Takže prosím pozor, různé "Mnichovy" se dějí stále a z toho našeho se tato společnost dosud nevzpamatovala.

11.02.2022 4 z 5

Policko Policko Oldřich Jenka

Opravdu pěkná obrazová publikace. Sám jsem nedávno některá z míst navštívil a bylo to něco úplně jiného. Na snímky, které si prohlížíte v knížce, autor jistě dlouho čekal a pořizoval je na několikrát. Já jsem projížděl v břečce se zaštěrkovanými zmrazky na silnicích, bylo zataženo a fučel nepříjemný studený vítr. Takže ten kontrast ideálu a prožité reality byl velký. Ale to platí obecně o všech knihách tohoto žánru. Každopádně bych rád tento kout vlasti rád poznal, tak jako se to podařilo autorovi.

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Bábi Zlopočasná je úžasná čarodějka a moudrá žena. Učí Eskarínu svým dovednostem a zároveň je její ochránkyní při cestě za snem. Úplně nejpeckovatější pecka to nebyla, chvílemi ta magie byla dost složitá. Ale čtyři a půl hvězdy dám bez uzardění. Přečteno ušima v podání českého znovutvůrce - překladatele Jana Kantůrka.

06.02.2022 5 z 5

Krkonoše. Karkonosze. Riesengebirge. Krkonoše. Karkonosze. Riesengebirge. Petr Bergmann

Mně se knížka knížka líbila. Snad je to tím, že nejsem místní a neumím ani německy, ani polsky. Neshledávám tedy nedostatky, které byly vyjádřeny v předešlém komentáři. Nenechávám se ovlivnit a dávám všechny hvězdy.

Tváře skal Tváře skal Petr Hnyk

Moc pěkná knížka o výtvarném umění, jejímž jednotícím prvkem je ztvárnění Teplických a Adršpašských skal. Vedle zajímavých obrázků považuji za stěžejní životopisné medailonky jejich tvůrců, ponejvíce Němců a Čechů, a to od 18. století až do současnosti. Myslím, že se jedná o velmi zdařilé dílo, dávám všechny hvězdy.

05.02.2022 5 z 5

Selské písně a české znělky Selské písně a české znělky Josef Václav Sládek

Jak básničky nečtu, tak tyhle se mi moc líbily. Ke knížce mě přivedla rodinná informace, že Selské písně byly oblíbenou knihou mého pradědečka - rolníka. Možná, že na někoho jsou rýmy moc jednoduché, ale já to naopak velice oceňuji. Prostě jasně srozumitelné a dobře uchopitelné. Určitě se k těmto veršům zase vrátím.
Vcelku mě udivuje nízké hodnocení, jen 69 % ze čtyřiceti hodnotících, já dávám plnou palbu.

04.02.2022 5 z 5

Broumovsko na historických zobrazeních Broumovsko na historických zobrazeních Petr Bergmann

Tak tahle knížka je absolutní pecka! Stovky pohlednic se zasvěceným komentářem o historických památkách, hotelech, hospodách, školách, nemocnicích, železnici a nádražích, ulicích a náměstích z různých stran, pomnících, továrnách a jejich majitelích, přírodních útvarech, různých spolcích, místních fotografech nebo o fakturách a další obchodní, úřední i soukromé korespondenci, to vše na čtenáře ze stránek přímo vyskočí a troufám si tvrdit, že každého uchvátí. Myslím, že pět hvězd je málo a že každá jiná část naší vlasti by jistě ocenila, kdyby se autor takto pověnoval i jí.

04.02.2022 5 z 5

Kapitánova dcerka Kapitánova dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Téměř dvě století od vzniku díla se projevila a ne v dobrém. Bylo to takové jakési unylé a kostrbaté.
Zajímavé však pro mě byly reálie carského Ruska. V kulečníku mladým pánem lehce prohraných 100 rublů bylo dáno do relace, když bylo řečeno, že uniforma z jemného zeleného sukna stála 7 rublů, kalhoty bílé soukenné 5 rublů nebo dvanáct košil plátěných, holandských s manžetami bylo za 10 rublů.
Popsané vojenské záležitosti svědčily o všeobecném úpadku - pevnost byla vlastně dřevěná neudržovaná a nehlídaná osada, jediný kanón před vraty byl zanesen odpadky, velitelská pravomoc se odehrávala v kuchyni pod bedlivým dohledem paní velitelové. "V Bohem milované pevnosti neexistovaly ani přehlídky, ani cvičení, ani strážní služba. Velitel cvičil tu a tam z vlastní píle své vojáky; ale nemohl ještě dosáhnout, aby všichni věděli, kde je vpravo a kde je vlevo." Z další obležené pevnosti si pak hlavní hrdina vyjel, jak mu napadlo. Prostě žádná disciplína, pouze obrazně řečeno svrab a neštovice ...
Postavení rodiny bylo posuzováno podle toho, kolik má rodina duší (rozuměj nevolníků). No a závěr při setkání s carevnou byl až nadpozemský.
Takže za mě, za ten plytký a placatý příběh, dávám suma sumárum slabé tři hvězdy.

31.01.2022 3 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Komisař Dupin přeložený z Paříže za trest do Bretaně mi byl sympatický. Místo činu bylo přiblíženo s velkou mírou autenticity a na popisovaná jídla a vína jsem měl doopravdy chuť. Dávám 4,3 hvězdy, tedy zaokrouhluji na čtyři celé. Určitě budu v sérii pokračovat.
A ještě navíc komisař pije kafe po hektolitrech, takže knížka splňuje 18. úkol ČV 2022.

25.01.2022 4 z 5

Sběratel trofejí / Otevřená sezóna / Mimo dosah Sběratel trofejí / Otevřená sezóna / Mimo dosah Charles James Box

Tak mám za sebou poslední ze tří příběhů čestného a sympatického
revírníka Joea Picketta. Asi se mi líbil nejvíce. Byl jsem napjatý až do konce, jak to dopadne. Jak s jeho rodinou, tak se zaměstnáním. Srážka s oligarchou byla opravdu tvrdá. Knížka se četla jedna báseň, jen pro mě měla velkou nevýhodu v tom, že nebyla k dispozici e_verze pro čtečku. Tomuto příběhu dávám 5 hvězd.
Celou knihu pak hodnotím: 5+3,3+5=13,3:3=4,43, tedy zaokrouhleně na 4 celé.

25.01.2022 4 z 5

Výtvarné umění Zeměplochy Výtvarné umění Zeměplochy Terry Pratchett

Krásné portréty známých postav Zeměplochy s komentářem Pana autora. Je to moc pěkné pokocháníčko a pro mě také inspirace pro další čtení, protože s některými postavami jsem se ještě nesetkal.

19.01.2022 5 z 5

Příběh palubního mechanika Příběh palubního mechanika Radek Mikulka

Útlá knížečka čtivým způsobem přibližuje životní osudy skvělého mechanika 310. stíhací a později 311. bombardovací perutě RAF. Stanislav Slezáček se následně stal členem létajícího personálu a při svých bojových letech na nepřítele měl nakonec ve výkazu 237 hodin ve dne a 171 v noci. Škoda, že nebyly více přiblíženy jeho životní osudy po druhé emigraci. I tak ale rozhodně doporučuji k přečtení.

14.01.2022 4 z 5

Tichá smrt Tichá smrt Peter May

O co byl začátek pomalejší, o to více tempo nabíralo ke konci na zběsilosti. Psychopatický gauner a jeho oběti z řad jedné rodiny - skutečné i pozůstalé. Tak by se to asi dalo shrnout v kostce. Zdá se mi, že 79 % od 188 čtenářů je nespravedlivé hodnocení. Já dávám všechny hvězdy a zároveň plním 5. úkol ČV 2022 (může být i 12. úkol ČV 2022).

14.01.2022 5 z 5

Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 Jindřich Marek

Je to hořké a smutné čtení. Ale taky velmi poučné. Rozhodně bychom na pohnuté události z let 1937 a 1938 neměli zapomínat. Někdo toho Henleina (a potažmo Hitlera) volit musel - na to mysleme, když slyšíme příběhy z roku 1945 a 1946 podávané z druhé strany Šumavy a Krušných hor (my nic, my muzikanti). Plně se ztotožňuji s komentáři, které napsali čtenáři přede mnou.

10.01.2022 5 z 5