Boby17

Přečtené 918Ofenziva českých zemí
červenec 2019 (03.-21.)
Ofenziva českých zemí 2017, J. Kotouč

Příjemná letní oddychová literatura. Pohádka (jak jinak nazývat fantasy alternativní historii?) nás zavedla do chladné Skandinávie a na Island a bylo zde pořádně horko. Nebyli to lstiví Afghánci, ale Rusáci, kteří našemu "království" uštědřili pár tvrdých ran a osud monarchie byl hodně na vážkách. Příběh se mi líbil, nebyl černobílý a tvrdé rány osudu dopadaly i na hlavní hrdiny. Nedostatek spatřuji ve slabých mapových přílohách, jak si autor představuje svět po Velké bouři. Jinak jsem naprosto spokojen a jako čtenář odkojený knihami Miloše Hubáčka (vzor pro autora je jistě nepopiratelný) dávám všechny hvězdy. P.S. Kdyby kniha byla přeložena do švédštiny, třeba by se i v naší realitě mohli inspirovat dárkem švédského krále ...


Ranhojičova pouť
červenec 2019 (01.-11.)
Ranhojičova pouť 2005, W. Serno

Byl jsem hodně na knížku natěšený a na konci jsem trochu rozpačitý. Mylím, že autor plně nerozvinul potenciál příběhu a sklouzl do hodně romantické polohy. Vitus a jeho souputníci pohádkově procházejí všemi nástrahami života, až je to při troše zamyšlení hodně podezřelé. Takže to celé hodnotím třemi hvězdami jako průměr.


Východočeši pod císařským praporem
květen - červenec 2019
Východočeši pod císařským praporem 2019, L. Dulíček

Přínosná a objektivně napsaná kniha mi přiblížila osudy mužů c. a k. pěšího pluku 18 z Hradce Králové. Spousta odkazů na oficiální prameny uložené ve vídeňském Válečném archivu i na memoáry přímých účastníků bojů jasně svědčí o poctivém úmyslu autora podat pravdivé svědectví o osudech (i hrdinství) našich vojáků bez příkras a ideologických záměrů. Knížka mě také upozornila na (pro mě dosud neznámá) románová zpracování válečných prožitků Karla Poláčka a Jaroslava Medka. Ta si časem určitě také přečtu. Knížku doporučuji všem zájemcům o vojenskou historii a dávám všechny hvězdy.


Soumrak dne
červen - červenec 2019
Soumrak dne 2010, K. Ishiguro

OMG, OMG, tož to tedy byla neskonalá nuda! Děj 0 (slovy: nula). Tahle knížka byla pro mě jedno velké utrpení, naštěstí není moc dlouhá. Ale mám to už za sebou a mám splněnou celou Čtenářskou výzvu 2019! To je na této knížce pro mě jediné pozitivní.


Falknovská huť
červen 2019 (21.-28.)
Falknovská huť 2019, V. Vondruška

Za mě říkám jednoznačně ANO! Moc pěkný román o rozrůstající se rodině Heřmanů, jejich radostech a starostech, o živobytí a zároveň se na pozadí odvíjí české a trochu i evropské dějiny. Už se těším na další díl a dávám všechny hvězdy.


Hod mrtvou labutí
červen 2019 (19.-20.)
Hod mrtvou labutí 2018, O. Hübl

Tuto knihu jsem si vybral kvůli černobílé obálce a dvacátému úkolu Čtenářské výzvy 2019. A byl jsem spokojen. Povídky se mi líbily na střídačku za 4 a za 5, tak zaokrouhluji na celkových pět hvězd. Budu komentovat povídky, které mě oslovily více: Hod mrtvou labutí se ironicky věnoval současné nepřirozené genderové a mediální masáži (co se má považovat za normu), politické korektnosti a generaci žíjící pouze prostřednictvím sociálních sítí v jakési divné bublině. Z povídky Průmysl 4.0 jsem měl docela mrazení, protože to se možná může během několika generací stát realitou a až se tak stane, tak to tedy bude dost psycho. A nakonec Špacírflinta o pražském pytlákovi jeho zdravotních a rodinných problémech a vykonané pomstě (na každou svini se vaří voda). Závěr příběhu nebyl podle práva, ale tady se spravedlnosti stejně dlouhodobě nedaří - stačí mrknout do novin...


Rozervané království
červen 2019 (14.-19.)
Rozervané království 2017, J. Aitcheson

Výborná knížka a myslím, že i o chloupek lepší než první díl. Celou dobu se něco děje, nepostřehnul jsem žádná hluchá místa. Tancred nezažívá jen úspěchy, ale i selhání a osobní tragedii. Bohužel podle sdělení nakladatelství není dokončení trilogie v letošním roce (2019) zařazeno do edičního plánu. Tak se mi to čekání na pokračování příběhu Tancreda bohužel protáhne. Doufám, že to nebude trvat příliš dlouho. Každopádně knize dávám všechny hvězdy a sobě autora do oblíbených.


Síla přírody
červen 2019 (11.-14.)
Síla přírody 2019, J. Harper

S potěšením jsem přečetl další knihu Jane Harperové odehrávající se ve vzdálené Austrálii. Docela mě překvapila popisovaná zimní deštivá příroda, majestátní a nelítostná. Jako člověk zhýčkaný nedostižným značením Klubu českých turistů a s představou buše z filmů o Krokodýlu Dundeem jsem byl hodně překvapen zcela jinými kulisami příběhu. Aaron Falk opět pokročil na dlouhé cestě duševního vyrovnání se se svojí minulostí a konec je otevřený pro další pokračování jeho příběhu. Knížka se mi líbila, dávám 4,3*, tedy zaokrouhluji na 4.


Ve znamení meče
červen 2019 (07.-11.)
Ve znamení meče 2016, J. Aitcheson

Myslím, že jsem objevil dalšího autora, který stojí za pozornost a možná i za přidání do oblíbených. Rytíř Tancred je muž meče se vším všudy, tedy nejen bojovník, ale i člověk ctící a plnící přísahy. Bitevní scény byly velice věrohodně popsány a myslím, že i život v ranně feudální Anglii těsně po bitvě u Hastingsu (1066). Knížku doporučuji milovníkům historických příběhů a dávám všechny hvězdy. Pro srovnání jsem si připomněl dějiny českých zemí a první král Vratislav II. získal pro svoji osobu (ad personam) korunu až roku 1085 a prvním dědičným českým králem se stal Přemysl Otakar I. zlatou bulou sicilskou teprve roku 1212. A na Moravě jsme od roku 1182 měli markraběte Konráda II. Otu a pak samozřejmě jeho následovníky. Zde je odkaz na stránky autora: https://www.jamesaitcheson.com/


Mezi dvěma ohni
červen 2019 (03.-07.)
Mezi dvěma ohni 2014, M. Goffa

Miko a Tony opět v akci. Další příběh sympatických vyšetřovatelů stále drží vysoko nasazenou laťku kvality a tak mi nedělá vůbec žádný problém přidělit knize všechny hvězdy. A že je konec takový, jaký je? To je prostě život...


Polární záře
červen 2019 (01.-03.)
Polární záře 2017, J. Mazurek

Myslím, že čtyři hvězdičky a něco navíc si tato knížka zaslouží. Děj pěkně odsýpal, byl zajímavý a také tajemný. Zároveň oceňuji, jakým způsobem si autor vymyslel setkání s mimozemskou civilizací a závěrečnou koncovku. A doslov mi přinesl další zajímavé informace a náměty. Takže spokojenost.


Vražedná kniha
květen - červen 2019
Vražedná kniha 1999, R. Stout

Tak bohužel, tahle kniha mi nesedla. Vybral jsem si ji jako dvanáctý úkol Čtenářské výzvy 2019 a dost jsem se při ní nudil, ale vydržel jsem a dočetl až do konce. Děj byl takový nanicovatý, čtrnáct lidí z jedné advokátní kanceláře se mi pletlo kdo je kdo a Nero Wolfe mi připadal dost nesympatický. Z mého pohledu šedý průměr a tomu odpovídají tři hvězdy.


Pach krve
květen 2019 (24.-26.)
Pach krve 2019, F. Niedl

Tak dlouho jsem se na pokračování těšil a po dvou dnech jsem opět ve stavu očekávání. Pane Niedle, jen houšť a větší kapky! Dramatická doba vlády krále Jana a nejisté poměry v českých zemích, ale i válečná tažení a velká evropská politika jsou předpokladem, že si určitě další díl vychutnám tak, jako tohle šesté pokračování. Bez rozmýšlení dávám všechny hvězdy.


Železnice, pošta a telegraf rakouské armády v letech 1848-1914
duben - květen 2019
Železnice, pošta a telegraf rakouské armády v letech 1848-1914 2017, V. Szajkó

Výborná knížka, která se věnuje u nás hodně opomíjenému údobí 1848-1914 (s vyjímkou událostí roku 1866). Téma je sice hodně specifické, zároveň však přináší spoustu nových informací nejen k technickým tématům podle názvu knihy, ale i k politickým, sociálním, obecně vojenským, válečným, hospodářským a zahraničním aspektům života habsburské monarchie. Navzdory tomu není suchopárná, ale čtivá a živá. Také přináší hodně životopisných medailónků významných mužů, kteří ovlivnili dobu a to se mi velmi líbilo. Za plnou spokojenost patří všechny hvězdy. Doporučuji všem zájemcům o historii!


Štvanec
květen 2019 (14.-24.)
Štvanec 2018, M. Robotham

Knížka má švih, je akční a napínavá. Postupně rozkrývá pozadí událostí, které předcházely zlomovému okmžiku Audieho života, žhavou skutečnost v postavení psance a samozřejmě následuje velké finále. Úplně bez problémů jsem si v hlavě představil hollywoodskou adaptaci knihy. Za svoji spokojenost dávám všechny hvězdy.


Pro jméno a čest
květen 2019 (06.-14.)
Pro jméno a čest 2006, N. Horáková

Knížka se mi líbila, zavedla mě na středověkou Moravu a bylo poznat, že ji psala žena. A neříkám to vůbec ve zlém. Nedočkal jsem se žádných vojenských akcí, ale pohledu, který bývá mužskými autory jaksi opomíjen. Tedy sňatkové politiky, porodů a výchovy dětí, složitých rodinných vazeb, zákulisních intrik a hospodářského zabezpečení pánů i poddaných. Z mého pohledu to byla příjemná změna. Nevím, nakolik odpovídá dobové realitě popisovaný způsob života a vztahů ve společnosti, ale to klidně ponechám k rozboru studovaným historikům. Mě v příběhu rušily metrické míry (např. tuny sněhu), když u nás byly zavedeny až od 1.1.1876 (https://cs.wikipedia.org/wiki/Metrick%C3%A1_soustava). Chvílemi jsem se ztrácel ve složitých rodinných vazbách (asi by pomohla schemata vztahů jednotlivých rodin) a také mi vadily takové jaksi neurčité dějové skoky v čase. I přes popsané vyhrady knihu hodnotím 4,4*. A pokud se týká nejmocnější zbraně světa, tak všem zájemcům prozradím, že je popsána ve čtvrtém odstavci první kapitoly (strana 7).


Živý mrtvý a další policejní povídky
květen 2019 (03.-06.)
Živý mrtvý a další policejní povídky 2015, M. Goffa

Tak mám za sebou další knihu s Miko Syrovým a opět jsem velice spokojen. Nejvíce se mi líbila povídka Julo, dokonce jsem se neudržel a rodině musel přečíst pasáž s řešením psího pokousání. Bez rozpaků dávám všechny hvězdy.


Dlouhý krok do tmy
duben - květen 2019
Dlouhý krok do tmy 2018, T. Bandžuch

Nejistá a převratná byla doba vyhlášení samostatného československého i sudetského státu a do tohoto mumraje bylo zasazeno vyšetřování vraždy mladé dívky, které se rychle změnilo na zarputilé pronásledování pachatele. Nesourodá dvojice četnického závodčího Kališe a jeho samozvané spolupracovnice Malíkové mě napínavým a vlastně i nenásilně poučným způsobem provedla životním dramatem, který jsem při obdobné události v roce 1993 naštěstí nezažil. Také děkuji autorovi za doslov, bez kterého by knize něco velmi podstatného chybělo. Dávám všechny hvězdy a doporučuji dílo všem zájemcům o naše dějiny.


Vyprávění o starých vojenských hudbách, převážně pražských (s dodatkem o dudácích píseckého pluku)
duben 2019 (15.-26.)
Vyprávění o starých vojenských hudbách, převážně pražských (s dodatkem o dudácích píseckého pluku) 1997, O. Bošek

Poměrně útlá, ale zajímavými informacemi nabitá knížka. Autor pocházel z rodiny c. a k. vojenského hudebníka a v řadách pevnostního dělostřelectva také prodělal 1. světovou válku. Takže jeho popis fungování hudebních těles císařských pluků je prožitý a tedy i zasvěcený. V knížce je velké množství odkazů na, pro mojí generaci již neznámé, vojenské pochody a jejich skladatele. Byť nejsem hudebník, tak to podnítilo můj zájem, jestli někde na internetu nejsou tyto skladby dostupné k vyslechnutí. S klidným svědomím dávám všechny hvězdy a doporučuji všem zájemcům o vojenskou i hudební historii.


Zlatá růže
duben 2019 (23.-24.)
Zlatá růže 2019, Z. Koubková

Čtivý a napínavý příběh od začátku až do konce. Zdík v rodném kraji odhalil tajemsví svého původu, překonal předsudky svého okolí a dokonce i zvýšil svoji prestiž v očích představeného Ulmana. A otevřený konec nám čtenářům dává naději na další pokračování jeho životního příběhu. Za krásný čtenářský zážitek dávám všechny hvězdy a už teď jsem netrpělivý ...


Spolek katů
duben 2019 (21.-23.)
Spolek katů 2019, T. Parsons

Výborná detektivka, která nastavila kritické zrcadlo stávajícímu soudnímu systému britské demokracie (ale lze dosadit jakoukoliv zemi EU). Tedy mírné až směšné tresty pro zločince, přemrštěnou ochranu jejich práv a zoufalou bezmoc pozůstalých obětí trestných činů. A do toho samozvaní soudci, kteří jsou sami i vykonavateli absolutních trestů. Dávám všechny hvězdy a doporučuji k přečtení.


Duch znojemských katakomb
duben 2019 (15.-21.)
Duch znojemských katakomb 2019, V. Vondruška

Příjemná oddychovka pana Vondrušky. Děj se tentokrát odehrává na Moravě a Oldřichovi z Chlumu se podaří odhalit pachatele nejen současného zločinu, ale i uzavřít případ, který před pěti lety musel pro nedostatek času opustit jako nevyřešený. Také oceňuji poslední souvětí příběhu, které je humorně zacíleno na všechny autory a čtenáře detektivek v průběhu staletí ...


Zapomenutá legie
duben 2019 (02.-15.)
Zapomenutá legie 2014, B. Kane

Knížka se čte dobře, ale něco nedefinovatelného pro lepší hodnocení jí chybí. Připadala mi taková pohádková, protože hlavní hrdinové měli při všech mizériích neuvěřitelné štěstí. Prostě nenáročná oddechovka, dávám 3,4 hvězdy.


Plnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válce
prosinec 2018 - duben 2019
Plnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válce 2018, R. Lein

Přínosná knížka, která by neměla uniknout žádnému ze zájemců o české vojáky a události 1. světové války. Autor skvělým, vyváženým a objektivním způsobem objasnil dvě události, kterých se se zlým propagandistickým úmyslem chopily obě politické strany vojenského konfliktu, tedy jak čeští exiloví politici usilující o vznik a uznání Československa, tak i němečtí nacionální extremisti bojující proti státoprávní emancipaci českých zemí a jejich slovanského obyvatelstva. Autor přiblížil bojové vystoupení 28. pěšíhu pluku (Praha) v zasněžených a mrazivých Karpatech na začátku roku 1915 a srážku 35. (Plzeň) a 75. pěšího pluku (Jindřichův Hradec) s československými legiemi u Zborova v létě 1917 (a dalšími ruskými jednotkami vytvářejícími několikanásobnou přesilu). Byť na každé stánce je několik odkazů na prameny, přesto se jedná o čtivé dílo, které objasňuje vojenské příčiny událostí, které jsou dodnes z oficiálních míst české strany vykládány značně tendenčně a zkresleně. Pane Leine, máte můj obdiv! Jediným mírným nedostatkem knihy jsou nepřehledné černobílé mapky, to ale nesnižuje mé stoprocentní hodnocení a všechny hvězdy.


Ochráním tě
březen - duben 2019
Ochráním tě 2019, P. May

Příběh se mi líbil, opět na drsném ostrově Lewis-Haris, s přesahem do historie a zajímavým tématem tkalcovství. Závěrečná koncovka mě docela překvapila, očekával jsem jiné rozuzlení. Proto dávám čtyři hvězdy.


Zámek ve Vyškově - Od biskupského sídla k muzeu
leden - březen 2019
Zámek ve Vyškově - Od biskupského sídla k muzeu 2018, M. Plaček

Přínosná, a troufnu si říci i objevná, knížka o historii hradu a později zámku ve Vyškově, města uprostřed Moravy. Historie je daná (byť její výklady mohou být v běhu času různé), přesto mě několikrát napadlo, jak by dnes vcelku fádní zámecká budova vypadala, kdyby Vyškov v soupeření o přízeň biskupů dostal přednost před Kroměříží a kdyby ho zcela (i s celým městem) nezničily kruté požáry v letech 1753 a 1917.


Muž s unavenýma očima
březen 2019 (13.-18.)
Muž s unavenýma očima 2013, M. Goffa

Výborná česká detektivka, která z mého pohledu snese srovnání s díly věhlasných zahraničních autorů. Děj je velice věrohodný a postavy snadno uvěřitelné. Takže moje plná spokojenost značí plný počet hvězd.


Katova dcera a Rada dvanácti
březen 2019 (01.-13.)
Katova dcera a Rada dvanácti 2018, O. Pötzsch

Výborná knížka, dávám pět hvězd, ale klidně bych dal šest i více. Děj byl patřičně zamotaný, strhující a akční. Zápletka je skvěle promyšlená, vraha jsem až do úplného závěru odhadoval špatně. Takže za absolutní čtenářský zážitek autorovi děkuji a těším se na další pokračování rodinné ságy Kuislů.


Pouť oběšenců
únor 2019 (26.-28.)
Pouť oběšenců 2018, P. Hrdlička

Václav se mi moc líbil, čestný, rozvážný a rovný člověk, obhájce práva podle zásady padni komu padni. A s vysoce postaveným šmejdem bylo zatočeno tak, jak to dnešní spravedlnost už vůbec nedokáže. Nerad se loučím se sérií příběhů podrychtáře Václava a pevně věřím, že pan Hrdlička nenechá své věrné čtenáře ve štychu.


Štvanice
únor 2019 (20.-26.)
Štvanice 2017, M. Goffa

Je to drsné a zároveň strhující čtení. Sympaťák Miko dostal tak tvrdou ránu od života, že mu dělá potíže se znovu zvednout - ale nevyčítám, nevím, jak bych se zachoval já a ani to vědět nechci. Doufám, že mě, ani nikoho z mých blízkých, něco podobného nepotká. Nejvíc mě dorazil předposlední odstavec knížky. Asi na další příběh Mika budu muset sbírat odvahu.


Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše
únor 2019 (03.-19.)
Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říše 2018, R. Sklář

Tak jsem na velkých rozpacích. Knížka se četla dobře, ale čím více se blížila ke svému závěru, tím více byl popisovaný děj nepravděpodobný a ve výsledku i fakticky nemožný. Německé Breslau se stalo polskou Vratislaví až po válce, takže široce rozvětvené hnutí polského ozbrojeného odporu je pitomost (viz komentář ZdeňkaW). Likvidaci pozůstatků násilné události na dvoře u Marty si fakticky nedovedu představit - jak z hlediska množství prolitých tělních tekutin po dvoře, tak následné "kremace" v peci na chleba. A to prosím jednonohým invalidou. Také mi uniká odpověď na zásadní a kardinální historickou otázku, jak se představitelé válečné linky příběhu vyhnuli následnému (a hodně důslednému) odsunu Němců z Československa. No a slovácké nářečí v Jeseníkách, tož to je teda věc! Mrzí mě to velice, protože příběh měl potenciál, ale více než tři hvězdy dát nemůžu.


Bojovali za císaře pána
leden - únor 2019
Bojovali za císaře pána 2014, R. Jančář

Výborná knížka věnovaná bojovým cestám kroměřížských a částečně i dalších moravských c. (a) k. pluků 1. světovou válkou. Vzpomínky přímých účastníků, fotografie, dobové novinové výstřižky a úryvky z historických monografií dávají čtenáři k zamyšlení obraz válečných událostí, které krutě zasáhly nejen přímé účastníky, ale zprostředkovaně také jejich rodiny a obce. Závěr knihy tvoří seznam vojáků - obětí války okresu Uherské Hradiště. Autor odvedl skvělou a záslužnou práci na poli regionální historie a zasloužil si můj obdiv a uznání.


Krvavý leden
leden - únor 2019
Krvavý leden 2018, A. Parks

Drsňárna z největšího skotskémo města. Sex, drogy a místo rock´n rollu vraždy. Zima, rvačky a skvěle popsaná bezútěšná atmosféra. Nemám moc co knížce vytknout, i ty vzpomínky na dětství (v církvi vedeném dětském "domově") byly všechno, jen ne laskavé. Knížku jsem si zvolil kvůli Čtenářské výzvě 2019 a vůbec nelituji. Bez váhání dávám všechny hvězdy.


Na křídlech světové války
březen 2016 - leden 2019
Na křídlech světové války 2014, J. Rajlich

Je to "špalek" plný zajímavých a dosud prakticky neznámých informací o osudech a bojových akcích R-U letců za 1. světové války (mnohdy rodáků z českých zemí). Děkuji autorovi, že svůj zápal, um a vědění investoval do vzniku této přínosné knihy. Škoda jen, že dílo neobsahuje jmenný a místní rejstřík. To je ale drobná poznámka před tím, než konstatuji zasloužených 5 hvězd. Pane Rajlichu, jste borec!


Zakázané ovoce
leden 2019 (21.-24.)
Zakázané ovoce 2002, C. Falconer (pseudonym)

Jsem spokojen, knížka měla spád, zajímavý námět, sympatickou vyšetřovatelku a docela drsný závěr. Příběh byl přehledný a uvěřitelný. A protože jsem byl spokojen, hodnotím všemi hvězdami.


Hoř, ohýnku, o mou duši se už čerti perou
prosinec 2018 - leden 2019
Hoř, ohýnku, o mou duši se už čerti perou 2018, J. Špidla

Autor se zabývá obdobím, které v naší literatuře nebývá příliš frekventované, byť je nabité událostmi, vrcholně dramatické a plné zvratů. Patrně je to dáno, jak J.Š. podotkl, trvajícím studem a černým svědomím za selhání elit Českého království a Markrabství moravského v době nástupu Marie Terezie na trůn. Knížka alespoň částečně vyplnila bílé místo historie našich zemí i Vyškova - města na půli cesty mezi Olomoucí a Brnem. Připomínky mám k práci redakce, v knížce bylo hodně hrubek a překlepů. Na straně 203 je záměna v označení válčících stran - věta by měla správně znít: "Prusové se však pořád ještě nevzdávají." A při přepadení na silnici u Heroltic nemohl zachránce z pistole "vystřelit NĚKOLIKRÁT do tmy" (str. 234) - v 18. století byly pistole jednoranné. Také jsem byl na pochybách, zda se mládež v době katolické pouti do Křtin ve dne osvěžovala ve zdejším rybníku (str. 314). Přes výše uvedené připomínky knížku doporučuji regionálním patriotům k přečtení, rozhodně není žádný propadák. Hodnotím 3,6 hvězdy, tedy zaokrouhleno na 4. A pro účastníky čtenářské výzvy 2019 dodávám, že splňuje podmínku jak názvu v rozkazovacím způsobu, tak i lichý počet stran (text doslovu končí na čísle 375).


Smrt budějovického hejtmana
leden 2019 (10.-18.)
Smrt budějovického hejtmana 2017, T. Sterneck

Prvotina T.S. z doby počátku třicetileté války byla docela zajímavá a z textu bylo poznat, že autor má hluboké znalosti. Současně to však chvílemi bylo i kontraproduktivní, když latinské pořekadlo, či slovo nutilo čtenáře neustále listovat v rejstříku na konci knihy. Rozhodně by tedy čtenářskému komfortu prospělo, kdyby překlady z latiny byly pod čarou na příslušné straně. Také časové skoky první a poslední kapitoly nebyly v textu nijak uvedeny (Léta Páně 16xx), takže jsem chvíli tápal, co se děje. Ovšem prakticky celé objasnění zamotaného děje z úst umírající kuchařky bylo pro mě takové divoké a vlastně i nedůvěryhodné. Vrahoun že by nedokázal ukončit život ženy jedním rázem? Prostě bylo toho v knize rozehráno více a dějový propletenec na pár stranách objasněn naráz tak, že mám z toho v hlavě zmatek. Také vizionářský sen o osudu vídeňského formana byl hodně neuměle roubovaný. Rozhodně ale dám autorovi další šanci, za pár týdnů má vyjít volné pokračování Čas krkavčích hodů.


Lovec draků
leden 2019 (01.-09.)
Lovec draků 2007, K. Hosseini

Opravdu moc pěkná knížka. Příběh dvou afghánských kluků, jejich rodin, města, rodné země a uprchlíků ve státech blízkých i vzdálených. Příběh slušňáka a bojovníka, příběh studu a výčitek z osobního selhání i neokázalého přátelství až za hrob. A to všechno se prolíná s tvrdým osudem Afghanistánu, kde už nic není jako dřív a asi si na posun k lepšímu ještě několik generací bude muset počkat. A ještě dva pěkné citáty: Na světě je jen jeden hřích. Jenom jeden. A to je krádež. Každý jiný hřích je jen jiný druh krádeže. Je moudřejší trápit se pravdou než se utěšovat lží.


Rozervané království
prosinec 2018 - leden 2019
Rozervané království 2018, F. Niedl

Co napsat k pátému setkání s mými oblíbenými hrdiny tak, abych se neopakoval? To je těžký úkol, protože autor opět nezklamal a předložil mi další porci dobrodružství z historie zemí Koruny české. Příjemné chvíle nad knihou skončily nebývale rychle a to je moje jediná výtka - příběh by mohl být minimálně o sto stran delší. Ale další díl je na obzoru, tak statečně vytrvám :-)


Goliáš
prosinec 2018 (14.-20.)
Goliáš 2012, S. Westerfeld

Tak, a příběhy hrdinů trilogie se uzavřely. Ruský začátek s medvědy a kurýrním orlem byl zajímavý a mexická mezihra v poušti ještě více. Novináři byli vylíčeni zcela přesně - možná by chtěli mír, prodávají ale konflikty. Konec s elekrikářem Teslou už mi tak ale nesedl, byť popis souboje Leviatanu s mořským obojživelníkem se mi líbil. Také těch úvah a vnitřních tápání hrdinů bylo trochu přes míru. Přesto hodnotím pěti hvězdami, protože 4,6 zaokrouhluji matematicky nahoru.


1 2 3 4 5 6 >