Boby17

Ranhojičova pouťRanhojičova pouťW. Serno

Byl jsem hodně na knížku natěšený a na konci jsem trochu rozpačitý. Mylím, že autor plně nerozvinul potenciál příběhu a sklouzl do hodně romantické polohy. Vitus a jeho souputníci pohádkově procházejí všemi nástrahami života, až je to při troše zamyšlení hodně podezřelé. Takže to celé hodnotím třemi hvězdami jako průměr.

Východočeši pod císařským praporemVýchodočeši pod císařským praporemL. Dulíček

Přínosná a objektivně napsaná kniha mi přiblížila osudy mužů c. a k. pěšího pluku 18 z Hradce Králové. Spousta odkazů na oficiální prameny uložené ve vídeňském Válečném archivu i na memoáry přímých účastníků bojů jasně svědčí o poctivém úmyslu autora podat pravdivé svědectví o osudech (i hrdinství) našich vojáků bez příkras a ideologických záměrů. Knížka mě také upozornila na (pro mě dosud neznámá) románová zpracování válečných prožitků Karla Poláčka a Jaroslava Medka. Ta si časem určitě také přečtu. Knížku doporučuji všem zájemcům o vojenskou historii a dávám všechny hvězdy.

Soumrak dneSoumrak dneK. Ishiguro

OMG, OMG, tož to tedy byla neskonalá nuda! Děj 0 (slovy: nula). Tahle knížka byla pro mě jedno velké utrpení, naštěstí není moc dlouhá. Ale mám to už za sebou a mám splněnou celou Čtenářskou výzvu 2019! To je na této knížce pro mě jediné pozitivní.

Falknovská huťFalknovská huťV. Vondruška

Za mě říkám jednoznačně ANO! Moc pěkný román o rozrůstající se rodině Heřmanů, jejich radostech a starostech, o živobytí a zároveň se na pozadí odvíjí české a trochu i evropské dějiny. Už se těším na další díl a dávám všechny hvězdy.

Hod mrtvou labutíHod mrtvou labutíO. Hübl

Tuto knihu jsem si vybral kvůli černobílé obálce a dvacátému úkolu Čtenářské výzvy 2019. A byl jsem spokojen. Povídky se mi líbily na střídačku za 4 a za 5, tak zaokrouhluji na celkových pět hvězd. Budu komentovat povídky, které mě oslovily více: Hod mrtvou labutí se ironicky věnoval současné nepřirozené genderové a mediální masáži (co se má považovat za normu), politické korektnosti a generaci žíjící pouze prostřednictvím sociálních sítí v jakési divné bublině. Z povídky Průmysl 4.0 jsem měl docela mrazení, protože to se možná může během několika generací stát realitou a až se tak stane, tak to tedy bude dost psycho. A nakonec Špacírflinta o pražském pytlákovi jeho zdravotních a rodinných problémech a vykonané pomstě (na každou svini se vaří voda). Závěr příběhu nebyl podle práva, ale tady se spravedlnosti stejně dlouhodobě nedaří - stačí mrknout do novin...

Rozervané královstvíRozervané královstvíJ. Aitcheson

Výborná knížka a myslím, že i o chloupek lepší než první díl. Celou dobu se něco děje, nepostřehnul jsem žádná hluchá místa. Tancred nezažívá jen úspěchy, ale i selhání a osobní tragedii. Bohužel podle sdělení nakladatelství není dokončení trilogie v letošním roce (2019) zařazeno do edičního plánu. Tak se mi to čekání na pokračování příběhu Tancreda bohužel protáhne. Doufám, že to nebude trvat příliš dlouho. Každopádně knize dávám všechny hvězdy a sobě autora do oblíbených.

Síla přírodySíla přírodyJ. Harper

S potěšením jsem přečetl další knihu Jane Harperové odehrávající se ve vzdálené Austrálii. Docela mě překvapila popisovaná zimní deštivá příroda, majestátní a nelítostná. Jako člověk zhýčkaný nedostižným značením Klubu českých turistů a s představou buše z filmů o Krokodýlu Dundeem jsem byl hodně překvapen zcela jinými kulisami příběhu. Aaron Falk opět pokročil na dlouhé cestě duševního vyrovnání se se svojí minulostí a konec je otevřený pro další pokračování jeho příběhu. Knížka se mi líbila, dávám 4,3*, tedy zaokrouhluji na 4.

Ve znamení mečeVe znamení mečeJ. Aitcheson

Myslím, že jsem objevil dalšího autora, který stojí za pozornost a možná i za přidání do oblíbených. Rytíř Tancred je muž meče se vším všudy, tedy nejen bojovník, ale i člověk ctící a plnící přísahy. Bitevní scény byly velice věrohodně popsány a myslím, že i život v ranně feudální Anglii těsně po bitvě u Hastingsu (1066). Knížku doporučuji milovníkům historických příběhů a dávám všechny hvězdy.
Pro srovnání jsem si připomněl dějiny českých zemí a první král Vratislav II. získal pro svoji osobu (ad personam) korunu až roku 1085 a prvním dědičným českým králem se stal Přemysl Otakar I. zlatou bulou sicilskou teprve roku 1212. A na Moravě jsme od roku 1182 měli markraběte Konráda II. Otu a pak samozřejmě jeho následovníky.
Zde je odkaz na stránky autora: https://www.jamesaitcheson.com/

Mezi dvěma ohniMezi dvěma ohniM. Goffa

Miko a Tony opět v akci. Další příběh sympatických vyšetřovatelů stále drží vysoko nasazenou laťku kvality a tak mi nedělá vůbec žádný problém přidělit knize všechny hvězdy. A že je konec takový, jaký je? To je prostě život...

Polární zářePolární zářeJ. Mazurek

Myslím, že čtyři hvězdičky a něco navíc si tato knížka zaslouží. Děj pěkně odsýpal, byl zajímavý a také tajemný. Zároveň oceňuji, jakým způsobem si autor vymyslel setkání s mimozemskou civilizací a závěrečnou koncovku. A doslov mi přinesl další zajímavé informace a náměty. Takže spokojenost.

Vražedná knihaVražedná knihaR. Stout

Tak bohužel, tahle kniha mi nesedla. Vybral jsem si ji jako dvanáctý úkol Čtenářské výzvy 2019 a dost jsem se při ní nudil, ale vydržel jsem a dočetl až do konce. Děj byl takový nanicovatý, čtrnáct lidí z jedné advokátní kanceláře se mi pletlo kdo je kdo a Nero Wolfe mi připadal dost nesympatický. Z mého pohledu šedý průměr a tomu odpovídají tři hvězdy.

Pach krvePach krveF. Niedl

Tak dlouho jsem se na pokračování těšil a po dvou dnech jsem opět ve stavu očekávání. Pane Niedle, jen houšť a větší kapky! Dramatická doba vlády krále Jana a nejisté poměry v českých zemích, ale i válečná tažení a velká evropská politika jsou předpokladem, že si určitě další díl vychutnám tak, jako tohle šesté pokračování. Bez rozmýšlení dávám všechny hvězdy.

Železnice, pošta a telegraf rakouské armády v letech 1848-1914Železnice, pošta a telegraf rakouské armády v letech 1848-1914V. Szajkó

Výborná knížka, která se věnuje u nás hodně opomíjenému údobí 1848-1914 (s vyjímkou událostí roku 1866). Téma je sice hodně specifické, zároveň však přináší spoustu nových informací nejen k technickým tématům podle názvu knihy, ale i k politickým, sociálním, obecně vojenským, válečným, hospodářským a zahraničním aspektům života habsburské monarchie. Navzdory tomu není suchopárná, ale čtivá a živá. Také přináší hodně životopisných medailónků významných mužů, kteří ovlivnili dobu a to se mi velmi líbilo. Za plnou spokojenost patří všechny hvězdy. Doporučuji všem zájemcům o historii!

ŠtvanecŠtvanecM. Robotham

Knížka má švih, je akční a napínavá. Postupně rozkrývá pozadí událostí, které předcházely zlomovému okmžiku Audieho života, žhavou skutečnost v postavení psance a samozřejmě následuje velké finále. Úplně bez problémů jsem si v hlavě představil hollywoodskou adaptaci knihy. Za svoji spokojenost dávám všechny hvězdy.

Pro jméno a čestPro jméno a čestN. Horáková

Knížka se mi líbila, zavedla mě na středověkou Moravu a bylo poznat, že ji psala žena. A neříkám to vůbec ve zlém. Nedočkal jsem se žádných vojenských akcí, ale pohledu, který bývá mužskými autory jaksi opomíjen. Tedy sňatkové politiky, porodů a výchovy dětí, složitých rodinných vazeb, zákulisních intrik a hospodářského zabezpečení pánů i poddaných. Z mého pohledu to byla příjemná změna. Nevím, nakolik odpovídá dobové realitě popisovaný způsob života a vztahů ve společnosti, ale to klidně ponechám k rozboru studovaným historikům. Mě v příběhu rušily metrické míry (např. tuny sněhu), když u nás byly zavedeny až od 1.1.1876 (https://cs.wikipedia.org/wiki/Metrick%C3%A1_soustava ). Chvílemi jsem se ztrácel ve složitých rodinných vazbách (asi by pomohla schemata vztahů jednotlivých rodin) a také mi vadily takové jaksi neurčité dějové skoky v čase. I přes popsané vyhrady knihu hodnotím 4,4*. A pokud se týká nejmocnější zbraně světa, tak všem zájemcům prozradím, že je popsána ve čtvrtém odstavci první kapitoly (strana 7).

Živý mrtvý a další policejní povídkyŽivý mrtvý a další policejní povídkyM. Goffa

Tak mám za sebou další knihu s Miko Syrovým a opět jsem velice spokojen. Nejvíce se mi líbila povídka Julo, dokonce jsem se neudržel a rodině musel přečíst pasáž s řešením psího pokousání. Bez rozpaků dávám všechny hvězdy.

Dlouhý krok do tmyDlouhý krok do tmyT. Bandžuch

Nejistá a převratná byla doba vyhlášení samostatného československého i sudetského státu a do tohoto mumraje bylo zasazeno vyšetřování vraždy mladé dívky, které se rychle změnilo na zarputilé pronásledování pachatele. Nesourodá dvojice četnického závodčího Kališe a jeho samozvané spolupracovnice Malíkové mě napínavým a vlastně i nenásilně poučným způsobem provedla životním dramatem, který jsem při obdobné události v roce 1993 naštěstí nezažil. Také děkuji autorovi za doslov, bez kterého by knize něco velmi podstatného chybělo. Dávám všechny hvězdy a doporučuji dílo všem zájemcům o naše dějiny.

Vyprávění o starých vojenských hudbách, převážně pražských (s dodatkem o dudácích píseckého pluku)Vyprávění o starých vojenských hudbách, převážně pražských (s dodatkem o dudácích píseckého pluku)O. Bošek

Poměrně útlá, ale zajímavými informacemi nabitá knížka. Autor pocházel z rodiny c. a k. vojenského hudebníka a v řadách pevnostního dělostřelectva také prodělal 1. světovou válku. Takže jeho popis fungování hudebních těles císařských pluků je prožitý a tedy i zasvěcený. V knížce je velké množství odkazů na, pro mojí generaci již neznámé, vojenské pochody a jejich skladatele. Byť nejsem hudebník, tak to podnítilo můj zájem, jestli někde na internetu nejsou tyto skladby dostupné k vyslechnutí. S klidným svědomím dávám všechny hvězdy a doporučuji všem zájemcům o vojenskou i hudební historii.

Zlatá růžeZlatá růžeZ. Koubková

Čtivý a napínavý příběh od začátku až do konce. Zdík v rodném kraji odhalil tajemsví svého původu, překonal předsudky svého okolí a dokonce i zvýšil svoji prestiž v očích představeného Ulmana. A otevřený konec nám čtenářům dává naději na další pokračování jeho životního příběhu. Za krásný čtenářský zážitek dávám všechny hvězdy a už teď jsem netrpělivý ...

Spolek katůSpolek katůT. Parsons

Výborná detektivka, která nastavila kritické zrcadlo stávajícímu soudnímu systému britské demokracie (ale lze dosadit jakoukoliv zemi EU). Tedy mírné až směšné tresty pro zločince, přemrštěnou ochranu jejich práv a zoufalou bezmoc pozůstalých obětí trestných činů. A do toho samozvaní soudci, kteří jsou sami i vykonavateli absolutních trestů. Dávám všechny hvězdy a doporučuji k přečtení.

Duch znojemských katakombDuch znojemských katakombV. Vondruška

Příjemná oddychovka pana Vondrušky. Děj se tentokrát odehrává na Moravě a Oldřichovi z Chlumu se podaří odhalit pachatele nejen současného zločinu, ale i uzavřít případ, který před pěti lety musel pro nedostatek času opustit jako nevyřešený. Také oceňuji poslední souvětí příběhu, které je humorně zacíleno na všechny autory a čtenáře detektivek v průběhu staletí ...

Zapomenutá legieZapomenutá legieB. Kane

Knížka se čte dobře, ale něco nedefinovatelného pro lepší hodnocení jí chybí. Připadala mi taková pohádková, protože hlavní hrdinové měli při všech mizériích neuvěřitelné štěstí. Prostě nenáročná oddechovka, dávám 3,4 hvězdy.

Plnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válcePlnění povinností, nebo velezrada? Čeští vojáci Rakousko-Uherska v první světové válceR. Lein

Přínosná knížka, která by neměla uniknout žádnému ze zájemců o české vojáky a události 1. světové války. Autor skvělým, vyváženým a objektivním způsobem objasnil dvě události, kterých se se zlým propagandistickým úmyslem chopily obě politické strany vojenského konfliktu, tedy jak čeští exiloví politici usilující o vznik a uznání Československa, tak i němečtí nacionální extremisti bojující proti státoprávní emancipaci českých zemí a jejich slovanského obyvatelstva.
Autor přiblížil bojové vystoupení 28. pěšíhu pluku (Praha) v zasněžených a mrazivých Karpatech na začátku roku 1915 a srážku 35. (Plzeň) a 75. pěšího pluku (Jindřichův Hradec) s československými legiemi u Zborova v létě 1917 (a dalšími ruskými jednotkami vytvářejícími několikanásobnou přesilu). Byť na každé stánce je několik odkazů na prameny, přesto se jedná o čtivé dílo, které objasňuje vojenské příčiny událostí, které jsou dodnes z oficiálních míst české strany vykládány značně tendenčně a zkresleně.
Pane Leine, máte můj obdiv!
Jediným mírným nedostatkem knihy jsou nepřehledné černobílé mapky, to ale nesnižuje mé stoprocentní hodnocení a všechny hvězdy.

Ochráním těOchráním těP. May

Příběh se mi líbil, opět na drsném ostrově Lewis-Haris, s přesahem do historie a zajímavým tématem tkalcovství. Závěrečná koncovka mě docela překvapila, očekával jsem jiné rozuzlení. Proto dávám čtyři hvězdy.

Zámek ve Vyškově - Od biskupského sídla k muzeuZámek ve Vyškově - Od biskupského sídla k muzeuM. Plaček

Přínosná, a troufnu si říci i objevná, knížka o historii hradu a později zámku ve Vyškově, města uprostřed Moravy. Historie je daná (byť její výklady mohou být v běhu času různé), přesto mě několikrát napadlo, jak by dnes vcelku fádní zámecká budova vypadala, kdyby Vyškov v soupeření o přízeň biskupů dostal přednost před Kroměříží a kdyby ho zcela (i s celým městem) nezničily kruté požáry v letech 1753 a 1917.

Muž s unavenýma očimaMuž s unavenýma očimaM. Goffa

Výborná česká detektivka, která z mého pohledu snese srovnání s díly věhlasných zahraničních autorů. Děj je velice věrohodný a postavy snadno uvěřitelné. Takže moje plná spokojenost značí plný počet hvězd.

Katova dcera a Rada dvanáctiKatova dcera a Rada dvanáctiO. Pötzsch

Výborná knížka, dávám pět hvězd, ale klidně bych dal šest i více. Děj byl patřičně zamotaný, strhující a akční. Zápletka je skvěle promyšlená, vraha jsem až do úplného závěru odhadoval špatně. Takže za absolutní čtenářský zážitek autorovi děkuji a těším se na další pokračování rodinné ságy Kuislů.

Pouť oběšencůPouť oběšencůP. Hrdlička

Václav se mi moc líbil, čestný, rozvážný a rovný člověk, obhájce práva podle zásady padni komu padni. A s vysoce postaveným šmejdem bylo zatočeno tak, jak to dnešní spravedlnost už vůbec nedokáže. Nerad se loučím se sérií příběhů podrychtáře Václava a pevně věřím, že pan Hrdlička nenechá své věrné čtenáře ve štychu.

ŠtvaniceŠtvaniceM. Goffa

Je to drsné a zároveň strhující čtení. Sympaťák Miko dostal tak tvrdou ránu od života, že mu dělá potíže se znovu zvednout - ale nevyčítám, nevím, jak bych se zachoval já a ani to vědět nechci. Doufám, že mě, ani nikoho z mých blízkých, něco podobného nepotká. Nejvíc mě dorazil předposlední odstavec knížky. Asi na další příběh Mika budu muset sbírat odvahu.

Morgenland - Za největším tajemstvím Třetí říšeMorgenland - Za největším tajemstvím Třetí říšeR. Sklář

Tak jsem na velkých rozpacích. Knížka se četla dobře, ale čím více se blížila ke svému závěru, tím více byl popisovaný děj nepravděpodobný a ve výsledku i fakticky nemožný. Německé Breslau se stalo polskou Vratislaví až po válce, takže široce rozvětvené hnutí polského ozbrojeného odporu je pitomost (viz komentář ZdeňkaW). Likvidaci pozůstatků násilné události na dvoře u Marty si fakticky nedovedu představit - jak z hlediska množství prolitých tělních tekutin po dvoře, tak následné "kremace" v peci na chleba. A to prosím jednonohým invalidou. Také mi uniká odpověď na zásadní a kardinální historickou otázku, jak se představitelé válečné linky příběhu vyhnuli následnému (a hodně důslednému) odsunu Němců z Československa. No a slovácké nářečí v Jeseníkách, tož to je teda věc! Mrzí mě to velice, protože příběh měl potenciál, ale více než tři hvězdy dát nemůžu.

1 2 3 4 5 6 ... 12