Boby17 Online Boby17 komentáře u knih

Trojice Trojice Conn Iggulden

Druhé pokračování bylo opět vynikající. Jde do hloubky při hledání příčin války růží. Jak zpívají bratři Nedvědové: "Kdo ví, kam se nahnul trůn, zda k Yorkům nebo k Lancasterům ..." Než jsem začal číst tuto sérii, měl jsem v tom "hokej" a teď se zájmem sleduji životní osudy hlavních postav mnohovrstevného příběhu. Doslov autora opět přiblížil, jak v zájmu čtivosti příběhu "ohnul" některé události, trochu je uspíšil či v čase trochu posunul. Moc pěkné. Chápu i Yorka, chápu i královnu Markétu. Prostě, jak řekl seržant Barnes ve slavném válečném filmu Četa: "S pravdou je to jako s dírou do p**ele, každý má nějakou." A tak i každá strana sporu měla nějakou neochvějnou pravdu, za kterou si stála, v tomto dílu až do hořkého konce na straně Yorků. Dát méně než pět hvězd by bylo nespravedlivé.

15.07.2022 5 z 5

Bouře Bouře Conn Iggulden

(SPOILER) Výborný historický román, který mi přiblížil část anglické historie. Nemocný anglický král Jindřich VI. si za cenu ztráty části území ve Francii chce koupit dvacetileté příměří a také pořídit urozenou francouzskou nevěstu. Místní angličtí osadníci a část šlechty to však vidí jinak a tak klid zbraní nenastává, ba naopak král přichází ve Francii téměř o vše a doma nespokojenost přerůstá v povstání. Těžká doba rozštěpuje místní elitu a pomalu se schyluje k občanské válce. Knížka je výborně napsaná, hned jsem z prvního dílu musel přeskočit na pokračování.

08.07.2022 5 z 5

Archangelsk Archangelsk Robert Harris

Zajímavý příběh alternativní historie se mi líbil. Byl akční, chvílemi zběsilý a asi docela výstižně popisoval postsovětskou realitu. V půlce knížky jsem očekával jiný závěr, ale ten skutečně autorem předložený byl mnohem dramatičtější. Hodnotím 4,6 hvězdy, takže zaokrouhluji na pět celých.

A ještě zajímavý citát:
"Profesor I. A. Kuganov odhaduje, že v období let 1917-1953 bylo v Rusku zabito 66 milionů lidí – zastřeleno, umučeno či zahynulo na podvýživu, podchlazení či vyčerpání z práce. Jiní soudí, že tento počet činí pouhých 45 milionů. Ale kdo to dokáže spočítat přesné?
Mimochodem ani jeden z těchto odhadů nezahrnuje třicet milionů lidí, kteří zahynuli ve druhé světové válce.
Uveďme to do kontextu. Počet obyvatelstva Ruské federace dnes činí zhruba 150 milionů. Za předpokladu, že by nedošlo k hrůzám komunismu a demografická struktura se vyvíjela normálně, měla by nyní 300 milionů obyvatel."

29.06.2022 5 z 5

Druhý život pana Roose Druhý život pana Roose Håkan Nesser

Opět příjemné čtení pro ty, kteří neholdují potokům krve a mají rádi příběhy. Až do půlky sledujeme druhý život pana Roose a teprve pak se na scéně objeví inspektor Barbarotti. Kromě vyšetření dvou případů jsem se také dozvěděl o posunu v osobním životě sympatického policisty. Za mě tedy celková spokojenost. Na celou pětku to není, ale silnější čtyřka je z mého pohledu určitě zasloužená.

21.06.2022 4 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Za mě hlásím plnou spokojenost se závěrečným dílem pentalogie. Boje byly urputné, ať už na mořích či na souši. Akce střídala akci a zákulisní intriky byly taktéž dramatické až do samotného konce. Nic jiného než plný počet hvězd dát nemohu.

11.06.2022 5 z 5

Úplně jiný příběh Úplně jiný příběh Håkan Nesser

Druhý díl byl opravdu úplně jiný, hodně zamotaný příběh. Detektivové i přes posily měli úplně zamotanou hlavu. Ale ještě víc než vyšetřování, mě bavilo sledovat vývoj osobního života sympatického inspektora Barbarottiho a jeho rozmluvy s Bohem. Poslední věta knížky zní: "Dozvím se to za tři vteřiny." Takže asi nezbude, než abych pokračoval třetím dílem, neboť jsem zvědavý. Dávám čtyři hvězdy.

04.06.2022 4 z 5

Dolomity se drolí Dolomity se drolí Karel Grabeljšek

Jugoslávští komunističtí partyzáni v alpských údolích Slovinska a okrajově znázorněné boje s Italy a bělogardisty - jejich spojenci z řad místního obyvatelstva. To je rámec knihy, jejíž těžiště však spočívá v pocitech a myšlenkách hlavních hrdinů příběhu - partyzánského komisaře Aleše a rolníka a mlynáře Marinovce. No a jen tak mimochodem jsou čtenáři předkládána zvěrstva nelítostné domácí války a jejích dopadů na civilní obyvatelstvo, které je sevřeno mezi kameny kruté doby. Dávám 4 hvězdy.

31.05.2022 4 z 5

Železná rukavice Železná rukavice František Niedl

Než jsem začal číst Železnou rukavici, tak jsem si osvěžil paměť posledními stránkami předešlého dílu. A dobře jsem udělal, netápal jsem v souvislostech a hned jsem vklouznul do příběhu, jak do vyšlapaných bot. Ondřej ve službách markraběte Karla a jeho pobočníka Čeňka z Vřesova se opět činil, jak na svém hospodářství, tak i s lukem a mečem. Zase super počteníčko, takže za pět. Už aby tu bylo pokračování...

23.05.2022 5 z 5

Motory Boha Motory Boha Jack McDevitt

Dobrá knížka, která začíná obdobně jako ve filmu Sexmise. Avšak s tím rozdílem, že se zde nejedná o útvary Archeo a Genetix na Zemi, ale o archeology na povrchu cizí planety a o vizionáře na orbitě s prstem na spoušti jaderných náloží. Pak se situace vyvine velmi zajímavě a dokonce dojde i na města Sodoma a Gomora. Víc nebudu budoucím čtenářům napovídat, abych jim nezkazil čtenářský zážitek. Knížku hodnotím přesně napůl mezi čtyřkou a pětkou, tak matematicky zaokrouhluji na všechny hvězdy.

18.05.2022 5 z 5

Božská slivovice Božská slivovice Arnošt Lustig

Na jednu stranu se jedná o klasickou propagační publikaci, tedy vše je zalito sluncem a sponzor je bůh, nebo při nejhorším polobůh. Na druhou stranu oceňuji pro mě nové a zajímavé informace. Už mi několik metráků a možná i tun švestek prošlo rukama, tak vím, jaká je to dřina, než dobrá slivovica zavoní v štaprli, zachutná na jazyku a zahřeje v žaludku.
A mě Božská slivovice ještě hřeje u srdce, protože díky spoluautorovi Arnoštu Lustigovi plním třináctý, a pro mě poslední, úkol ČV 2022.

10.05.2022 4 z 5

Oko tygra Oko tygra Wilbur Smith

Honba za pokladem v době, kdy nebyly mobily, internet nebo kamery na každém rohu. A varovné echo kamarád pošle telegramem (kdo neví, co to bylo, ať si to vygooglí). Příběh z dob nedávno minulých se mi líbil, mělo to spád, akce střídala akci a za svoji spokojenost dávám čtyři hvězdy a něco málo navíc k tomu.

09.05.2022 4 z 5

Morový testament Morový testament Vlastimil Vondruška

Stále jsem se nějak nemohl zorientovat a "usadit" v kulisách příběhu, pletly se mi postavy, sňatkových a milostných problémů bylo na mě asi příliš. Takže sorry, více než tři hvězdy nedám.
P.S. V příběhu se mi nejvíc líbil Diviš.

04.05.2022 3 z 5

Pevnosti v bojích Velké války: Východní fronta a Alpy Pevnosti v bojích Velké války: Východní fronta a Alpy Martin Dubánek

Tak za mě je to pětka jak vyšitá. Knížku jsem si nechal nadělit jako dárek s očekáváním mnoha zajímavých informací o východním a jižním bojišti našich pradědů. A moje očekávání R-U vs. Itálie byla překonána přiblížením bojových akcí proti ruským, rumunským, německým či tureckým pevnostem. Dokonce jsem se dostal až do německé kolonie na čínském pobřeží a také do Vladivostoku. Spousta plánků, fotografií a situačních map dobrý pocit z kvalitně zpracované knihy ještě umocnila. Za svoji osobu jako jediný nedostatek spatřuji to, že slovníček odborných "bunkrologických" výrazů obsahuje pouze první díl, věnovaný západní frontě. Škoda, rád bych si pár korun připlatil a měl vše pohromadě (první díl z prostorových důvodů pořizovat neplánuji).

02.05.2022 5 z 5

Poslední souboj Poslední souboj Eric Jager

Myslím, že označení knihy jako román je mylné. Podle mě se jedná o klasickou literaturu faktu. Knížka je čtivá, vůbec ne suchopárná, a přinesla mi spoustu zajímavých informací o středověké Francii, zejména o fungování vztahů mezi vazaly a jejich pány, o rodinných vztazích a sňatkové politice, či o majetkoprávních aspektech života šlechty. Několikrát jsem si pro dějové zarámování připomínal, že u nás v té době vládl Václav IV. Super počteníčko pro všechny, koho baví dějepis. Tady to nejsou suchá čísla, ale plasticky na mě ze stránek vyskakovaly živé postavy z masa a kostí. A komu je to málo, tak závěrečný rejstřík použité literatury a archivních pramenů je více než bohatý - autorovi příprava knihy zabrala deset let života. Dávám všechny hvězdy.

28.04.2022 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

Příběh byl opět napínavý a měl šťávu. Znovu jsem si čtení užíval, jen jeden nedostatek shledávám, a to, že mezi vydáním jednotlivých dílů jsou zhruba roční odstupy a spoustu osob a jejich vazeb jsem zatím zapomněl. Takhle jsem někdy trochu skleroticky v návaznostech tápal, ale pět hvězdiček dávám rád. Až bude celá série vydaná, tak si čtenáři určitě pošmáknou na jeden zátah.

25.04.2022 5 z 5

Poslední argument králů Poslední argument králů Joe Abercrombie

Poslední argument králů byl opět plný akce, bojových scén, intrik i magie. Myslím, že si každý čtenář přišel na své. Mně se však nejvíce líbila pasáž, kdy si Glokta upřímně promluvil s královnou o plnění manželských povinností. S čistým svědomím dávám všechny hvězdy.

21.04.2022 5 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

Pokračování ságy se rozdělilo na tři relativně samostatné epizody. Jako čtenář jsem se vůbec nenudil - obrana Dagosky, zimní válečné tažení proti králi Bethodovi na hranicích Anglandu i daleké putování pro magický předmět přes půl světa. To jsou dějové rámce vyplněné akčními scénami, občas prokládané zajímavými myšlenkami. Prostě spokojenost a všechny hvězdy.
P.S. Co dělá Hollywood? Zfilmování by jistě bez obtíží konkurovalo Pánu prstenů nebo Hře o trůny.

06.04.2022 5 z 5

Sama čepel Sama čepel Joe Abercrombie

Sama čepel se čte jak po másle (nebo po sádle). V podstatě jde o obšírný úvod rozsáhlé ságy, kde se postupně seznamujeme s hlavními představiteli příběhu. Co jsem dosud napsal, zní hodně fádně, ale věřte, že tomu tak vůbec není. Akce střídá akci, ať již bojovou, nebo zákulisní. Rozhodně všem doporučuji, já jsem ihned po dočtení musel přeskočit na druhý díl.

28.03.2022 5 z 5

Žižka – Grunwald 1410 Žižka – Grunwald 1410 Richard Dostál

Takové historické knihy mám rád. Líbil se mi i styl, kdy za každou kapitolou bylo vysvětlení autora, co je historicky doloženo a co je jeho domněnka rozvíjející příběh. Moc pěkné, i popis bitevní vřavy byl zdařilý. Takže za mou plnou spokojenost plný počet hvězd.

16.03.2022 5 z 5

Ledová říše Ledová říše William Dietrich

Dobrodružná knížka, jakých existují mračna a pár z nich jsem již také přečetl. Klasický vzorec, jakého se drží všichni autoři, ani zde nebyl porušen. To ale nevadí, čtenář něco takového musí očekávat a je jen na autorovi, jestli dokáže zaujmout. Já jsem byl vcelku spokojen, až na způsob přesunu do Berlína, ten se mi popisovaným způsobem zdál absolutně nemožný. Ale budiž. Pak se to zase rozběhlo a koncovka to vylepšila. Dovedu si představit i filmové zpracování Hollywoodem. Myslím, že pěkné čtyři hvězdy na páce jsou spravedlivé.

10.03.2022 4 z 5