Boby17 Boby17 komentáře u knih

Řeznice z Malé Barmy Řeznice z Malé Barmy Håkan Nesser

Rodinná tragédie postihla hlavního hrdinu příběhu a tak je při návratu do zaměstnání pověřen zkusit rozlousknout dva kostlivce ze skříně. Celá série mě velmi baví, protože životní příběh inspektora Barbarottiho je v ději vůči vyšetřování zastoupen 1:1. Dávám všechny hvězdy a přecházím na další díl.

15.12.2022 5 z 5

Co to žere a kde to spí Co to žere a kde to spí Petr Heteša

Tak za mě hlásím plnou spokojenost, Knížka byla jedna velká jízda a agentka FBI Moira byla hodně neortodoxní. Každopádně zakončení na Zemi jsem si představoval jiné, ale pan autor mi nabídnul asi reálnější a se značně zajímavou pointou v samém závěru. Za super počteníčko dávám všechny hvězdy,

09.12.2022 5 z 5

Osamělí Osamělí Håkan Nesser

Opět poklidně plynoucí detektivka bez potoků krve, za to se zajímavým pokračováním rodinných životů hlavních vyšetřovatelů. A také se švédskými reáliemi, které jistě stojí za pozornost. Čtenáři kolegové, všimli jste si, že nemocnice zajistila manželovi taxíka do jiného města, když mu tam převezli manželku k operaci? A v minulém díle státní zaměstnanec (inspektor Barbarotti) dostal hypotéku milion korun na koupi domu, když měl na účtu pouhých pět tisíc korun. V tomto srovnání se mi zdá, že v ČR je něco špatně... Příběhu, kde jsem nejvíce politoval pana faráře, dávám 4,2 hvězdy, takže zaokrouhluji na čtyři celé.

29.11.2022 4 z 5

Velká válka 1914–1918 Velká válka 1914–1918 kolektiv autorů

Zdařilá publikace na kvalitním křídovém papíru, jejíž těžiště spočívá v zejména prezentaci exponátů několika našich muzeí z výstav věnovaných první světové válce. Současně však přináší i zajímavé informace, které jsou přínosem pro zájemce o naši historii, např. o organizaci a fungování polní pošty, nebo o situaci v městě Brně na začátku války.
Z úvodního slova Mgr. Tomáše Kykala Svár svědomí a povinnosti vybírám: "Válka českou společnost přivedla na rozcestí, když její muže vystavila volbě z dvojice principiálních postojů vůči státní moci: buď splnit zákonem uloženou povinnost občana, anebo - jak argumentovali legionáři - využít prastarého práva na vzpouru proti panovníkovi, pakliže tento neplní závazky společenské smlouvy, škodí blahu země a dokonce ji svými rozhodnutími existenčně ohrožuje. Jedni plnili své občanské povinnosti podle respektované legislativy státu, v němž žili se svými rodinami a pracovali, druzí onu společenskou smlouvu rozvázali, aby s rizikem hrdelního trestu bojovali za přežití národa a připravovali alternativu v podobě samostatného státu."

17.11.2022 5 z 5

Daemon Daemon Daniel Suarez

Zajímavé čtení z možná ne až tak vzdálené budoucnosti. Z krádeží identit a manipulativních schopností umělé inteligence až mrazí. Snad se takové situace nedožiju, byť masáž mozků hromadnými sdělovacími prostředky zažíváme už nyní. Dávám všechny hvědy, ale současně konstatuji, že obálka knihy je více než příšerná a téměř mě od čtení odradila. Činí dojem raných amatérských devadesátek. Raději jsem si do čtečky přidal pěkný obal z německého vydání.

16.11.2022 5 z 5

Země žen Země žen Vladimír Páral

Tak toto bylo tedy husté čtení a taky hodně smutné (co je člověk druhému schopen zlého udělat pro kus žvance nebo jiné výhody). Na systému Maximus byla docela trefně popsána davová psychóza, která postupně vedla až ke vzniku totality. Myslím, že dílo obsahuje mnoho momentů, které nutí čtenáře k zamyšlení. A to i po desítkách let od pádu komunismu v našich zemích. Dávám všechny hvězdy.

02.11.2022 5 z 5

Plavba do nenávratna Plavba do nenávratna František Niedl

Můj oblíbený autor opět nezklamal. Zase jsem se nemohl od příběhu odtrhnout a během 48 hodin bylo hotovo (v pracovní době jsem čtečku přece jen odložit musel). Výbornému akčnímu počteníčku s otevřeným koncem pro další pokračování dávám všechny hvězdy a těším se na další knížku od pana Niedla.

23.10.2022 5 z 5

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Doufám, že je to začátek nové série, protože knížka se mi velmi líbila a bylo by škoda nevyužít takový potenciál. Notář Petr a jeho pomocník Jakub jsou hodně nesourodou dvojicí a přesto se velmi dobře doplňují. Také vedlejší linka s Kornelií byla zajímavá. Při tom jsem si uvědomil, jak náboženství a jeho dogmata ovlivňovaly každodenní život společnosti. Dnešní ochránci lidských práv by asi rychle pohořeli (možná i doslovně). Dávám všechny hvězdy a těším se na pokračování.

20.10.2022 5 z 5

Vyškovské cukrovarské dráhy Vyškovské cukrovarské dráhy Mojmír Leštínský

Výborná publikace pro všechny zájemce o Vyškov a regionální historii zdejší (již bývalé) řepařské oblasti. Z cukrovaru nám ve Vyškově zbyl jen název ulice, tak není na škodu si připomenout o jak významný podnik se jednalo.
K textu mám dvě věcné připomínky: str. 22 - prokurista se nejmenoval Šingl, ale Šinogl; str. 34 - Nouzka nikdy nebyla samostatnou obcí, ale osadou obce Nosálovice, které byly na základě rozhodnutí německé okupační správy s Vyškovem sloučeny dne 21.2.1942.
Škoda, že autoři neuvedli přesné datum smrtelné nehody na feldbánce u Kozlan, případně nepřipojili snímek z dobového tisku, na který se odvolávají (str. 88).
Mé připomínky jsou však úplné drobnosti a nijak nesnižují záslužnou dlouhodobou práci autorů, takže dávám všechny hvězdy a ještě bych i přidal.

16.10.2022 5 z 5

Semper Fi Semper Fi Robert Fabian

Posádka vojenské fregaty zachycená emzáky a její námořní pěchota při průzkumu neznámého prostředí. Tak by se to asi dalo shrnout v kostce. Chvílemi to bylo super (piráti, souboj s Keszelem), místy to bylo trochu zdlouhavé. Ale čtyři hvězdy dávám rád.

12.10.2022 4 z 5

Hvězda-02 Hvězda-02 Robert Fabian

Příběh dokončen, spokojenost veliká. Kdyby se toho chytil Hollyvood, tak by to byla skvělá sci-fi akčňárna. Vývoj Stopaře a jeho soupeření se Sarah bylo výživné. Dávám velkou pětku a podtrženou.

05.10.2022 5 z 5

Vyškovsko z nebe Vyškovsko z nebe Milan Paprčka

Docela pěkná obrázková publikace, která však ve svých textech dost klouže po povrchu. Bohužel některé zajímavé obce při snímání z ptačí perspektivy zcela vynechala (např. Rychtářov, Ruprechtov) a místo toho cenné místo zaplňuje balastními fotkami, např postřikovačem v polích (str. 56) či nic neříkajícím snímkem mysliveckého posedu v obilném lánu (str. 89). Takže z mého pohledu za tři.

02.10.2022 3 z 5

Hvězda-01 Hvězda-01 Robert Fabian

Super počteníčko plné akce a zajímavých soubojů s lovci lidí a s vražednou technologií další generace. Moc mě to bavilo, plynule přecházím na druhý díl.

29.09.2022 5 z 5

Drak Drak Conn Iggulden

Důstojné završení celé série se mi líbilo. Nejvíce jsem litoval Warwicka, ten měl doopravdy smůlu. A závěr, kdy nastupuje na trůn první Tudorovec, mě zaujal velice. V paměti mi zůstane řešení Rhys ap Thomase, jak dodržet přísahu danou Yorkům a přitom se současně přidat na stranu Lancasterů, resp. Tudorů. Fakt šalamounské řešení. Kdo má rád historické romány, tak si při čtení celé série přijde na své. Doporučuji a dávám všechny hvězdy.

21.09.2022 5 z 5

Dynastie Dynastie Conn Iggulden

Opět pecka za všechny hvězdy. Zimní krvavé tažení bylo popsáno velmi barvitě, mráz mi doslova zalézal za nehty. Vzestup nového krále byl vskutku impozantní, ale pak se ve vztazích mezi Yorky a Nevilly začaly objevovat trhliny. Staletími ověřená pravda "Za vším hledej ženu" byla v příběhu dovedena k dokonalosti. Plynule přecházím ke čtení posledního dílu.

07.09.2022 5 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

Tak nevím, knížka ani nenadchne, ani neurazí. Paní učitelka Josefína je trochu "prdlá" a dosti svéhlavá. Policii se hodně motá do vyšetřování, takže problémy si i dost vyrábí. Moudra její babičky byla docela zábavná. Za celkový průměr dávám tři hvězdy a něco málo navíc.

27.08.2022 3 z 5

Čas primadon Čas primadon Naďa Horáková

Příběh se odehrává v ulicích Brna, které dobře znám, takže pro mě bylo nesporně velké plus příběhu, že jsem se neztratil. Děj příjemně uběhl a než jsem se nadál, byl jsem na konci. Knížka taky ve mně probudila cestovatelskou zvědavost, takže se budu muset zajet podívat do Nového Města nad Metují. Z mého pohledu to na všechny hvězdy není, ale silnější čtyři hvězdy si knížka určitě zaslouží.
P.S. Kdo chce vidět Primitiva, ať se dostaví na Zelňák.

23.08.2022 4 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Další knížka mého oblíbeného autora se mi líbila, byť některé pasáže s Margaretou se mi nečetly lehce. Ale příběh je čtivý a chvílemi je to tedy pořádná jízda! Rozhodně si časem přečtu i pokračování. Dávám 4,6 hvězdy, takže zaokrouhluji na 5 celých.

20.08.2022 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Od knížky jsem nic neočekával a byl jsem příjemně překvapen. Autorka mi při hledání rodiny roztržené velkými událostmi nabídla mozaiku příběhů říšských a sudetských Němců (a taky Čechů) od poloviny devatenáctého století až do současnosti. Trochu jsem nevěřil poválečným událostem v Praze, tedy, že by si např. Klára koupila lístek na parník, když neuměla česky. Ale jinak opravdu dobré, hodnotím 4,4 hvězdy, takže zaokrouhluji na 4.

30.07.2022 4 z 5

Pro hrst dukátů Pro hrst dukátů Juraj Červenák

Moje oblíbená trojka opět zabodovala. Jaroš se postavil na vlastní nohy a rázně si se Steinem ve vztazích vymezil hranice. V Kremnici jsem před mnoha lety byl, ale příběh mě nutí, abych si to zopakoval. Přece jen krádež razidel z truhly v mnohokrát zabezpečené místnosti je velkou záhadou. K tomu tajemný lupič a další odhalení nepravostí ve městě. Prostě příběh jako hrom! A děj v Kremnicí nekončí, pan Červenák je už žene na východ ke Košicícm, tak se máme na co těšit.

22.07.2022 5 z 5