Vyškovské cukrovarské dráhy

Vyškovské cukrovarské dráhy https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497545/bmid_vyskovske-cukrovarske-drahy-HUV-497545.jpg 5 1 1

Monografie věnovaná feldbánce, která vedla z vyškovského cukrovaru do Kozlan a svážela surovinu pro výrobu bílého zlata. Bylo vydáno k připomenutí 60. výročí ukončení jejího provozu (1962). Příloha k: Svět železnice ; roč. XXI, speciál č. 8/2022

Boby17
16.10.2022 5 z 5

Výborná publikace pro všechny zájemce o Vyškov a regionální historii zdejší (již bývalé) řepařské oblasti. Z cukrovaru nám ve Vyškově zbyl jen název ulice, tak není na škodu si připomenout o jak významný podnik se jednalo.
K textu mám dvě věcné připomínky: str. 22 - prokurista se nejmenoval Šingl, ale Šinogl; str. 34 - Nouzka nikdy nebyla samostatnou obcí, ale osadou obce Nosálovice, které byly na základě rozhodnutí německé okupační správy s Vyškovem sloučeny dne 21.2.1942.
Škoda, že autoři neuvedli přesné datum smrtelné nehody na feldbánce u Kozlan, případně nepřipojili snímek z dobového tisku, na který se odvolávají (str. 88).
Mé připomínky jsou však úplné drobnosti a nijak nesnižují záslužnou dlouhodobou práci autorů, takže dávám všechny hvězdy a ještě bych i přidal.