Blasth Blasth komentáře u knih

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Kniha si zaslouží 4* za nápad. Osobně mě potěšilo si přečíst katastrofický námět z evropského prostředí (ne každý katastrofický příběh se musí točit pouze kolem USA :) ). Technické zpracování bylo skvělé - autor si zřejmě dal záležet na přípravě, čímž mi technická stránka knihy připomínala Dana Browna (např. Digitální pevnost).

Nebýt shora uvedeného, hodnotil bych 3*. Autor mohl lépe využít nastalé katastrofy a rozepsat se o dopadech - vtáhnout do toho příběhy lidí, které by mohly i autorovým jazykem dobře fungovat. Velice palčivé bylo číst o osudech umírajících a trpících zvířat - nedojené krávy ve velkochovech, jejichž trýznivé a bolestné bučení se dnem i nocí táhne - než zemřou,... I smrt z nedostatku léků a pohřby do hromadných hrobů hrály na notu, která člověka rozechvívala v dobře navozené atmosféře/situaci. Bohužel tato nota nebyla autorem využívána a technická stránka, politika a příběhy hlavních postav nevyplnily prázdná místa.

Obecně však děj utíkal svižně, kniha se četla velmi dobře a byť technicky skvěle zpracovaná, tak čtenáře neutopila. Osobně jsem však v příběhu nesl nelibě onu spasitelskou roli italského aktivistického programátora, kterého kdyby nebylo, zřejmě by celý svět padl. Stejně tak samotná závěrečná akce, nebo řekněme zásah, proběhla na můj vkus moc rychle - chybělo napětí, doufání, naděje nebo naopak zklamání...

Závěrem knihu hodnotím kladně - byla zajímavá a tématem bychom ji v dnešní době mohli považovat za memento? Nebo snad za varování? Byť má příběh v celkovém dojmu nedostatky, za přečtení rozhodně stojí!

02.02.2019 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Skvělá kniha - typický King. Hloubka prožitků z města i z postav je příznačná. Knihu doporučuji každému milovníkovi Kinga (v tomto případě to snad považuji až za povinnou literaturu). Kdo Kinga nezná, díky Pod kupolí rozhodně pozná!

23.01.2019 5 z 5

Andělská hra Andělská hra Carlos Ruiz Zafón

Někteří knihu Andělská hra srovnávají se Stínem větru a křivdí jí, když ji považují za méně poutavou. Andělská hra jde svým dějem před Stín větru, otevírá (i uzavírá) další krásný příběh z magické Barcelony. Autor i zde zručně užívá nádherného jazyka, jehož prostřednictvím mne provedl od začátku knihy až po její konec - a to vše jedním dechem.

Osobně ve mně kniha místy vyvolávala až surrealistické snové obrazy. Velice oceňuji filozofické hovory hlavního hrdiny (nebo snad lépe řečeno - zamýšlení se) nad nelehkými tématy víry.

Po přečtení ve mně kniha zanechala mimo všestranné nadšení a okouzlení i jistý pocit nedokončena/nevysvětlena. Je zřejmé že si se čtenářem autor sám pohrává a ponechává mu prostor k vlastním úvahám nad příběhem a nad osudy hlavního hrdiny. Po krátkém čase v řádu několika dní však pocit "nedovysvětlení" mizí a zůstává ve mně přesvědčení, že by na závěru knihy nemělo být nic měněno. Mimo vlastní zamyšlení nad závěry příběhu se navíc čtenář může zaměřit na další knihu ze série - Nebeský vězeň. Ačkoliv Nebeský vězeň jde dějově až za Stín větru, odpoví a prohloubí mnohé. Na druhou stranu - není snad znamením dobré knihy, že donutí čtenáře zastavit se a s chutí přemýšlet nad příběhem, který jej prostoupil?

Trhlina Trhlina Jozef Karika

První polovina trochu k prokousání, byť nenudila, uváděla do děje, hezky popsala background. V druhé polovině jsem měl velké problémy knihu odložit a posledních 50-60 stránek jsem vyloženě hltal. Skvělé zpracování reportážním stylem, kdy autor ponechal na čtenářích, čemu uvěří. V knize autor uvádí odkazy na novinové články, na youtube k místu popisu - vše jsem si rozklikával a četl. I kdyby nic z knihy nebyla pravda, atmosféru k příběhu to budovalo úžasně! Spolu s knihou Strach jsou to super Karikoviny!

10.03.2022 5 z 5

Pouta Pouta Delphine de Vigan

Naturalistické a přímočaré vyprávění paralelních intimních příběhů, jenž se protínají a odhalují světy, které prožíváme za zavřenými dveřmi našich domovů pod nevyslovenými sliby a nepsanými pravidly. Jedná se o příběh, který autorka bez okolků a kliček podává čtenáři, aniž by jej nutila v něm hledat hlubší pravdy skryté mezi řádky. Na dřeň odhalená opravdovost vyvolávající paletu ponurých pocitů a úvah nad životem (resp. životy lidí), po níž zůstanou emoce. Ano, některé knihy můžete odložit a rovnou číst další, aniž by ve vás hlouběji utkvěly. Tato k nim nepatří. Po přečtení rozhodně zůstávají ozvěny emocí.

10.03.2019 5 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Pokračování nádherného příběhu staré Barcelony, které člověka okouzlí a již nikdy nepustí. Autor i zde upoutá čtenářovu pozornost a až do samotného konce ji nepustí. Nádherný jazyk a náramná atmosféra doprovází silný příběh, který prohloubí předchozí díly (Stín větru a Andělská hra), odpoví na mnohé otázky a poukáže na další směřování příběhu. Sečteno a podtrženo - návykovost příběhu této série a autorova jazyka potvrzena! Chvíli mi trvalo, než jsem byl schopen číst další autory, aniž bych je srovnával a podroboval je tím (nutno uznat, že nezasloužené) kritice. Nemůžu se dočkat, až vyjde pokračování - Labyrint duchů (Knižní klub - 2019/04).

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Fantastická kniha, kterou jsem nemohl odložit. Autor píše krásným jazykem, který člověka okouzlí a mysticky jej provází poutavým příběhem. Hned následně jsem přečetl i Andělskou hru a Nebeského vězně. Varuji - je to silně návykové!

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

No tak tuto knihu jsem si hodně užil a je mi líto, že už skončila. Četl jsem ji schválně atmosféricky... Po večerech jen s lampou... A někdy jsem měl co dělat, abych večer došel do postele bez rozsvícení světla. Pro milovníky Kinga a Kariky to je lahůdka.

Kniha se skvěle čte, příběh odsýpá, postavy jsou živé, budete je někdy milovat a někdy nenávidět. Psa jsem přímo zbožňoval. Celkově nápad je zajímavý, originální. Nemám vůbec pocit (jako u Tudor, kdy Kříďák mi v některých pasážích připadal jako s výrazným opisováním To... a Jáma od Tudor jako Řbitov zvířátek), že by autorka recyklovala Kinga. Naopak je to svěží! Slovanská mytologie je příjemné občerstvení jaké jsem zažil třeba u Medvěda a Slavíka.

Moc díky autorce za tuto knihu a těším se na další!!!

07.10.2022 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Dlouho se mi do ruky nedostala takto krásně psaná kniha - slova vytvářejí obrazy, které čtenáře vtáhnou, nepustí a co více vyvolají emoce, takže pokud knihou neproletíte (ale ponoříte se do atmosféry slov a obrazů), ponesete si příběh v sobě a budete o něm přemýšlet. Skvělá práce autora a skvělý příběh psaný (nikoliv jen) o "zakázané lásce" a neadresovaný jen samotné LGBT menšině.

06.03.2021 5 z 5

Spirála Spirála Džundži Itó

Lovecrafotvské až na půdu! Oproti původním Lovecraftovým příběhům, které jsou typické oním -- nevyjádřitelnem, nepopsatelnem, nadpozemským vesmírným/hlubinným děsem, je tato manga naprosto konkrétní - vyobrazená, popsaná, ztvárněná. Nevím, jestli mi to u tohoto typu příběhu vlastně nesebralo trochu té hrůzy. Na druhou stranu byla vyobrazení povedená a příběh odsýpal. Hvězdu dolů dávám za mátožnost postav - některé jejich dialogy a zejména reakce byly pro mě až hloupé (neustálý údiv a nevíra v to, co se děje, byť jsou onomu podivnu vystavování velmi explicitně).

10.03.2022 4 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Za mě ale nejslabší Karikovina. Nejspíš mi nesedlo hlavní survival téma muže s problémy doma, co se jel "vyklidnit" do hor. Karika se nezatěžuje větším popisem místa, osob, vztahů, společnosti (jako to dělává např. King) a možná by mi to u tématu prospělo (užít si např. krajinu)... Závěr zajímavý, překvapivý ale atmosférou Strach a Trhlina mi byly bližší.

10.03.2022 3 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Tuto knihu jsem během dvou dní přečetl, a to jak se říká - jedním dechem. Sedl mi autorův styl psaní, téma i zasazení. Nic se zbytečně nevleklo, atmosféra v některých scénách skvěle vykonstruovaná, až mi běhal mráz po zádech. Pro milce hororů - rozhodně stojí za přečtení. Kinga nečekejte ale za mě lepší než C. J. Tudor!

02.03.2022 5 z 5

1Q84: Kniha 3 1Q84: Kniha 3 Haruki Murakami

Mé první setkání s Murakamim, který mě míjel (nebo jsem se mu cíleně vyhýbal, protože ho v mém okolí četli všichni...) a po přečtení všech tří knih 1Q84 uzavírám, že šlo o setkání krásné - přesně takto by první "rande" mělo vypadat.

Ačkoliv musím uznat, že jsem byl první třetinu první knihy značně skeptický nebo snad lépe řečeno rozčarovaný, protože jsem člověk, který má rád logické řetězení a odpovědi na pokládané otázky. Následně jsem se však na styl knihy zvládl vnitřně synchronizovat, poutavý děj mě pohltil a až do konce třetí knihy jsem jen s obtížemi přerušoval četbu.

Dílo na mě působí jako obraz a myslím si, že přesně takto by ho na sebe člověk měl nechat působit. Jiné světy, jiné reality, hledání cest mezi nimi, a to vše doprovázeno něčím vyšším, něčím co ví, slyší a je nad naše chápání. Autor tento obraz převážně popisuje, nevysvětluje jej do detailů (a někdy jej vlastně nevysvětluje vůbec). To vše zanechává emoce a prožitky (a věřím, že pro někoho mohou být příjemnější než pro jiného - stejně jako u obrazů).

Děj je poutavý, byť uznávám, že v některých částech mohou popisy působit rozvláčně a zdlouhavě (což mě v první třetině rovněž vyvádělo z míry). Po tom, co jsem se do děje dostal hlouběji a nechal na sebe tento "obraz" působit, přirozeně mě děj i svými popisy příjemně obtékal.

Závěrem snad jen shrnuji, že jde o skvělou knihu, kterou doporučuji číst a vychutnávat s otevřenou myslí.

04.03.2019 5 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Pokusím-li se knihu "otitulkovat" jedním slovem, řekl bych, že je to hlavně - oddechovka. Čtenáře, kterého navnadí anotace a vezme-li v potaz označení "oddechovka," dost možná překvapí syrovost a jaksi přirozeně naturalistické zpracování, které protkává celou knihu. Přesto se jedná o příběh psaný velmi čtivým jazykem - nenudí a než se nadějete, jste na poslední stránce knihy.

Kdo si přečetl oficiální anotaci knihy na jejím přebalu nebo v distribuci na e-shopech, nemusí se bát spoilerů - anotace prozradí prakticky vše. A když víme, jaký je začátek i konec, zbývá jen doufat v zajímavou cestu, která vede ke konci "splněného (amerického) snu. Děj příběhu je skutečně ponurý, vyvěrá z podsvětí migrace a ghetta New Yorku v první polovině 20. století. Autorovi musím uznat, že ačkoliv mě prostředí gangů, mafie a filmového průmyslu nijak zvlášť neláká, zvládl skutečně nenuceně vykreslit tehdejší atmosféru, náladu a život doby, obyvatel a měst (NY, LA). Jako mnoho jiných děl poslední doby (knižních i filmových) dává kniha pocítit hořkou pravdu o "barevných," o imigraci do USA a o ne/splněných amerických snech, kdy díky potu a krvi černochů a imigrantů (quasi nových otroků) fungovala velká města, hornictví i průmysl, vytvářela se ghetta všech národností s vlastními pravidly, s vlastním znamením doby a původu, s nadějí zajištění lepší budoucnosti pro sebe, nebo alespoň pro své potomky. Duch čirého kapitalismu, který ukazuje příležitosti všem, avšak ne všem se této příležitosti dostane.

Mimo vykreslení doby a atmosféry (za což jsou právě ony 4*) je příběh poměrně lineární a směřuje od jasného začátku k dobrému konci. Děj je utvářen propojovanými životními příběhy převážně tří postav (ústřední Christmas, láska Ruth a záporák Bill). Ačkoliv jsou karty hlavních postav rozloženy poměrně zjevně již na začátku knihy, nejsou rozhodně šablonovité a prvoplánové. Postavy (a ne jen ty hlavní - např. Cetta a Sal) se vyvíjejí, některé nemáte rádi víc a víc, jiným fandíte. Hrdinové však v sobě nesou i temné stránky, což dopřává přirozený dojem. Velice zajímavá je i rozmanitost osob a jejich původů a duší - od americké smetánky a filmové hvězdy až po italská a židovská ghetta, městskoku chudinu a černý Harlem.

Za zmínku stojí samostatně ona surovost a brutalita, kterou se autor nebojí popustit. Zejména brutalita na ženách. Věřím, že tento aspekt knihy, který je pro ni přirozený a který mění a vyvíjí životní příběhy hlavních hrdinů, může být pro některé čtenáře kritickým bodem a zdrojem nelibosti. Na stranu druhou pro mě bylo místy až zábavné číst pasáže s milostnými akty - jak se autor nebojí vykreslit brutalitu nebo vraždu, tak velice opatrně zachází s popsáním milostného aktu. Autor akt buď naznačí a přeskočí, nebo obchází (resp. hezky česky "obkecává") a používá květnaté popisy, které již s naturalistickým pojetím jiných scén nemají moc společného. Popravdě je však dobře, že se z díla nevyklubalo pouze dalších 120 dnů sodomy od Markýze de Sade v italsko-americkém pojetí. Děj se díky tomu vyklidní a milovníci romantiky nebo červené knihovny si mohou v těchto útržcích přijít na své.

Proč 1* dolů? Jde o celkový dojem. Ačkoliv se kniha četla skvěle, je psána poutavým jazykem, děj je zajímavý, vnímání místa je skvělé, postavy nejsou gumové, tak celkový dojem je právě "jen" oddechovka. Ačkoliv jsem byl vlastně za naplnění anotovaného dobrého konce rád, tak v příběhu se opakovaně objevují plošší a rozvláčnější místa - jiná, atmosférou zajímavější, jsou rychle uťata a některá místa budila dojem zbytečnosti, která děj neposouvá a čtenář se těší až se odrazí, resp. narazí zase na záchytný bod, který ho vystřelí příběhem vpřed. Nutno však podotknout, že knihám s jinou tématikou nebo prostředím bych to odpustil možná snáz, protože prostředí gangsterů a mafie nepatří k mým favorizovaným. Rozhodně je knize ke cti, že cestu hrdinů vedoucí k anotovanému dobrému konci zvládla vykreslit nepředvídaným způsobem.

Sečteno a podtrženo - nelituji, že jsem knihu četl. Jedná se o příjemný knižní zážitek, který dá okusit evropskému čtenáři americké smíšené chutě. Vše psáno poutavě se zajímavým příběhem - jak říkám, super oddechovka!

02.02.2019 4 z 5

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Skvělá kniha, přečteno jedním dechem. Podobné jako King vystavěl autor detailnějšími popisy atmosféru města. Nicméně poměrně záhy nabraly věci rychlý spád a až do konce si člověk neodpočine. V některých chvílích to bylo pro mě velmi emotivní a překvapivé. Rozhodně stojí za přečtení!

07.11.2022 5 z 5

Neonomicon Neonomicon Alan Moore

Tak tohle jsem si hodně užil. Jako čtenář Lovecrafta jsem od toho nic neočekával, komiksů jsem přečetl zatím jen hrstku, nicméně to, co jsem dostal, se mi hodně líbilo. Sexuální stránka pro mě byla velkým překvapením ale nejsem puritán, tak jsem si to užil, jak to přicházelo. Atmosféra skvělá, zajímavý děj a pro milovníky Lovecraftových námětů příjemné ožití jeho nepopsatelna. Kdyby přidali více konkrétních rozvinutých vazeb na původní díla, byl bych rád... ale to by pak kniha mohla mít tisíce stránek a pořád bych chtěl víc.

06.04.2022 5 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Zatím nejlepší knížka od autorky (srovnávám s Kříďákem a Jámou). Námět je relativně originální a byť z něj od počátku čiší spojitost se světem mrtvých, vývoj mě opakovaně příjemně překvapil. Jen tak dál a autorka se vypíše od oslav Kinga ke své originalitě. Osobně jsem měl problém jen s tématem ztráty dítěte, který by intenzivněji do hloubky prožili ti, kteří dítě mají.

06.04.2022 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Nejprve jsem byl ke knize kritický, protože příběh se odvíjel velice lineárně bez větší hloubky - chybělo mi větší psychologické vykreslení postav, detailnější popis nové nesmrtelné společnosti, lidí, atmosféry, pravidel, Nimbusu nebo alespoň popis "jak k tomu došlo." Bez této hloubky na mě kniha působí bohužel prostěji, než by si námět zasloužil, protože námět je zajímavý.

Ve čtvrtce knihy jsem si řekl, že nebudu na knihu nahlížet tak kriticky, protože jsem si ji kupoval s vědomím, že se jedná o zpracování YA (byť Medvěd a Slavík byl rovněž do YA zařazen a naopak svou hloubkou překvapuje). Námět Smrtky je však skutečně zajímavý a děj, ačkoliv nebyl nikterak napěchovaný zvraty, plynul a čtenáře nenudí.

Doporučuji pro nápad jako 4* čtení pro mladé dospělé, kteří vyhledávají svižné odsýpání hlavního děje bez hlubších popisů a vedlejších linek. Pro ostatní doporučuji jako 3,5* čtení, pokud chtějí odpočinek a chtějí se "klouzat po povrchu nadprůměrného námětu".

28.06.2019 4 z 5

1Q84: Kniha 1 a 2 1Q84: Kniha 1 a 2 Haruki Murakami

04.03.2019 5 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Kniha nabízí zajímavým způsobem podaný děj ve formě záznamů, osobních zápisků a dialogů. Díky této formě nabírá děj skutečně na obrátkách a zpomalí jen zřídkakdy. Nezadržitelně nás tak autor žene k završení knihy, v níž rovnou nabízí "otvírák" na pokračování. Jazyk knihy je čtivý, děj je záživný a postavy nejsou gumové. Ačkoliv si děj nemůže dovolit jít příliš do hloubky (díky zvolené formě) máte k postavám jisté sympatie a záporáky nemůžete ani cítit, byť je časem začnete chápat. Příběh samotný je však vykonstruovaný dobře - autor jej nepřitáhl zbytečně za vlasy, nezahnal jej do absurdit a povedlo se mu spojit hru politiky, lidských osudů a sci-fi.

Doporučuji k odpočinkovému čtení. Ačkoliv kniha nemůže nabídnout hloubku, nejde o ztracený čas. Nabízí se nám čtivý a zajímavý příběh, který čtenáře připraví na ještě o něco povedenější pokračování.

10.03.2019 4 z 5