Neonomicon

Komiksová legenda Alan Moore a geniální umělec Jacen Burrows představují mrazivý příběh lovecraftovského hororu! Brearsová a Lamper, dva mladí a nafoukaní agenti FBI vyšetřují sérii čerstvých rituálních vražd nějak spojenou s posledním tajným posláním Aldo Saxe – kdysi zlatého hocha FBI, nyní odsouzeného vraha a chovance ve věznici s maximální ostrahou. Podle Saxova výslechu (kdy mluví výlučně nelidským jazykem) a podle informací z razie související s drogami v pochybném klubu pomalovaném kouzelnými symboly a s hudbou z jiného světa, očekávají, že jsou na stopě něčeho hrůzostrašného… ale nic je nedokáže připravit na příšerné šílenství a nevyslovitelné hrůzy, kterým budou čelit v malém přístavním městě Salem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452862/big_neonomikon-ElR-452862.jpg 4.162
Literatura světová, Horory, Komiksy

Vydáno: , Argo

Neonomicon, 2011

Kniha Neonomicon

Denny456

Takový klasický komiks od Moora. Dost divnej s parádní kresbou a silně sexualně nabitým dějem. Tentokrát střihnuté Lovecraftem. Prostě něco co milovníci podobného stylu prostě musí za den nasosat.

jarynek

HPL nemám zas až tak načteného, aby mi to stačilo na Providence, ale na Neonomicon to naštěstí bylo dostačující (tedy alespoň z mého vnímání knihy). Úvodní Courtyard rychle vtáhne do děje týkajííc se vyšetřování rituálních vražd speciálním agentem FBI, který při svém pátrání narazí na stopu, která pro něj (resp. pro jeho sousedy) bude osudová. Tato kratší povídka se mi hodně líbila, má napětí, spád, na Moora je lehce pochopitelná a konec se těžko zapomíná. Na tuto povídku navazuje samotný Neonomicon, kde se noříme do mýtu Cthulhu ještě mnohem více. Hororový příběh nešetřící krvavými scénami. Vedle toho Moore hojně využívá sexuální prvek, vinoucí se celým příběhem, aniž by působil jakkoliv nuceně. Až jsem začal váhat, zda kniha má být poctou Lovecraftovi či zda si z toho všeho Moore jen neutahuje. Každopádně to provedl dobře. Jen mi vadilo, že dokončení příběhu je v jiné knize, kterou ačkoliv jsem četl, tak si již detailně nepamatuji.

Dragonian

Jenom taková jednohubka. Četlo se dobře, pěkná kresba a parádní scénář.

Popculture

Trochu jsem se s tím trápil. Kresba je celkem povedená, ale obsahově mi to připadalo divné a nezáživné. Čekal jsem víc krve a hororovější prostředí. Takhle z toho vyšla jen strašidelná pohádka.

Wheelcrusher

Zatímco se loni u nás Moore předháněl s Jodorowskym, kdo vymyslel víc teploušskej komiks (mě to fakt neočekávatelně poznamenalo, jelikož myšlenka je virus) a Jodo u mě teda s papežákem vyhrál, letos si myslím, že Alan porazil s touhle hierofantaskní orgií zas Šoumena Kyllerů... jen škodaže zakončení se nachází v Providencu, což Neonomicon u mě připravilo o pátou satanystickou hvězdu - samozřejmě mi příjde nanejvýš zneklidnující, když jako věřící člověk, co v zásadě uznává křestanský morální hodnoty, si pak kvůli takovejmhle hovadinám nejeden drásá Nyarlathotepa při všelijakejch deviantních představách a vzácná akloplazma následně končí kdesi v mokru, chladu a temnotách kanalizace, jelikož na korábu láska v bezbřehém nedohlednu moře civilizačního šílenství, ya yaaa!

Disease

Lovecraftovy povídky byly většinou krátké a úderné, tady se to povedlo taky, takže maximální spokojenost. Oproti Providence, která těží víceméně jen z odkazů, je tady důraz na děj.

1972Sixo

U tejto grafickej novely je veľmi dobré poznať spisy H. P. Lovecrafta, lebo komiks nielenže z nich čerpá, on na nich dosť podstatne nadväzuje a rozvíja niektoré motívy, hlavne (aj citovaný) Cthulhu, alebo Dagon. Dalo by sa povedať že Lovecrafta znásilnil Moore, ale je to skôr sodomizovanie našou dobou, akési prenesenie kultu diela Lovecrafta do súčasnosti a jeho popularizácie pre súčasného nemainstreamového komiksového čitateľa. Ale napriek tomu je Moore v komiksovom svete úchyl číslo 1. a tlačí na pílu kde sa len dá. Či sú to až Dalíovské vízie po užití drogy, Bukowského slovník, alebo libido samotného Dagona. Ale raz za čas sa to dá.

RaptoR

Za mě super. Jasně, pokud jste četli jako první Providence, nevyhnete se spoilerům. Ale spolu s Neonomiconem dostane i největší (a nejdiskutovanější) Argo komiks hlubší význam. Příšery, záhady, tajemství. Plný počet na první dobrou.