BernardBlack BernardBlack komentáře u knih

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

"Zabil jste tři a půl milionu lidí!" Požádal jsem ho o slovo a opravil ho: "Promiňte, zabil jsem jich jenom dva a půl milionu." V sále se okamžitě ozval hluk a prokurátor křičel, že bych se měl stydět za svůj cynismus. Ale já jsem neudělal nic jiného, než že jsem upřesnil nesprávné číslo."(jeden z nejsilnějších odstavců, jenž jsem kdy četl)

Přiznám bez mučení, že první polovinu knihy jsem se musel přemáhat, abych ji vůbec dočetl, ale konec (poslední třetina) je tak zničující a zdrcující, že jen málo která kniha mě tak zasáhla, protože tohle není sci-fi, tohle se bohužel opravdu stalo!At tato kniha zůstane mementem a varováním, povinnou četbou, aby se něco takového už nikdy neopakovalo, neb Langů, čekajících na svůj smysl života/rozkaz/spasitele/vůdce je bohužel plný svět.

18.11.2014 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Mistrovské dílo a nejsilnější kniha svého žánru jakou jsem kdy četl.
Čistá esence (pře) žití.

Osekané až na kost, všudypřítomná všepohlcující prázdnota, deprese, smrt.
Cesta tak plná, bolesti, utrpení, zmaru a umírání, že je jednoduší zvolit smrt než po ní kráčet dál...

Doporučuji i film neb se mu podařilo zachytit atmosféru a podstatu knihy ( zbytečnost-hodnotu peněz všude kolem:)

07.09.2018 5 z 5

Sova Sova Samuel Bjørk (p)

Jsem sice všežravec, ale tohle už prostě nezbaštím:)
Vyšetřovatelka nepoužitelná troska, bez které se to, ale neobejde, protože je geniální (stejně jako vrah samozřejmě).
Schéma knihy, stejné jako minule, včetně zapojení dcery detektiva (být jí, tak odletím minimálně na měsíc až bude fotr vyšetřovat další případ:)
Vývoj postav či hlubšího vysvětlení jejich pohnutek nulové, jen naházené množství figurek - zápletek přes sebe, aby k rozuzlení došlo co nejpozději, navíc zakončené v odbytém závěru.
Ale hlavně, že se kasička zaplní, že Samíku?:)

07.09.2018 2 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Neil je takový Tim Burton literárního světa, fantasta, hračička a snílek, Baron Prášil (jako můj oblíbenec ve filmové verzi - Miloš Kopecký:) přelomu tisíciletí).
Vtipné, milé, okouzlující (mmch i filmová verze se povedla), v době kdy tak často vítězí forma nad obsahem, příjemné pohlazení po duši od velkého vypravěče.
Někdy mě "jeho salva" zasáhne plnou silou a jindy jen proletí v uctivé vzdálenosti, ale každopádně Ti přeji ještě hodně střelného ( hvězdného:) prachu, starý brachu:)

10.09.2018 5 z 5

Obdivuji pana Snydera za tak neskutečně komplexní a zároveň podrobně ozdrojovanou knihu.Ukazuje (dokazuje) jaké jsou lidi zrůdy (Stalin ani Hitler nikomu z pachatelů zvěrstev osobně nestál za zády, nenutil je...)Tomu že dobyvačná armáda "masakruje" cizí území (lidi) se nedivím (i když to neschvaluji a odsuzuji), ale to jak nechal Stalin záměrně vychcípat hladem miliony vlastních lidí...přečetl jsem stovky knih, ale u této (konkrétně kapitola Sovětské hladomory) jsem prvně brečel...:(((

29.01.2021 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Je to už skoro 20.let co jsem četl fantasy co by mě tak uhranula, sejmula a zaujala (R.R.Martine ty víš:).
Jsem zcela okouzlen autorovým světem, slovem a fantazií.I když to sem tam chtělo prosekat (třeba les s drakem:), tak jde asi o nejlepší debut co jsem kdy četl a jsem v očekávání věcí, příběhů a jinotajů příštích...

13.10.2018 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Nebudu tu: "Hýkat jako velbloud, který se nažral písku", takže jen stručně.
Olsen už asi mistrovský "Vzkaz v láhvi a Složku 64" nepřekoná, ale i tak mě jím stvořená trojice baví čím dál víc, protože Carlův sarkasmus je zde ještě černější než dřív, stejně jako Asadův "čaj" (hlášky, slazení, přísloví:), takže za mne máš Jussi dalšího "velbloudího hudlana":)

09.09.2018 5 z 5

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Tak jako potřebuji u hudby melodii a nosný vokál, tak chci po knize děj, myšlenku a příběh, zde je bohužel"hudba příliš tichá", i když mám autora a jeho hraní se slůvky tuze rád.

06.09.2018 2 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Netvrdím že souhlasím se vším, ale "konečně" kniha od někoho, kdo to má v hlavě srovnané a jenž pomocí faktů, z neustále se opakující historiii, chce otevřít oči dnešním pštrosům strkajícím hlavu do písku (spíš hnoje, který nám už sahá až pod zobák:)

06.09.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Od dob Saturnina jsem se tolik u českého humoristického románu nenasmál:)a Též nesnáším muflony:)

06.09.2018 4 z 5

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Chlapi sobě:) Pátou hvězdu přidávám za četbu Petra Čtvrtníčka, který to skvěle "dostal do držky" a pádím na "tři Plzně":) Ten, co s Velitelkou málo pružil...

03.11.2020 5 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Tak nám "Alexandrovci":)Ahndorilovi (Lars Kepler) udělali stalking pejska a kočičky u vaření dortu a narvali do své knihy všechny své oblíbené ingredience, navíc stylem čím více, tím lépe. ( mordů, krve, klišé, nelogičností, úchylek a zvratů) a výsledkem je, nepřekvapivě, nepoživatelná sra...ka:)

14.10.2018 1 z 5

Kniha má užasné prostředí - dobu, ale příběh je jen klasická červená knihovna (komu se to nelíbí at hodí faraonem:)

10.09.2018 3 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Kujme pikle, kujme pikle, obvyklé i neobvyklé.

Kujme pikle, pikle kujme, snad se pikle s piklí ujme,

Nejen historie se stále opakuje aneb genitální příručka pro všechny začínající "vladaře", takže dosad si svého oblíbeného diktátora-politika sám:)

06.09.2018 4 z 5

Něžná Něžná Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Kdepak Bratři Karamazovi, to v téhle utlounké knížce se skrývá "nejintenzivnější psychologické inferno".Zoufalá zpověď-výkřik muže, jenž"zničil svoji milovanou" a tím i sám sebe...

Pátá hvězda je za užasný a strhují výkon Martina Hofmanna ve zpracování této mistrovské povídky na prknech divadla v Celetné (minořádný zážitek-doporučuji všem!:)

13.05.2016 5 z 5

Temná tajemství Temná tajemství Hans Rosenfeldt (p)

Tak tu máme nového "hrdinu" a jak bývá v posledních letech, nejen v komiksovém světě, zvykem, není to zrovna Mirek Dušín:), ale nenapravitelný děvkař, jenž má, i dnes tak potřebné, trauma z minulosti.Autoři nejsou žádná ořezávátka a je to na kvalitě příběhu a hlavně propracované psychologii a interakci postav poznat (stejně jako rukopis z filmové série Most).
I když je mojí nejoblíbenější postavou Billy, tak mě Sebastian "přefiknul" parádně, takže mu rád dám (možnost) i příště:)

11.09.2018 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Po Levharta považuji Harryho od Nesba za jednu z nej detektivních serií co jsem kdy četl, pak nám začal poněkud " supermanovati a bondovati", ale i tak díky za krásné vzpomínky a ještě jeden relaps:)

10.09.2018

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Nečekané pirátské přepadení, čerstvý vítr do povislých plachet fantasy žánru. Kapitána Staveleho jsem zatím neznal, ale jeho čepele tnou dostatečně hluboko, abych se s ním vydal na další plavbu vstříc" neotesanému trůnu":)

07.09.2018 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Nevím jestli je to ted - svět lepší a ponižované černé otrokyně, jen nenahradila mexičanka, ukrajinka atd jen jsou sice svobodné, ale mnohdy mají ještě horší podmínky a možnosti:(
Každopádně přesto má smysl takové příběhy vyprávět.
Téma silné, ale doporučuji spíš film, protože zpracování knihy je slabší.

07.09.2018 4 z 5

Kráva nebeská Kráva nebeská David Duchovny

no Ty kráávo:) Je vidět, že "agent Mulder" není žádné vemeno:)Místy to solidně podojilo moji bránici:)
Příjemne strakatý příběh, jenž nenapsalo žádné kopyto:)muuu a ted hurá na burgerfest (v hovězí věříme:), než se mi zdrcne mléko:)

07.09.2018 4 z 5