Beer_bro Beer_bro komentáře u knih

Finská čítanka Finská čítanka * antologie

Příjemné povídkové počtení s dávkou "finského podivna".
Součástí knihy je shrnutí překladů z finštiny do češtiny po roce 2000 a také medailonky překladatelů povídek v knize.
Rád jsem si rozšířil ponětí o finské literatuře za hranice jmen Waltari a Paasilinna, i když chápu, že povídky a vlastně tato kniha celá nezaujmou vysoké číslo čtenářů.
Zrcadlová četba jako bonus.

24.03.2019 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

není to úplně jednoduché čtení. Ale jak se do příběhu čtenář jednou ponoří, pak prostě nezbývá než plavat až do konce. A užívat si tak povedené sci-fi dílo

18.03.2019 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Japonská kultura mě snad vždycky fascinovala. A vysokoškolské prostředí jsem taky uvítal.
Ve výsledku jsem spokojen. Jsem rád, že jsem si ji koupil a dal se do čtení. A jako bonus si rozšířil "japonské obzory".
Není to kniha jen pro nadšence do japonské kultury. Někomu nemusí sednout hovorový styl vyprávění a ta jakoby neuzavřenost konce knihy. Ale tento konec se sem hodí.
Jak již bylo ve více příspěvcích přede mnou zmíněno, ve vydavatelství si tu knihu měli pořádně pročíst a odhalit chyby. Ty dojem z knihy trochu kazí.

24.01.2019 5 z 5

Muž, který rozuměl hadí řeči Muž, který rozuměl hadí řeči Andrus Kivirähk

Co k této knize říct? Před čtením jsem se trochu bál, že se u ní budu nudit. Nestalo se. Celkové vyznění je smutné, ale rozhodně mě dokázala i pobavit, např. při návštěvě Leemeta u pohanského otce a jeho syna mnicha. Zábavná kritika tady.

10.01.2019 5 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Walter Isaacson

Velice dobrá kniha. Doporučuji ji všem, ať už se zajímají o IT nebo ne. Kniha seznámí čtenáře s osobností a také životní filosofií Steva Jobse, nejen s "jeho" výrobky. Mnoho zajímavých myšlenek k zamyšlení :)

19.10.2018 5 z 5

rád jsem se zase vrátil do světa čar a kouzel, ale neměl jsem z příběhu stejný příjemný pocit z četby, jako z prvních sedmi dílů.
navíc se mi zdá, že jsem asi narazil na pár chyb (nesrovnalostí).

06.09.2018 4 z 5

Thraxas Thraxas Martin Scott

Příjemná četba. Nic převratně originálního, na druhou stranu ale pěkně postavený příběh. Pokud čtenář neočekává od této knihy moc, tak četba pobaví.

02.09.2018 4 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Filozofické sci-fi. Tuhle kombinaci mám rád. Malým bonusem (někdy možná i přítěží pro některé) jsou vsuvky z čínské historie.
Tři tělesa mi trochu připomínají Enderovu hru. Přišlo mi to jako zajímavé srovnání.
Kniha se mi líbila, ale rozhodně není pro každého čtenáře nebo čtenářku.

28.08.2018 5 z 5

Angličtina na rovinu Angličtina na rovinu Darren Crown

Američan sepsal knihu svých zážitků spojených s učením lidí v Česku anglicky.
Kniha nemá za cíl učit, ale pobavit a dát podnět k zamyšlení nad jazyky.
Je vhodná nejen pro ty, kteří se učí anglicky. Mně se líbila.
Souhlasím s autorem, že díky jazykovým trapasům se člověk také učí. Smál jsem se jim a soucítil s autorem, vzpomínaje na své trapasy.

24.07.2018 5 z 5

Výborná kniha. Rozhodně stojí za přečtení!
Na příkladech se zde vysvětlují postupy v mezilidské komunikaci, které mohou nejednomu člověku pomoci.
Jak se přibližně říká v knize: i kdyby jste si měli osvojit jen jeden postup, pozitivně vám to změní život.

I přes 80 let od vydání originálu má kniha stále co říct. Na druhou stranu se některé postupy dají dnes považovat za (lehce) manipulativní. Vidím tyto postupy v reklamách, v pracovní komunikaci apod.
Shrnutí: většina se snaží při komunikaci něčeho dosáhnout a tato kniha dokáže pomoci k dosažení takového cíle.

30.06.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Zajímavý námět, povedený přebal knihy. Líbilo se mi, že kniha nebyla jednoduše předvídatelná.
Zápisky z deníků výborně dokreslují atmosféru příběhu a nabízejí zajímavé filozofické postřehy.
Rozhodně stojí za přečtení. (četl jsem anglický originál a dvojka už taky vyšla)
Edit: dneska jsem dočetl dvojku. bylo to super! až na malý detail- dočetl jsem a budu muset čekat na další díl asi do roku 2020. a jak naschvál je tam ještě více otevřených dějových linek na konci. a všechny zajímavé. errrrrgh! :)

24.06.2018 5 z 5

Můj životopis a mé vynálezy Můj životopis a mé vynálezy Nikola Tesla

Kniha, která dokazuje, že i génius je člověkem. Mile mě překvapilo, že i vynálezce Tesla přemýšlel nad tím, jak se vyhnout válkám a dosáhnout všeobecného blaha.
Dalo se to číst i s mou jen středoškolskou fyzikou, byť jsem nerozuměl úplně všemu.
Obsahuje i tipy pro "běžné smrtelníky" :)

17.06.2018 4 z 5

Alchymista Alchymista Michael Scott

Velice příjemné oddechové čtení. Nic převratného, ale příjemně se mi četlo. Smekám před autorem, který musel projít neuvěřitelným množstvím informací, přidal něco svého a nakonec to vše dal dohromady tak, že je to čtivé.

19.05.2018 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Zajímavá kniha.
SPOILERY!: Díky zmizelé potřebě spát se žena v domácnosti "vrací" do mládí. Vrací se jí staré návyky a mládne i od pohledu (to jí alespoň připadá ve zrcadle). Nikdo ale změnu na ní nepozoruje. Přemýšlí a vzdaluje se tak trochu realitě, odcizuje se.
Manželství ji změnilo. Působilo to na mě jako kritika manželství a postavení ženy ve společnosti. Vystudovala literaturu s prací s plným počtem bodů, milovala čtení a čokoládu k tomu. Vdala se, přišla tím o čtení, sladké, příležitostný alkohol. Stala se někým jiným a sama se ptá, jak se to vlastně přihodilo.
Anna Karenina byl román na pokračování, mimochodem. A rozumět všemu v něm už po třech přečteních? Kdyby to bylo tak jednoduché. Studoval jsem ruskou filologii, něco o tom vím. Podtrhuje to schopnosti hlavní postavy, které byly zahozeny.
A ten konec? Otřesy reflektují její životní situaci. Tento konec se sem hodí.

18.05.2018 4 z 5

Jatka č. 5 Jatka č. 5 Kurt Vonnegut Jr.

Výborná kniha. Myšlenka pojetí času mimozemšťany posloužila jako inspirace pro předlohu k filmu Arrival od spisovatele Ted Chiang (Příběhy tvého života je myslím český název).
Utrpení je v životě člověka nevyhnutelné. Lepší je to přijmout a soustředit se na příjemnější chvíle.
Bavily v mě v knize náměty knih spisovatele Kilgore Trout.

modlitba z knihy i její shrnutí zároveň:
Dopřej mi, bože, síly přijímat s jasnou myslí vše, co nemohu změnit, odvahu změnit, co změnit mohu, a moudrost vždycky rozpoznat, co je co.

17.05.2018 5 z 5

Keltský soumrak Keltský soumrak William Butler Yeats

Bylo velmi příjemné se začíst a ponořit do tohoto světa. Rád se ke knize zase jednou vrátím. Férické bytosti jsou, přinejmenším, zajímavé.

05.05.2018 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

U sci-fi vyhledávám filozofii, méně pak technologie. A v této knize jsem nějakou našel: Jak má člověk objevovat světy kolem sebe, když ani neobjevil pořádně sebe?
Trochu mě nudil dlouhý popis aktivit oceánu. To mohlo být kratší. Ale beru to jako součást žánru.
Na první knihu, kterou jsem od tohoto spisovatele četl, to bylo dobré. Časem si rád udělám čas na další knihu :) Snad si nějaký najdu.

25.04.2018 4 z 5

Čerpadlo 6 Čerpadlo 6 Paolo Bacigalupi

Pokud si někdo myslí, že dnešní svět je ve svých koncích, tak asi nečetl tuto knihu. Může být hůř.
Nejvíce mě asi zaujaly povídky Písek a struska, Kalorik a Čerpadlo 6. A otázky, které z povídek plynou. "Co" je/bude člověk. Která z těch budoucností přijde.
Každá povídka dokáže zaujmout a vyvolat nepříliš příjemné otázky.

23.03.2018 5 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Líbí se mi i druhý díl. Je škoda, že teď už nebudu mít tolik času na čtení, abych si udržel stávající tempo :( (tenhle díl jsem zvládl za necelý týden).

06.02.2018 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Kniha se mi líbila. Mám plánu pokračovat v sérii. Seriálové zpracování mě nezaujalo navzdory několika pokusům. První půlka byla pro mě jako zahřívací kolo, druhá půlka už jako závod. Líbí se mi pojmenovávání a zpracování kapitol podle postav. Naopak se mi ale ne úplně zamlouvá překlad "Tvoje Výsosti" apod. Já vím, angličtina kategorii tykání a vykání řeší jinak, ale když už při překladu zmínili, že zachovají formu slova "ser", protože to lépe vystihuje záměr autora, mohli k tomu přidat rozlišování ty/Vy, byť za cenu přidávání si práce navíc.

01.02.2018 5 z 5