Jak získávat přátele a působit na lidi

Jak získávat přátele a působit na lidi https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29416/mid_jak-ziskavat-pratele-a-pusobit-na-l-gaQ-29416.jpg 4 658 115

Příručka, která je po desítky let světovým bestselerem. Pomůže vám poznat a pochopit velké tajemství správného způsobu, jak jednat s lidmi. Pokud budete jednat podle rad Dala Carnegieho, stanete se oblíbenými a všude budete vítáni, budete si umět získat druhé na svou stranu a budete skutečnou vůdčí osobností, neboť budete umět zařídit, aby lidé dělali rádi to, co chcete.... celý text

Literatura naučná , Osobní rozvoj a styl , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Beta-Dobrovský

How to Win Friends and Influence People , 1936

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 4 z 5

Zajímavá příručka, ke konci se rady hodně opakují a točí kolem jednoho vzorce.
Pokusím se využít některých rad v praxi. 71%

ziriant
ziriant
17.09.2023 5 z 5

Velice přínosná kniha pro všechny osobnostní typy, ale oceňuji ji především já jakožto introvert. Poznatky se velmi hodí do běžné mezilidské komunikace, ale využívám je i v rámci práce (pedagog) při jednání s kolegy nebo studenty. Zatím jsem aplikovala opravdu jen zlomek rad, jelikož zvyk je železná košile a pod tlakem se mi na ně hůře pamatuje, ale již pozoruji změny. A plánuju v rozvoji pokračovat. Jistě jsem nečetla naposledy. Velmi se mi líbí systematické a zároveň praktické pojetí v přátelském (nikoli manipulativním) duchu a nadčasovost.

Hoxer
Hoxer
19.08.2023 4 z 5

Nanejvýš praktická příručka pro zvednutí osobní laťky každého člověka. Komunikace a vyjednávání jsou základem každé činnosti a dají se použít v hodně situacích. Styl vyprávění mi sedl trošku méně - styl příběhů ze životů studentů kurzů mi přišel horší, než kdyby autor popisoval techniky více teoreticky a dal vždy jen jeden dva příklady z praxe. Taky nebylo moc fajn, že některé příklady byly už mega staré a neaktuální. Naopak moc se mi líbil úvod knihy a jednotlivá shrnutí hlavních myšlenek. Celkově určitě knížka, kterou by si měl každý v životě přečíst. Nebude litovat.

Pavel666
Pavel666
11.07.2023 5 z 5

Velmi užitečná kniha, která nabízí spoustu rad které jak já tak i jiní lidé používají aniž by o tom věděli. Samozřejmě těch rad je tam mnohem více, kterým jsem nevěnoval nikdy pozornost a až po přečtení této knihy je začínám užívat v praxi a musím říct že fakt fungují! Člověk se tím líp vyrovná ve všelijakých věcech ohledně komunikace s lidmi.

Starmoon
Starmoon
23.06.2023 5 z 5

Keď som jednej známej referovala, akú knihu práve čítam, po jej prelistovaní vyjadrila znepokojenie, že na ňu pôsobí ako návod na manipulovanie. Osobne som však názoru, ktorý v texte vyjadril aj autor, a teda, že "zásady uvedené v tejto knihe môžu mať účinok iba vtedy, ak ich používame s čistými úmyslami. Nie sú to žiadne triky, ktorými možno druhého dobehnúť. Hovorím tu totiž o novej životnej ceste." Ono totiž nie je až také ľahké (aspoň teda pre väčšinu z nás) úprimne iných chváliť, počúvať, pozerať na veci očami iného človeka či napríklad predpokladať, že druhí sú charakterní, a podľa toho k nim aj pristupovať. Takto napísané to možno znie veľmi banálne, ale v skutočnosti sú kapitoly/návody/body v tejto knihe veľmi dobre vysvetlené, doplnené X príkladmi z praxe a ako bonus vyjadruje autor svoje myšlienky veľmi pútavo, zrozumiteľne a spôsobom, vďaka ktorému máte (minimálne počas čítania) pocit, že toto by naozaj mohlo fungovať a aký úžasný by bol svet (minimálne ten váš) keby ste to všetko dokázali uviesť do praxe (alebo to aspoň skúsili).

Som si istá, že ak by sa mi podarilo uplatniť v mojej každodennosti hoci len jeden zo spôsobov, ktoré autor ponúka a prezentuje v tejto knihe, bola by som X-násobne lepším človekom. A myslím, že o to pod pokrievkou všetkých tých autorových "ako" v skutočnosti ide.

PS: Je neuveriteľné, že kniha vyšla prvýkrát už v roku 1937. Je totiž výsostne aktuálna, vlastne nadčasová.

janka84
janka84
13.06.2023 5 z 5

Výborná kniha,ke které se v budoucnu určitě ještě vrátím. Chystám se i na další díla autora.

MalejTucnak
MalejTucnak
29.05.2023 5 z 5

Chvilkami na mě z některých praktik lehce dýchala manipulace, ale jinak zajímavá kniha se skvělými radami, jak vycházet s lidmi.

namornice
namornice
30.03.2023 4 z 5

Klasika v žánru knih o seberozvoji.
Je to kniha ke které je nutno se opakovaně vracet. Je podaná velmi dobrou formou a doplněna o spoustu příkladů jednání s lidmi. Poslech byl velice příjemný, pan Schwartz nabízí velice poutavý přednes.

KorovaLtd.
KorovaLtd.
26.03.2023 4 z 5

Návod, jak změnit své chování ve společnosti, aby člověk s ostatními dobře vycházel, i když zrovna nepěje ódy, ale podává konstruktivní kritiku nebo něco odmítá.
Kniha se musí číst vícekrát, je to hutné čtení, ale moc poučné.

Svatoboj
Svatoboj
15.03.2023 4 z 5

Skoro 100 let, ale lidi jsou furt stejní :-) Občas to zní pateticky a je třeba to brát s rozumem, ale principy jsou to bezesporu fungující.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
21.02.2023 5 z 5

Zajímavá kniha, ve které se můžete celkem dobře a jednoduše naučit komunikaci mezi lidmi, pochopení jejich jednání ať v běžném životě či pracovním. Je dobrá pro vedoucího člověka, aby věděl jak nepůsobit autoritativně a povýšeně na své zaměstnance, ale i pro zaměstnance jak slušným a asertivním způsobem mluvit se svým šéfem. Jsou zde i popsané mezilidské vztahy a způsob bezkonfliktního jednání mezi sebou.

Miroslav1234
Miroslav1234
24.08.2022 5 z 5

Hodně krásná kniha. Mnoho praktických informací z oblasti komunikace s lidmi. Naučí vás různé triky a zajimavosti, které můžete okamžitě dát do vašeho života. Dávám za sebe 5/5.

Taufa
Taufa
04.07.2022 4 z 5

Velice zajímavá a praktická kniha. Měl by si přečíst každý obchodník a vedoucí pracovník. Obsahuje mnoho moudrých frází a rad. Občas je z knihy cítit moc extravagantní americký nádech. Čekal jsem malinko víc, ale určitě doporučuji, hodnotím 4/5!

1Booklover
1Booklover
28.06.2022 2 z 5

Kniha sama o sobě není špatná. Ale čekala jsem něco jiného. Čekala jsem tipy a rady do života a do toho jak lépe komunikovat s lidmi.
V knize opravdu pár takových tipů je, ovšem není to nic převratného, co by člověk sám od sebe už dávno nevěděl. Ani příběhy z reálného života mě nijak nenadchly a nepředaly mi víceméně nic, co by mě posunulo dál.
Za mě je kniha trochu zklamáním, po všech nadšených recenzích.

Waldhans
Waldhans
24.03.2022 5 z 5

Parádní kniha o mezilidských vzazích. Některé tipy jsem uplatnil v profesním životě, některé v milostném, jiné v rodinném kruhu. Ne všechny rady v knize obsazené se sice zdají být v reálném životě aplikovatelné, ale většina z nich stojí minimálně za přečtení. Rozhodně doporučuji.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
02.01.2022 5 z 5

Na knížku jsem dostala doporučení od jednoho člověka, kterého si moc vážím. Moc se mi líbila. Učí člověka, jak lépe zvládat zaměstnání, ať už na vedoucí pozici nebo na nižších pozicích. Učí člověka lidskosti, která se v této době už takřka vytrácí. Knížku doporučuji všem lidem, kteří chtějí vést tým pracovníků a nebo prostě chtějí lépe vycházet se svým šéfem.

hanpari
hanpari
23.12.2021 3 z 5

Takže se uklidníme a složíme poklonu jednomu z mnoha, leč možná prvnímu, z celé řady takzvaných "motivational speakers".

Promiňte, že nepřekládám do češtiny, ale nemám ponětí jak.

Ne snad že bych se starým pánem nesouhlasil, ale anžto jsem viděl a četl spoustu jemu podobných, zůstává mi z nich v ústech nepříjemná pachuť.

Shrnul bych to asi takto. Není složité někomu dobře poradit, složité je se tou radou důsledně řídit.

A tohle se těmto dobrým lidem nikdy nepodaří. Jejich knihy či přednášky ukončíte s předsevzetím, že začínáte nový život - ale zítra ráno je všechno při starém. A to dost zásadním způsobem devalvuje hodnotu peněz vložených do těchto pánů či madam.

Pan účetní by možná prohlásil, že to, co tihle lidé píší, je jen velkolepá ... Ale já tak neučiním, páč mi v tom brání vrozený útlocit.

Pokud vám čtení podobně pozitivních knih změnilo život, a to ne způsobem, že jste se jejich nákupem finančně zruinovali, pak vám blahopřeji a považujte můj komentář za bezpředmětný.

Martin_Eli
Martin_Eli
05.12.2021 4 z 5

Dobrá kniha, která vám pomůže s obchodními mezilidskými vztahy. Co se týče jiných vztahů, také může být prospěšná, ale někdy kniha z mého pohledu dost zjednodušuje. Ale ano, jestli je to Vás úvod do osobního rozvoje, či obchodnického myšlení, určitě si ji přečtěte.

E_Lan
E_Lan
20.11.2021 5 z 5

Moudrá to kniha! To je fantastické poučné čtení jak pro osobní život, tak i pro práci. Snad každou kapitolu jsem doslova hltal a divil se, jak tak stará kniha může být stále tak aktuální. Bravo!

VikyKleinik
VikyKleinik
16.11.2021 4 z 5

Dale Carnegie je velmi sečtělej, pozornej a uvědomělej. Tuto knihu jsem nevzal do ruky proto, že bych potřeboval přátele nebo zapůsobit na lidi. Samotný název na mě neudělal dobrý dojem, ale po bližším přezkoumání musím uznat, že zavádějící není. Celé je to o mezilidských vztazích - o tom, jak lidi fungují, nikoli o tom, jak by fungovat měli. Dále zde budu na svém osobním příkladu a zkušenostech demonstrovat, jak kniha změnila mé smýšlení a přístup v jednání s lidmi:

Často jsem se oddávám ostrým diskuzím a slovním šarvátkám. Umím dobře mluvit a z podstaty svého osobnostního typu se orientuji převážně racionálně. Když můj oponent vyblil nějaký nesmysl, odporoval si, či dokázal, že o věci ani dost málo neví, tak jsem se po něm se vší radostí svezl. Jenže mně v té hádce vždycky šlo o to, jak se daná věc má. Zkrátka mi záleží jen na tom, kdo má o věci pravdu, či kdo se jí přibližuje a neodpustil jsem si druhého srazit, když jsem si všiml, že má nesprávné způsoby smýšlení, či že je neuvědomělý, případně že propadl jakémusi klamu.
Všiml jsem si však, že oponentovi nejde o pravdu věci, ale o to, aby nemusel za žádnou cenu uznat, že se mýlí. Já si přirozeně ulevím, protože blba znemožním, ale sám jsem svým způsobem naštvaný na onu skutečnost, že všechny ty stovky lidí, s nimiž jsem diskutoval, byly tak hanebně zabedněný.
Měl jsem takovou teorii, ale už vidím, že funguje jen na malý vzorek lidí, kteří jsou senzitivní, co se studu týká. Soudil jsem totiž, že ostatní to mají stejně jako já. Platón ostatně píše ve svém dialogu Protagoras, že ten, kdo nemá podíl na studu, musí být vyobcován jako nákaza obce, páč postrádá vnitřní brzdu, která by mu zabraňovala v činění hanebností i v případě, že by se nikdo nedíval. Pro mě osobně je trapnost natolik nepříjemná, že se jí snažím předcházet. Kupříkladu v minulosti jsem neměl dostatečně vytříbený vkus, kvůli čemuž jsem občas módně přestřelil. Vypadal jsem směšně a moji drazí přátelé/spolužáci mi to samou radostí dávali najevo. Zrcadlo, které mi poskytli a uvědomění, které jsem z následného studu vytěžil, mi byly přínosem, páč dnes už se vkusně oblékám. To jest jen jeden malý příklad. Plyne z toho však, že vzbudit v druhém člověku stud, může vést k nápravě jeho přešlapů uvažování. Dnes už ale díly Dalu Carnegieovi vím, že takto si to většina obyčejných lidí nepřebere. Naopak by se utvrdili ve svých bludech a vystavěli kolem sebe zeď, od které by se argumenty mohli jenom odrážet.
Vždycky jsem si v diskuzi/hádce říkal, že by stačilo, kdyby někdo z nich v konverzaci jen jednou uznal, že se alespoň v nějakých bodech plete a ukázal se mi tak v lepším světle. Bylo by mu to ke cti a já bych s ním hned jednal s respektem, protože by to svědčilo o něčem dobrém. To se však stalo možná jednou. Většinou se však ve své zpupnosti a domýšlivosti zapřeli natolik, že každý jeden bod mé argumentace nesměl být za žádnou cenu uznán jako relevantní bez ohledu na to, jestli to byli vůbec schopni racionálně vyvrátit či nikoli. Rozumnost i nadhled zběhli ze smýšlení mých oponentů a celá diskuze se smrskla na něco nízkého, protože šlo jen o můj požitek z blbcova srážení, který jsem si hojně dopřával.
Carnegie však píše, že každá hádka je předem prohraná a já to po stovkách konfliktů mohu potvrdit. Sice si trochu ulevím, ale nikam to nevede. Můj rozum mi tedy říká, že bych měl učinit podstatné změny a jednat s lidmi jinak. To se mi však dlouho nechtělo, protože mi to přišlo nespravedlivé. Nechtěl jsem s druhými jednat lépe, než si zaslouží. Chtěl jsem s nimi jednat přesně tak, jak si zaslouží a to stejné nastavování zrcadla jsem očekával od druhých. Většina lidí však není schopna určit, jaké chování si kdo zaslouží a také jim chybí jakékoliv intelektuální svědomí (je jím jedno, co je pravda). Mluvit s nimi s úctou a naplňovat jejich pocit vlastní důležitosti (který podle Freuda hraje v lidské psychice tak zásadní roli) mi bylo proti srsti, či možná proti vlastní ješitnosti. Jenže aby vůbec diskuze dala ovoce, tak je s nimi vlastně nutno mluvit ještě s vyšším poměrem vřelosti a dobroty, než jsem si kdy myslel. Je to na mě opravdu hodně, protože sám bych tak rád profackoval ty prázdný vepřový hlavy po pár větách, v niž odprezentovaly svou nevědomost, myšlenkové zkraty, pokroucený charakter, následně je zbavil práva podílet se na správě státu, uvalil na ně kurzy nápravy myšlení a charakteru v lepším případě anebo je zapřáhl tvrdou prací jako tažná lidská zvířata v případě horším.
Změna je to tedy pořádná, ale Benjamin Franklin to dokázal též a ani já bych neměl jít hlavou proti zdi. Tento přístup má podstatně vyšší šance, že z něj něco vykvete. Třeba tím bude vzájemné porozumění a kdyby se tak k sobě měli všichni, snad by se ty počty hlupců o něco snížily.