Muž, který rozuměl hadí řeči

V románu Muž, který rozuměl hadí řeči (Mees, kes teadis ussisônu, 2007) uvádí Kivirähk čtenáře do 13. století, do doby christianizace Estonska. Líčí tu komunitu lesních lidí, která se postupně rozpadá, neboť její členové odcházejí do vesnice, aby se tu dali pokřtít a žili jako křesťané. Nakonec zůstane poslední muž, který rozuměl hadí řeči a dovedl komunikovat s živočichy. Autor hojně čerpá z estonské mytologie, jíž je poznamenán život lesních lidí, drsný, ale svobodný. Děj románu má prudký spád, některé výjevy jsou kruté, až hororové, např. fanatismus pohanského kněze Ülgase. Kivirähk charakterizoval tento svůj román jako příběh jednoho vymírajícího národa a jazyka a vyslovil obavu, aby za nějakých sto let nebyl posledním mužem ten, kdo rozuměl estonské řeči......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96269/muz-ktery-rozumel-hadi-reci-96269.gif 4.551
Vydáno, Kniha Zlín

Mees, kes teadis ussisônu, 2007

Kniha Muž, který rozuměl hadí řeči

sirojezkin

Tuto knihu jsem měla v záloze ve čtečce pro případ krize a ta nastala nedávno na dovolené. Absolutně by mě nenapadlo, co v té knize nakonec bude ! Něco tak nádherného a zvláštního jsem už dlouho nečetla. Bylo to něco jako pohádka nebo báje. Hodně přírody. Překvapivé, čtivé a smutné. Zajímavé a poučné. Moc doporučuji.

Jolina
22.11.2019

Zajímavý pohled na rozdílnou křesťanů a pohanů v Estonsku. Možná s přesahem do dnešní doby - pravda není jenom jedna, pravda má více pohledů a je třeba je respektovat. Kniha je plná násilí - ale jako by násilný děj plynul velmi přirozeně, v dechu Země, v principech uznávání toho, čemu člověk věří, v čem vyrůstá. Násilné scény mě nebavilo, v podstatě nemám ráda "fantasy", což tato kniha je, ale na druhou stranu se mi otevřel svět poznání, kdy ne všechno, co je kolem mě, je možné si vykládat pouze jedním způsobem.

devildeny
03.09.2019

Tak to byl docela úlet. Nápad hadí řeči a přátelství s hady se mi líbil, ale vši velikosti kozy, medvědy obcující s ženami a dojné vlčice jsem opravdu nečekala, takže pak pro mě bylo dost těžké brát ten příběh vážně. Autor však pěkně popsal, jak může fanatismus v náboženství dohnat lidi akorát tak k neštěstí a smrti. Tady svářelo souboj pohanství s křesťanstvím a možná si někdo po dočtení knihy položí otázku, jaký má náboženství vůbec smysl a co je pravda a co jen výmysl lidí. Jediný Leemet se řídil vlastní hlavou a i když mu okolní události zrovna nepřály, nakonec dosáhl, čeho chtěl. Bitva s dědečkem mě bohužel vůbec nebavila, takže poslední stránky jsem jen prolétla. Jednou mi to stačilo.

tonysojka
07.04.2019

První setkání se severským fantasy, bizarními, pohádkovými postavami. Na pozadí vykresleny boj křesťanství s pohanstvím, jakožto boj civilizační s primitivismem. Autor, jako správný seveřan, trochu nadržuje pohanství a přírodě.

Zyrit
14.01.2019

Kniha zachycujici mimo jine prichod krestanstvi na uzemi Estonska. Zaujalo me, jak se puvodni obyvatele lesu stavali "krestany" a stehovali se do vesnic. Z krestanstvi ale mnoho "nepochopili" a sve puvodni zamereni jen vymenili za viru v boha a stava se tak jen nahrazkou za jejich viru puvodni.

Beer_bro
10.01.2019

Co k této knize říct? Před čtením jsem se trochu bál, že se u ní budu nudit. Nestalo se. Celkové vyznění je smutné, ale rozhodně mě dokázala i pobavit, např. při návštěvě Leemeta u pohanského otce a jeho syna mnicha. Zábavná kritika tady.

hulina
19.10.2018

Ta kniha je výborná. Na pozadí různých fantasmagorií nakonec jasně vykrystalizuje myšlenka, že jen to přirozené je to správné. A je škoda, že na to lidé zapomínají a nechávají se manipulovat davem. Navíc, příběh nepostrádá vtip a spád, super.

TomTomis
05.08.2018

Příběh, co si s námi pohrává. Co je pravda, co není. Mizení jednoho světa na úkor druhého. Hlavní postava nám vypráví svůj příběh plný zvratů. Jako kdyby neměla poznat nikdy úplné štěstí- do života jí vkročí neštěstí, smutek. Román se dobře čte.

Krycí jméno Verity
Krycí jméno Verity
Už zase skáču přes Merde!
Už zase skáču přes Merde!
Poslední kabriolet
Poslední kabriolet