Muž, který rozuměl hadí řeči

V románu Muž, který rozuměl hadí řeči (Mees, kes teadis ussisônu, 2007) uvádí Kivirähk čtenáře do 13. století, do doby christianizace Estonska. Líčí tu komunitu lesních lidí, která se postupně rozpadá, neboť její členové odcházejí do vesnice, aby se tu dali pokřtít a žili jako křesťané. Nakonec zůstane poslední muž, který rozuměl hadí řeči a dovedl komunikovat s živočichy. Autor hojně čerpá z estonské mytologie, jíž je poznamenán život lesních lidí, drsný, ale svobodný. Děj románu má prudký spád, některé výjevy jsou kruté, až hororové, např. fanatismus pohanského kněze Ülgase. Kivirähk charakterizoval tento svůj román jako příběh jednoho vymírajícího národa a jazyka a vyslovil obavu, aby za nějakých sto let nebyl posledním mužem ten, kdo rozuměl estonské řeči......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/96_/96269/muz-ktery-rozumel-hadi-reci-96269.gif 4.549
Vydáno, Kniha Zlín

Mees, kes teadis ussisônu, 2007

Kniha Muž, který rozuměl hadí řeči

devildeny

Tak to byl docela úlet. Nápad hadí řeči a přátelství s hady se mi líbil, ale vši velikosti kozy, medvědy obcující s ženami a dojné vlčice jsem opravdu nečekala, takže pak pro mě bylo dost těžké brát ten příběh vážně. Autor však pěkně popsal, jak může fanatismus v náboženství dohnat lidi akorát tak k neštěstí a smrti. Tady svářelo souboj pohanství s křesťanstvím a možná si někdo po dočtení knihy položí otázku, jaký má náboženství vůbec smysl a co je pravda a co jen výmysl lidí. Jediný Leemet se řídil vlastní hlavou a i když mu okolní události zrovna nepřály, nakonec dosáhl, čeho chtěl. Bitva s dědečkem mě bohužel vůbec nebavila, takže poslední stránky jsem jen prolétla. Jednou mi to stačilo.

tonysojka

První setkání se severským fantasy, bizarními, pohádkovými postavami. Na pozadí vykresleny boj křesťanství s pohanstvím, jakožto boj civilizační s primitivismem. Autor, jako správný seveřan, trochu nadržuje pohanství a přírodě.

Zyrit

Kniha zachycujici mimo jine prichod krestanstvi na uzemi Estonska. Zaujalo me, jak se puvodni obyvatele lesu stavali "krestany" a stehovali se do vesnic. Z krestanstvi ale mnoho "nepochopili" a sve puvodni zamereni jen vymenili za viru v boha a stava se tak jen nahrazkou za jejich viru puvodni.

Beer_bro

Co k této knize říct? Před čtením jsem se trochu bál, že se u ní budu nudit. Nestalo se. Celkové vyznění je smutné, ale rozhodně mě dokázala i pobavit, např. při návštěvě Leemeta u pohanského otce a jeho syna mnicha. Zábavná kritika tady.

hulina
19.10.2018

Ta kniha je výborná. Na pozadí různých fantasmagorií nakonec jasně vykrystalizuje myšlenka, že jen to přirozené je to správné. A je škoda, že na to lidé zapomínají a nechávají se manipulovat davem. Navíc, příběh nepostrádá vtip a spád, super.

TomTomis
05.08.2018

Příběh, co si s námi pohrává. Co je pravda, co není. Mizení jednoho světa na úkor druhého. Hlavní postava nám vypráví svůj příběh plný zvratů. Jako kdyby neměla poznat nikdy úplné štěstí- do života jí vkročí neštěstí, smutek. Román se dobře čte.

Uroborus
18.03.2018

Predošlé komentáre to povedali za mňa,...privítal by som ďalšiu takúto knihu!

Terhalta
21.06.2017

Takhle pošahanou knihu už jsem neměla v ruce nějaký ten pátek! Doporučuju všema deseti, nudit se rozhodně nebudete. Pro mě jediný nedostatek knihy byl ten, že byla příliš krátká. Vůbec se mi s Leemetem nechtělo loučit.