bbara155 bbara155 komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Ke knížce jsem přistupovala s nedůvěrou. Jak je něco tak moc propagováno a velebeno, cítím nějakou zradu :-). Ale musím přiznat, že jsem byla nadšená. Úžasné příběhy obyčejných lidí. O dva roky trvající občanské válce mezi Čechy a Poláky jsem vůbec nevěděla. O tom jsme se ve škole neučili. Moc se mi líbí, že autorka knížku píše objektivně, opravdu z pohledu tehdejších obyvatel. Oceňuju, že ani náznakem nikomu nenadržuje, žádná líbivá politika.

16.10.2021 5 z 5

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Velice zajímavá kniha. Autorův poetický styl mi připomněl Davida Jana Žáka, ale tahle kniha je úplně jiný žánr. Líbilo se mi, že autor nemá černobílé vidění světa a historie, jak by se dalo očekávat. Naopak! Ukazuje nám, jak špatná a nesmyslná je nenávist až za hrob a pomsta potomků. Spravedlnosti se nelze dobrat tím, že napravím dávnou křivdu spácháním křivdy nové. Taky je velmi ošemetné někoho soudit, když neznáme všechny okolnosti a nežili jsme uprostřed tehdejšího dění. Vzpomněla jsem si při této příležitosti na jeden výrok Hany Hegerové, který se mi nesmazatelně vryl do paměti:
"Já neodsuzuji člověka, že volí mezi ctí a životem. Já odsuzuji toho, kdo jej k téhle volbě nutí."

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Film jsem neviděla a ani vidět nechci, protože z toho určitě udělali romantický cajdák. Knížka je syrová a fakt dobrá.

03.04.2022 5 z 5

Co jsi to za matku? Co jsi to za matku? Paula Daly

Napínavé! Moc se mi to líbilo a závěr mě dost překvapil.

04.09.2017 5 z 5

Třináctý příběh Třináctý příběh Diane Setterfield

Tohle je kniha pro lidi, kteří knihy považují za stejně nezbytné jako je třeba jídlo nebo spánek. Když autorka ústy své hrdinky popisovala svůj vztah ke knihám, mluvila mi z duše a naprosto jsem se s ní ztotožnila. Příběh je trošku romantický, tajemný a s nečekaným rozuzlením.

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Skvělá kniha! Celý život miluju pohádky a tahle mě chytila a držela od začátku do konce. Přesně ve stylu "dobrou knihu chcete dočíst, ale zároveň ji nechcete dočíst"! Naomi Novik jsem doteď neznala, ale určitě si přečtu i další její knihy.

22.07.2020 5 z 5

Útočiště Útočiště Jérôme Loubry

Zajímavá knížka. Čekala jsem standardní psychothriller, ale tohle bylo víc psycho než thriller. Pěkné a trošku k zamyšlení.

30.09.2020 5 z 5

Veřejná tajemství Veřejná tajemství Nora Roberts

Podtitul "romantická rocková pohádka s detektivní zápletkou" knihu plně vystihuje. Kdo nemá náladu na "skutečnou literaturu", ale chce se jen dobře bavit, ten si užije. 454 stran jsem přečetla za dva dny a za mě palec nahoru.

20.06.2020 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nikdy jsem neměla ráda knihy ani filmy z vězeňského prostředí. Proto jsem dost dlouho váhala, než jsem se pustila do čtení zrovna této knihy. A nelituji. Je to jeden z nejlepších psychothrillerů a považuji ji za Kingovu nejlepší knihu vůbec. Autor doplnil vyprávění i o osud šikovné malé myšky, kterou zachránil odsouzený černoch, disponující léčitelskými schopnostmi. Dojímavý příběh nespravedlivě odsouzeného člověka mě donutil zamyslet se nad trestem smrti obecně.

26.06.2013 5 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Nádherný příběh - biblické podobenství Kaina a Abela. V autorově podání však není jednoznačně určen ten zlý a ten dobrý. Jak autor říká - "všichni jsme potomci Kainovi". Odnesla jsem si z této knihy hlavně přesvědčení, že sice existuje jisté předurčení - člověk se narodí do určité doby a do určité rodiny, záleží však jen na něm, jaký z něho bude člověk. "Můžeš překonati ďábla v sobě". Pro mě je to asi nejkrásnější román ze všech, které jsem četla.

26.06.2013 5 z 5

Priepasť Priepasť Jozef Karika

Dvě třetiny textu by tam vůbec nemusely být a byla by to docela dobrá povídka. Takhle to bylo fakt kruté mučení hlavního hrdiny a čtenářů.

04.05.2022 2 z 5

Báječné časy Báječné časy Maeve Haran

Zajímavé srovnání, jaké problémy řeší ženy v tomto věku v Anglii a jaké v Česku. Některé jsou stejné, některé naprosto jiné. Knížka mě bavila.

22.11.2020 4 z 5

Sny o pádu Sny o pádu Karen White

Pěkný román, jen mi tam vadily občasné pravopisné chyby. Taky překlad možná není úplně nejlepší. Pořád tam někdo "koulí očima".

05.11.2020 4 z 5

Ať se rozhodneš jakkoli Ať se rozhodneš jakkoli Jakub Szamałek

Dobrý a napínavý příběh o nebezpečích internetu a zajímavé srovnání polské reality s českou. Donutilo mě to změnit hesla na bezpečnější :-). Překvapilo mě, že Polky jezdí do Česka na interrupce a že je to stojí tolik peněz.

03.08.2020 5 z 5

Parazit Parazit David Koepp

Při čtení mi před očima přímo běžel béčkový sci-fi thriller. Bavila jsem se. Nejen samotným příběhem, ale i trochu cynickým humorem, který k tomu patří a dodával knize šťávu. Ani mi nevadilo, že je to takové málo uvěřitelné. Americký film přece musí mít happyend! :-)

25.03.2020 4 z 5

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Odkládání dětí do internátních škol mi připadá podivné. Možná, že to souvisí s jinou mentalitou Britů a Američanů. Připadá mi to ale nezdravé. Jo, vznikají pak dobrá témata pro psychothrillery.

28.02.2020 3 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Jiří Hájíček mě opět dostal! Po Selským baroku jsem už trošku věděla, co můžu čekat a nezklamal, spíš naopak - nadchl! Sice na mě knížka působila mírně depresivně, ale úplně mě vtáhla do děje. Znovu jsem se ocitla v osmdesátých letech minulého století a pak v prvních letech budování kapitalismu. Protože jsem tehdy žila střídavě v Brně a v Praze, nevnímala jsem příliš spory a události okolo Temelína, ani jsem doteď nevěděla, kolik vesnic bylo kvůli tomu srovnáno se zemí. Jsem ráda, že Hájíček je tak výborný spisovatel a toto téma dokázal tak mistrně zpracovat, navíc ještě z pohledu dívky a mladé ženy. Jeho postavy jsou realisticky vykreslené a uvěřitelné, příběh zajímavý, vůbec jsem se od knížky nedokázala odtrhnout.

17.11.2013 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Nejkrásnější básně, jaké jsem kdy četla. Geniální a dokonalé. Libozvučné verše, kdy člověk všechno úplně vidí, slyší i ochutnává. Tuto knihu považuji za národní poklad.

28.06.2013 5 z 5

Srovnáno se zemí Srovnáno se zemí Richard Bachman (p)

Podle mě Kingova nejslabší kniha. Je tady znát velký vliv Bachmana, kterého fakt nemusím.

06.11.2020 2 z 5

Hříbata jsou malí koně Hříbata jsou malí koně Ladislav Beran

Příjemné překvapení! Autora jsem neznala a nic moc jsem nečekala. Ale píše dobře a věrohodně vystihl prostředí i všeobecnou náladu, jaká tehdy ve společnosti panovala. Protože jsem to zažila. Taky je to dobrý příběh. Pěkný, trochu ponurý román. Trochu mi to připomnělo Jiřího Hájíčka, který taky píše o Jižních Čechách, a trochu i knihy Věry Noskové. Doporučuju!

30.10.2020 5 z 5