barbora.kr barbora.kr komentáře u knih

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Já mám Hartla prostě ráda, i když to může být pro spoustu čtenářů pořád na jedno brdo. Je to pro mě prostě odpočinková literatura, která plní svůj záměr na 100%. Ze začátku mi vadilo množství postav, kvůli kterému jsem se moc nedokázala začíst, ale to bylo jen pár stran, pak už vše hezky dává souvislost, příběhy hlavních postav se hezky propojují. Takže za mě 5 hvězdiček.

10.02.2019 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Přečteno za jeden večer, a to se mi moc často nestává. Příběh silný a bolavý.

07.06.2020 4 z 5

S kým dnes budeš spát? S kým dnes budeš spát? Madeleine Wickham

Hodně jednoduchá a oddychová knížka. Děj není vlastně o něčem, co by vás zaujalo. Spíš jen popisuje dovolenou, kde se dvě (cizí) rodiny potkají a snaží se spolu nějak vyjít. I přes to, že by měli odpočívat, se k nim vracejí nepříjemné záležitosti, některé už pár let staré.
Je to opravdu odpočinková kniha, u které nemusíte přemýšlet, občas se zasmějete, ale hlavně - dýchne to na vás trochu letní atmosféry

09.11.2015 4 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Dávám bohužel jen dvě hvězdičky. Ačkoliv mám Soukupovou ráda, první dvě knihy, které jsem četla, mě uchvátily, tak Pod sněhem pro mě bylo asi moc depresivní, pochmurné, což byl určitě i cíl autorky. Ale nelíbil se mi ten vzájemný vztah mezi všemi postavami, i mezi dětmi vládla divná atmosféra. Ve finále ani závěr nebyl nijak zvláštní, sice jsem knihu chtěla několikrát odložit, ale říkala jsem si, že třeba konec mě něčím překvapí, ale prostě nic. Takže jediné, co jsem si z knihy odnesla, byla depresivní nálada. Ale rozhodně to neznamená, že Soukupové už nedám šanci.

10.02.2019 2 z 5

Moře klidu Moře klidu Katja Millay

Mám z knížky zvláštní pocit. Původně jsem si říkala, že to bude další YA, u které je jasné, jak skončí. Ale nakonec v sobě ta knížka měla "něco". Trošku mi připomínala Všechny malé zázraky, akorát že ty skončí špatně.
Co se mi na knížce nejvíc líbilo, bylo jak se postupně odkrývalo Nastyino/Emiliino tajemství, i když způsob, jakým se to dozvěděl Josh mi do děje moc neseděl.
Každopádně celkově bych to hodnotila jako super oddychovku, na posledních 10ti stránkách jsem si i pobrečela.

20.06.2016 4 z 5

Polibek Polibek Anna Todd

Dávám 4*, protože, co si budu namlouvat, ta knížka mě bavila. Sice byla opravdu hodně jednoduchá, často se dalo předvídat, co se stane, ale zároveň ji autorka napsala tak čtivě, že jsem nedokázala knížku zavřít.
Takže za mě skvělá oddechovka, která, i přes stereotypní děj, dokáže pobavit.

24.10.2015 4 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Dávám nakonec 4*, protože málokdy se stane, že knížku přečtu za jeden den. Byla velmi čtivá a oddechová. Co mi ale vadilo, byla ta spousta náhod. Opravdu mi to občas přišlo už moc, ale někdy mi to právě naopak dávalo smysl :D Každopádně se mi líbilo, jak se v celé knížce rozvíjel děj jednotlivých postav, že i v posledním příběhu je zmínka o slečně z prvního. Někdy mi však spletitost všech příběhů vadila, musela jsem si hledat, kdo se jak jmenuje atd.. Taky mi vadily samotné postavy, přišlo mi to jako velký extrém, k tomu ty náhody... a že každá druhá byla svobodná matka, a nebo neplánovaně otěhotněla. No celkově ve mně kniha nechala zvláštní pocit. Některé příběhy byly hezké, propracované, některé zase nereálné. Ale od čtení jsem se nemohla odtrhnout, to je pravda :)

24.08.2017 4 z 5

Dánská dívka Dánská dívka David Ebershoff

Příběh byl opravdu velmi zajímavý a dost kvalitně zpracovaný. Líbila se mi jak postava Grety, tak i Lili, i když ta mě občas pěkně štvala. Některé pasáže v knize mě ale dost unavovaly a k posledním 20ti stranám jsem se musela dokopat, abych je dočetla. Zbytek knihy ale hodnotím na výbornou

16.06.2016 4 z 5

Imámova dcera Imámova dcera Hannah Shah

Obdivuju autorku za to, jak to všechno překonala a dokázala o tom psát/mluvit. Navíc je celá kniha napsaná velmi čtivě, žádné zdlouhavé popisné pasáže, i když by jich v této knize nebylo na škodu.

13.03.2016 4 z 5

Bez dcerky neodejdu Bez dcerky neodejdu Betty Mahmoody

Nazvala bych to jedním slovem - psycho. Když si uvědomíte, jak se může, vám tak blízký člověk, změnit, že ho ani nepoznáváte a nevíte, co od něj čekat. Navíc tyhle muslimské země jsou úplně někde jinde než my, proto pro mě bylo šokující číst všechna ta fakta.
Obdivuju autorku za to, čím vším si prošla, že neztratila naději a byla ochotna za svou dcerku tak bojovat.
Tyhle příběhy mají v sobě něco víc, už jen proto, že jsou podle skutečnosti. Ráda bych si přečetla nějaké další, podobné. I když bych byla mnohem radši, kdyby se tohle ve světě, především ženám, nedělo...

09.11.2015 5 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

To je prostě moje srdíčková knížka! Doufám, že ji moje děti budou milovat stejně tak jako já a budou ji číst pořád a pořád dokola.

24.10.2015 5 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Dávám 5* a dovoluju si říct, že je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy přečetla. Opravdu čtivá knížka, základy buddhismu jsou zde hezky popsané, že vás to donutí se zamyslet nad svým životem a to vlastně ani nemusíte buddhismus vyznávat. Navíc miluju kočky, takže jsem se do hlavní kočičí hrdinky zamilovala po několika stránkách.

12.09.2015 5 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Četla jsem Bábovky, které byly fajn, ale stejně to nebylo ono. Od Veselí mě odrazovala celá rodina, protože jim se to nelíbilo. Já musím pro změnu říct, že jsem byla z knížky docela nadšená, ale možná jsem po předchozím zážitku s Třeštíkovou a odrazování nic moc nečekala. Každopádně nářečí a Morava je něco, čím si mě každý získá. Sice klišé jako rakovina mě celkem zklamalo, ale jinak prostě příběhy ze života, nenáročné čtení. Dávám čtyři hvězdičky - konec mě docela zklamal nebo spíš nic moc mi neřekl, ale k tomu třeba někdy dospěju.

26.02.2019 4 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Já mám prostě Hartla ráda, proto dávám 5 hvězdiček. Přečetla jsem knížku za 2 dny a opravdu mě bavila.

12.06.2018 5 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

U málokteré knížky si jsem naprosto jistá pěti hvězdami, ale tahle do toho top žebříčku patří. Chtěla jsem si od Hartla jako první přečíst prvotinu, abych věděla, zda má cenu kupovat jeho další knihy. A má! Nechápu, jak člověk může perfektně spojit příběh 4 lidí, aby vám vše přišlo reálné, vtipné a dojemné.
Všichni knihu hodnotíte jako vtipnou, úsměvnou, o tom žádná, ale asi jsem já jediná divná, co poslední stránky knížky probrečela. Všem doporučuju! Nato jak české autory nevyhledávám, Hartl je sakra super!

21.08.2017 5 z 5

Zlato Zlato Dan Rhodes

Taková knížka, která je o ničem, ale přesto ji rádi čtete. Máte při ní krásný pocit, představujete si sebe na místě hlavní hrdinky. Takové ty největší zápletky jsou až na konci knihy, což mě ne asi mrzí, ale mohlo to být rozmístěné po celé knize.
A jak se říká ,,Nesuď knihu podle obalu", tuhle knihu jsem vybrala náhodou v knihovně, protože mě obal zaujal, a vyplatilo se :)

22.01.2017 4 z 5

Desátý kruh Desátý kruh Jodi Picoult

I když mám tuhle autorku velmi ráda, v této knize mi něco chybělo. Děj mi přišel úplně o ničem, žádný moment, který by mě překvapil. Dokonce ani konec nebyl nic extra. Za mě 3*.

05.09.2016 3 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Miluju tuhle autorku, protože dokáže vždycky všechno podat reálně. U jejích knížek nikdy nevím, jak skončí. Vždycky mě něčím překvapí - jako třeba v téhle knížce až na úplném závěru. Navíc zde autorka výborně zpracovala téma z koncentračních táborů, i přes to, že byl fiktivní. Jediné, co bych vytkla, je příběh psaný Minkou, ten mě nebavil.

02.07.2016 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Upřímně nevím, co si mám o knize myslet. Celkově ji hodnotím jako zajímavou, určitě mě obohatila, ale rozhodně to není něco, co bych si vybrala ke čtení jen tak. Obdivuju Zolu, že vše dokázal popsat tak do detailu, aby to bylo uvěřitelné, mě ale některé pasáže přišly až moc přehnané. A taky mi vadilo, jak odporný život všichni vedli, jak se vyžívali v pomluvách. Takže realismus a naturalismus nejsou nic pro mě.

06.03.2016 3 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Super knížka!
Na začátku knihy jsem nebyla moc nadšená, ale pak nastal zlom a knihu jsem hltala jedním dechem, takže já určitě doporučuji a dávám 5*

01.02.2016 5 z 5