Barbastelle Barbastelle komentáře u knih

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Musím se přiznat, že většinu druhého dílu jsem si říkala, že je to krapet nastavená kaše a že to za moc nestojí... Oproti prvnímu. Pořád jsem doufala, že ty náznaky nějakého spiknutí k něčemu povedou a naštěstí vedly.
Autorka má štěstí - dovedla mě nadchnout posledními stránkami, a tak to hodnotím pozitivně. Možná v chvilkovém rozmaru těsně po dočtení, ale proč ne. Jdu na třetí díl!

21.04.2012 3 z 5

Dcera Čarodějek Dcera Čarodějek Dorota Terakowska

Musím se přiznat, že už se mi obsah knížky vykouřil z hlavy, je to už pěkná doba, co jsem to četla. Ale jak jsem uviděla známý přebal knížky, název... Vyvolalo to ve mně vlnu nadšení a dojmu, že tohle byla úžasná knížka! Vím, že to byla jedna z těch, u kterých jsem téměř brečela, že už je konec.=)

21.04.2012 5 z 5

Hry o život Hry o život Suzanne Collins

Tak už jsem ten současný hit také začala číst... A mám z něj takové asi očekávatelné dojmy. Co na tom, téma je to skvělé, chytlavé. Už to tu v nějakých obměnách párkrát bylo, ale budiž. Mám dojem, že si to současní američani potřebovali napsat po svém. Na tom určitě není nic špatného, literatura se píše pro čtenáře... Jenže mě tam některé prvky šíleně rozčilovaly. Proč musí být v knížce tak dlouhou dobu povídání o tom, jak Katniss oblíkli, nalíčili a učesali? Nejspíš důkaz o zkaženosti tamější společnosti, jenže toho bylo moc.
Děj v aréně byl napínavý, četlo se to skoro samo, jak je to nekomplikovaně napsané.
Abych tu nebyla jen za rýpala, musím určitě i chválit. Četlo se to výborně a prostě jsem to musela dočíst co nejrychleji, zhltnout všechny stránky. Oceňuji ukázku zvrhlosti společnosti, pohled na ni a na určité formy vzdoru, vyrovnávání se s tím. Myslím, že myšlenky Katniss tomu dodávají dost uvěřitelnosti a drží to dále od "romance na pozadí tragické události", za což díky! A protože jestli se něco autorce povedlo, tak podnítit mou zvědavost! Jdu se pustit do druhého dílu!

21.04.2012 4 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Má nejoblíbenější věc od Čapka! Je to velmi podnětné dílo a v tom spatřuji u knížek tu nejvyšší hodnotu. Poprvé jsem Věc Makropulos slyšela ve výborné (nejspíš rozhlasové) namluvené adaptaci. Pokud se vám někomu podaří na to narazit, vřele doporučuji.

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Musím se přiznat, že mi moc nesedí styl psní autora... Není to úplně špatné, dá se to přečíst a v jednu chvíli jsem musela číst, abych mohla v klidu, beze strachu, usnout.
Ale jinak je to asi až příliš překombinované...

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Asi nejsem dost dobrý čtenář, ale mě tahle kniha nebavila. Živě si pamatuji prokousávání se začátkem a popisem nějakého zdobeného portálu! To byla muka. Nicméně příběh nebyl špatný, na můj vkus ale asi příliš rozvleklý. V mé hlavě to bylo snad jen o čekání na další vraždu, protože v tu chvíli děj dostával spád.
To, že má tato kniha tolik příznivců, mě nutí k tomu, že si ji ještě jednou přečtu abych zjistila, jestli jsem do ní třeba nedorostla.

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Nikdy jsem nebyla velkým zastáncem a fanouškem historických románů. Tohle je ale dílo, které se mi četlo dobře, krom pár zmatků ve jménech jsem se v něm orientovala a bavilo mě.

18.04.2012 4 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Nebýt konce, kdy hrdina přežije nepřežitelné a ještě běhá po celém Vatikánu, hodnotila bych to jako nejlepší Brownovo dílo. Ale tohle byla hříčka autora, která mě velmi zklamala - trochu mi to připomnělo Bondovky a podobně - dostaňme hrdinu do nevyřešitelné situace a dostaňme ho z ní.
Dílo je rozhodně čtivé, obsahová a faktická stránka je asi trochu slabší... Pro mě je to odpočinkové dílo, které ale nemá hodnotu, kterou by si mohlo udržet i v budoucnu.
Bylo to příjemné čtení, ale krom zábavy mi nic moc nepřineslo.

Fantom Fantom Robert Holdstock

Velmi pěkná knížka. Zpočátku se tvářila nevinně, ale pak vás z ní začlo mrazit. Ve výsledku u ní čtenář zůstane sedět až do noci, jen aby zjistil, jak že to je, a mohl jít v klidu spát.
Je to fascinující, překvapivé a trochu děsivé.=)

18.04.2012 4 z 5

Keltika Keltika Robert Holdstock

Tuto knihu jsem si namátkou půjčila v knihovně, dočetla jsem ji, ale musím se přiznat, že mě moc nebavila. Jistě se v ní našly pěkné a čtivé pasáže, protože autor vypravovat umí, jak jsem zjistila v dalších díle. Tato kniha je ale trochu slabší.
Na druhou stranu bych asi neměla chrli jen kritiku, protože i tak mě přečtení přimělo k tomu, abych si od autora přečetla i něco dalšího.
Děj se odehrává v pěkné krajině, vše si dovedete barvitě představit a příběh nakonec také pěkně odsýpá.=) Ze série Merlinův kodex je to ta nejlepší kniha, které ještě určitě stojí za přečtení, druhý díl jsem, myslím, nedočetla.

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Začněme pozitivně, protože tato kniha určitě pozitivní je a dokonce ve vás dovede i vyvolat úsměv. Myslím, že je tu veliký podíl překladatele, který si musel s knihou pohrát a nejspíš jí musel dodat i dost ze svého vlastního humoru . jazykové hříčky nemůžete překládat doslovně.=) Je to krásné, vtipné a neotřelé.
Na druhou stranu to nevydrží dlouho. Na začátku knihy jsem si procvičila bránici, ale od určité fáze jsem začala mít dojem, že střelný prach už byl všechen vystřílen a teď jím jen nastavovanou kaši.
Ale i pro těch prvních několik stran to doporučuji.=)

Nemetonburk aneb Zlatá brána Nemetonburk aneb Zlatá brána Renata Štulcová

Nápad u prvního dílu trilogie není špatný, tady už děj, návaznost a čtivost výrazně pokulhává.
Navíc mám dojem, že knihu nelze pochopit bez návaznosti na předchozí díl.
Na druhou stranu je tam zajímavá představa božstev, která vycházejí ze Slovanských tradic, ale to je jen malý zlomek z celku.

Kameny osudu Kameny osudu Flavia Bujor

Knížku jsem si koupila jako mladší a zaujala mě, nicméně víckrát jsem po ní nesáhla. Ani v dětském věku, ani teď, když už z dítěte odrůstám.
Ale pokud přihlédnu k věku autorky, musím knihu chválit, protože je v ní mnoho zajímavých momentů a událostí, u kterých byste nevěřili, že je popíše čtrnáctiletá autorka. A navíc ještě čtivě. Rozhodně to stojí za to si knihu přečíst.

Zelená míle Zelená míle Stephen King

King je dobrý vypravěč a umí vyvolat napětí, to bezpochyby. V tomto výjimečném díle se však ukázalo i něco navíc. Nádherný vhled do neobvyklého prostředí a mentality postav, které se tam nacházejí, nádherný pohled z několika úhlů... A mohla bych jmenovat dále. Je také velmi zvláštní pozorovat pohled na smrt.

Ronja, dcera loupežníka Ronja, dcera loupežníka Astrid Lindgren

Jedna z oblíbených dětských knížek od nepřekonatelné autorky, juchů! Je to nádherný příběh, myslím, že povznášející pro děti, které dnes málo žijí v přírodě. Navíc je tam nádherný kontrast loupežníků a naivity a lásky malého dítěte, které je má rádo.

Detektiv Kalle má podezření Detektiv Kalle má podezření Astrid Lindgren

Ó jé, to byly doby, kdy jsem hltala Kalleho. Pokud někdo neví, co dítěti za knížku, já jako dítě sotva odrostlé mohu jen doporučit.
Paní Lindgrenová je úžasná vypravěčka. Mám dojem, že by to snad muselo vtáhnout i staršího čtenáře - budu to muset někdy vyzkoušet.=)

Plastikový svět Plastikový svět Martin Buzek

Tuhle věc jsem si koupila v levných knihách někde na cestách, když jsem neměla co číst - i přesto jsem se nedonutila to dočíst.
Už jsem zapomněla o čem to bylo, ale možná to bude tím, že to bylo o ničem. Nečtěte to! (a přítomnost této knihy v knihovničce mě vůbec netěší - škoda, že nejsem schopná knihy vyhazovat)

18.04.2012 odpad!

Proměna Proměna Franz Kafka

Přečetla jsem dnes Proměnu podruhé po dlouhé době. Kafka mě fascinuje, někdy v něm možná bloudím, ale tak to je asi správně. Začínala jsem u Kafky s Procesem a nelituji toho - Proměna je možná příliš normální. Promiňtě mi to vyjádření. I tak je to ale neskutečně zajímavé dílo. Jen té úzkosti....
A fascinuje mě, jak je v dílech smrt vnímána samozřejmě, netragicky - neuveřitelné a podnětné!

18.04.2012

Doktoři Doktoři Erich Segal

Úžasná kniha, která mě přesvědčila o tom, že nemám jít studovat medicínu...

17.04.2012 5 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Kniha mě zaujala... Ale doporučuji dát si pozor na překlad! Mně se dobře četl ten od Josefa Hory.

17.04.2012