Barbastelle - Komentáře

Jako v zrcadle, jen v hádanceJako v zrcadle, jen v hádanceJ. Gaarder

Protože to nebylo první setkání s Gaarderem, chybělo mi okouzlení jeho myšlenkami a trocha toho údivu, ale pořád se mi to docela líbilo.

22.11.2015

Pilot a Malý princ - Život Antoina de Saint-ExupéryhoPilot a Malý princ - Život Antoina de Saint-ExupéryhoP. Sís

Na Sísových knížkách mám překvapive nejraději to, co nenapíše, ale sdělí obrázkem. Odraz měsíce v hladině oceánu byl v tomto naprosto dokonalý.

18.11.2015

Jozova HanuleJozova HanuleK. Legátová (pseudonym)

Výhrady, co jsem měla k Želarům tady neplatily. Na druhou stranu mi kvůli civilnímu a civilizovanějšímu projevu Jozovy Hanule scházel krapítek poetiky. Nicméně nádherná kniha pro pár příjemných chvil. Je také příjemné si propojit osudy z Hanule s Želary, bavilo mě to.

ŽelaryŽelaryK. Legátová (pseudonym)

Zpočátku jsem žasla nad slovní zásobou a zároveň si zoufala nad nepřehledností textu. Nevím, jestli jsem si zvykla nebo sehrálo roli vypsání autorky v průběhu knihy, ale zhruba od poloviny přetrval pouze úžas.
A představuji si, jak by se podobný příběh mohl odehrávat třeba na milované Žítkové.

18.11.2015

Kingston? Přece nalevo od OxforduKingston? Přece nalevo od OxforduH. Parkánová-Whitton

Pěkná knížka s hezkými a veselými zážitky. Není to žádné světoborné dílo, ale čte se pěkně, nepůsobí na mě lacině a někdy si možná od autorky přečtu i její další knížky.

18.09.2015

Jak jsem sebrala odvahuJak jsem sebrala odvahuB. Šťastná

Jo! A ještě jednou jo, protože se mi odvážná kniha líbila ještě více, než ta šťastná. Možná je to načasováním, kdy se mi takhle knížka trefila do toho, co si sama řeším, možná je to prostě zajímavějším tématem. Ale v každém případě to byla láska hned na první stránce! A svůj soukromý filmový štáb už jsem zavřela do vězení za šíření poplašných zpráv!

01.09.2015

Babička pozdravuje a omlouvá seBabička pozdravuje a omlouvá seF. Backman

To, s jakou lehkostí se srovnám se všemi těžkostmi v knize, užiju si prosté příběhy a zasměju se úžasné Elze, mě zcela odzbrojilo. A jakou říši před procitnutím máte doma vy?

26.08.2015

Z jako ZeldaZ jako ZeldaT. A. Fowler

Nezapomenu na to, jak jsem začínala být po několika desítkách stran zklamaná, protože jsem z knihy už necítila tu opojnou energii, jako ze začátku. Pak mi to došlo. Ta energie už v Zeldě, jakožto postavě, nebyla. Zamilovala jsem se do skutečnosti, že na mě ten vnitřní vývoj postavy tak hluboce působil!

21.08.2015

MorantologieMorantologieC. Moran

Problém bude zase v tom, že jsem po nadšench recenzích čekala příliš. Ona to není špatná kniha. Je v ní ale příliš mnoho narážek na současnou kulturní scénu, na britské události... Lady Gaga nebo pohřeb Michaela Jacksona jsou věci, které jdou fakt úplně mimo mě. Asi bych si fejetony autorky ráda přečetla v časopise - tam mě nadchnou, překvapí. Ovšem celou knihu jich nepotřebuji. Oproti fejetonům typu Mateřská školka jim prostě chybí přesah a trocha radosti ze života, kterou ve mě zanechávají.

Otázka feminismu mě zajímá, tudíž si rozhodně od Moranové ráda přečtu Jak být ženou, protože bude-li mě lákat téma, určitě mi kniha dá víc

06.06.2015

První stříbrná kniha snůPrvní stříbrná kniha snůK. Gier

Ježkovy oči! Já mám prostě pro Kerstin Gier slabost a ty její knížky pro holky mě neskutečně baví. Už se těším na pokračování. Je to čtivé, každý bude mít chuť přemýšlet nad svými dveřmi do krajiny snů a ještě je to tak milé. Pro toho, komu se líbily drahokamy, je tohle rozhodně povinná literatura.

22.04.2015

Vejce a jáVejce a jáB. MacDonald

Vejce a já je důvod, proč dát na babiččiny rady, moje babička má totiž vkus a když mi doporučila tuhle knížku, nešlápla vedle.
Bylo to fajn. Ten humor mě baví. A škoda mých ideálů o životě na samotě, které knížka strhává. =)

18.04.2015

Velký GatsbyVelký GatsbyF. S. Fitzgerald

Obvykle mám klasiku ráda. Bohužel Velký Gatsby přišel buď ve špatnou dobu nebo se špatným překladem? Těžko říct.
Obsahově se mi kniha celkem líbila, překvapilo mě, jak byl použitý vypravěč příběhu, který byl spíše pozorovatelem. Ale bylo to podivně kostrbaté. Nenadchlo mě to.

12.04.2015

DárceDárceL. Lowry

Výborné - na knížce oceňuji, jak je nečernobílá. Nesvobodná společnost působí totiž tak pohodlně a krásně, až se člověku nechce ji opouštět. Líbil se mi styl vyprávění, prostředí bylo krásné a příběh včetně konce také.
Kdybych měla najít nedostatky - nehodilo by se trochu víc podrobnějších vyprávění - třeba ono putování by si o to přímo říkalo. Případně více příběhů od Dárce. Možná je to ale na vrub toho, že jde o dětskou knihu.

11.04.2015

Rok ohněRok ohněP. Eisner

Zajímavý námět, nicméně zpracování mě vůbec neoslovilo a žádné velké překvapení se v knize nekonalo. Styl vyprávění je podivně strohý a s ohledem k tématu mě překvapuje, jak mohlo příběhu chybět napětí. Nesedlo mi ani vypravování v první osobě. Nijak zajímavé postavy, chyby v textu - po druhé už bych po Eisnerovi nesáhla.

18.03.2015

Pí a jeho životPí a jeho životY. Martel

Autorův styl psaní je úžasně čtivý, baví mě poznámky o chování zvířat a úvahy nad spokojeností zvířat v zajetí. Příběh je přes svou popisnost překvapivě čtivý a napínavý.
Možná jsem ještě nedospěla k tomu, abych ocenila rovinu Boha v knize. Možná jsem pochopila, jak bylo myšleno to, že po přečtení příběhu uvěříte v Boha. Pokud to tak bylo myšleno, tak dobré. Pokud ne, myslím, že si touto otázkou na začátku autor ukousl moc velké sousto.
Hvězdička navíc za závěr! Byl vážně povedený. A o doslov si kniha přímo říkala.

11.03.2015

Šťastná knihaŠťastná knihaB. Šťastná

Po nadšených recenzích jsem od knihy čekala hodně a dostala jsem příjemnou knížku, která mi vykouzlila úsměv na tváři, nespočet souhlasných pokývnutí, několik uchechtnutí a také úlevné: "No, nejsem v tom sama." Dobré!

08.03.2015

O myších a lidechO myších a lidechJ. Steinbeck

Steinbecka jsem si zamilovala díky Na východ od ráje. O myších a lidech se jí nevyrovnala, ale i tak to byla velmi pěkná a přes svůj pidi rozsah a syrovou stručnost charakterově a myšlenkově propracovaná knížka. Těším se na dalšího Steinbecka!

08.03.2015

Paměti imaginárního kamarádaPaměti imaginárního kamarádaM. Dicks

Mám pocit, že je v poslední době v knihách nějak přeautistováno a přeaspergrováno. Proto z knížky nejsem úplně nadšená. Mám pocit, že i vystihnout obyčejného člověka je dostatečně náročné a když je dobře zpracovaný, stačí mi to. Nemusím mít hrdinu s nějakou poruchou.
Je ale pravda, že Paměti imaginárního kamaráda se tématu ujaly velmi zajímavě a nápad na zpracování považuji za největší plus knihy. Zápletka byla totiž poměrně banální a předvídatelná, nápad, jak ji zachytit velmi zajímavý a poutavý.

Dále oceňuji, že byla kniha celkem čtivá, ovšem po nějaké době mě začal rozčilovat její úsporný styl a měla jsem pocit, že Budo by mohl mít trochu dospělejší vyjadřování s ohledem k tomu, jak sám sebe na začátku knihy popsal.

01.03.2015

HedvábníkHedvábníkR. Galbraith (pseudonym)

Inu, Rowlingová zkrátka umí perfektně upoutat a čtivě psát. Jestli se mi líbilo Volání kukačky, tak Hedvábník mě nadchnul.
Abych uvedla své nadšení na pravou míru - vůbec nejsem fanda do detektivek, jen někdy si přečtu osvědčenou klasiku. Ale mám pocit, že Rowlingová mě dovede přesvědčit o tom, že když je jakýkoliv žánr dobře napsaný, můžu u něj strávit půl noci, jen abych se dozvěděla, jak to dopadlo. Smekám, bylo to perfektní.

Kdybych měla najít nějaké negativum - svět spisovatelů mi přišel skoro až moc absurdní - to je mezi nimi vážně tolik magorů? =)

01.03.2015

Eleanor & ParkEleanor & ParkR. Rowell

Nebylo to špatné. Ale není to zas tak výjimečná kniha. Je pěkně napsaná, zajímavá, konečně je o dostatečně nedokonalé postavě, ale vím, že znova už ji neotevřu a brzy na ni zapomenu.

Líbí se mi některé slovní obraty autorky/překladatelky. Líbil se mi konec knihy. Nelíbil se mi stereotyp, který se do knihy začal vkrádat.

Rainbow Rowell je dobrá spisovatelka a její Fangirl se mi líbila mnohem více. Byla pro mě uvěřitelnější. Možná i z důvodu, že se odehrávala v mně bližším prostředí.

25.02.2015

KostičasKostičasS. Shannon

Jestli jsem si něčím jistá, tak tím, že tato kniha má zatraceně dobře udělanou reklamu - kdybych do ní nahlédla v knihkupectví, určitě bych po ní nesáhla. Ovšem ta přirovnávání k Rowlingové nepochopím, ovšem byl to úspěšný tah, který zahrál na moji harrypotterovskou strunku.
Co se pozitiv knihy týká - je originální, v druhé části ohromně čtivá, napínavá, má hezky vymyšlený a vykreslený svět, bavila mě.
Co se negativ týká - rozjezd zbytečně zatěžkaný spoustou nejasností ohledně termínů a tajemství, který nevyvolával zvědavost, ale zmatek a znuděnost z toho, že nerozumím tomu, co čtu, zbytečně uspěchaný konec ve chvíli, kdy to autorce začalo fakt dobře jít - nepochopila jsem, proč tam byl tak radikální střih k té konečné události.

Navíc bych přivítala o krapítek propracovanější postavy, jejichž charakteristikou bude něco jiného, než amaurotik/senzibil a něco málo navíc.

ALE! Bavilo mě to a navzdory všem chybičkám, které připisuji tomu, že jde o prvotinu, se těším na další díly a velmi ráda si je přečtu, když už jsem se ve Scionu zorientovala.

18.02.2015

Anna (Jaký bude rok 2082?)Anna (Jaký bude rok 2082?)J. Gaarder

Bylo pro mě tentokrát nelehké hodnotit hvězdičkami. Z určitého pohledu se mi Anna líbila - téma problémů životního prostředí mě zajímá a myslím si, že je potřeba na ně upozorňovat. S tím ale souvisí i má největší výhrada. Problémy životního prostředí nejsou jen CO2 a skleníkové plyny, s tím potažmo globální oteplování. A v první třetině knihy to na mě celé působilo jen jako velké bububu! Za sedmdesát let vymře většina druhů, nebude normální jídlo, bububu! Jak postoupil děj, moje rozhořčení nad strašením se otupilo a vystřídalo ho uspokojení ze čtení, protože například Jonasovy úvahy byly racionální a přiznávaly, že celý problém je mnohem komplexnější.

Nakonec mi přijde, že je to dobrá kniha! Mluví o tématu, na které je potřeba upozorňovat, dělá to typicky Gaarderovským způsobem střídání dějových rovin, zahrnuje moc moudré děti a je to fajn. Jen ta první třetina a zaměření pouze na globální oteplování mě zamrzela. Kéž by začal být zájem o životní prostředí IN!

14.02.2015

Podivný případ Dr. Jekylla a pana HydaPodivný případ Dr. Jekylla a pana HydaR. L. Stevenson

Byla jsem překvapená, jak příjemně čtivá kniha byla. Přinesla zajímavé úvahy, pěkný příběh. Ovšem bylo k mojí škodě, že jsem již dopředu znala rozuzlení, čímž jsem se připravila o ohromný kus napětí. Mám pocit, že s ohledem k tématu by napětí mohlo být víc, atmosféru k tomu měla kniha dobrou.

14.02.2015

Kde je zakopán pes - memoárománKde je zakopán pes - memoárománP. Kohout

Výjimečná kniha, ke které se určitě ještě ráda vrátím. Myslím si, že je dobré číst knihu spíše kratší dobu, protože mi při navracení se k příběhu dělaly potíže dvě dějové roviny, které si byly příliš podobné. Ale jinak - zajímavé informace a události, okouzlující jazyk autora a ohromná čtivost. Nemám co vytknout a chci další knihy od Pavla Kohouta.

07.02.2015

MarinaMarinaC. Ruiz Zafón

Když jsem si po půjčení v knihovně všimla, že je to knížka pro mládež, nebyla jsem si jistá, jestli se dočkám toho, co jsem čekala. S ohledem k tomu, pro jakou cílovou skupinu měla být knížka určená, mi ze začátku vůbec neseděl jazyk. Popisy mi přišly až nepříjemně květnaté a nepřirozené. Ale ve chvíli, kdy se začalo něco dít najednou vyprávění nabralo na spádu, zajímavá líčení byla jen ku prospěchu a já s knížkou zapomínala vystoupit z trolejbusu.

Ještě jsem nakonec byla ráda, že je to knížka jen pro mládež, protože některé barvitě vylíčené děsivé scény by mě asi v případě, že by byly napsané pro dospělé, nenechaly v klidu usnout.

Byla to vážně paráda. Zafón je podle mého názoru umělec k vytvoření pochmurné a tajuplné atmosféry. Také mě nakonec opravdu baví jeho slovní zásoba a ráda si od něj něco dalšího přečtu.

14.01.2015

Bez nadějeBez nadějeC. Hoover

Nestíhám se divit. Čekala jsem průměrnou oddechovku a bylo to vážně fajn. Odrazovala mě obálka, ani první kapitola mě nebavila, ale jakmile se to začalo trochu rozvíjet - paráda. Plus za přidanou hodnotu navíc v příběhové lince, trochu mě mrzelo, že jsem víceméně odhadla to překvápko, které přišlo.

12.01.2015

DardaDardaI. Dousková

Trochu jsem se po předchozích dvou knihách bála, jestli i tahle mi sedne. Jestli zvládnu vstřebat problémy ženy ve středním věku, jestli mi nebude kniha připadat už příliš černá a málo humorná.

Je černější, mrazivější, ale v několika místech jsem se chechtala nahlas, takže jsem neměla zas tolik prostoru se nad těmi nepříjemnými okamžiky trápit. Dousková vážně umí. Je to napsané s lehkostí, vtipně.

Obsahuje narážky na současnou politiku, což mě uvádí k úvahám, jestli tyto narážky někdo po dalších deseti letech ještě pochopí. I já jsem pár let po vydání u některých tápala.

11.01.2015

PředčítačPředčítačB. Schlink

Byla jsem překvapená, kolik se toho do tak útlé knížky vešlo. Velmi se mi líbila, přijde mi velmi přínosná. Jen by mě zajímalo, jestli mají Němci tolik knih o vyrovnávání se s jejich válečnou minulostí, jako máme my spoustu knih a filmů především o minulém režimu. Pak by mi kniha nepřišla až tolik přelomová. Protože je ale zatím jedna z prvních s tímto konkrétním pohledem na válečné události, skutečně mě zaujala.

02.01.2015

SelekceSelekceK. Cass

Už když jsem se dozvěděla, o čem kniha je, tušila jsem, že to bude kardinální blbost. Ono to tak svým způsobem bylo. Na druhou stranu je to taková variace na pohádku pro starší slečny, tak proč ne. Jen mám pocit, že pohádka by byla trochu jasnější, co se týká morálky.

A ještě z jiné stránky - ačkoliv jsem věděla, že je kniha nepříliš dobrá, měla jsem chuť dozvědět se, jak to dopadne. Knihu jsem přečetla jako oddechovku na jeden zátah, ale hlavní hrdinka mě poněkud rozčilovala a chování a vyjadřování Maxona bylo ozbvlášť ze začátku knihy dost šroubované.

Z mého pohledu se nevydařil překlad. Další dva díly jsem přečetla v angličtině a působily na mě alespoň o hvězdičku lépe.

31.12.2014

Ten, kdo stojí v koutěTen, kdo stojí v koutěS. Chbosky

Kvalitní kniha s odkazy na dobré knihy, filmy a hudbu. Každý si někdy musel připadat tak plný pocitů, jako Charlie. On je ale má vždycky a navíc je umí ve svých dopisech skvěle popsat. Rozumím mu, někdy prožívám okamžiky podobně.

Některé pasáže by možná mohly být trochu méně zastřené, co se týká důvodů k tomu, proč se věci dějí tak, jak se dějí. K tvrdší realitě by mi to sedělo.

Zaráží mě, jakým způsobem je popisován život teenagerů. Někdy mám pocit, že vytváří dojem, že podobně musel svých -náct prožívat téměř každý. Je to škoda. I s méně rozbouřeným pozadím se dá napsat dobrý příběh. I v ordinérním mládí můžete své okolí pozorovat z kouta. Bylo to dobré, ale asi jsem od knihy čekala ještě víc.

26.12.2014

18 oříšků k rozlousknutí18 oříšků k rozlousknutíA. Christie

Příjemná knížka do trolejbusu, není příliš náročná, ale hezky napsaná, navíc mi jeden příběh vyšel na celou cestu do školy. Nejsem příznivec povídkových knížek, ale tahle se četla výborně. Navíc v ní byly poměrně zajímavé zápletky, Agatha Christie dovede překvapit.

11.12.2014

Hodina tance a láskyHodina tance a láskyP. Kohout

Poprvé jsem se potkala s Pavlem Kohoutem v právě této knížce. Už teď ho považuji za neobyčejného autora. To, že esesák není jen ďábel, ale osoba mající svá přesvědčení, morálku a výčitky svědomí, je přesným obrazem jeho postav. Nenajdete tam plochou figurku, která by se chovala nějak bezdůvodně, vždy má každá postava jasné důvody svého jednání. Velmi se mi líbí konečné zamyšlení, kdy přirovnává zrůdnosti druhé světové války s jinými režimy, které se zvrhly/mohly zvrhnout, každý člověk v sobě má někde pod slupkou nejspíš ono zvíře řídící se především zákony přírody - těžké a hodnotné myšlenky.

22.11.2014

1Q84: Kniha 31Q84: Kniha 3H. Murakami

Oproti ostatním je moje hodnocení knihy 3 pozitivnější, nežli prvních dvou částí. Bavilo mě to, myslím si, že uzavřenější konec, než jsme zvyklí, knize neuškodil. I tak je tolik otazníků ohledně světa 1Q84, že fantazie nezůstane ochuzena.
Nadchlo mě přidání třetí postavy. Na Ušikawovi je dobře vidět, kterak Murakami dovede nečernobíle popisovat svět kolem sebe. Přídomku negativní se u jeho postavy velmi rychle zbavíte a stává se postavou se svými špatnými a dobrými stránkami. A tak to mám ráda.
Před touto knihou jsem měla chuť si od Murakamiho odpočinout, teď mám chuť přečíst si od něj některou z novinek.

20.11.2014

Jak mi Starbucks zachránil životJak mi Starbucks zachránil životM. G. Gill

Čekala jsem oddechovku, dostala jsem ji. Líbilo se mi grafické zpracování knihy, dobře se mi četla a měla pěkný příběh. Na druhou stranu několikrát opakované motivační řeči s každým opakováním ztrácely na váze a méně působily, chvílemi mě přepadal pocit, že čtu samé fráze. Pasáže z reklamního života, které možná měly pobavit mě vůbec nepobavily ("vtipné" úvody prezentací s lukem a šípy apod.), jazyk knížky také nebyl nějak světoborný. Ale chcete-li si přečíst něco odpočinkového a pozitivního, není proč tuhle knihu zavrhovat. Podruhé bych se do ní nepustila, ale ztracený čas to rozhodně nebyl.

25.10.2014

DědečekDědečekT. Zahrádka

Ach, dívám se, jak si venku v mlze hrají vlci na schovávanou a je mi krásně. Tolik slovních hříček, krásných obrázků, příběhy s myšlenkou a touha po tom, abychom si navzájem podávali čaj z červené kůry. Knížka mě nadchla, stejně tak jako úsporný styl autora. Rozhodně to není jen knížka pro děti.

23.10.2014

Na Chesilské plážiNa Chesilské plážiI. McEwan

Bod pro Iana McEwana za fenomenální konec, který vyráží dech.

Další bod za dokonalé vyčerpání tématu a myšlenky. Stanovil si, co chce napsat, napsal to a vy jen sedíte, prožíváte ta muka a nemáte co dodat. Přitom popsal tak málo stránek.

Třetí bod za to, že je to Ian McEwan a zrovna se stal mým oblíbeným spisovatelem.

Čtvrtý poněkud ušmudlaný bod za podrobné popisy. Jak já na ně dřív nadávala, když jsem na gymplu musela číst klasiku. On to ale umí, drhne to jen někdy, dynamiku většinou udrží.

Díky, oproti očekávání to byla perfektní a plná kniha.

23.10.2014

Statistická pravděpodobnost lásky na první pohledStatistická pravděpodobnost lásky na první pohledJ. E. Smith

Půjčila jsem si tuhle knihu jako odpočinkovku na jedno odpoledne. V tomhle zaručeně nezklamala. Navíc se mi líbila její obálka - pro "nemyslím a čtu" perfektní záležitost. Ale už jsem takovýchto jednohubek, které vypustím z hlavy a znovu nepřečtu četla mnoho a lepších. Největší potíž pro mě asi představovala forma vypravování. Přítomný čas, 3. osoba, ale takový v tom byl bordel, že bych tomu ani nevěřila. Často nebylo jasné, jestli autorka mluví o Hadley nebo o někom jiném, to by se nemělo stávat. Na druhou stranu zápletka příjemná, fikaně vyřešená závažná témata, hezký zamilovaný příběh, nic převratného, ale fajn. Jen ta forma to totálně zpackala.

Strom životaStrom životaP. Sís

Ani nevím, jak hodnotit knihu, v níž jde o text tak málo. Tahle kniha má podle mého názoru vyvolat zájem o téma, zvědavost a opojení krásou. To všechno se jí povedlo. A já bych si moc ráda pověsila doma na stěny Sísovy obrázky z knížek.

Dcera sněhuDcera sněhuE. Ivey

Je to kouzelný příběh. Nese v sobě v každé své chvíli trochu tajemství a napětí z toho, co bude dál. Je plný lásky a úcty k přírodě. Ukázal mi ten nejlepší pohled do Aljašky, jakožto tajemné země pro dobrodruhy a silné povahy nepostrádající úctu k tomu, co nepřesáhnou.
Někdy byly poněkud matoucí přímé řeči neoddělené uvozovkami. Vytváří dojem, že i to, co říkáme je rovnocennou součástí příběhu, nijak nevyčnívající.

Pěna dníPěna dníB. Vian

Podivuhodná fantasmagorie, jejíž začátek mě uchvátil. Připadala jsem si jako ve snu, který někdo napsal přímo pro mě. A ten sen byl temnější a temnější... Ale krásný.

08.10.2014

1 2 3 4 >