Barbastelle - Přečtené 356


Divočina
? - leden 2016
Divočina 2015, C. Strayed


Kafe @ cigárko
? - leden 2016
Kafe @ cigárko 2015, M. Doležalová


Druhá stříbrná kniha snů
? - leden 2016
Druhá stříbrná kniha snů 2015, K. Gier


Stín větru
prosinec 2015 - leden 2016
Stín větru 2008, C. Ruiz Zafón


Spánek
? - prosinec 2015
Spánek 2013, H. Murakami


Posel
listopad - prosinec 2015
Posel 2012, M. Zusak


Spočítej hvězdy
? - prosinec 2015
Spočítej hvězdy 2014, L. Lowry


Vílí křídla
listopad 2015 (22.-24.)
Vílí křídla 2011, R. Štulcová


Jako v zrcadle, jen v hádance
? - listopad 2015
Jako v zrcadle, jen v hádance 1999, J. Gaarder

Protože to nebylo první setkání s Gaarderem, chybělo mi okouzlení jeho myšlenkami a trocha toho údivu, ale pořád se mi to docela líbilo.


Pilot a Malý princ - Život Antoina de Saint-Exupéryho
? - listopad 2015
Pilot a Malý princ - Život Antoina de Saint-Exupéryho 2014, P. Sís

Na Sísových knížkách mám překvapive nejraději to, co nenapíše, ale sdělí obrázkem. Odraz měsíce v hladině oceánu byl v tomto naprosto dokonalý.


Jozova Hanule
? - listopad 2015
Jozova Hanule 2002, K. Legátová (pseudonym)

Výhrady, co jsem měla k Želarům tady neplatily. Na druhou stranu mi kvůli civilnímu a civilizovanějšímu projevu Jozovy Hanule scházel krapítek poetiky. Nicméně nádherná kniha pro pár příjemných chvil. Je také příjemné si propojit osudy z Hanule s Želary, bavilo mě to.


Želary
říjen - listopad 2015
Želary 2001, K. Legátová (pseudonym)

Zpočátku jsem žasla nad slovní zásobou a zároveň si zoufala nad nepřehledností textu. Nevím, jestli jsem si zvykla nebo sehrálo roli vypsání autorky v průběhu knihy, ale zhruba od poloviny přetrval pouze úžas. A představuji si, jak by se podobný příběh mohl odehrávat třeba na milované Žítkové.


Hodina po půlnoci
říjen 2015 (22.-24.)
Hodina po půlnoci 2007, H. M. Körnerová


Nebe je všude
23. říjen 2015
Nebe je všude 2015, J. Nelson


Kingston? Přece nalevo od Oxfordu
srpen - září 2015
Kingston? Přece nalevo od Oxfordu 2014, H. Parkánová-Whitton

Pěkná knížka s hezkými a veselými zážitky. Není to žádné světoborné dílo, ale čte se pěkně, nepůsobí na mě lacině a někdy si možná od autorky přečtu i její další knížky.


Jak jsem sebrala odvahu
srpen - září 2015
Jak jsem sebrala odvahu 2015, B. Šťastná

Jo! A ještě jednou jo, protože se mi odvážná kniha líbila ještě více, než ta šťastná. Možná je to načasováním, kdy se mi takhle knížka trefila do toho, co si sama řeším, možná je to prostě zajímavějším tématem. Ale v každém případě to byla láska hned na první stránce! A svůj soukromý filmový štáb už jsem zavřela do vězení za šíření poplašných zpráv!


Babička pozdravuje a omlouvá se
srpen 2015 (17.-26.)
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, F. Backman

To, s jakou lehkostí se srovnám se všemi těžkostmi v knize, užiju si prosté příběhy a zasměju se úžasné Elze, mě zcela odzbrojilo. A jakou říši před procitnutím máte doma vy?


Z jako Zelda
srpen 2015 (17.-21.)
Z jako Zelda 2014, T. A. Fowler

Nezapomenu na to, jak jsem začínala být po několika desítkách stran zklamaná, protože jsem z knihy už necítila tu opojnou energii, jako ze začátku. Pak mi to došlo. Ta energie už v Zeldě, jakožto postavě, nebyla. Zamilovala jsem se do skutečnosti, že na mě ten vnitřní vývoj postavy tak hluboce působil!


Enderova hra
červen 2015 (06.-12.)
Enderova hra 1994, O. S. Card


Morantologie
? - červen 2015
Morantologie 2014, C. Moran

Problém bude zase v tom, že jsem po nadšench recenzích čekala příliš. Ona to není špatná kniha. Je v ní ale příliš mnoho narážek na současnou kulturní scénu, na britské události... Lady Gaga nebo pohřeb Michaela Jacksona jsou věci, které jdou fakt úplně mimo mě. Asi bych si fejetony autorky ráda přečetla v časopise - tam mě nadchnou, překvapí. Ovšem celou knihu jich nepotřebuji. Oproti fejetonům typu Mateřská školka jim prostě chybí přesah a trocha radosti ze života, kterou ve mě zanechávají. Otázka feminismu mě zajímá, tudíž si rozhodně od Moranové ráda přečtu Jak být ženou, protože bude-li mě lákat téma, určitě mi kniha dá víc


První stříbrná kniha snů
duben 2015 (20.-22.)
První stříbrná kniha snů 2014, K. Gier

Ježkovy oči! Já mám prostě pro Kerstin Gier slabost a ty její knížky pro holky mě neskutečně baví. Už se těším na pokračování. Je to čtivé, každý bude mít chuť přemýšlet nad svými dveřmi do krajiny snů a ještě je to tak milé. Pro toho, komu se líbily drahokamy, je tohle rozhodně povinná literatura.


Vejce a já
duben 2015 (15.-18.)
Vejce a já 2004, B. MacDonald

Vejce a já je důvod, proč dát na babiččiny rady, moje babička má totiž vkus a když mi doporučila tuhle knížku, nešlápla vedle. Bylo to fajn. Ten humor mě baví. A škoda mých ideálů o životě na samotě, které knížka strhává. =)


Snídaně u Tiffanyho
duben 2015 (12.-13.)
Snídaně u Tiffanyho 2005, T. Capote


Velký Gatsby
duben 2015 (08.-12.)
Velký Gatsby 1991, F. S. Fitzgerald

Obvykle mám klasiku ráda. Bohužel Velký Gatsby přišel buď ve špatnou dobu nebo se špatným překladem? Těžko říct. Obsahově se mi kniha celkem líbila, překvapilo mě, jak byl použitý vypravěč příběhu, který byl spíše pozorovatelem. Ale bylo to podivně kostrbaté. Nenadchlo mě to.


Dárce
10. duben 2015
Dárce 2013, L. Lowry

Výborné - na knížce oceňuji, jak je nečernobílá. Nesvobodná společnost působí totiž tak pohodlně a krásně, až se člověku nechce ji opouštět. Líbil se mi styl vyprávění, prostředí bylo krásné a příběh včetně konce také. Kdybych měla najít nedostatky - nehodilo by se trochu víc podrobnějších vyprávění - třeba ono putování by si o to přímo říkalo. Případně více příběhů od Dárce. Možná je to ale na vrub toho, že jde o dětskou knihu.


Sputnik, má láska
březen 2015 (18.-25.)
Sputnik, má láska 2009, H. Murakami


Rok ohně
březen 2015 (12.-18.)
Rok ohně 2014, P. Eisner

Zajímavý námět, nicméně zpracování mě vůbec neoslovilo a žádné velké překvapení se v knize nekonalo. Styl vyprávění je podivně strohý a s ohledem k tématu mě překvapuje, jak mohlo příběhu chybět napětí. Nesedlo mi ani vypravování v první osobě. Nijak zajímavé postavy, chyby v textu - po druhé už bych po Eisnerovi nesáhla.


Pí a jeho život
březen 2015 (07.-11.)
Pí a jeho život 2004, Y. Martel

Autorův styl psaní je úžasně čtivý, baví mě poznámky o chování zvířat a úvahy nad spokojeností zvířat v zajetí. Příběh je přes svou popisnost překvapivě čtivý a napínavý. Možná jsem ještě nedospěla k tomu, abych ocenila rovinu Boha v knize. Možná jsem pochopila, jak bylo myšleno to, že po přečtení příběhu uvěříte v Boha. Pokud to tak bylo myšleno, tak dobré. Pokud ne, myslím, že si touto otázkou na začátku autor ukousl moc velké sousto. Hvězdička navíc za závěr! Byl vážně povedený. A o doslov si kniha přímo říkala.


Šťastná kniha
březen 2015 (05.-07.)
Šťastná kniha 2013, B. Šťastná

Po nadšených recenzích jsem od knihy čekala hodně a dostala jsem příjemnou knížku, která mi vykouzlila úsměv na tváři, nespočet souhlasných pokývnutí, několik uchechtnutí a také úlevné: "No, nejsem v tom sama." Dobré!


O myších a lidech
březen 2015 (03.-05.)
O myších a lidech 2004, J. Steinbeck

Steinbecka jsem si zamilovala díky Na východ od ráje. O myších a lidech se jí nevyrovnala, ale i tak to byla velmi pěkná a přes svůj pidi rozsah a syrovou stručnost charakterově a myšlenkově propracovaná knížka. Těším se na dalšího Steinbecka!


Paměti imaginárního kamaráda
únor - březen 2015
Paměti imaginárního kamaráda 2014, M. Dicks

Mám pocit, že je v poslední době v knihách nějak přeautistováno a přeaspergrováno. Proto z knížky nejsem úplně nadšená. Mám pocit, že i vystihnout obyčejného člověka je dostatečně náročné a když je dobře zpracovaný, stačí mi to. Nemusím mít hrdinu s nějakou poruchou. Je ale pravda, že Paměti imaginárního kamaráda se tématu ujaly velmi zajímavě a nápad na zpracování považuji za největší plus knihy. Zápletka byla totiž poměrně banální a předvídatelná, nápad, jak ji zachytit velmi zajímavý a poutavý. Dále oceňuji, že byla kniha celkem čtivá, ovšem po nějaké době mě začal rozčilovat její úsporný styl a měla jsem pocit, že Budo by mohl mít trochu dospělejší vyjadřování s ohledem k tomu, jak sám sebe na začátku knihy popsal.


Hedvábník
únor - březen 2015
Hedvábník 2015, R. Galbraith (pseudonym)

Inu, Rowlingová zkrátka umí perfektně upoutat a čtivě psát. Jestli se mi líbilo Volání kukačky, tak Hedvábník mě nadchnul. Abych uvedla své nadšení na pravou míru - vůbec nejsem fanda do detektivek, jen někdy si přečtu osvědčenou klasiku. Ale mám pocit, že Rowlingová mě dovede přesvědčit o tom, že když je jakýkoliv žánr dobře napsaný, můžu u něj strávit půl noci, jen abych se dozvěděla, jak to dopadlo. Smekám, bylo to perfektní. Kdybych měla najít nějaké negativum - svět spisovatelů mi přišel skoro až moc absurdní - to je mezi nimi vážně tolik magorů? =)


Eleanor & Park
25. únor 2015
Eleanor & Park 2014, R. Rowell

Nebylo to špatné. Ale není to zas tak výjimečná kniha. Je pěkně napsaná, zajímavá, konečně je o dostatečně nedokonalé postavě, ale vím, že znova už ji neotevřu a brzy na ni zapomenu. Líbí se mi některé slovní obraty autorky/překladatelky. Líbil se mi konec knihy. Nelíbil se mi stereotyp, který se do knihy začal vkrádat. Rainbow Rowell je dobrá spisovatelka a její Fangirl se mi líbila mnohem více. Byla pro mě uvěřitelnější. Možná i z důvodu, že se odehrávala v mně bližším prostředí.


Kostičas
únor 2015 (16.-18.)
Kostičas 2014, S. Shannon

Jestli jsem si něčím jistá, tak tím, že tato kniha má zatraceně dobře udělanou reklamu - kdybych do ní nahlédla v knihkupectví, určitě bych po ní nesáhla. Ovšem ta přirovnávání k Rowlingové nepochopím, ovšem byl to úspěšný tah, který zahrál na moji harrypotterovskou strunku. Co se pozitiv knihy týká - je originální, v druhé části ohromně čtivá, napínavá, má hezky vymyšlený a vykreslený svět, bavila mě. Co se negativ týká - rozjezd zbytečně zatěžkaný spoustou nejasností ohledně termínů a tajemství, který nevyvolával zvědavost, ale zmatek a znuděnost z toho, že nerozumím tomu, co čtu, zbytečně uspěchaný konec ve chvíli, kdy to autorce začalo fakt dobře jít - nepochopila jsem, proč tam byl tak radikální střih k té konečné události. Navíc bych přivítala o krapítek propracovanější postavy, jejichž charakteristikou bude něco jiného, než amaurotik/senzibil a něco málo navíc. ALE! Bavilo mě to a navzdory všem chybičkám, které připisuji tomu, že jde o prvotinu, se těším na další díly a velmi ráda si je přečtu, když už jsem se ve Scionu zorientovala.


Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda
únor 2015 (11.-14.)
Podivný případ Dr. Jekylla a pana Hyda 2008, R. L. Stevenson

Byla jsem překvapená, jak příjemně čtivá kniha byla. Přinesla zajímavé úvahy, pěkný příběh. Ovšem bylo k mojí škodě, že jsem již dopředu znala rozuzlení, čímž jsem se připravila o ohromný kus napětí. Mám pocit, že s ohledem k tématu by napětí mohlo být víc, atmosféru k tomu měla kniha dobrou.


Anna (Jaký bude rok 2082?)
13. únor 2015
Anna (Jaký bude rok 2082?) 2014, J. Gaarder

Bylo pro mě tentokrát nelehké hodnotit hvězdičkami. Z určitého pohledu se mi Anna líbila - téma problémů životního prostředí mě zajímá a myslím si, že je potřeba na ně upozorňovat. S tím ale souvisí i má největší výhrada. Problémy životního prostředí nejsou jen CO2 a skleníkové plyny, s tím potažmo globální oteplování. A v první třetině knihy to na mě celé působilo jen jako velké bububu! Za sedmdesát let vymře většina druhů, nebude normální jídlo, bububu! Jak postoupil děj, moje rozhořčení nad strašením se otupilo a vystřídalo ho uspokojení ze čtení, protože například Jonasovy úvahy byly racionální a přiznávaly, že celý problém je mnohem komplexnější. Nakonec mi přijde, že je to dobrá kniha! Mluví o tématu, na které je potřeba upozorňovat, dělá to typicky Gaarderovským způsobem střídání dějových rovin, zahrnuje moc moudré děti a je to fajn. Jen ta první třetina a zaměření pouze na globální oteplování mě zamrzela. Kéž by začal být zájem o životní prostředí IN!


Korektor
11. únor 2015
Korektor 2014, J. Kiliánová


Kde je zakopán pes - memoáromán
listopad 2014 - únor 2015
Kde je zakopán pes - memoáromán 2002, P. Kohout

Výjimečná kniha, ke které se určitě ještě ráda vrátím. Myslím si, že je dobré číst knihu spíše kratší dobu, protože mi při navracení se k příběhu dělaly potíže dvě dějové roviny, které si byly příliš podobné. Ale jinak - zajímavé informace a události, okouzlující jazyk autora a ohromná čtivost. Nemám co vytknout a chci další knihy od Pavla Kohouta.


Pekáč buchet
? - leden 2015
Pekáč buchet 2014, K. Petrusová


Marina
leden 2015 (12.-14.)
Marina 2012, C. Ruiz Zafón

Když jsem si po půjčení v knihovně všimla, že je to knížka pro mládež, nebyla jsem si jistá, jestli se dočkám toho, co jsem čekala. S ohledem k tomu, pro jakou cílovou skupinu měla být knížka určená, mi ze začátku vůbec neseděl jazyk. Popisy mi přišly až nepříjemně květnaté a nepřirozené. Ale ve chvíli, kdy se začalo něco dít najednou vyprávění nabralo na spádu, zajímavá líčení byla jen ku prospěchu a já s knížkou zapomínala vystoupit z trolejbusu. Ještě jsem nakonec byla ráda, že je to knížka jen pro mládež, protože některé barvitě vylíčené děsivé scény by mě asi v případě, že by byly napsané pro dospělé, nenechaly v klidu usnout. Byla to vážně paráda. Zafón je podle mého názoru umělec k vytvoření pochmurné a tajuplné atmosféry. Také mě nakonec opravdu baví jeho slovní zásoba a ráda si od něj něco dalšího přečtu.


1 2 3 4 5 6 >