Barbastelle Barbastelle komentáře u knih

Jako v zrcadle, jen v hádance Jako v zrcadle, jen v hádance Jostein Gaarder

Protože to nebylo první setkání s Gaarderem, chybělo mi okouzlení jeho myšlenkami a trocha toho údivu, ale pořád se mi to docela líbilo.

22.11.2015 3 z 5

Pilot a Malý princ Pilot a Malý princ Petr Sís

Na Sísových knížkách mám překvapive nejraději to, co nenapíše, ale sdělí obrázkem. Odraz měsíce v hladině oceánu byl v tomto naprosto dokonalý.

18.11.2015 5 z 5

Jozova Hanule Jozova Hanule Květa Legátová (p)

Výhrady, co jsem měla k Želarům tady neplatily. Na druhou stranu mi kvůli civilnímu a civilizovanějšímu projevu Jozovy Hanule scházel krapítek poetiky. Nicméně nádherná kniha pro pár příjemných chvil. Je také příjemné si propojit osudy z Hanule s Želary, bavilo mě to.

18.11.2015 5 z 5

Želary Želary Květa Legátová (p)

Zpočátku jsem žasla nad slovní zásobou a zároveň si zoufala nad nepřehledností textu. Nevím, jestli jsem si zvykla nebo sehrálo roli vypsání autorky v průběhu knihy, ale zhruba od poloviny přetrval pouze úžas.
A představuji si, jak by se podobný příběh mohl odehrávat třeba na milované Žítkové.

18.11.2015 4 z 5

Kingston? Přece nalevo od Oxfordu Kingston? Přece nalevo od Oxfordu Hana Parkánová-Whitton

Pěkná knížka s hezkými a veselými zážitky. Není to žádné světoborné dílo, ale čte se pěkně, nepůsobí na mě lacině a někdy si možná od autorky přečtu i její další knížky.

18.09.2015 3 z 5

Jak jsem sebrala odvahu Jak jsem sebrala odvahu Barbora Šťastná

Jo! A ještě jednou jo, protože se mi odvážná kniha líbila ještě více, než ta šťastná. Možná je to načasováním, kdy se mi takhle knížka trefila do toho, co si sama řeším, možná je to prostě zajímavějším tématem. Ale v každém případě to byla láska hned na první stránce! A svůj soukromý filmový štáb už jsem zavřela do vězení za šíření poplašných zpráv!

01.09.2015 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

To, s jakou lehkostí se srovnám se všemi těžkostmi v knize, užiju si prosté příběhy a zasměju se úžasné Elze, mě zcela odzbrojilo. A jakou říši před procitnutím máte doma vy?

26.08.2015 5 z 5

Z jako Zelda Z jako Zelda Therese Anne Fowler

Nezapomenu na to, jak jsem začínala být po několika desítkách stran zklamaná, protože jsem z knihy už necítila tu opojnou energii, jako ze začátku. Pak mi to došlo. Ta energie už v Zeldě, jakožto postavě, nebyla. Zamilovala jsem se do skutečnosti, že na mě ten vnitřní vývoj postavy tak hluboce působil!

21.08.2015 4 z 5

Morantologie Morantologie Caitlin Moran

Problém bude zase v tom, že jsem po nadšench recenzích čekala příliš. Ona to není špatná kniha. Je v ní ale příliš mnoho narážek na současnou kulturní scénu, na britské události... Lady Gaga nebo pohřeb Michaela Jacksona jsou věci, které jdou fakt úplně mimo mě. Asi bych si fejetony autorky ráda přečetla v časopise - tam mě nadchnou, překvapí. Ovšem celou knihu jich nepotřebuji. Oproti fejetonům typu Mateřská školka jim prostě chybí přesah a trocha radosti ze života, kterou ve mě zanechávají.

Otázka feminismu mě zajímá, tudíž si rozhodně od Moranové ráda přečtu Jak být ženou, protože bude-li mě lákat téma, určitě mi kniha dá víc

06.06.2015 2 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Ježkovy oči! Já mám prostě pro Kerstin Gier slabost a ty její knížky pro holky mě neskutečně baví. Už se těším na pokračování. Je to čtivé, každý bude mít chuť přemýšlet nad svými dveřmi do krajiny snů a ještě je to tak milé. Pro toho, komu se líbily drahokamy, je tohle rozhodně povinná literatura.

22.04.2015 4 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Vejce a já je důvod, proč dát na babiččiny rady, moje babička má totiž vkus a když mi doporučila tuhle knížku, nešlápla vedle.
Bylo to fajn. Ten humor mě baví. A škoda mých ideálů o životě na samotě, které knížka strhává. =)

18.04.2015 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Obvykle mám klasiku ráda. Bohužel Velký Gatsby přišel buď ve špatnou dobu nebo se špatným překladem? Těžko říct.
Obsahově se mi kniha celkem líbila, překvapilo mě, jak byl použitý vypravěč příběhu, který byl spíše pozorovatelem. Ale bylo to podivně kostrbaté. Nenadchlo mě to.

12.04.2015 2 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Výborné - na knížce oceňuji, jak je nečernobílá. Nesvobodná společnost působí totiž tak pohodlně a krásně, až se člověku nechce ji opouštět. Líbil se mi styl vyprávění, prostředí bylo krásné a příběh včetně konce také.
Kdybych měla najít nedostatky - nehodilo by se trochu víc podrobnějších vyprávění - třeba ono putování by si o to přímo říkalo. Případně více příběhů od Dárce. Možná je to ale na vrub toho, že jde o dětskou knihu.

11.04.2015 4 z 5

Rok ohně Rok ohně Petr Eisner

Zajímavý námět, nicméně zpracování mě vůbec neoslovilo a žádné velké překvapení se v knize nekonalo. Styl vyprávění je podivně strohý a s ohledem k tématu mě překvapuje, jak mohlo příběhu chybět napětí. Nesedlo mi ani vypravování v první osobě. Nijak zajímavé postavy, chyby v textu - po druhé už bych po Eisnerovi nesáhla.

18.03.2015 2 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Autorův styl psaní je úžasně čtivý, baví mě poznámky o chování zvířat a úvahy nad spokojeností zvířat v zajetí. Příběh je přes svou popisnost překvapivě čtivý a napínavý.
Možná jsem ještě nedospěla k tomu, abych ocenila rovinu Boha v knize. Možná jsem pochopila, jak bylo myšleno to, že po přečtení příběhu uvěříte v Boha. Pokud to tak bylo myšleno, tak dobré. Pokud ne, myslím, že si touto otázkou na začátku autor ukousl moc velké sousto.
Hvězdička navíc za závěr! Byl vážně povedený. A o doslov si kniha přímo říkala.

11.03.2015 4 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Po nadšených recenzích jsem od knihy čekala hodně a dostala jsem příjemnou knížku, která mi vykouzlila úsměv na tváři, nespočet souhlasných pokývnutí, několik uchechtnutí a také úlevné: "No, nejsem v tom sama." Dobré!

08.03.2015 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Steinbecka jsem si zamilovala díky Na východ od ráje. O myších a lidech se jí nevyrovnala, ale i tak to byla velmi pěkná a přes svůj pidi rozsah a syrovou stručnost charakterově a myšlenkově propracovaná knížka. Těším se na dalšího Steinbecka!

08.03.2015 4 z 5

Paměti imaginárního kamaráda Paměti imaginárního kamaráda Matthew Dicks

Mám pocit, že je v poslední době v knihách nějak přeautistováno a přeaspergrováno. Proto z knížky nejsem úplně nadšená. Mám pocit, že i vystihnout obyčejného člověka je dostatečně náročné a když je dobře zpracovaný, stačí mi to. Nemusím mít hrdinu s nějakou poruchou.
Je ale pravda, že Paměti imaginárního kamaráda se tématu ujaly velmi zajímavě a nápad na zpracování považuji za největší plus knihy. Zápletka byla totiž poměrně banální a předvídatelná, nápad, jak ji zachytit velmi zajímavý a poutavý.

Dále oceňuji, že byla kniha celkem čtivá, ovšem po nějaké době mě začal rozčilovat její úsporný styl a měla jsem pocit, že Budo by mohl mít trochu dospělejší vyjadřování s ohledem k tomu, jak sám sebe na začátku knihy popsal.

01.03.2015 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Inu, Rowlingová zkrátka umí perfektně upoutat a čtivě psát. Jestli se mi líbilo Volání kukačky, tak Hedvábník mě nadchnul.
Abych uvedla své nadšení na pravou míru - vůbec nejsem fanda do detektivek, jen někdy si přečtu osvědčenou klasiku. Ale mám pocit, že Rowlingová mě dovede přesvědčit o tom, že když je jakýkoliv žánr dobře napsaný, můžu u něj strávit půl noci, jen abych se dozvěděla, jak to dopadlo. Smekám, bylo to perfektní.

Kdybych měla najít nějaké negativum - svět spisovatelů mi přišel skoro až moc absurdní - to je mezi nimi vážně tolik magorů? =)

01.03.2015 5 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

Nebylo to špatné. Ale není to zas tak výjimečná kniha. Je pěkně napsaná, zajímavá, konečně je o dostatečně nedokonalé postavě, ale vím, že znova už ji neotevřu a brzy na ni zapomenu.

Líbí se mi některé slovní obraty autorky/překladatelky. Líbil se mi konec knihy. Nelíbil se mi stereotyp, který se do knihy začal vkrádat.

Rainbow Rowell je dobrá spisovatelka a její Fangirl se mi líbila mnohem více. Byla pro mě uvěřitelnější. Možná i z důvodu, že se odehrávala v mně bližším prostředí.

25.02.2015 3 z 5