Barbastelle - Příspěvky

1Q84: Kniha 31Q84: Kniha 3H. Murakami

Oproti ostatním je moje hodnocení knihy 3 pozitivnější, nežli prvních dvou částí. Bavilo mě to, myslím si, že uzavřenější konec, než jsme zvyklí, knize neuškodil. I tak je tolik otazníků ohledně světa 1Q84, že fantazie nezůstane ochuzena.
Nadchlo mě přidání třetí postavy. Na Ušikawovi je dobře vidět, kterak Murakami dovede nečernobíle popisovat svět kolem sebe. Přídomku negativní se u jeho postavy velmi rychle zbavíte a stává se postavou se svými špatnými a dobrými stránkami. A tak to mám ráda.
Před touto knihou jsem měla chuť si od Murakamiho odpočinout, teď mám chuť přečíst si od něj některou z novinek.

20.11.2014


Šťastná knihaŠťastná knihaB. Šťastná

Po nadšených recenzích jsem od knihy čekala hodně a dostala jsem příjemnou knížku, která mi vykouzlila úsměv na tváři, nespočet souhlasných pokývnutí, několik uchechtnutí a také úlevné: "No, nejsem v tom sama." Dobré!

08.03.2015


Jantarový dalekohledJantarový dalekohledP. Pullman

Myslím, že jde o nejlepší díl celé trilogie. Vše do sebe začíná zapadat nejen příběhově, ale i celou filosofií knihy. Philip Pullman je zkrátka nejen Autor, ale i Filosof. A vše zvládně propojit nenápadným a nenásilným způsobem. Ráda bych upozornila na to, že starší vydání (z roku 2003) je přeloženo jiným překladatelem a myslím, že je i lepší než ten překlad novější. Hodně to přidává knize na výjimečnosti, protože je to kniha pěkná nejen příběhově, ale i jazykově.

17.04.2012


DoktořiDoktořiE. Segal

Úžasná kniha, která mě přesvědčila o tom, že nemám jít studovat medicínu...

17.04.2012


FantomFantomR. Holdstock

Velmi pěkná knížka. Zpočátku se tvářila nevinně, ale pak vás z ní začlo mrazit. Ve výsledku u ní čtenář zůstane sedět až do noci, jen aby zjistil, jak že to je, a mohl jít v klidu spát.
Je to fascinující, překvapivé a trochu děsivé.=)

18.04.2012


R.U.R.R.U.R.K. Čapek

Čapek je mistrovský spisovatel! Jde o krátké dílo, ale dovede říci vše, co je potřeba. Ohromuje mě, jakým způsobem je popsáno odlišné vnímání všech zúčastněných. Moc se mi líbila věta, že lidé s ideály by se neměli dostávat do řídících funkcí, je na tom něco krutého, ale i pravdivého.
A rozhodně bych tohle drama ráda viděla v divadelním zpracování, musí to být ještě působivější.

28.04.2012


Konec světa & Hard-boiled WonderlandKonec světa & Hard-boiled WonderlandH. Murakami

Jsem ohromená, uvržená do úvah o duši. Příběh možná jednou zapomenu, ale ty myšlenky, co byly vyslovené a co ve mě byly vyvolány, ty nezapomenu asi nikdy.
Popisy podzemí Tokia a Konce světa mi přišly jako výjevy z nějakého expresionistického obrazu a měly svou krásnou tíhu.
Možná se mi kniha četla trochu hůře než Kafka na pobřeží, ale myslím, že myšlenková hloubka převážila můj zájem ve prospěch Konce světa.
A bezejmenní hrdinové a zvláštní neosobní popisy - není Murakami Kafkovým obdivovatelem? Možná je tahle jeho kniha nejvíce Kafkovská.

11.06.2012


Sedm let v TibetuSedm let v TibetuH. Harrer

Myslím, že díky své zvídavosti ohledně Tibetu jsem k této knize poněkud mírnější, než kdyby jí nebylo. Námět je ohromně zajímavý, jedinečný a o to více fascinujícíc tím, že je autentický. Ale bohužel je na stylu vypravování znát, že autor není vyloženě spisovatel. Bylo to dle mého názoru dost popisné, nedovedlo to ve mně vyvolávat jiné pocity, než zaujetí fakty. Ale faktograficky je to ohromně zajímavé dílo, to nepochybně.

02.08.2013


Jeden denJeden denD. Nicholls

Myslím si, že ve své kategorii je kniha poměrně významným počinem. Mám pocit, že romantické knihy často končí jakýmsi "a žili šťastně až do smrti s nasazenými růžovými brýlemi". Kdežto forma této knížky nám dává nahlédnout do vztahů opravdových do opravdové lásky, která má k růžovým brýlím kus cesty. A přitom to není cynické! Je to krásné! Věřím tomu.
Postavy mají své plusy i mínusy. Dex je možná až moc veliký floutek, ale Emminy problémy chápu a myslím, že nejedna žena pochopí problém nízkého sebevědomí. A také těm jejich charaktérům věřím. Děkuji za pěknou a uvěřitelnou knížku!

19.02.2014


Anna (Jaký bude rok 2082?)Anna (Jaký bude rok 2082?)J. Gaarder

Bylo pro mě tentokrát nelehké hodnotit hvězdičkami. Z určitého pohledu se mi Anna líbila - téma problémů životního prostředí mě zajímá a myslím si, že je potřeba na ně upozorňovat. S tím ale souvisí i má největší výhrada. Problémy životního prostředí nejsou jen CO2 a skleníkové plyny, s tím potažmo globální oteplování. A v první třetině knihy to na mě celé působilo jen jako velké bububu! Za sedmdesát let vymře většina druhů, nebude normální jídlo, bububu! Jak postoupil děj, moje rozhořčení nad strašením se otupilo a vystřídalo ho uspokojení ze čtení, protože například Jonasovy úvahy byly racionální a přiznávaly, že celý problém je mnohem komplexnější.

Nakonec mi přijde, že je to dobrá kniha! Mluví o tématu, na které je potřeba upozorňovat, dělá to typicky Gaarderovským způsobem střídání dějových rovin, zahrnuje moc moudré děti a je to fajn. Jen ta první třetina a zaměření pouze na globální oteplování mě zamrzela. Kéž by začal být zájem o životní prostředí IN!

14.02.2015


Třetí přáníTřetí přáníR. Fulghum

Když jsem byla malá, byla mým vzorem Pipi Dlouhá Punčocha. S příchodem dospívání jsem si našla další vzor - Alici. =)
V knize je tolik neotřelého přístupu k životu plného fantazie, že vás to musí uchvátit. Máte chuť cestovat, smát se, hledat v sobě nápady jak se na všechno dívat jinak... Kouzelné.
A hlavně je inspirující! Chtěla bych takové lidi, jako napsal Fulghum, potkávat kolem sebe.

17.04.2012


AnastasiaAnastasiaV. Megre (pseudonym)

Někdy jsou pro mě ty "alternativní" názory až příliš, ale na druhou stranu je to ohromně pozitivní a povzbudivé čtení. A inspiruje k věšímu vnímání. Pokud jste ovšem silně racionálně založení, raději tuhle knihu ani neotvírejte=)

17.07.2013


Zelená jako smaragdZelená jako smaragdK. Gier

Dobré to bylo. Pořád se to pěkně četlo, postavy byly super, pár překvapení se taky našlo, ale smotné vyústění knihy, to už na mě bylo moc. Je to fajn, ale až takový happy end jsem mít nemusela. Díky za věčně ironického Xemeria!;)

03.06.2014


Pěna dníPěna dníB. Vian

Podivuhodná fantasmagorie, jejíž začátek mě uchvátil. Připadala jsem si jako ve snu, který někdo napsal přímo pro mě. A ten sen byl temnější a temnější... Ale krásný.

08.10.2014


KostičasKostičasS. Shannon

Jestli jsem si něčím jistá, tak tím, že tato kniha má zatraceně dobře udělanou reklamu - kdybych do ní nahlédla v knihkupectví, určitě bych po ní nesáhla. Ovšem ta přirovnávání k Rowlingové nepochopím, ovšem byl to úspěšný tah, který zahrál na moji harrypotterovskou strunku.
Co se pozitiv knihy týká - je originální, v druhé části ohromně čtivá, napínavá, má hezky vymyšlený a vykreslený svět, bavila mě.
Co se negativ týká - rozjezd zbytečně zatěžkaný spoustou nejasností ohledně termínů a tajemství, který nevyvolával zvědavost, ale zmatek a znuděnost z toho, že nerozumím tomu, co čtu, zbytečně uspěchaný konec ve chvíli, kdy to autorce začalo fakt dobře jít - nepochopila jsem, proč tam byl tak radikální střih k té konečné události.

Navíc bych přivítala o krapítek propracovanější postavy, jejichž charakteristikou bude něco jiného, než amaurotik/senzibil a něco málo navíc.

ALE! Bavilo mě to a navzdory všem chybičkám, které připisuji tomu, že jde o prvotinu, se těším na další díly a velmi ráda si je přečtu, když už jsem se ve Scionu zorientovala.

18.02.2015


HedvábníkHedvábníkR. Galbraith (pseudonym)

Inu, Rowlingová zkrátka umí perfektně upoutat a čtivě psát. Jestli se mi líbilo Volání kukačky, tak Hedvábník mě nadchnul.
Abych uvedla své nadšení na pravou míru - vůbec nejsem fanda do detektivek, jen někdy si přečtu osvědčenou klasiku. Ale mám pocit, že Rowlingová mě dovede přesvědčit o tom, že když je jakýkoliv žánr dobře napsaný, můžu u něj strávit půl noci, jen abych se dozvěděla, jak to dopadlo. Smekám, bylo to perfektní.

Kdybych měla najít nějaké negativum - svět spisovatelů mi přišel skoro až moc absurdní - to je mezi nimi vážně tolik magorů? =)

01.03.2015


Z jako ZeldaZ jako ZeldaT. A. Fowler

Nezapomenu na to, jak jsem začínala být po několika desítkách stran zklamaná, protože jsem z knihy už necítila tu opojnou energii, jako ze začátku. Pak mi to došlo. Ta energie už v Zeldě, jakožto postavě, nebyla. Zamilovala jsem se do skutečnosti, že na mě ten vnitřní vývoj postavy tak hluboce působil!

21.08.2015


Detektiv Kalle má podezřeníDetektiv Kalle má podezřeníA. Lindgren

Ó jé, to byly doby, kdy jsem hltala Kalleho. Pokud někdo neví, co dítěti za knížku, já jako dítě sotva odrostlé mohu jen doporučit.
Paní Lindgrenová je úžasná vypravěčka. Mám dojem, že by to snad muselo vtáhnout i staršího čtenáře - budu to muset někdy vyzkoušet.=)

18.04.2012


IvanhoeIvanhoeW. Scott

Nikdy jsem nebyla velkým zastáncem a fanouškem historických románů. Tohle je ale dílo, které se mi četlo dobře, krom pár zmatků ve jménech jsem se v něm orientovala a bavilo mě.

18.04.2012


Hry o životHry o životS. Collins

Tak už jsem ten současný hit také začala číst... A mám z něj takové asi očekávatelné dojmy. Co na tom, téma je to skvělé, chytlavé. Už to tu v nějakých obměnách párkrát bylo, ale budiž. Mám dojem, že si to současní američani potřebovali napsat po svém. Na tom určitě není nic špatného, literatura se píše pro čtenáře... Jenže mě tam některé prvky šíleně rozčilovaly. Proč musí být v knížce tak dlouhou dobu povídání o tom, jak Katniss oblíkli, nalíčili a učesali? Nejspíš důkaz o zkaženosti tamější společnosti, jenže toho bylo moc.
Děj v aréně byl napínavý, četlo se to skoro samo, jak je to nekomplikovaně napsané.
Abych tu nebyla jen za rýpala, musím určitě i chválit. Četlo se to výborně a prostě jsem to musela dočíst co nejrychleji, zhltnout všechny stránky. Oceňuji ukázku zvrhlosti společnosti, pohled na ni a na určité formy vzdoru, vyrovnávání se s tím. Myslím, že myšlenky Katniss tomu dodávají dost uvěřitelnosti a drží to dále od "romance na pozadí tragické události", za což díky! A protože jestli se něco autorce povedlo, tak podnítit mou zvědavost! Jdu se pustit do druhého dílu!

21.04.2012


Síla vzdoruSíla vzdoruS. Collins

Ach jo. Musím se přiznat, že tohle hodnotím jako nejslabší díl. Oceňuji myšlenku manipulace s lidmi a nejednostranností války - nejsou jedni černí, druzí bílí. Z tohoto pohledu nejde o středoproudovou knížku, což je fajn.
Ale nepřesvědčil mě vývoj postav, jejich změny byly moc skokové a já jim nevěřila - na konci druhého dílu byla jiná Katniss než na začátku třetího. Když si to tak vezmu, nedovedu popsat chrakter některých postav - chovaly se totiž jinak než by se dalo čekat.
Za druhé mi přišlo, že některé pasáže jsou opět zbytečně natahované, i když nejsou tak podstatné, jiné zas příliš krátké - jako kdyby se autorka vyhýbala tomu, aby se projevily nedostatky v umění vypravovat.
A prosím, proč je tam ta poslední kapitola? Vždyť to zavání kýčem - všichni se mají dobře, šťastná rodinka atd...=(

22.04.2012


Mendelův trpaslíkMendelův trpaslíkS. Mawer

Myslím, že kniha může fungovat jako skvělé přiblížení genetiky laikům. Je vidět, že autor věnoval velké úsilí studiu faktů a tak se neuchyluje v tomto směru k polopravdám. Na druhou stranu si nejsem jistá, jestli jsou všechny jevy a postupy vysvětleny srozumitelně. Kdybych o genetice neměla žádné znalosti, asi bych potřebovala výklad ještě podrobnější a pasáže popisující tyto vědecké drobnosti by mě spíše brzdily ve čtení a snižovaly plynulost díla.
Docela se mi líbilo vystihnutí mentality člověka postiženého genetickou vadou. Někdy na mně ale bylo sarkasmu až moc.
Pokud ale někoho zajímá genetika a chce se na ní mrknout z různých pohledů, ať se do Trpaslíka pustí. Bude ho to bavit!

26.12.2012


Poselství od protinožcůPoselství od protinožcůM. Morgan

I kdyby na knize byl jen střípek pravdy, má to své poselství. A když už jsem s těmi kdyby začala, tak kéž by každého na zemi toto poselství aspoň trochu zasáhlo.
Kniha se silnou myšlenkou, ale neměla jsem pocit, že se mi vnucuje, skvělé!

10.09.2013


AlianceAlianceV. Roth

Od knihy jsem toho mnoho nečekala, tak jsem se nemohla zklamat. Ale nějaké pozitivní překvapení mě také nečekalo. Na rozdíl od všech ostatních mi přišlo, že se autorka poměrně dobře zhostila samotného konce, nemyslím si totiž, že by byl příliš smutný. Naopak bych řekla, že byl poměrně pozitivní a ta jedna oběť mě netrápila tolik, jako ten počet obětí v průběhu.
Největším negativem celého posledního dílu pro mě byla jednoznačně plochost postav. Za prvé - často jsem si nevšimla, že se změnilo vyprávění z Tris na Tobiase a myslím, že bych to měla u dobře napsaných postav poznat. Proto jsem neměla pocit, že by přidání druhého vypravěče v podobě Tobiase mělo nějkaý přínos.
Z druhé, a to je ten větší problém, jsem měla pocit, že se charaktery obou postav hodně změnily mezi díly. Chápu, že události si vyžadují nějaký vývoj postav, ale třeba mezi druhou a třetí knihou byl tento vývoj skokový, což se mi hodně nelíbilo.
Neseděl mi ani vývoj zápletky. Mám pochybnosti, zda byl tento poslední nadpříběh nad městem zamýšlený už od začátku. Celá ta zápleta stála na poměrně chatrných základech a hlavně nebyla moc dobře popsaná, někdy to svádělo se v příběhu ztrácet.
Za mě ne, nepovedlo se to. I původní rozdělení na frakce v prvním díle bylo pochybné, ale zato dobře napsané a vysvětlené, tohle všechno už bylo příliš.

29.06.2014


DědečekDědečekT. Zahrádka

Ach, dívám se, jak si venku v mlze hrají vlci na schovávanou a je mi krásně. Tolik slovních hříček, krásných obrázků, příběhy s myšlenkou a touha po tom, abychom si navzájem podávali čaj z červené kůry. Knížka mě nadchla, stejně tak jako úsporný styl autora. Rozhodně to není jen knížka pro děti.

23.10.2014


Hodina tance a láskyHodina tance a láskyP. Kohout

Poprvé jsem se potkala s Pavlem Kohoutem v právě této knížce. Už teď ho považuji za neobyčejného autora. To, že esesák není jen ďábel, ale osoba mající svá přesvědčení, morálku a výčitky svědomí, je přesným obrazem jeho postav. Nenajdete tam plochou figurku, která by se chovala nějak bezdůvodně, vždy má každá postava jasné důvody svého jednání. Velmi se mi líbí konečné zamyšlení, kdy přirovnává zrůdnosti druhé světové války s jinými režimy, které se zvrhly/mohly zvrhnout, každý člověk v sobě má někde pod slupkou nejspíš ono zvíře řídící se především zákony přírody - těžké a hodnotné myšlenky.

22.11.2014


První stříbrná kniha snůPrvní stříbrná kniha snůK. Gier

Ježkovy oči! Já mám prostě pro Kerstin Gier slabost a ty její knížky pro holky mě neskutečně baví. Už se těším na pokračování. Je to čtivé, každý bude mít chuť přemýšlet nad svými dveřmi do krajiny snů a ještě je to tak milé. Pro toho, komu se líbily drahokamy, je tohle rozhodně povinná literatura.

22.04.2015


Jak jsem sebrala odvahuJak jsem sebrala odvahuB. Šťastná

Jo! A ještě jednou jo, protože se mi odvážná kniha líbila ještě více, než ta šťastná. Možná je to načasováním, kdy se mi takhle knížka trefila do toho, co si sama řeším, možná je to prostě zajímavějším tématem. Ale v každém případě to byla láska hned na první stránce! A svůj soukromý filmový štáb už jsem zavřela do vězení za šíření poplašných zpráv!

01.09.2015


AfterdarkAfterdarkH. Murakami

První knížka od Murakamiho, kterou jsem přečetla - ten japonský pohled mě fascinuje.

17.04.2012


Merde! Rok v PařížiMerde! Rok v PařížiS. Clarke

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami. Nebyla jsem z knížky nějak nadšená, na druhou stranu dovedla perfektně vystihnout mnohé z Francie a svůj účel tedy splnila. Navíc to bylo příjemné odpočinkové čtení! Takže pokud chcete trochu toho humoru, kapku národnostních stereotypů (smutné je, že zas tak přehnané to nebylo), vrhněte se do toho!

17.12.2012


Černobílý světČernobílý světK. Stockett

S nevelkým potěšením musím přiznat, že jde o knížku, které předcházelo zhlédnutí stejnojmenného filmu na motivy knihy. Nemívám totiž takový postup příliš v oblibě.
I tak jsem ale byla příjemně překvapená (přestože jsem příběh znala) a okouzlená. Navíc mám dojem, že pro ženy je velmi snadné se identifikovat se Skeeter=)
Po mém doporučení si knihu přečetli i další členové rodiny a všichni si ji jen pochvalovali. Nemohu jinak než doporučovat a zase doporučovat. =)

17.04.2012


Harry Potter a Vězeň z AzkabanuHarry Potter a Vězeň z AzkabanuJ. K. Rowling

Dle mého názoru nejlepší kniha série! Celý Harry Potter má své kouzlo, ale tato byla dokonalá!

17.04.2012


Famfrpál v průběhu věkůFamfrpál v průběhu věkůK. Whisp (pseudonym)

Zajímavý vhled do podrobností kouzelnického světa... Ale na časté čtení a podobně to asi není. Koho harrypotterovský svět uchvátil, ať si knihu přečte, ostatní by asi nezaujala.

17.04.2012


Bajky barda BeedlehoBajky barda BeedlehoJ. K. Rowling

Magické, milé, s myšlenkou! =)

17.04.2012


Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham

Jedna z knížek, kvůli které jsem zase jednou nespala, nejedla a jen jsem četla. Mnozí autoři podobných žánrů by se mohli inspirovat.=)

17.04.2012


Barva kouzelBarva kouzelT. Pratchett

První Zeměplocha a moje první Zeměplocha též. Díky ní mě Pratchettovský humor konečně pohltil. Díky ti, knížko!

17.04.2012


Nemetonburk aneb Tajemství ve skáleNemetonburk aneb Tajemství ve skáleR. Štulcová

Moc pěkná a napínavá knížka. Stojí za přečtení, má v sobě určitou mystiku, která mě jako malou pohltila. Bohužel se jí další díly série nemohou ani zdaleka rovnat.

17.04.2012


Tygr ve studniTygr ve studniP. Pullman

Tygr ve studni mi přišel jako nejnapínavější z celé série. Krásně tajemný, měl spád, měl svě děsivé prvky, které tu narůstají s tím, jak se všechny děsy stávají reálnými.

17.04.2012


Stín na severuStín na severuP. Pullman

Kniha je tajemná, poutavá... Autor vám dokáže viktoriánskou Anglii nejen skvěle popsat, on vás do ní svým příběhem přímo přenese.

17.04.2012


Rubín v kouřiRubín v kouřiP. Pullman

Ǔžasná a okouzlující knížka. Sally Lockhartová navíc přímo vybízí, aby se s ní čtenářky identifikovaly. Je to asná postava - emancipovaná, samostatná, přiměřeně tvrdohlavá.=)

17.04.2012


1 2 3 4 >