Barbastelle - Komentáře

1Q84: Kniha 31Q84: Kniha 3H. Murakami

Oproti ostatním je moje hodnocení knihy 3 pozitivnější, nežli prvních dvou částí. Bavilo mě to, myslím si, že uzavřenější konec, než jsme zvyklí, knize neuškodil. I tak je tolik otazníků ohledně světa 1Q84, že fantazie nezůstane ochuzena.
Nadchlo mě přidání třetí postavy. Na Ušikawovi je dobře vidět, kterak Murakami dovede nečernobíle popisovat svět kolem sebe. Přídomku negativní se u jeho postavy velmi rychle zbavíte a stává se postavou se svými špatnými a dobrými stránkami. A tak to mám ráda.
Před touto knihou jsem měla chuť si od Murakamiho odpočinout, teď mám chuť přečíst si od něj některou z novinek.

20.11.2014

Jantarový dalekohledJantarový dalekohledP. Pullman

Myslím, že jde o nejlepší díl celé trilogie. Vše do sebe začíná zapadat nejen příběhově, ale i celou filosofií knihy. Philip Pullman je zkrátka nejen Autor, ale i Filosof. A vše zvládně propojit nenápadným a nenásilným způsobem. Ráda bych upozornila na to, že starší vydání (z roku 2003) je přeloženo jiným překladatelem a myslím, že je i lepší než ten překlad novější. Hodně to přidává knize na výjimečnosti, protože je to kniha pěkná nejen příběhově, ale i jazykově.

DoktořiDoktořiE. Segal

Úžasná kniha, která mě přesvědčila o tom, že nemám jít studovat medicínu...

R.U.R.R.U.R.K. Čapek

Čapek je mistrovský spisovatel! Jde o krátké dílo, ale dovede říci vše, co je potřeba. Ohromuje mě, jakým způsobem je popsáno odlišné vnímání všech zúčastněných. Moc se mi líbila věta, že lidé s ideály by se neměli dostávat do řídících funkcí, je na tom něco krutého, ale i pravdivého.
A rozhodně bych tohle drama ráda viděla v divadelním zpracování, musí to být ještě působivější.

28.04.2012

Konec světa & Hard-boiled WonderlandKonec světa & Hard-boiled WonderlandH. Murakami

Jsem ohromená, uvržená do úvah o duši. Příběh možná jednou zapomenu, ale ty myšlenky, co byly vyslovené a co ve mě byly vyvolány, ty nezapomenu asi nikdy.
Popisy podzemí Tokia a Konce světa mi přišly jako výjevy z nějakého expresionistického obrazu a měly svou krásnou tíhu.
Možná se mi kniha četla trochu hůře než Kafka na pobřeží, ale myslím, že myšlenková hloubka převážila můj zájem ve prospěch Konce světa.
A bezejmenní hrdinové a zvláštní neosobní popisy - není Murakami Kafkovým obdivovatelem? Možná je tahle jeho kniha nejvíce Kafkovská.

11.06.2012

Sedm let v TibetuSedm let v TibetuH. Harrer

Myslím, že díky své zvídavosti ohledně Tibetu jsem k této knize poněkud mírnější, než kdyby jí nebylo. Námět je ohromně zajímavý, jedinečný a o to více fascinujícíc tím, že je autentický. Ale bohužel je na stylu vypravování znát, že autor není vyloženě spisovatel. Bylo to dle mého názoru dost popisné, nedovedlo to ve mně vyvolávat jiné pocity, než zaujetí fakty. Ale faktograficky je to ohromně zajímavé dílo, to nepochybně.

02.08.2013

Jeden denJeden denD. Nicholls

Myslím si, že ve své kategorii je kniha poměrně významným počinem. Mám pocit, že romantické knihy často končí jakýmsi "a žili šťastně až do smrti s nasazenými růžovými brýlemi". Kdežto forma této knížky nám dává nahlédnout do vztahů opravdových do opravdové lásky, která má k růžovým brýlím kus cesty. A přitom to není cynické! Je to krásné! Věřím tomu.
Postavy mají své plusy i mínusy. Dex je možná až moc veliký floutek, ale Emminy problémy chápu a myslím, že nejedna žena pochopí problém nízkého sebevědomí. A také těm jejich charaktérům věřím. Děkuji za pěknou a uvěřitelnou knížku!

19.02.2014

Anna (Jaký bude rok 2082?)Anna (Jaký bude rok 2082?)J. Gaarder

Bylo pro mě tentokrát nelehké hodnotit hvězdičkami. Z určitého pohledu se mi Anna líbila - téma problémů životního prostředí mě zajímá a myslím si, že je potřeba na ně upozorňovat. S tím ale souvisí i má největší výhrada. Problémy životního prostředí nejsou jen CO2 a skleníkové plyny, s tím potažmo globální oteplování. A v první třetině knihy to na mě celé působilo jen jako velké bububu! Za sedmdesát let vymře většina druhů, nebude normální jídlo, bububu! Jak postoupil děj, moje rozhořčení nad strašením se otupilo a vystřídalo ho uspokojení ze čtení, protože například Jonasovy úvahy byly racionální a přiznávaly, že celý problém je mnohem komplexnější.

Nakonec mi přijde, že je to dobrá kniha! Mluví o tématu, na které je potřeba upozorňovat, dělá to typicky Gaarderovským způsobem střídání dějových rovin, zahrnuje moc moudré děti a je to fajn. Jen ta první třetina a zaměření pouze na globální oteplování mě zamrzela. Kéž by začal být zájem o životní prostředí IN!

14.02.2015

Šťastná knihaŠťastná knihaB. Šťastná

Po nadšených recenzích jsem od knihy čekala hodně a dostala jsem příjemnou knížku, která mi vykouzlila úsměv na tváři, nespočet souhlasných pokývnutí, několik uchechtnutí a také úlevné: "No, nejsem v tom sama." Dobré!

08.03.2015

Třetí přáníTřetí přáníR. Fulghum

Když jsem byla malá, byla mým vzorem Pipi Dlouhá Punčocha. S příchodem dospívání jsem si našla další vzor - Alici. =)
V knize je tolik neotřelého přístupu k životu plného fantazie, že vás to musí uchvátit. Máte chuť cestovat, smát se, hledat v sobě nápady jak se na všechno dívat jinak... Kouzelné.
A hlavně je inspirující! Chtěla bych takové lidi, jako napsal Fulghum, potkávat kolem sebe.

FantomFantomR. Holdstock

Velmi pěkná knížka. Zpočátku se tvářila nevinně, ale pak vás z ní začlo mrazit. Ve výsledku u ní čtenář zůstane sedět až do noci, jen aby zjistil, jak že to je, a mohl jít v klidu spát.
Je to fascinující, překvapivé a trochu děsivé.=)

AnastasiaAnastasiaV. Megre (pseudonym)

Někdy jsou pro mě ty "alternativní" názory až příliš, ale na druhou stranu je to ohromně pozitivní a povzbudivé čtení. A inspiruje k věšímu vnímání. Pokud jste ovšem silně racionálně založení, raději tuhle knihu ani neotvírejte=)

17.07.2013

Pěna dníPěna dníB. Vian

Podivuhodná fantasmagorie, jejíž začátek mě uchvátil. Připadala jsem si jako ve snu, který někdo napsal přímo pro mě. A ten sen byl temnější a temnější... Ale krásný.

08.10.2014

KostičasKostičasS. Shannon

Jestli jsem si něčím jistá, tak tím, že tato kniha má zatraceně dobře udělanou reklamu - kdybych do ní nahlédla v knihkupectví, určitě bych po ní nesáhla. Ovšem ta přirovnávání k Rowlingové nepochopím, ovšem byl to úspěšný tah, který zahrál na moji harrypotterovskou strunku.
Co se pozitiv knihy týká - je originální, v druhé části ohromně čtivá, napínavá, má hezky vymyšlený a vykreslený svět, bavila mě.
Co se negativ týká - rozjezd zbytečně zatěžkaný spoustou nejasností ohledně termínů a tajemství, který nevyvolával zvědavost, ale zmatek a znuděnost z toho, že nerozumím tomu, co čtu, zbytečně uspěchaný konec ve chvíli, kdy to autorce začalo fakt dobře jít - nepochopila jsem, proč tam byl tak radikální střih k té konečné události.

Navíc bych přivítala o krapítek propracovanější postavy, jejichž charakteristikou bude něco jiného, než amaurotik/senzibil a něco málo navíc.

ALE! Bavilo mě to a navzdory všem chybičkám, které připisuji tomu, že jde o prvotinu, se těším na další díly a velmi ráda si je přečtu, když už jsem se ve Scionu zorientovala.

18.02.2015

HedvábníkHedvábníkR. Galbraith (pseudonym)

Inu, Rowlingová zkrátka umí perfektně upoutat a čtivě psát. Jestli se mi líbilo Volání kukačky, tak Hedvábník mě nadchnul.
Abych uvedla své nadšení na pravou míru - vůbec nejsem fanda do detektivek, jen někdy si přečtu osvědčenou klasiku. Ale mám pocit, že Rowlingová mě dovede přesvědčit o tom, že když je jakýkoliv žánr dobře napsaný, můžu u něj strávit půl noci, jen abych se dozvěděla, jak to dopadlo. Smekám, bylo to perfektní.

Kdybych měla najít nějaké negativum - svět spisovatelů mi přišel skoro až moc absurdní - to je mezi nimi vážně tolik magorů? =)

01.03.2015

Detektiv Kalle má podezřeníDetektiv Kalle má podezřeníA. Lindgren

Ó jé, to byly doby, kdy jsem hltala Kalleho. Pokud někdo neví, co dítěti za knížku, já jako dítě sotva odrostlé mohu jen doporučit.
Paní Lindgrenová je úžasná vypravěčka. Mám dojem, že by to snad muselo vtáhnout i staršího čtenáře - budu to muset někdy vyzkoušet.=)

IvanhoeIvanhoeW. Scott

Nikdy jsem nebyla velkým zastáncem a fanouškem historických románů. Tohle je ale dílo, které se mi četlo dobře, krom pár zmatků ve jménech jsem se v něm orientovala a bavilo mě.

Mendelův trpaslíkMendelův trpaslíkS. Mawer

Myslím, že kniha může fungovat jako skvělé přiblížení genetiky laikům. Je vidět, že autor věnoval velké úsilí studiu faktů a tak se neuchyluje v tomto směru k polopravdám. Na druhou stranu si nejsem jistá, jestli jsou všechny jevy a postupy vysvětleny srozumitelně. Kdybych o genetice neměla žádné znalosti, asi bych potřebovala výklad ještě podrobnější a pasáže popisující tyto vědecké drobnosti by mě spíše brzdily ve čtení a snižovaly plynulost díla.
Docela se mi líbilo vystihnutí mentality člověka postiženého genetickou vadou. Někdy na mně ale bylo sarkasmu až moc.
Pokud ale někoho zajímá genetika a chce se na ní mrknout z různých pohledů, ať se do Trpaslíka pustí. Bude ho to bavit!

26.12.2012

Poselství od protinožcůPoselství od protinožcůM. Morgan

I kdyby na knize byl jen střípek pravdy, má to své poselství. A když už jsem s těmi kdyby začala, tak kéž by každého na zemi toto poselství aspoň trochu zasáhlo.
Kniha se silnou myšlenkou, ale neměla jsem pocit, že se mi vnucuje, skvělé!

10.09.2013

Zelená jako smaragdZelená jako smaragdK. Gier

Dobré to bylo. Pořád se to pěkně četlo, postavy byly super, pár překvapení se taky našlo, ale smotné vyústění knihy, to už na mě bylo moc. Je to fajn, ale až takový happy end jsem mít nemusela. Díky za věčně ironického Xemeria!;)

03.06.2014

AlianceAlianceV. Roth

Od knihy jsem toho mnoho nečekala, tak jsem se nemohla zklamat. Ale nějaké pozitivní překvapení mě také nečekalo. Na rozdíl od všech ostatních mi přišlo, že se autorka poměrně dobře zhostila samotného konce, nemyslím si totiž, že by byl příliš smutný. Naopak bych řekla, že byl poměrně pozitivní a ta jedna oběť mě netrápila tolik, jako ten počet obětí v průběhu.
Největším negativem celého posledního dílu pro mě byla jednoznačně plochost postav. Za prvé - často jsem si nevšimla, že se změnilo vyprávění z Tris na Tobiase a myslím, že bych to měla u dobře napsaných postav poznat. Proto jsem neměla pocit, že by přidání druhého vypravěče v podobě Tobiase mělo nějkaý přínos.
Z druhé, a to je ten větší problém, jsem měla pocit, že se charaktery obou postav hodně změnily mezi díly. Chápu, že události si vyžadují nějaký vývoj postav, ale třeba mezi druhou a třetí knihou byl tento vývoj skokový, což se mi hodně nelíbilo.
Neseděl mi ani vývoj zápletky. Mám pochybnosti, zda byl tento poslední nadpříběh nad městem zamýšlený už od začátku. Celá ta zápleta stála na poměrně chatrných základech a hlavně nebyla moc dobře popsaná, někdy to svádělo se v příběhu ztrácet.
Za mě ne, nepovedlo se to. I původní rozdělení na frakce v prvním díle bylo pochybné, ale zato dobře napsané a vysvětlené, tohle všechno už bylo příliš.

29.06.2014

DědečekDědečekT. Zahrádka

Ach, dívám se, jak si venku v mlze hrají vlci na schovávanou a je mi krásně. Tolik slovních hříček, krásných obrázků, příběhy s myšlenkou a touha po tom, abychom si navzájem podávali čaj z červené kůry. Knížka mě nadchla, stejně tak jako úsporný styl autora. Rozhodně to není jen knížka pro děti.

23.10.2014

Hodina tance a láskyHodina tance a láskyP. Kohout

Poprvé jsem se potkala s Pavlem Kohoutem v právě této knížce. Už teď ho považuji za neobyčejného autora. To, že esesák není jen ďábel, ale osoba mající svá přesvědčení, morálku a výčitky svědomí, je přesným obrazem jeho postav. Nenajdete tam plochou figurku, která by se chovala nějak bezdůvodně, vždy má každá postava jasné důvody svého jednání. Velmi se mi líbí konečné zamyšlení, kdy přirovnává zrůdnosti druhé světové války s jinými režimy, které se zvrhly/mohly zvrhnout, každý člověk v sobě má někde pod slupkou nejspíš ono zvíře řídící se především zákony přírody - těžké a hodnotné myšlenky.

22.11.2014

První stříbrná kniha snůPrvní stříbrná kniha snůK. Gier

Ježkovy oči! Já mám prostě pro Kerstin Gier slabost a ty její knížky pro holky mě neskutečně baví. Už se těším na pokračování. Je to čtivé, každý bude mít chuť přemýšlet nad svými dveřmi do krajiny snů a ještě je to tak milé. Pro toho, komu se líbily drahokamy, je tohle rozhodně povinná literatura.

22.04.2015

Z jako ZeldaZ jako ZeldaT. A. Fowler

Nezapomenu na to, jak jsem začínala být po několika desítkách stran zklamaná, protože jsem z knihy už necítila tu opojnou energii, jako ze začátku. Pak mi to došlo. Ta energie už v Zeldě, jakožto postavě, nebyla. Zamilovala jsem se do skutečnosti, že na mě ten vnitřní vývoj postavy tak hluboce působil!

21.08.2015

Jak jsem sebrala odvahuJak jsem sebrala odvahuB. Šťastná

Jo! A ještě jednou jo, protože se mi odvážná kniha líbila ještě více, než ta šťastná. Možná je to načasováním, kdy se mi takhle knížka trefila do toho, co si sama řeším, možná je to prostě zajímavějším tématem. Ale v každém případě to byla láska hned na první stránce! A svůj soukromý filmový štáb už jsem zavřela do vězení za šíření poplašných zpráv!

01.09.2015

AfterdarkAfterdarkH. Murakami

První knížka od Murakamiho, kterou jsem přečetla - ten japonský pohled mě fascinuje.

Merde! Rok v PařížiMerde! Rok v PařížiS. Clarke

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami. Nebyla jsem z knížky nějak nadšená, na druhou stranu dovedla perfektně vystihnout mnohé z Francie a svůj účel tedy splnila. Navíc to bylo příjemné odpočinkové čtení! Takže pokud chcete trochu toho humoru, kapku národnostních stereotypů (smutné je, že zas tak přehnané to nebylo), vrhněte se do toho!

17.12.2012

Černobílý světČernobílý světK. Stockett

S nevelkým potěšením musím přiznat, že jde o knížku, které předcházelo zhlédnutí stejnojmenného filmu na motivy knihy. Nemívám totiž takový postup příliš v oblibě.
I tak jsem ale byla příjemně překvapená (přestože jsem příběh znala) a okouzlená. Navíc mám dojem, že pro ženy je velmi snadné se identifikovat se Skeeter=)
Po mém doporučení si knihu přečetli i další členové rodiny a všichni si ji jen pochvalovali. Nemohu jinak než doporučovat a zase doporučovat. =)

17.04.2012

Famfrpál v průběhu věkůFamfrpál v průběhu věkůK. Whisp (pseudonym)

Zajímavý vhled do podrobností kouzelnického světa... Ale na časté čtení a podobně to asi není. Koho harrypotterovský svět uchvátil, ať si knihu přečte, ostatní by asi nezaujala.

Bajky barda BeedlehoBajky barda BeedlehoJ. K. Rowling

Magické, milé, s myšlenkou! =)

Den TrifidůDen TrifidůJ. Wyndham

Jedna z knížek, kvůli které jsem zase jednou nespala, nejedla a jen jsem četla. Mnozí autoři podobných žánrů by se mohli inspirovat.=)

Barva kouzelBarva kouzelT. Pratchett

První Zeměplocha a moje první Zeměplocha též. Díky ní mě Pratchettovský humor konečně pohltil. Díky ti, knížko!

17.04.2012

Nemetonburk aneb Tajemství ve skáleNemetonburk aneb Tajemství ve skáleR. Štulcová

Moc pěkná a napínavá knížka. Stojí za přečtení, má v sobě určitou mystiku, která mě jako malou pohltila. Bohužel se jí další díly série nemohou ani zdaleka rovnat.

17.04.2012

Tygr ve studniTygr ve studniP. Pullman

Tygr ve studni mi přišel jako nejnapínavější z celé série. Krásně tajemný, měl spád, měl svě děsivé prvky, které tu narůstají s tím, jak se všechny děsy stávají reálnými.

17.04.2012

Stín na severuStín na severuP. Pullman

Kniha je tajemná, poutavá... Autor vám dokáže viktoriánskou Anglii nejen skvěle popsat, on vás do ní svým příběhem přímo přenese.

17.04.2012

Rubín v kouřiRubín v kouřiP. Pullman

Ǔžasná a okouzlující knížka. Sally Lockhartová navíc přímo vybízí, aby se s ní čtenářky identifikovaly. Je to asná postava - emancipovaná, samostatná, přiměřeně tvrdohlavá.=)

Cínová princeznaCínová princeznaP. Pullman

Nejdřívě mě nadchlo, že je ještě čtvrté pokračování série, ale kniha jako taková už pokulhává v závěsu za předchozími třemi. I tak se ale pěkně čte a mohu ji jako nenáročnou a napínavou četbu doporučit.

Smíšek ze SmíchovaSmíšek ze SmíchovaV. Krejčí

Poprvé jsem tuto knihu četla jako malá. Už tehdy v ní bylo něco kouzelného.
Jak asi dle názvu očekáváte, knížka je plná smíchu, úsměvů a milých okamžiků. Pokud si chcete přečíst něco pro dobrou náladu a pozvednutí koutků, nelze jinak, než Smíška doporučit.
Navíc se můžete pousmát nad vtipnými obrázky.

BridaBridaP. Coelho

Po Alchymistovi to byla druhá kniha od Coelha, kterou jsem přečetla. Možná proto jsem si ji tak oblíbila, protože pro mě přinášela další, zatím autorem pro mě nevyřčené myšlenky. Tady jsem se s nimi setkala poprvé. Pohltilo mě to! Asi u Coelha záleží na tom, co čtete dříve, ale já to doporučuji!

1 2 3 4 >