banánovépyré banánovépyré komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Šikmý kostel je pro mě už teď na začátku roku bez přehánění knihou, kterou jen tak něco nepředčí.

První díl románové kroniky zasazený do drsného ostravsko-karvinského revíru přelomu minulého století. Těžký život, těžká práce, těžké časy a těžké lidské osudy. Avšak napsáno s takovou lehkostí, empatií a pokorou, vyprávění je živé, postavy velmi životné a skvěle prokreslené, plnokrevné bytosti, stejně jako prostor a prostředí.
Jste tam s nimi. Všude. Jejich příběh je na chvíli i tím vaším, dotkne se vás hluboko... a zůstane už napořád. Karin Lednické se podařilo něco velkého.

Myslím, že i ve vodách současné české literatury zapůsobí jako zjevení a bude se o ní ještě hodně mluvit a psát - však si to taky zaslouží.

20.02.2020 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Na Šikmý kostel 2 nezapomenete ještě dlouho po přečtení. Možná nikdy. Kniha je více než důstojným pokračováním prvního dílu - a je toho v ní tolik. Smete vás jako smršť a vyplivne rozechvělé a rozedrané na kusy. Ale bude to ta nejlepší kniha, co letos přečtete!

21.01.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha, u níž se člověk vždycky směje nahlas a která je podle mého už tak zakořeněna v našich životech a kultuře, že bychom jen těžko hledali jinou jí podobnou. vždyť některé fráze a hlášky používáme v běžné mluvě tak automaticky, že nám možná ani hned nedojde, odkud je vlastně máme. Miluju tu knihu :)

24.05.2017 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Perfektní od začátku až do konce. Příběh je skvěle vystavěný, bude vás bavit, nebudete se nudit - a s každou kapitolou budete nadšenější z toho, co si pro vás autor připravil, ale bohužel taky smutnější, že už se blíží konec. Vyšinutý vrah, kterého ale budete svým způsobem milovat. Jedna šílená rodinka, co si libuje v nožích. Detektiv Sam Porter, policajt ze staré školy, který na vás udělá dojem. Čtvrtá opice je prostě perfektní a není v ní ano slovo navíc, což ji činí vysoce návykovou. No však sami uvidíte ;)

02.11.2018 5 z 5

Už mě vidíš? Už mě vidíš? Sharon J. Bolton

Přečteno včera na jeden zátah a po dlouhé době to zase byla knížka, od které se mi těžko odcházelo i na záchod. Napínavé, zajímavé, čtivé, dobře vygradované a poskládané. Zapojení Jacka Rozparovače jako motivu je v textu dokonale zakomponované a myslím, že autorka odvedla na románu i jeho postavách velký kus práce. Je to síla, přečtěte si to! Nečekala jsem, že mě to tak chytne a myslím, že budu s očekáváním a napětím moc ráda ve čtení této série pokračovat - protože mě prostě zajímá, co s Lacey Flint hodlá Sharon Bolton podniknout dál. Vytvořila postavu, která vás prostě bude zajímat, at chcete nebo ne :)

26.01.2018 5 z 5

Někdy mi přijde, že mi Fredrik Backman vidí až do duše - a jeho texty jsou texty, které se té mojí duše dotýkají za poslední roky snad ze všech textů nejvíc. Cokoli od něj čtu, je to krása, plné síly, lidskosti a života. A tahle maličká knížka není výjimkou. Člověku je u knih a textů tohohle autora prostě krásně a krásně živo, i když někdy smutno. Díky za něj.

18.04.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Vynikající čtení. Opravdové, živé a svěží, autentické ve stylu vyprávění a celosti výpovědi.. jako by vám někdo překotně vyprávěl svůj příběh, se všemi emocemi, se všemi lidmi, se všemi velkými i malými dějinami, kterými si prošel. Niterné. Návykové. Skvělé.

01.08.2018 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Prostě skvělé! Drobnokresba vesnických charakterů, Všichni dobří rodáci moderní doby. Kniha, ke které se budu ráda vracet. A krásná do ruky!

22.07.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Úžasné. Silné. S kusem duše a srdcem. Nádherná kniha.

25.03.2018 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Musím říct, že tahle knížka teda byla masakr - ale v tom nejlepším slova smyslu. Syrové, niterné a řekla bych, že velmi autentické, skvěle vystavěné, dokonale propracované charaktery postav i jejich motivace. Kniha, která tne do živého a přinutí nás přemýšlet :)

24.07.2018 5 z 5

Kniha vzpomínek Kniha vzpomínek Rowan Coleman

Krásná a silná kniha o velkém a těžkém tématu. Myslím, že je potřeba, abychom byli takto konfrontováni s tématy těžké nemoci nebo smrti. Člověk si pak uvědomí spoustu z toho, na co každodenně zapomíná. A Rowan Coleman navíc umí tato náročná témata podat s takovou lidskostí, lehkostí a humorem, že se vám po přečtení bude chtít sice trošku plakat, ale zároveň taky hodně žít. Je to skvělá kniha!!!

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Mně se to zase moc líbilo. Zase jsem to do sebe spíš nasála. Styl psaní Petry Dvořákové se mi líbí a sedí mi. Umí napsat lidi - krásně. Opravdové, zlomené, lidi, co se placají - prostě lidi. To umí málokdo. A pak už je jedno, jestli je hrdina chlap, nebo ženská, dobrý autor, pozorovatel, zvládne napsat obojí silně a skvěle! Chci další :D

19.09.2019 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Protože život, vesmír... a tak vůbec :-) Čtení, ke kterému je radost se vracet a které nás bude provázet na cestách bytím - tak si nezapomeňte přibalit ručník!

25.05.2018 5 z 5

Jákobovy barvy Jákobovy barvy Lindsay Hawdon

Úžasná kniha, o které se ale bohužel hrozně těžko píše, protože člověk má tendenci nacpat do jakékoli promluvy o tomto románu všechny emoce, které se čtením a příběhem přišly, no a to může v důsledku působit možná až kýčovitě a tklivě. Jenomže takové přece velké příběhy jsou, ne? Jsou velké právě tím, jak silné emoce v nás vyvolají, jak moc nás vtáhnou a jak moc nás donutí přemýšlet o světě, v němž žijeme a tedy také o nás samých, jsou velké tím, jak moc se nás dotýkají. A když se nám něco dostane pod kůži a jde to až na dřeň, vždycky se o tom hrozně těžko mluví. Jákobovy barvy jsou docela komplikované čtení. Nejen vyprávěcí strukturou tří časových dějových linií, ale taky lyrickým jazykem a trošku netradičně dětským hrdinou, který ale není oním typickým a šťastným dítětem - naopak je Jákob dítětem, kterému už na světě prakticky nic nezbylo. Je to kniha plná bolesti, samoty, utrpení a smutku - ale zároveň i kniha plná naděje, lásky, pochopení, uvědomění, radosti z bytí a barev. Je to zvláštní, ale je to tak. A i když vám bude při čtení běhat mráz po zádech a husí kůže se nezbavíte ještě dlouho (vážně...a možná nikdy) potom, co příběh dočtete, bude to kniha, která před vámi otevře svět plný krásy, kniha, která vám ukáže barvy :-)

Tíživá láska Tíživá láska Elena Ferrante

Na prvotinu nebývale povedené, hluboké, intimní. V mnohém dost jiné než Geniální přítelkyně, takže by mi asi nepřišlo fér to porovnávat. Skvělá jednohubka. Taková skoro báseň v próze, pocity, vzpomínky, touhy a smutky. A Neapol.

15.11.2018 4 z 5

Útěk Útěk C. L. Taylor

Kniha je tísnivá a napínavá už první stránky a neustále nutí čtenáře číst dál. Možná se mi to jenom zdá, ale řekla bych, že C. L. Taylor se stylově stále víc a víc vybrušuje a každá její kniha mi tak přijde lepší a lepší, vypravěčsky vybroušená jako drahokam :-)

12.03.2018 5 z 5

Všichni jsme utkáni z hvězd Všichni jsme utkáni z hvězd Rowan Coleman

Skvělá kniha plná životných postav, emocí a silných příběhů, u kterých riskujete, že se jimi necháte ochočit, takže pak budete trošku plakat, ale ne smutkem, spíš silou prožitku a okamžiku. Provázání s dopisy je velmi povedené a příběhy jsou skvěly vystavěné i spletené dohromady. Je to kniha, která vás vezme za srdce, za ruku i za duši a za celých 504 stránek vás ani na chvilku nenapadne ji odložit. A určitě si oblíbíte všechny kočky :-)

29.08.2017 5 z 5

Prima sezóna Prima sezóna Josef Škvorecký

Miluju! Mám s ní vždycky Prima sezónu. Knížka pro radost duše.

Melouch Melouch Michal Viewegh

No, co s tím...
Kniha je zvenčí celá růžová a přečtete ji bez značné snahy asi za hodinu.
Ale vevnitř už to tak růžové nemáme...
Čtete, protože to není jazykově a stylisticky napsáno tak špatně a protože text odsýpá, ale nemáte z toho čtení radost, prostě jenom čtete, pak tu knihu odložíte, zakroutíte hlavou a ptáte se: proč?
Nechybí typické vieweghovské stálice - Zbraslav, Sázava, učitelé, podivná jména, sex.. vtipné poznámky...
Myslím, že ale chybí střídmost. Já opravdu nevím, proč a pro koho byla tato kniha napsána, co jí chtěl autor říci, proč... Mohla bych tu odvyprávět celý ten spletitý, uvalený a překombinovaný děj, se všemi podivnostmi a klišé (vyvracenými za pochodu nepříliš umně konstruovaným vyprávěcím rámcem setkání spisovatele/scenáristy a filmového producenta, ale nechci spoilovat a stejně to nemá cenu...)...všichni víme, že Michal Viewegh umí psát, možná už mu to nejde tak dobře a tak rychle od ruky jako dřív, ale pořád to umí.. ale neměl by se takto zahazovat.
Je nejspíš zajímavé si to přečíst - pro představu.
Ale jinak je to text, který vám prostě vůbec nic nedá a u něhož se budete prostě jenom pořád dokola ptát: proč? A který možná na konci, podobně jako já, zhodnotíte jako zbytečný. Je mi to líto, ale je to prostě tak.

27.10.2016 1 z 5

Noční směna Noční směna Michael Connelly

Perfektní! Moje úplně první knížka od Michaela Connellyho, ale rozhodně ne poslední! Skvělý příběh, postavy i zápletky a opravdu hodně dobře napsané. Víc takových knížek :-)

30.01.2019 5 z 5