bacouch bacouch komentáře u knih

Křeček zlatý Křeček zlatý Nataša Velenská

Vše, co jste kdy chtěli vědět o křečcích a báli jste se zeptat. Výborná kniha.

13.05.2021 5 z 5

Aby radost nezmizela – Pocta Magorovi Aby radost nezmizela – Pocta Magorovi * antologie

Kniha vzpomínek na M.I. Jirouse je plná neuvěřitelných vzpomínek na člověka, který byl všechno jen ne jednoduchý a plytký. Byl zjevně člověkem plným rozporů, ale vždy jednající na rovinu, s radikální upřímností. Pamatuju si ho z několika setkání a první bylo pro mě jednoznačně nejpůsobivější a signifikantní: Na jednom koncertě se opilecky rozkřikoval v davu a provokoval, pak se svlíknul (ne vše chce člověk v životě vidět...), aby se pak - již oblečen - dostavil na pódium a tam odrecitoval své verše plné něhy, lásky a naděje, které mě hluboce dojaly. Ten den se stal mou láskou na celý život.
Okolo Panny Marie
v závějích bílé hostie.
Je to tak správně, jak to je.
Od božích muk jde vůně sena,
na vodě plave bílá pěna
pod vodou bílá břicha ryb.
Zbav nás, ó Pane, našich chyb.
Ukonči naše trápení.
Od božích muk jde vůně sena,
zavadle voní lupení.
Třpytí se slunce kosám na ostří.
Třpytí se slzy na řasách vás tří.
Pán Bůh nás nenechá v starosti.
Pán Bůh nás nenechá věčně plakat.
Nad sochou svaté Starosty
rozkvétá bíle akát.

05.05.2021 4 z 5

Jeden rok v životě včely Jeden rok v životě včely David Gerstmeier

Skvělá a výborně zpracovaná kniha o životě včel. Nadupaná fakty a zárověň moc pěkně graficky zpracovaná. Mám sto chutí začít včelařit. :-)

01.05.2021 5 z 5

Lars láme kosti Lars láme kosti Daniel Gris

Druhý díl ještě lepší než první. Člověk už zná hlavního hrdinu, který je tak trochu jako Bruce, ale ne tak moc dokonalý. Líbí se mi jeho sarkasmus i jeho hlášky. Příběh není moc komplikovaný, nedějou se tam nějaký velký hnusárny, takže jsem si knížku fakt užívala.

01.05.2021 5 z 5

Někdo blízký Někdo blízký Cara Hunter

Velice dobře napsaný příběh patalogie jedné rodiny. Napínavý jak kšandy a dost nevyzpytatelný. Do konce jsem netušila, kdo je pachatel. A co se mi také velmi líbilo, byl podle mě velice přesný popis policejního vyšetřování. Už se těším na další díl.

23.04.2021 5 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Ke knize jsem se dostala náhodou, název mi evokoval Lynche a nic moc jsem neočekávala. Po pomalém a vůbec ne špatném rozjezdu se však přede mnou otevřel příběh, který je velice zajímavý, nutí čtenáře přemýšlet nad mnoha etickými dilematy, ale hlavně je excelentně napsaný. Autorku vůbec neznám, ale teď si jí budu sakra hlídat. Byla to neuvěřitelná jízda. Už teď jedna z mých top 2021.

22.04.2021 5 z 5

Ticho Ticho Thich Nhat Hanh

"Jsme to, co cítíme a vnímáme. Pokud se hněváme, jsme hněv. Pokud milujeme, jsme láska. Pokud hledíme na zasněženou horu, jsme hora. Pokud sníme, jsme sen."

14.04.2021 5 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Knihu jsem si půjčila na doporučení jedné booktuberky a byla to dobrá volba. Autor zpracoval několik současných ožehavých témat a přimíchal k nim lehkou scifi linku. Výsledkem je pak naprosto vynikající, neuvěřitelně čtivé, napínavé a mnohoúrovňové dílo, které vás rozhodně nenechá klidnými. Je to přesně ten typ knihy, nad kterou si ve 2 v noci říkáte, že už byste vážně měli jít spát, protože to bude ráno šílený, ale...no ...tak ještě jednu stránku...nebo kapitolu...? Zkrátka skvělý a výborný počin. 6* z 5

12.04.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Od knihy jsem nic nečekala a byla jsem nadšená. Zuzana Dostálová je autorka, kterou si budu rozhodně hlídat. Skvělá kniha!

31.03.2021 5 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

Tuhle knihu jsem si vybrala kvůli obálce a anotaci. Fakt mě přišla natolik absurdní, že jsem se rozhodla to zkusit. A bylo to vlastně fajn. Moc pěkně se to četlo, jenom ten konec mě připadal smutný. A bojovnice jsem si vygooglila a jsou to fakt hezký rybky.

15.03.2021 4 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Young adult literaturu vůbec nečtu a po téhle knize jsem šáhla vpodstatě omylem. O to překvapenější jsem byla ze zážitku, který mi přinesla. Ano, začátek byl pomalý a bylo tam spousta jmen, ale to mi nevadilo, nikam nepospíchám. No a pak to začalo nabírat obrátky a rázem mě děj pohltil a já se bála, jak to se všemi hlavními hrdiny dopadne, protože to mnohokrát vypadalo, že je vše ztraceno a ono ejhle - zase z toho vyklouzli. Hlavní hrdinové nejsou žádní svatoušci, spíš naopak, ale autorka je vykreslila tak brilantně a lidsky, se všemi jejich slabostmi a důvody, proč se chovají, tak jak se chovají, že jim prostě musíte držet palce. Moc se těším na pokračování.

15.03.2021 5 z 5

Dáma, která měla ráda čisté záchodky Dáma, která měla ráda čisté záchodky James Patrick Donleavy

Autorovi se na necelých 70 stranách povedlo získat hned několik nej. Kniha je jedním z nejnudnějších "příběhů", vystupuje tam jedna z "nejprotivnějších" hlavních postav a má pravděpodobně nejméně uvěřitelný závěr, který jsem kdy četla. Wtf? Jedna * za nápaditý název, který mě zákeřně přiměl tuto knihu otevřít.

26.02.2021 1 z 5

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Vítězství formy nad obsahem. Po knize jsem sáhla, protože mě okamžitě zaujala výtvarná stránka a přišlo mi, že může být zábavné kouknout na klasické pohádky neotřelým pohledem. Ovšem děj mě vůbec nezaujal. Vše klouzalo po povrchu a pro mě to bylo ... divný. Ovšem ilustrace jsou naprosto uchvacující. Z těch jsem opravdu okouzlená.

26.02.2021 3 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Knihy této autorky se u nás v knihovně velmi půjčují, tak jsem si řekla, že jí musím taky vyzkoušet. A mile mě překvapila. Líbilo se mi, že se děj odehrává v Čechách, protože už mám těch Holgrenů, Joonů a Stiegů trošku plné zuby. A atmosféra jihočeské vesnice mi silně připomínala vesničku, kam jsem jezdívala jako dítě k babičce. Líbil se mi i způsob vyprávění, který je něco mezi psychologickým románem a detektivkou. Ale bylo to fajn.

19.02.2021 4 z 5

Ticho promlouvá Ticho promlouvá Eckhart Tolle

Co zbyde z vašich obav a tužeb spojených s problematickými situacemi vašeho života, jež zaměstnávají vaší pozornost? Pomlčka - pět centimetrů dlouhá pomlčka mezi datem vašeho narození a datem vašeho úmrtí na náhrobní desce.

19.02.2021 5 z 5

Zlo: Věda o temných stránkách lidství Zlo: Věda o temných stránkách lidství Julia Shaw

Problematika zla fascinuje lidstvo už od prvopočátku. Existuje člověk, který je absolutní zlo? Kdybyste mohli, s tím, co dnes víte, zabít Hitlera jako dítě, dokázali byste to? Těmito tezemi začíná kniha německé autorky a čtenáře natěší na zajímavé myšlenkové pochody a experimenty. A hlavně na to, že se zamyslí nad tématy, která jsou ve „slušné“ společnosti tabuizované a rozhodně se o nich do hloubky nemluví. A je téměř vyloučené se pokusit o nějaký postoj advocatus diaboli – zkuste si někdy obhajovat nebo alespoň soucítit s člověkem s pedofilními sklony…
Problém knihy je ovšem pravděpodobně to, že koncept „zla“ je tak široký a částečně subjektivní (co byste považovali za zlo, co jen za špatné?), že Shaw pokrývá mnoho témat na úkor hloubky: hovoří o pojmu „zlo“ v kontextu technologie, moci, kanceláře, sexuality, vražd, znásilnění, nacistů, terorismu, pedofilie, otroctví, sadismu, ale též genderové a sociální znevýhodněnosti. Suma sumárum – začátek byl velmi ambiciózní a pak se to rozplizlo v povrchní intelektuálské žvatlání..

16.02.2021 3 z 5

Já, Claudius Já, Claudius Robert Graves

Skvěle napsaná kniha o jednom z nejzajímavějších historických období. Přečteno jedním dechem. Rovněž taky vřele doporučuji dramatizaci této knihy s Viktorem Preissem v hlavní roli.

15.02.2021 5 z 5

Kocouře, ty se máš Kocouře, ty se máš Martina Špinková

Znám autorku jako úžasnou bytost, tak jsem byla zvědavá i na její literární tvorbu. A musím říct, že mě to dost rozsekalo. Četla jsem to dětem a uvědomovala jsem si, jak mi dělá problém o některých věcech mluvit. Jako by tím, že se o tom nebude mluvit byl svět nějaký "hezčí". Ale to je samozřejmě jen sebeklam. Je strašně důležité, aby se o tom mluvilo a aby děti věděly, že ne každý je zdravý (někdo je odkázán na vozík, někdo má protézu, někdo nevidí...), a proto je dobré si zdraví vážit a pomáhat těm, kteří takové štěstí neměli. Je důležité nezapomínat, že stáří je obtížné a přináší mnoho problémů, který si mladý člověk vůbec neuvědomuje. A tahle kniha je úžasná v tom, že tato tíživá témata podává s lehkostí a samozřejmostí, mile a s krásnými ilustracemi. Např. situaci, kdy strejda spadne z vozíku, popisuje: „Zavolali jsme silného Františka a strýce jsme společně posadili. Pak jsme mu uvařili horký čaj, který má moc rád. Dal si do něj med, jako když byl malý kluk. Když člověk spadne, musí se pak svět dát zpátky do pořádku. Med na to pomáhá.“ Zkrátka - kniha je skvělá a velmi záslužná. 10* z 5

03.02.2021 5 z 5

Rozum a cit Rozum a cit Jane Austen

Pýcha a předsudek mě bavil, tohle ovšem pro mě bylo utrpení. Nechci Austen upírat skvělou práci s jazykem, ale já už jsem na to asi moc stará. Vleklo se to jak týden před výplatou a děj by se dal shrnout na 3 stránky. A to kdo ví jestli :-)

01.02.2021 3 z 5

Věk supernovy Věk supernovy Liou Cch'-sin

Po knize jsem sáhla poté, co jsem od autora četla jeho úžasnou trilogii Problém tří těles. A musím říct, že mne to bavilo., Jedná se o postapokalyptický scifi román o světě, který řídí děti, protože dospělí „vyhynuli“. Nebylo to tak originální jako předchozí trilogie, ale pořád je to velmi zajímavá kniha plná neotřelých nápadů. Jenom bych to asi trochu zkrátila. No a ten konec mě tedy zklamal, takže 3,5*

28.01.2021 3 z 5