bacouch bacouch komentáře u knih

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Když mi před rokem padlo úplnou náhodou do ruky Volání kukačky, byla jsem nadšená. Posléze jsem se od nějakého youtubera dozvěděla, že Rowlingová napsala druhou část a naštěstí dost tlustou, tak jsem po ní hned chňapla. A líbilo se mi to zase. Cormoran je sympaťák, Robin taky. Dozvídáme se, jak probíhá vyšetřování a při čtení nezakopáváme pořád o nějaké nové a nové mrtvoly, ale hezky se držíme jedné linky. Moc hezky se mi to četlo. Takže plný počet *.

21.11.2018 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Napínavý thriller pro ženy s překvapivým twistem. Moc se mi to líbilo. Posloucháno jako audiokniha.

30.04.2024 4 z 5

Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Jak jsem rodila indiánského syna z kmene Čerokí Danka Štoflová

Příjemná, velmi čtivá kniha plná humoru. Autorka nám líčí život s čerokézkým indiánem. Popisuje nejen rodinné vazby, ale hlavně přístup k přírodě, životu i smrti. Bylo to zajímavé, leckdy dojemné. Mám jen pár výtek: Snové pasáže už jsem pak přeskakovala, přišlo mi, že si autorka trochu víc zahulila...Celé pojetí indiánské kultury je VELMI zevšeobecňující a klišoidní a to říkám jako milovnice LLM a všeho, co se kolem původních obyvatel Ameriky jen mihne. A poslední věc - pokud to autorka celou dobu prezentuje jako svůj reálný životní příběh a pak se ukáže, že je to jen fikce, cítím se jako čtenář podveden.

24.03.2024 3 z 5

Zahradničení bez rytí Zahradničení bez rytí Charles Dowding

Jedna z nejlepších knih o zahradničení, co jsem kdy četla. Autora znám z jeho youtubových videí a velmi se mi líbí jeho přístup k přírodě. Tato kniha rozhodně nesmí uniknout nikomu, komu je blízká permakultura a ekologické zahradničení.

18.10.2023 5 z 5

Těhotnej Buddha Těhotnej Buddha Klára Svobodová

Vynikající kniha originální ženy-bojovnice, která jak vostře mluví, tak vostře žije. Kromě toho si určitě nenechte ujít její YT kanál Spocklidem, kde vypráví o komunitě neslyšících a všem, co se toho týká. Neuvěřitelná žena. Smekám!

22.08.2023 5 z 5

Paříž, moje láska, můj život Paříž, moje láska, můj život Mária Dopjerová-Danthine

Lehká oddechová kniha o životě ve Francii. Nic romantického, většinou fakta o tom, jak se zde žije, jaké jsou způsoby a čím se místní obyvatelé živí. Přišlo mi to zajímavé.

22.06.2023 3 z 5

Kavárna na konci ulice Kavárna na konci ulice Clare Pooley

(SPOILER) Na začátku příběhu stojí osamělý důchodce Julian, který vyšle do světa sešit s myšlenkou: "Všichni lžou o svém životě. Co by se stalo, kdybyste místo toho sdíleli pravdu?" a odtud se začne odvíjet dlouhý řetězec příběhů a životů. Čtyři další hrdinové (plus pozdní příchozí) najdou sešit a něco do něj napíší. Rozumná Monica, riskantní Hazard, australský pohodář Riley a mum influencerka Alice. Mezi další postavy patří nekonzistentní Wu (v řeči i chování), starý lesbický pár (který tam nehraje vůbec žádnou roli a jeho přítomnost nedává smysl) a mladý gay pár. Navzdory přiznaným chybám jsou všechny postavy velmi laskavé, což nepůsobí vůbec věrohodně. Jak se jejich životy stále proplétají, všichni těží ze vzájemné pomoci, místo soustředění se na své vlastní problémy.
Další problém s věrohodností – sociální média nám ukazují, že se lidé nebojí být otevření a psát, co je trápí a co řeší. Ovšem píšou to přátelům či známým. Nikdo nenapíše – beru drogy, potřebuju dítě…whatever…a nepohodí to v okruhu svého bydliště, kde ho sousedé identifikují.
Chápu, co asi autorka chtěla říci a nemám problém s idealizováním skutečnosti. Ale aby se mi to líbilo, muselo by to být propracovanější nebo vysloveně fantazie či magický realismus.

29.06.2022 2 z 5

Srdce včely má pět komor Srdce včely má pět komor Helen Jukes

Jelikož již nějakou dobu koketuju s myšlenkou pustit se do včelaření, otevřela jsem tuto knihu s nadějí, že se dozvím něco více o chovu včel. To se docela povedlo. Hodně času v knize sice zabírá mudrování hlavní hrdinky o sémiotice různých slov, týkajících se včel, ale sem tam se něco praktičtějšího dozvíte. Ovšem linka o jejím osobním životě byla opravdu nezáživná a zbytečná. Ale obálka je nádherná.

08.10.2021 3 z 5

Mortina a protivný bratranec Mortina a protivný bratranec Barbara Cantini

Knížku jsem odnášela dcerce vrátit do knihovny a při té příležitosti jsem do ní zkusmo nahlédla. A byla jsem nadšená! Kníha má svižný vtipný děj, u kterého se baví i dospělí. A má neuvěřitelně krásné a vtipné ilustrace, opět pro dospělé prošpikované množstvím vtipných kulturních odkazů. Opravdu mě to okouzlilo a rozhodně si přečtu i další díly.

18.09.2021 5 z 5

Doba temna Doba temna Adéla Elbel

Kniha byla (stejně jako její autorka) neuvěřitelná. Dozvíte se, že existují lidé, kteří, ač mají téměř superschopnosti a zjevně neomezené množství energie, přesto budou mít pocit, že stojí za prd. A nejsou nic. Čím déle jsem četla, tím větší jsem měla depresi z toho, jak nudný a ne přiliš naditý život vedu ( a přesto jsem furt unavená a kňourám, že toho mám hodně). Na A.E. se mi velmi líbí ten drive a upřímnost, se kterou se tak otevřela. ale nevím, proč se pořád (v té knize) neustále tolik shazuje. Je to absolutně zbytečný. Až budou mít superženy svou prezidentku, bude to A. Elbel.

14.09.2021 5 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Od M. Lukáškové je to má 3 kniha. Autorku jsem sledovala během jejího působení v Reflexu a moc se mi líbilo, že se nebála postavit se JXD. Teď jí sleduju na FB a s jejími názory většinou souhlasím. Tohle je dle mého její nejlepší kniha. Neuvěřitelně oceňuju, s jakou otevřeností píše o svých trápeních, mindrácích a komplexech. Při četbě jsem se v mnohém poznávala a často jsem si říkala "Jo, to je přesně vono." Ale autorka se nerochní ve svém neštěstí, pouze to analyzuje a poté nachází východiska a cestu z toho peklíčka ven, čímž byla pro mě velmi inspirativní. A velice se mi líbí její odvaha. Je to fakt frajerka.

23.08.2021 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

Jednička excelentní, dvojka výborná a trojka...mě zklamala. Z psychologického, dobrodružného fantasy románu, plného neotřelých a originálních nápadů se stal normální americký akčňák. A hlavní hrdince jsem nějak přestala rozumět. Škoda.

22.06.2021 3 z 5

Přej si opatrně Přej si opatrně Hallie Ephron

Jak si hrála Marie Kondo na detektiva Štiku: Emily miluje úklid a organizaci skříní a domácnosti. A proto si vezme chlapíka, který hromadí a zasírá všechny volné koutky svými úlovky z blešáků. Na které nesmí milá Emily ovšem ani sáhnout. A tak se hrdinka realizuje jinde a z úklidu si udělá živnost. Jenomže pak se to celé trochu pomotá a najednou tu máme velký průšvih. Kniha je psaná lehkým stylem, děj není nijak zvlášť složitý, nevím úplně přesně co je na tom ten thriller (já, jako rozený posera jsem si při četbě neokousala ani jeden nehet a to je co říct). Poměrně dost věcí tam není úplně logických, ale to mi tentokrát nevadilo. A protože jsem dneska v dobrém rozmaru, dám místo 2,5 hnedka 3*.

20.11.2020 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Toto byla první kniha od Petera Maye , kterou jsem četla. Poslouchala jsem to ještě souběžně v audio verzi a musím říct, že to bylo utrpení. Nesympatický detektiv (co to jako mělo být, s těmi brýlemi?), který ani moc nevyšetřuje, ale má k sobě vždycky nějakou berušku, která mu pak po večerech gůglí a gůglí a to je vše. Žádné šedé buňky mozkové, důkazy či jiná detektivní práce tady nenajdete. A celé dílo bylo korunováno naprosto absurdním závěrem...Ještě dám Mayovi šanci s čínskou trilogií, tak snad se trochu polepší, protože tohle byla opravdu slabota.

06.08.2020 1 z 5

Bowie: Ilustrovaný životopis Bowie: Ilustrovaný životopis Fran Ruiz

Tak tahle knížka byla lahůdka! Velmi zajímavý Bowieho příběh vyprávěný v ich-formě v naprosto úžasném výtvarném zpracování. Se sluchátky na uších a lahví vína jsem s touto knihou strávila nezapomenutelný večer.

09.01.2020 5 z 5

Není Není Mariusz Szczygieł

Polských autorů moc neznám. Tento mě nadchl svou knihou Gottland a tak jsem po jeho novince sáhla bez zaváhání. Kniha Není je hodně zvláštní, reportérským stylem podává zajímavé příběhy, které spojuje absence něčeho. Nejvíce mne zaujal příběh Violy Fischerové.

23.12.2019 4 z 5

21 lekcí pro 21. století 21 lekcí pro 21. století Yuval Noah Harari

Tohoto izraelského autora mám moc ráda, Sapiens jsem si dokonce koupila. U této knihy jsem však trochu rozpačitá. Autor otvírá zajímavá témata, která budou určitě v následujících desetiletích probírána čím dál častěji. Zamýšlí se nad genetickým inženýrstvím, digitální diktaturou, umělou inteligencí a přirozenou hloupostí, vzděláním, univerzálním nepodmíněným příjmem a spoustou dalších témat, jež rezonují naší společností. Občas jsem však měla dojem, že klouže po povrchu, nabízí vývody, které by se daly s úspěchem zpochybnit. Anebo klade příliš mnoho otázek, na které nenachází odpověď. Ale pak jsem si řekla - kdo ví, jak to tu bude za 50 let vypadat? Copak v roce 1970 dokázali předvídat, jak se bude společnost rozvíjet? A přestala jsem to brát tak vážně, ale pouze jako náměty k přemýšlení. A za to si 4* určitě zaslouží.

16.12.2019 4 z 5

Dědečkové Dědečkové Pavel Čech

První kniha od Pavla Čecha, kterou jsem četla. Dostala se mi náhodou do ruky, když to nějaký dítě vracelo. O výtvarný stránce asi netřeba mluvit, ta je prostě dokonalá, každá čára sedí. K ději jsem přistupovala trochu skepticky, protože si nejsem jistá, jestli knihy, u kterých učůrávají dospělí, vždy ocení (a pochopí) i děti. Nicméně toto jsou mé výstupy - Hrušku jsem nepochopila, Biograf mě VELMI bavil, líbily se mi odkazy na známé filmy, časopisy, na které jsem už dávno zapomněla a Giulietta Masina a jeden z mých nejoblíbenějších filmů v jednom stripu. V Moři byla moc pěkná záclona. A povídka o Psích bojovnících mě velmi potěšila. Takže mi nezbývá než hodnotit plným počtem.

02.09.2019 5 z 5

Dokud držím pohromadě Dokud držím pohromadě Marcela Mlynářová

Milý deníčku, tak jsem se ráno probudila svěží jako rybička, provedla jsem ranní údržbu, navlékla lodičky a šupity dupity na snídani. Snědla jsem půl krávy. Pak jsem vyběhla všechny beskydské vrcholy, seřvala svou matku (nemá být drzá a stará), zorala pole, pak jsem si přepudrovala nosík, pokořila jsem Sněžku i Milešovku a k večeři sežrala tu krávu od snídaně. Jsem prostě úžasná!

13.08.2019 1 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Romantika mezi pipetami obsahuje oblíbené a fungující romantické vzorce - nevrlý vs. sluníčko, profesor vs. studentka. Přesto to na mě nezafungovalo. Prvním problémem pro mě byla plochost hrdinů. O Olive víme jen, že je kanaďanka a cpe se sladkostmi a běhá maratony. Adam je zase zasmušilý a zamyšlený. A velký a svalnatý. Ale to je vše, co se o jeho postavě za celou dobu dozvíte. Hlavní hrdinové, ač jsou oba velmi dobrými vědci, po celou dobu konají velmi neracionální kroky. Konkrétně Olive se chová spíše jako žačka dívčího lycea než jako studentka PhD. A má jednu zásadu - čím hloupější rozhodnutí může udělat, tím je vyšší pravděpodobnost, že to opravdu udělá. A o sexuální pro jistotu dvojkapitole (proboha proč?)...o té bych radši nemluvila.

07.01.2024