Zahradničení bez rytí

Jak jednoduše a v souladu s přírodou pěstovat, skladovat a využívat vlastní úrodu. Zahradničit bez rytí – je to vůbec možné? A proč vlastně? Autoři této knihy (a mnozí jiní) svou zahradu tímto způsobem obdělávají již celá desetiletí. Ušetří si tak spoustu času i práce a zároveň tím podporují přirozené a udržitelné fungování půdy a celého ekosystému. Spolupráce s přírodou se jim pak vrací především v podobě zdravější a úrodnější půdy, která lépe hospodaří s vodou a v níž se rostlinám dobře daří. O své bohaté zkušenosti se Charles a Stephanie dělí v této ucelené publikaci, v níž se láska k zahradničení a přírodě snoubí s praktičností a jednoduchost s hojností. Metoda bez rytí je přímočará. Nejprve odstraníme plevel nanesením mulče – pokrývky, pod níž mohou užitečné půdní organismy dál nerušeně fungovat. Když totiž půdu narušíme rytím, značnou část těchto organismů poškodíme či zcela zničíme. Půvab zahradničení bez rytí spočívá také v tom, že půda se nepotřebuje tak jako po narušení uzdravovat za pomoci plevelů, takže jejich výskyt přirozeně klesá. Mulčování vrstvou kompostu dodá půdě zároveň výživu i ochranu, záhony získají krásnou tmavou pokrývku a vaší zahradnické invenci nebude stát nic v cestě. Kniha obsahuje základní informace od založení zahrady až po úspěšnou sklizeň a skladování úrody a současně nabízí spoustu tipů a receptů na zpracování a využití zeleniny, ovoce a bylin jak přímo na zahradě, tak v kuchyni a v celé domácnosti. Takže kromě vytváření záhonů, předpěstovávání, sázení a efektivního plánování se od autorů můžeme naučit vyrábět domácí kosmetiku či přípravky proti škůdcům a také připravit leccos dobrého na zub....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/427088/zahradniceni-bez-ryti-dl7-427088.jpg 4.67
Literatura naučná, Zahrada

Vydáno: , Rybka Publishers

No Dig Organic Home & Garden, 2017

Kniha Zahradničení bez rytí

makkuska
18.08.2020

Obsah knihy je mnohem širší než jeho název napovídá. Kniha popisuje vysevní dny, škůdce, semena, kompostování, přípravu a udržování záhonů, uskladňování zeleniny, semenaření a dokonce i recepty a výrobu domácí ekodrogerie. Vše se smyslem pro eko-logii bez nutných zásahů chemie a hluboké orby. Nadchla nás a už se těšíme na klidnější zimní období, kdy si ji pořádně prostudujeme.

Greenfingers
20.06.2020

Velmi inspirativní knížka s mnoha dobrými nápady. Člověk by si myslel, že po dvaceti letech zahradničení (z toho deseti letech "bio") ho už jen stěží dokáže něco překvapit.
A ejhle! Zdá se, že svůj názor na některé věci budu muset přehodnotit. Je pravda, že již několik let se snažím ve své zahradě omezit rytí na minimum. Tímto způsobem obdělávám pouze utuženou půdu. Jinak na ostatní plochu po sklizni zeleniny vysévám zelené hnojení, které nechám přes zimu vymrznout a na jaře pouze uklidím. Suché zbytky rostlin následně použiji jako mulč nebo přidám do kompostu.
Zaujal mě ale postup při zakládání nových záhonů původně zatravněných ploch. Zkusím proto využít nějaký z doporučovaných mulčů (nejspíše černou neprůsvitnou fólii), případně kartony, které vyjdou levněji. Předpokládám, že když bude trávník pokrytý přes zimu, na jaře by už byla plocha vhodná k sázení či výsevu. Uvidíme...

Acheron
27.02.2020

velice informativní,zajímavá. Dostala jsem ji jako dárek k Vánocům. Bohužel asi nejsem schopná změnit 30 let rytí a standartního zahradničení. Napsaná spíš pro jiné klimatické podmínky než sražkový stín, kde ted bydlíme. Spousta konkrétních tipů na druhy plodin, bohužel se neprodávají na českém trhu.