Babo Babo komentáře u knih

Veselá vdova Veselá vdova Vladimír Neff

Opět za pět.

07.02.2022 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Na západní frontě klid byla moje první kniha od E.M Remarqua před mnoha a mnoha lety a stal se mým oblíbeným autorem.Bylo to v době,kdy jsem knihy kupovala a tak je mám skoro všechny.
Ano,je to velmi silné čtení a všichni ti,kteří by rádi poslali mladé muže do války,by se měli postavit v jejich čelo.
Třeba přežijí a vzpamatují se .

07.02.2022 5 z 5

Zlá krev Zlá krev Vladimír Neff

Stejně jako předchozí díly za 5* .
Jako seriálem nepolíbená,zažila jsem několik "šoků" . První byl osud Míši Borna ,ale nečekala jsem ani osud Karla Pecolda nebo Nedobyla. Tak to prostě v životě chodí.Jeden den jste a druhý začíná bez vás.
Zaujala mě i linka protestů dělníků proti zaměstnavatelům . V dnešní době mladí opovržlivě cedí skrz zuby "komouši" ,ale zajímalo by mě,kdyby žili v té době ,jak by přemýšleli.
Dřít 10 , 12 hodin denně a dostávat almužnu ,vidět,že se nikdy nezmůžou na slušný život pro sebe a své děti. Chápu tu nenávist a touhu po změně.
Považuji za normální,že se někdo má líp a někdo hůř. Ale jak se říká,čeho je moc,toho je příliš.
To,že se nakonec celý boj proti utiskovatelům zvrtl ,je o něčem jiném.
Ve škole jsme se učili o VŘSR a já jsem vlastně nikdy moc nepřemýšlela o tom,že tento boj probíhal v mnoha zemích.
Nepřemýšlela jsem ,ale je to logické a tato kniha mi to připomněla .

24.01.2022 5 z 5

Císařské fialky Císařské fialky Vladimír Neff

Určitě za 5* . Pan Neff byl skvělý vypravěč,autor,který se dokázal stylizovat do myšlení doby,jednotlivých aktérů a dokázal skvěle zachytit měnící se dobu a život v rozvíjející se Praze.
Jeho postavy nejsou černobílé ,ale hluboce lidské . Líbí se mi i národní probouzení se .
V dnešní době by zřejmě byli zaškatulkováni mezi extrémisty a nacionalisty.
V 19. století tomu bylo jinak. Naštěstí pro nás . Bez těchto populistů a národovců by nebylo o několik desetiletí později samostatného Československa .
Bohužel většině dnešních politiků je to jedno .
Tváří se sice jakože si váží T.G.Masaryka ,ale jejich skutky jsou hrubě v rozporu se slovy.
To už je ale jiná písnička a v této knize jsou opravdoví "bojovníci" za český jazyk a české myšlení. Opravdoví vlastenci se svými problémy a životními osudy.

12.01.2022 5 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

V poslední době mám problém najít knihu,která by mě fakt bavila. Říkala jsem si,tak nějakou ságu , to by se mi líbilo. A tak jsem narazila na Sňatky z rozumu.
Pamatuji si,že kdysi dávno vysílala televize seriál,který jsem ale neviděla. Jen jsem věděla,že se děj odehrává někdy v 19. století.
No a když jsem zjistila,že kniha má tak vysoké hodnocení,nebylo co řešit.
Je pravda,že asi 80stránek jsem trochu váhala , jestli pokračovat,ale potom už nebylo co řešit.
A nakonec je to za plných 5* .
Proplétající se osudy dvou rodin na pozadí bouřlivé historie 19. století mě fakt baví .

04.01.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Kniha se četla dobře.Měla spád a pokud člověk nehledá uvěřitelnost,tak proč ne.

30.12.2021 4 z 5

Dech tmy Dech tmy Nicolai Lilin

Poslední díl trilogie dočten.Spoustu stránek jsem přeskákala ,protože evidentně nejsem cílová skupina.
Na druhou stranu autorovi doporučuji,aby se i nadále psaní věnoval. Umí psát čtivě, příběh má spád , ale pro mě,jak už jsem psala u předchozích dílů , je celkové vyznění málo uvěřitelné .
Určitě jsou to knihy pro muže ,kteří dávají přednost akci . Nevadí jim,že hlavní hrdina je tak trochu brouk Pytlík a nechají se unést dějem.
U tohoto 3. dílu jsem čekala víc času stráveného u dědy Nikolaje,to by mě bavilo .
Bohužel těch pár stránek,které autor věnoval pobytu v tajze bylo pro mě hodně málo.
Byla jsem zvědavá,jak celý příběh dopadne,tak jsem přeskákala nakonec a myslím,že konec je dostatečně otevřený a tím i nachystaný na pokračování.
Pokud vznikne, bude bez mojí účasti .

20.12.2021 4 z 5

Volný pád Volný pád Nicolai Lilin

Vždy jsem měla ráda válečné romány . Je to tak neuvěřitelná doba,kdy nic není normální,nic nepřipomíná lidskou společnost.
Smrt a utrpení kam se podíváš .
Ovšem Volný pád spíš připomíná počítačovou hru.
Skupinka kamarádů prochází peklem Čečenské války bez jediného škrábnutí.
Autor vždy navodí pocit neřešitelnosti a potom bum,bum,bum, maso lítá všude kolem ,nepřátelé umírají a parta sabotérů , jak jinak vítězí.
Jsem ráda,že u této knihy není napsáno,že se jedná o autobiografii.
Stejně jako u Sibiřské výchovy se domnívám, že autor má velmi bujnou fantazii.
Tak snad nebude mnoho chlapců,kteří si budou válku představovat jako jedno úžasné dobrodružství .
Doufám,že poslední díl bude uvěřitelnější.

18.12.2021 3 z 5

Sibiřská výchova Sibiřská výchova Nicolai Lilin

Tak já nevím , byla jsem zvědavá na jistě drsný život na Sibiři, ale toto nedávám.
Možná v dalším díle dojde autor sám k poznání,že romantizovat si život zločinců opravdu není úplně normální .
Pro mě je zločinec prostě zločinec i kdyby byl nalakovaný na růžovo.
Mám pocit,že si autor lže do kapsy ,ale možná se pletu. Kdyby to psal malý kluk,tak bych tomu možná i věřila. Možná se autor snaží vylíčit mentalitu dětské duše, obdiv k autoritám. Nevím
Chápu, že je přirozené chtít patřit do nějaké společnosti a jako malý kluk neumí rozlišit , co je správné a co špatné .
Kniha ale vyšla v roce 2011 ,to znamená,že autor už byl dospělý . Přesto mi líčení tradic a výchovy ve zločinecké společnosti nějak nesedí .
Kniha jako taková se čte docela dobře , i když pořád mám dojem,že si autor ze čtenářů dělá dobrý den.
Jestli doporučit , fakt nevím . V hlavě mi bliká světýlko,že na to ,abych v zločincích viděla romantické hrdiny , jsem už přece jen dost stará.

14.12.2021 3 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Paní Klevisová nepřekvapila. Stále stejně dobře napsaná kniha. Jak už jsem psala ,asi není úplně pro milovníky severských trháků ,ale spíš pro čtenáře upřednostňující psycholigicky vykresléné postavy. Vždy dám přednost psychologii postav před střelbou,vybuchujícími auty a šílenými psychopaty.
Takže spokojenost. Jen jedna malá výhrada . Docela jsem se ztrácela v jednotlivých postavách. Možná jsem se úplně nesoustředila ,ale občas jsem přemýšlela kdo je kdo , no a občas jsem tápala dost dlouho :-)

12.12.2021 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Další pátrání po vrahovi . Další příjemné čtení . V Norsku jsem nebyla,tak aspoň takhle. Drsná příroda,lidičky se svými problémy , radostmi i starostmi. Tak jak to umí paní Klevisová. A je jedno jestli se příběh odehrává v Praze nebo v malé norské vesnici.
Každé místo má svá specifika,ale lidé jsou vpodstatě všude stejní .

08.12.2021 4 z 5

Dům na samotě Dům na samotě Michaela Klevisová

4. kniha autorky. Dávám 4* . A proč ,když se četla stejně dobře jako předešlé ?
To je jednoduché, závěr mi přišel trochu chaotický a lehce neuvěřitelný. Navíc mi chyběl jeden dílek skládačky .
I když se tady poprvé objevil náznak sériového vraha ,tak hlavní linka nakonec byla opět mezi obyčejnými lidmi. A těch pohnutých osudů jedné vesnice tam bylo opravdu hodně. Všechny byly uvěřitelné , až na jeden . A zrovna ten,který byl vlastně spouštěčem.
Nechci prozrazovat víc ,ale kdo knihu přečte , a já ji doporučuji, tak pochopí .

03.12.2021 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Děkuji kamarádce,že mě navedla na tuto naši skvělou autorku.
Jsem moc ráda,že si dává tu práci a nepřidává se k autorům,kteří stvoří psychopata a veškeré napětí je ukryto v nereálných , o to víc zvrácených způsobech vraždění. Většinou lidí, s kterými je nic nepojí. Vraždí,protože je to "baví" .
Paní Klevisová ve svých knihách ukazuje , že vrahem se může stát docela obyčejný člověk . Myslím,že většinou to tak chodí.
Těch psychopatů,který svoji oběť nezná je naštěstí menšina.
Největším doporučením je,že jdu na další knihu.

30.11.2021 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Po knize povídek jsem sáhla po kriminálce. Říkala jsem si, je to takový provinciální. Vzápětí jsem si uvědomila,že to vůbec nevadí. Kromě pátrání po vrahovi jde o takovou sondu do života normálních lidí A napsané čtivě , řekla bych se znalostí nejen problémů mezi manžely,rodiči a dětmi ,ale i mezi sousedy v jedné pražské čtrvrti .
Ten záběr byl tak široký ,že jsem zvědavá , jaké problémy budou řešit postavy v další knize.

26.11.2021 5 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Kromě povídek Grosmana a Šimka jsem snad nikdy povídkovou knihu nečetla. Mám prostě ráda romány a teď si říkám,proč vlastně. Jako spolubydlící kočky jsem si asi nemohla vybrat jinak.
POvídky byly milé ,ano občas mi přišlo,že kočka je jen takový doplněk,který má zapadnout
do lidského příběhu,ale to nevadí.
Autorka píše čtivě ,barvitě ,tak jsem zvědavá jestli i napínavě,protože se chystám na její detektivky.

23.11.2021 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Kniha se dobře četla. Trochu mi přišlo neuvěřitelné,že by někdo 20 let řešil událost a cítil nenávist k potencionálnímu pachateli,ale budiž .

22.11.2021 4 z 5

Vyprahlé srdce Vyprahlé srdce Elizabeth Haran

Pohodová kniha,bez překvapení ,bez velkých dramat. Kdo má rád romantické filmy,bude se mu líbit i tato kniha.

19.11.2021 4 z 5

Vichry války (komplet) Vichry války (komplet) Herman Wouk

S velkým nadšením jsem se pustila do čtení této obézní knihy. Četla,četla ,přeskočila půlku a najednou jsem si uvědomila,že mě to zas až tak moc nebaví.
Období 2.světové války je hodně zajímavé a přečetla jsem už opravdu hodně knih.
Tato byla jiná. Hlavními hrdiny nebyli prostí lidé,ale dá se říct privilegovaní . Hlavní hrdina se pohyboval ve vyšší společnosti,setkal se s Hitlerem,Rooseveltem ,účastnil se bombardování Berlína jako pozorovatel .
A ta lidská stránka byla tak nějak upozaděná , bez emocí .
Takže , tak jako v poslední době docela často ,knihu odkládám .

15.11.2021

Temná komora Temná komora Susan Faludi

Knihu jsem nedočetla,ale rozhodně ji nezavrhuji .Představovala jsem si,že se kniha bude víc věnovat změně z muže na ženu. Možná v druhé polovině se tak stalo,ale tam už jsem se nedostala. Určitě bylo zajímavé číst o dějinných souvislostech maďarských dějin ,ale samotný problém změny pohlaví na mě působilo jakože jde opravdu o pro mne nepochopitelné jedince .
Nechápu , že když se někdo necítí být mužem a podstoupí operativní změnu,tak to i nadále řeší. Prostě teď jsem žena,jsem spokojená a konec .
Asi to tak nefunguje .

31.10.2021