Dech tmy

Dech tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225873/bmid_dech-tmy-vhc-225873.jpg 4 57 9

Sibiřská výchova série

< 3. díl

S Nikolajem zvaným Kolyma, literárním alter egem italského spisovatele ruského původu Nicolaie Lilina, se čeští čtenáři mají možnost setkat už potřetí. Kolymova pikareskní epopej pokračuje vyprávěním o návratu z čečenské války a snaze začlenit se do „normálního“ života a zabít či alespoň umlčet „vraždící monstrum“ v sobě. Překonat předsudky postsovětské společnosti, nedůvěřivý či přímo nepřátelský postoj okolí i vlastní pochyby se však ukáže jako nečekaně obtížný úkol, který vystaví Kolymu další zásadní životní zkoušce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

Il respiro del buio , 2011

DominaCZ
12.09.2023 odpad!

Nemůžu si pomoct ale nevěřím mu.

Babo
20.12.2021 4 z 5

Poslední díl trilogie dočten.Spoustu stránek jsem přeskákala ,protože evidentně nejsem cílová skupina.
Na druhou stranu autorovi doporučuji,aby se i nadále psaní věnoval. Umí psát čtivě, příběh má spád , ale pro mě,jak už jsem psala u předchozích dílů , je celkové vyznění málo uvěřitelné .
Určitě jsou to knihy pro muže ,kteří dávají přednost akci . Nevadí jim,že hlavní hrdina je tak trochu brouk Pytlík a nechají se unést dějem.
U tohoto 3. dílu jsem čekala víc času stráveného u dědy Nikolaje,to by mě bavilo .
Bohužel těch pár stránek,které autor věnoval pobytu v tajze bylo pro mě hodně málo.
Byla jsem zvědavá,jak celý příběh dopadne,tak jsem přeskákala nakonec a myslím,že konec je dostatečně otevřený a tím i nachystaný na pokračování.
Pokud vznikne, bude bez mojí účasti .

meluzena
06.02.2021 5 z 5

Třetí díl série působí trochu roztříštěně, ale jinak to ani nešlo. Hlavní hrdina si nejdřív prožívá psychické peklo po návratu z války, pak se na pár dní vydává za dědou na Sibiř a nakonec se vrací do "normálního života" a nastupuje do práce, načež pak mění pracovní pozici. Jenže to zdaleka není normální život ani normální práce, takže závěr knihy vlastně není žádným překvapením.
Autorův styl je stále stejně svižný a velice čtivý, jen to není jedna velká jízda na horské dráze jako v předchozích dvou dílech. Měla jsem spíš pocit, že čtu čtyři samostatné "povídky", které spojuje jen hlavní hrdina. Což nutně není špatně - když se naladíte na 4 odlišné příběhy, čtení si v pohodě užijete a nadto se dozvíte něco o posttraumatické stresové poruše, o tajze i něco ze zkorumpované ruské mocensko-politicko-mafiánské reality.
Za mě dost dobrý.
---
Jak se říká na Sibiři: „Naděje umírá poslední, ale každopádně umře.“
---
„Musíš si dávat velkej pozor, když se Sibiřanů ptáš na cestu. Když ti řeknou ‚Je to tady za rohem,‘ je to obvykle nejmíň pár kilometrů. ‚Trochu se projdeš‘ bude s největší pravděpodobností znamenat několikadenní pochod.“
---
„Na tomhle světě není nic věčný, a to je na něm to nejlepší, protože za naší pamětí, za rozumem, za koncem začíná nesmírná spousta dalších příběhů.“

Monolit0713
28.05.2019 5 z 5

Mně se to líbilo. Jasně, že to nemá až takový spád, jako druhý díl. Ale zkuste popsat zajímavě svůj "normální" život. Jen škoda, že v knížce nejsou fotky - bylo by zajímavé vidět, kde děda N. žije. Bezvadné vyprávění.

stanislav0373
05.03.2019 4 z 5

Krásné dotažení série...vzpomínky na dědu Nikolaie...Trošku trpký konec, ale to k životu patří a jiný by tam snad ani neseděl...

hanzmb
03.03.2019 4 z 5

Sibiřská výchova ve své době se mnou pěkně zacloumala. To se bohužel nyní nekonalo. Připadá mi to jak 3 knihy v jedné. Ta část po návratu z vojny je dle mne nejsilnější. Ta se 1. dílu nejvíc blíží. Pak najednou mávnutím proutku se hrdina zcela změní už během cesty na Sibiř. Je z toho najednou pohodové vyprávění o splývání člověka s přírodou. Čekal jsem na finále, jak se ti 2 jedinci v 1 těle dají dohromady. Bohužel nic z toho nebylo. Jen jednoduchý popisný thriller jakých se o zvláštních jednotkách píší desítky. To ruské prostředí to nijak nezachránilo. K tomu nelogický až uštvaný závěr, či spíše jen zabouchnutí dveří. Spíš až jen 3,5*.

drahuse2410
09.04.2018 5 z 5

Nicolai je výborný vypravěč a spisovatel, kniha se četla sama jako dvé předchozí. Nevim do jaké míry je to autobiografie,ale i tak klobouk dolu. Silný zážitek,dékuju

dadako
05.11.2015 4 z 5

Další dech beroucí vyprávění Nicolaie Lilina. Místy bralo dech více místy méně, ale Sibiřskou výchovu se bude jen velmi těžko překonávat.

Mánička178
24.05.2015 4 z 5

Naprostý mazec... Neuvěřitelně strhující vypravěčský styl Nicolaie Lilina, který vás vtáhne do poválečného života bývalého profesionálního odstřelovače v posovětském Rusku, i když vás dosud nic takového nezajímalo :D Přemýšlím nad tím, do jaké míry jsou zde líčena fakta či autobiografické zážitky... Protože jestli to takto opravdu funguje/fungovalo, pak nemám slov...