b2z b2z komentáře u knih

Vpád Vpád Diane Carey

Vpád je přepisem televizní epizody (152-153), která ukončovala 6. řadu a začínala 7. řadu TNG. Kniha byla přeložena a vydaná v roce 1995. Těsně před tím začala Česká televize vysílat poprvé první řadu TNG. Vpád přišel v ČR na řadu až v roce 2000. Kniha je součástí edice TNG, kterou vydávalo nakladatelství X-Egem v letech 1994-1995. Takže „dřevní doba“ ST v ČR. Tomu bohužel odpovídá i český překlad „terminologie“, který celý příběh zabíjí. Pro znalé fanoušky ST to bude asi trošičku krkolomné čtení, ale myslím, že to za to stojí. Příběh má přímočarou strukturu, bez vývoje postav a oproti televizní předloze je doplněn jen o pár detailů. Taková ST jednohubka na letní večer.

09.06.2019 5 z 5

Příběhy od kapitánova stolu Příběhy od kapitánova stolu Keith R. A. DeCandido

Povídková kniha má blíž k pojetí seriálového Star treku. Je to odlehčené a příjemné čtení, které čerpá z toho nejlepšího, co ST nabízí.

19.04.2019 5 z 5

Jednotný osud Jednotný osud Keith R. A. DeCandido

Směřování trek kontinua po Nemesis mne osobně moc neoslovilo. Mnoho předních důstojníků vykazuje labilitu, která mi nějak z dlouhodobého vývoje postav nesedí. Do toho noví členové posádky vykazují neprofesionalitu, kterou by člověk ve flotile nečekal. Ale to je pouze můj subjektivní názor. Na druhou stranu Volání osudu bylo nakonec zajímavé a „uklízecí“ Jednotný osud mne velmi mile překvapil. Za mne jednoznačně palec nahoru a těším se, co autoři pro Federaci nového vymyslí.

10.03.2019 5 z 5

Hadi v rozvalinách Hadi v rozvalinách David R. George III

Parádní Trek. Dost dlouho jsem se mu vyhýbal, ale nakonec jsem neodolal. Postavu Harrimana jsem měl v mysli vcelku nepříjemně uvedenou filmem Star Trek: Generations, kde ho vykreslili jako vcelku neschopného a nesympatického. Děj knihy je spíše přímočarý, ale nechybí zajímavé zvraty, i když některé se dají lehce prokouknout. Na druhou stranu je to zábava, takže s nadhledem. Posádka USS Enterprise-B je neokoukaná, a i když se zde pracuje s tématy, které musí zapadnout do kontinuity, tak je to poutavé. Postavy se rozvíjí, ale autor nejde úplně do hloubky, takže zde nenaleznete u každého kroku psychologický rozbor na několik stránek. Stejně tak zde není zbytečně moc postav, které by se vám pletly. Já jsem byl na 100% spokojený. Velký dík patří překladateli a redakci!

05.03.2019 5 z 5

Ztracené duše Ztracené duše David Alan Mack

Konec trilogie je zajímavý a z malé části i předvídatelný, s odkazem na důraz ve vyprávění prvních dvou dílů, i tak neztrácí napětí a do poslední chvíle neodkrývá všechny karty. Seriálové epizody s Borgy jsou pro mne většinou top a First Contact zase vede ve filmech, ale mohu říct, že jsem vcelku rád, že Borgové nejspíše nebudou v dalších knihách, které rozvíjejí příběh po Nemesis. Takže díky autorovi i Brokilonu, že nám připravili velmi příjemný čtenářský zážitek!

15.09.2018 5 z 5

Pouzí smrtelníci Pouzí smrtelníci David Alan Mack

Vše na svém místě. Druhý díl je odraz pro ukončení trilogie. A funguje velmi dobře. Je tu pár zkratek, které úplně nesedí do celku, ale z celku tolik nevyčnívají. Příjemné čtení.

15.09.2018 5 z 5

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Za mne oba dva palce nahoru. Vše co jsem od nové knihy s Reachrem požadoval, to jsem dostal. Lee Child knihy s Reachrem píše jako komerční počin, a myslím, že velká část skalních fanoušků Reachra se vrací, protože ví, že Reacher to vždy všem nandá, nějak vymyslí a většina okolností mu hraje do karet. Prostě oddechovka. Tento díl drobet více hraje na empatii a nutí vás více přemýšlet o reálném životě. Někomu to může zpomalovat tempo knihy, já osobně jsem knihu přečetl přes víkend a jsem spokojen.

19.06.2018 5 z 5

Bohové noci Bohové noci David Alan Mack

První kniha mne velmi mile překvapila. Federace konečně dostává od borgů na frak, jak se dalo dlouhodobě čekat. Pro ty, co nečetli předchozí knihy Nové generace a Titanu a nemají nakoukané seriály to musí být dost problematické se vyznat v osobách a obsazení. Já jsem si na ně konečně zvykl, takže už se většinou orientuji. Trochu mne mrzí, že opět mimoděk "kosí" postavy ze seriálu, což mi připadá drobet zbytečné, ale to je asi úhel pohledu. Takže se jdu vrhnou na dvojku.

15.06.2018 5 z 5

Vzestup Persepole Vzestup Persepole James S. A. Corey

Byl jsem opravdu napnutý, jak se autoři vypořádají s budoucností. Upřímně jsem se toho bál. A toto jsem nečekal. Moc dobré. Opět jsem měl problém se odtrhnout od stránek knihy. Toto universum je opravdu bezvadně propracované, od technologií až po charaktery "národů".
REMEMBER THE CANT !

15.06.2018 5 z 5

Jatka Jatka Lee Child

První díl Reachra ... nemohu dát méně než 5 hvězd ... tato kniha může za to, že jsem dalších více než dvacet přečetl, stejně jako tuto, jedním dechem. Jako dítě jsem měl rád westerny ... pro mne je Reacher takový detektivní western-army thriller pro dospělé. Parádní oddech.
V roce 2018 vyšla i audiokniha od OneHotBook, kterou výborně namluvil Vasil Fridrich.

22.05.2018 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Knihu jsem přečetl na jeden zátah a celou dobu jsem se bavil. Oproti Marťanovi byla „méně uvěřitelná“, za to parádní oddechovka, která má spád. Autor použil velmi podobný způsob vyprávění jako v Martanovi, v první osobě, ale tentokrát pouze z pohledu hlavní hrdinky. Společnost na Artemisu je plošší, méně propracovaná a detaily v knize jsou zaměřeny více na technickou stránku a celou strukturu doplňuje detektivní zápletka s akční částí. Ač v předchozím textu srovnávám Artemis s Marťanem, tak toto srovnání myslím čistě orientačně, pro představu. Artemis je oproti Marťanovi čistá sci-fi. Postavy jsou příjemné, až Star trekově utopistické (mimochodem je zde i zajímavý odkaz na tento sci-fi kult). Já jsem velmi spokojen.

08.05.2018 5 z 5

Jmenuji se Reacher Jmenuji se Reacher Lee Child

Od začátku mne zajímalo, jak se Child vypořádá s krátkými příběhy. A musím říct, že jsem knihu zhltnul na posezení, stejně jako předchozí Reacheroviny.
Pokud bych hodnotil první 5 příběhů, tak bych dal v hodnocení plný počet. V těchto příbězích nechybělo nic. Bohužel zbytek příběhů mne neoslovil a těžko říct k jakému účelu byly vytvořeny. Ale jako celek hodnotím velmi kladně.

01.05.2018 4 z 5

Akta X - Nikomu nevěř Akta X - Nikomu nevěř Jonathan Maberry

Velmi příjemné čtení. Některé povídky nešly dějem dostatečně hluboko, což se u povídek dalo očekávat. Pro fandy super počin. Jdu si koupit druhý díl ...

01.05.2018 4 z 5

Popel Babylonu Popel Babylonu James S. A. Corey

Šestou knihu Expanze jsem zhltal stejně rychle jako ty předchozí. Toto "univerzum" je opravdu dobře propracované a stále má co nabídnout. Konec je formovaný tak, jako kdyby měla celá série končit. Tak jsem nakoukl do wikipedie a další díl mne vcelku překvapil ... tak jsem zvědavý, jak se s tímto skokem autoři vypořádají. Už se těším.

25.03.2018 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Bomba! U čtení jsem měl často problém se vrátit do reality, kde jsou cesty na Mars s lidskou posádkou ještě utopie. Desítky fyzikálních a chemických údajů mne trošičku způsobovaly šílenství, kdy jsem musel mnohokrát číst odstavce znovu, ale bez nich by tato kniha nebyla "to ono". Posledních několik kapitol jsem zhltal na posezení. A to jsem viděl film. Mimochodem jsem měl možnost si pustit i audio verzi knihy, kterou namluvil pan Zadražil a Vondráček a musím smeknout, že se jim to opravdu povedlo. Ať se to možná na první pohled nebude zdát, tak má tento příběh hluboký lidský přesah. Díky, Marku Watney!
PS: Mimochodem teď čtu 6. díl Expanze a v patnácté kapitole je zmínka o vesmírné lodi Mark Watney z Marsu ;-)

07.03.2018 5 z 5

Meč Damoklův Meč Damoklův Geoffrey Thorne

Paráda :-) Toto je styl výpravy, kterou na ST mám nejraději. Postavy jsou věrohodné a originální příběh, který má myšlenkový a duševní přesah. 10/5 ;-)

03.03.2018 5 z 5

Jak vycvičit draka Jak vycvičit draka Cressida Cowell

S dětmi máme okouknuté jak filmy, tak seriály Jak vycvičit draka. První knihu o Škyťákovi jsem měl v ruce několikrát, než jsem ji koupil. Nedokázal jsem si představit, že děti dokáží pochopit, že toto "universum" je dost odlišné. Nakonec to klaplo a posledních 6 kapitol jsem musel přečíst na jeden zátah (pod pohrůžkou násilí ;-) ). A dětem se kniha moc líbila. Já sice trošku "teskním" po filmovém Bezzubkovi a Dragon Riders, ale kniha má takové osobitější kouzlo.

23.02.2018 5 z 5

Větší než pouhý součet Větší než pouhý součet Christopher L. Bennett

Paráda! Konečně se všechny známé postavy chovají tak, jak je známe ze seriálu. Děj je čtivý a příjemně plyne. Christopher L. Bennett zvládá velmi dobře nakombinovat dynamiku. Oproti „Titanu: Orionovi psi“ je zde méně postav na zapamatování a nová posádka není sestavena z totálních diletantů, kteří byly v předchozích dílech TNG po Nemesis (někdy člověk vrtěl hlavou, jestli Hvězdná flotila náhodou už do svých řad nebere jenom psychicky narušené jedince). Postavy jsou velmi sympatické a čtenář si je velmi rychle oblíbí. Stejně tak autor pomohl drabet (zpětně) vylepšit charakter postav z minulých dílů. Jediný, trošku zavádějící prvek, je opět využití motivu ze seriálu, který tu ční trošku uměle (buď jako „dám tam něco, co fanouškové znají nebo už nevím co nového, tak si vypomohu). Ale to je jenom spíše „moje osobní malichernost“. Užil jsem si to. Mimochodem velké poděkování a velké uznání patří Robertu Pilchovi – Brokilonu, který vydal za sebou v krátkém časovém horizontu tolik knižních „treků“ jako nikdo před ním. Překlad a cover design je na vysoké úrovni. Díky!

19.02.2018 5 z 5

Jistě, pane ministře 1 Jistě, pane ministře 1 Jonathan Lynn

To nemá chybu. Viděl jsem seriál, divadelní zpracování ve Vinohradském divadle a četl jsem tuto knihu. Vždy jsem se neskutečně bavil. Sem tam člověk sice propadne depresi, když si uvědomí, že se směje často reálným situacím ...

13.02.2018 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Posledního dílu jsem se bál ... jen málo které vícedílné ságy dokáží v posledním díle vygradovat a podtrhnout celou sérii. Podle mého se to paní Rowlingové bezezbytku povedlo. Klobouk dolů. Nejenže dokázala většinu záhad vysvětlit, ale celý příběh udržela v rovině napětí, které mne nutilo číst stále dál a dál. Poprvé jsem knihu dočetl třetí den po vydání a za všechny, kteří nepřežili si dnes smutním, stejně jako v roce 2008.

17.01.2018 5 z 5