Áža707 Áža707 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha sleduje jednu rodinu a její osudy od doby před válkou až po důsledky holocaustu. Zaměřuje se na vztahy rodinné i přátelské, uvědomění si situacích a jejich dopad na jednotlivé členy.

Celý příběh je jako ohromná skládačka, takže postupně odhalujete důsledky všech rozhodnutí, která kdy padla. A budete velmi překvapeni, jak i naprostá drobnost dokáže změnit běh událostí. Často si budete klást otázky, zda by to mohlo dopadnout jinak.

Kniha je velmi náročná na čtení a obsahuje doopravdy silný příběh a najdete zde několik myšlenek z kterých vás bude mrazit. Rozhodně to není lehké čtení, ale myslím, že vykresluje naprosto dokonale dobu a i ten, který ji nezažil si dokáže představit hrůzy tehdejší doby.

Za sebe mohu tento příběh jen a jen doporučit a rozhodně se nebojím říct, že by si kniha zasloužila zařadit do povinné četby, protože je skvěle napsaná a snadno pochopitelná. V době kdy jsem byla na střední škole bych takovou knihu velmi ocenila.

11.09.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Moje nejoblíbenější kniha, která se jednoduše vloudila do mého srdce. Už si nevzpomenu, kdo za přečtení knihy mohl víc, zda můj vyučující, co o Orwellovi mluvil moc pěkně a nebo moje mamka, která mi velmi doporučovala 1984.

Letos jsem se rozhodla, že si znovu přečtu Farmu zvířat a to právě formou audioknihy. Čekalo mě příjemných pár hodin poslechu. Velmi zajímavě na mě působilo zapojení jiných hlasů, co namlouvali některá hesla a myšlenky zvířat a také nazpívaná píseň Zvířata Anglie.

Člověk by čekal, že když už knihu zná, tak ho nijak nezasáhne, ale omyl je pravdou. I když jsem přesně věděla, co přijde a přesně jsem si vybavovala některá pravidla zvířat a jejich pozdější podobu, tak stejně mě to znovu nutilo přemýšlet. Znovu jsem měla husinu. Znovu mě to rozebralo. A ano znovu jsem u toho brečela!

Kniha s krásným náhledem do minulosti a přesně ukazuje, co bylo a jaké strašné věci se děli a bohužel i mohou dít. Protože bohužel tato sice starší kniha, má přesah do současnosti a pravděpodobně do budoucnosti. Je to nádherná alegorie (a ano doopravdy jsem na škole nesnášela učit se, kdo koho představuje a hledat tam metafory a další tyhle věci) a myslím si, že dokáže předat velmi důležitou myšlenku.

Tohle je kniha, kterou by vážně každý měl přečíst a znát a ano tohle je kniha, kterou budu chtít, aby znali mé děti a jejich děti... Myslím si, že čím je člověk starší, tím děsivěji na něj působí a tolik se mu zažere pod kůži.

Rozhodně se s Orwellem letos neloučím a těším se další ("děsivé") setkání a vám ostatním mohu jen a jen knihu doporučit.

25.06.2022 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Rozhodně musím říct, že Malého prince jsem si zamilovala doopravdy hned na první čtení a doopravdy nevím, kolik uběhlo rereadingů. Letos jsem dostala zase chuť si tento příběh oprášit a zvolila jsem formu audioknihy, kterou načetl Eduard Cupák a rozhodně nelituju.

Kniha byla namluvená velice pěkně a já jsem se ráda vrátila do „světa“ Malého prince. Pokaždé, když knihu čtu, tak mi dá něco jiného a i když příběh velmi dobře znám, znovu a znovu mě donutí se zamyslet nad lidmi, jejich povahami, chováním, názory atd. Po každé mám pocit, že si z knihy odnáším něco jiného a nového, čehož jsem si pri posledním čtení nevšimla, jak kdyby se to tam zjevilo nově.

Já jsem si „čtení“ náramně užila a vám všem, kteří neznáte Malého prince, tak bych vám ho chtěla jen a jen doporučit. Vím, že tohle není klasická recenze, jak jste zvyklí, ale těžko se sepisuje hodnocení kratičké knížečky, která podle mě každému člověku dokáže dát něco jiného.

09.04.2022 5 z 5

Harry Potter po šesté a já přemýšlím, jak napsat nějak originálně recenzi, která by vás mohla zaujmout a přitom jsem neopakovala, co jsem napsala v těch předchozích.

Opět musím říct, že mě kniha nezklamala (až tohle někdy řeknu o Harry Potterovi, prosím zabijte mě! Děkuji!). Kniha je velmi vtipná a já si opět trhala vlasy z hlavy, že jsem tento příběh tak dlouho nečetla a zapomněla některé věci.

Vždy když mi někdo řekne, že Harry a Ginny nejsou dokonalý pár, tak jen nechápavě valím oči. I když jsem dlouho knihy nečetla, ten pocit při čtení o jejich vztahu přetrvává navěky. Těžko nesrovnávat s filmem... Ale to, co nám filmový tvůrci naservírovali působí doopravdy značně uměle a nereálně. V knize se mi líbí právě vývoj jejich vztahu, Harryho uvědomění a na konci i přiznání od Ginny. Prostě tyhle dva jsou pro sebe určeni a jejich vztah se tvořil celých 5 let.

Druhá věc, kterou bych si dovolila vyzdvihnout, tak jsou vzpomínky na Voldemorta. Ano, chápu do filmu se nevejde vše, jinak by film měl 3 hodiny. A teď se musím zeptat: "Komu by to vadilo?" Ale opět nás tvůrci ochudili o tolik skvělých informací, bez kterých další části nedávají smysl. Proto jsou pak filmový fanoušci zmatení a zklamání. Takže přečíst si šestý díl, je naprosto úchvatné nahlédnutí do minulosti Lorda Voldemorta. Věděli jste, že se hlásil na pozici učitele v Bradavicích a to dokonce dvakrát?

Nevím, co víc bych vám tu měla vykládát, prostě si to přečtěte! (Prosím!) Vážně to stojí za to.

03.04.2022 5 z 5

Je šílený, kolik toho mozek zapomene, když to nečtěte takovou dobu a to jsem si myslela, že u Harryho není šance. Ale stalo se! Mám v hlavě spíš filmy, protože ty jsem zvládala každý rok aspoň jednou.

Takže pro mě bylo milým překvapením, že některé věci šly v jiné posloupnosti než ve filmu - například darování nového koštěte Harrymu.

Ohromně jsem si užívala všechny ty podrobnosti, které jsou pochopitelně ve filmu opomenutý (např. že vrba mlátička byla postavená primárně kvůli Lupinovi) a k tomu i skvělé rozhovory a vtípky, které najdete v průběhu celé knihy. Naprosto jsem zapomněla, jak úžasně je tato kniha/série  psaná.

Takže nejen to, že znovu prožívám vše do nejmenšího detailu a postupně si skládám dohromady celý pozadí, který je za mě skvělý a promyšlený (a budeme prosím opomijet ty detaily jako, že Prasinky v prvních dílech nebyly zmíněny...).

Nevím, co víc bych vám řekla (zase). Díl od dílu je lepší, vtipnější a nápaditější (jooo a tlustší, takže máte trochu více čtení a poznávání tohoto světa).

Samozřejmě se budu asi trochu opakovat, ale celou sérii mohu jen a jen doporučit a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

09.01.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

O knize jsem neslyšela a nevěděla jsem, co od ní mám čekat. Přečetla jsem si anotaci a řekla jsem si, že by to nemuselo být špatné.
První polovina knihy byla doopravdy náročná, hodně vysvětlování a uvedení do světa, aby si to každý mohl představit. Musím uznat že je velmi propracovaný, promyšlený a nádherný a myšlenka je rozhodně originální a velmi mě zaujala.

Po půlce knihy se četla doopravdy skvělé a já se nemohla dočkat, co se tam vše děje. Krom toho v příběhu najdete i vtipné momenty. Když jsem se dostala na konec, tak jsem nemohla uvěřit, že teď najednou mám přestat číst. To mi autorka udělala schválně!

Hrdinku Ilan jsem si oblíbila a myslím, že v té situaci musí být velmi statečná a jsem doopravdy zvědavá, co za dobrodružství ji přinese další díl, na který se moc těším.

⭐ 4/5

22.11.2020 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Od mého dětství nejlepší příběh, co znám. Nebudu se dlouho rozepisovat. Jsem ráda, že jsem se zase vrátila do světa kouzel a už se těším až si přečtu všechny díly.
Always. ⚡
⭐ Nekonečno :)

14.10.2020 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Dlouho jsem považovala tento díl, za svůj nejoblíbenější z celé série. Osobně musím přiznat, že jsem sama přemýšlela proč. Protože při tomto "čtení" mě extrémně vytáčela paní Weasleová a i Harry samotný, protože oba se chovají strašně na začátku knihy. Tím samozřejmě nechci říct, že bych sérii přestala mít ráda, jen si myslím, že čím starší jsem, tak tím víc se zamýšlím nad celkovým příběhem a chování postav.

Naopak jsem si velmi užívala vtípky Freda a George a jejich povedené žertíky. Velice mě bavily části, kdy učitelé odmítají jakýmkoliv způsobem pomáhat Umbridgeové a taky jednání některých učitelů s touto růžovou ropuchou. Pokud jsem si někoho extrémně oblíbila, byla to profesorka McGonagallová a její trefné poznámky. Myslím, že postupem let se z ní stává moje velice oblíbená postava této série.

Samozřejmě i pátý výlet do Bradavic stojí za přečtení, protože bohužel i z tohoto dílu ve filmu bylo plno věcí vynecháno. Nenechte se odradit počtem stran, příběh vás pohltí a za chvíli budete na jeho konci.

Já jsem si jako obvykle tu jízdu náramně užila a v podání pana Hyhlíka se jedná doopravdy o pohlazení po duši. Okamžitě po dočtení jsem se pustila do dalšího dílu.

Myslim, že je zřejmé, že Harryho vám můžu jen a jen doporučit.

⭐ /5 -  Stále se mé hodnocení nemění, protože Harry je láska a průvodce mým životem a jednoduše NAVŽDY!

11.03.2022 5 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Jsem fanoušek Harryho Pottera. Na něm jsem vyrůstala a dříve ho četla s roční pravidelností a filmy viděla aspoň 2x do roka. Teď je to můj rereading po přibližně 6 letech a já jsem se velmi ráda vrátila do knižního světa Harryho. Pokud bych ho už tak moc nemilovala, řekla bych, že se zamilovávám ještě více.

Jelikož za posledních 6 let jsem viděla spíše filmy, tak mi i děj utkvěl v hlavě v filmové podobě. Návrat ke knižní podobě mě fascinuje již od prvního dílu a 4. v tom není výjimkou. Zapomněla jsem, jak velmi vtipný příběh dokáže být a jak kouzelně působí vykreslení děje bez filmových efektů. Vím, že se tvůrci snažili držet, co nejvíce knižní předlohy, ale v tomto díle se setkáváme s mnohými odchylkami.

Více se v tomto díle vyskytuje Sirius Black a tudíž vidíte jeho vztah k Harrymu, který se ve filmu naprosto vytrácí. Zabrousíme zde do minulosti Voldemorta i Severuse Snapa a tím pádem celkový příběh pak dává větší smysl, když máme tyto detaily. V tomto díle se více vyskytuje i Percy Weasly a pokud někdo, kdy tvrdil, že je to jeho oblíbená postava, tak pravděpodobně nečetl knihy. Samozřejmě nesmím zapomenout na to, co se ve filmu nevyskytuje. Ano, vy všichni fanoušci filmových verzí, jen mi řekněte: Kdo je Winky a co je SPOŽÚS? Tím se pochopitelně nechci navážet do milovníků filmů, protože sama je miluju, ale tohle je doopravdy věc, která tam CHYBÍ. Mimochodem zápletka s novinářkou Ritou taky ve filmu není zcela dotažena...

Myslím si, že díl od dílů jsou knihy lepší a lepší. Když se mě někdo ptá, jaký díl je můj neoblíbenější, tak odpovídám, že pátý. Asi vám teď přímo neřeknu proč, ale myslím, že to zjistím hned jak se do něj pustím. Čtvrtý výlet do Bradavic byl pro mě úžasný zážitek, který jsem si náramně užila a těším se na další „čtení“ této série. Posloucháno jako audiokniha, namluveno Janem Hyhlíkem

17.01.2022 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

(SPOILER) Očekávala jsem příjemnou oddechovku u které se zasměju a přesně to jsem dostala. Jenže kniha nebyla jen vtipná, ale měla pro mě dost kvalitní bonus, který posunul obyčejnou romantiku do úplně jiné úrovně.

Seznamujeme se zde s Tiffy a jejími přáteli Grety, Mouem a Rachel a na druhé straně Leon s Kay. Tiffy je taková trochu střela a nevšední a svým způsobem je dost svá, ale její bývalý ji zlomil a dostal na psychické dno. Potřebuje utéct od něj, své minulosti a hlavně z jeho bytu.
Leon je naopak přesný opak Tiffy, je obětavý a své vlastní štěstí dává trochu do pozadí před problémem bratra. Všechny tyto postavy kromě Kay jsem si oblíbila a každá byla svým způsobem specifická. Pokud se chcete zeptat na postavu, co mě doopravdy štvala (slušně řečeno), tak to byl Justin a Martin.

Tyto dva společně budou sdílet byt, ale nebudou se potkávat - Leon je zde přes den a Tiffy přes noc. Co by se mohlo pokazit? Ti dva se doopravdy delší dobu nepotkaji a komunikují spolu přes papírky, který si lepí kamkoliv! A já se u toho velmi pobavila, užívala jsem si jejich konverzaci a obě dvě postavy a jejich postup životem.

Teď přichází ta přidána hodnota. Na jednu stranu sledujeme postup vývoje přátelství mezi lidmi, kteří se X měsíců neviděli, ale na druhou se každý sám vypořádává se svými "démony".

Leonuv bratr je odsouzen za ozbrojenou loupež, kterou nespáchal a právník chce prachy a případ se nesnaží dovézt k nějakému konci. Až vlastně díky Tiffy a jedné velké náhodě se dají věci do pohybu.

Tiffy, která si vyplakala oči do polštáře a postupně se dostává z nepovedeného vztahu, tak začíná mít postupně závažnější problémy se svým ex, který jí sleduje na nemožných místech a přestává se mu líbit, že nad Tiffy ztrácí kontrolu.

Celá kniha je za mě naprosto skvělá, úžasně se četla a já jsem se hodně zasmála. Takže pokud chcete odpočinkovou knihu, která má přidanou hodnotou, tak jděte do toho ️

⭐ 4/5

19.04.2021 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, kterou úplně nádherně ztvárnili Radek Škvor a Anežka Pohorská.

Kniha se poslouchala velmi dobře a aniž bych věděla jak, byla jsem na konci. Přiznávám, bylo mi to doopravdy líto. Klidně bych snesla další kapitolu, možná dvě, nebo dvacet

Jakožto správná fanynka Harryho Pottera jsem nemohla tuhle knihu vynechat a doopravdy jsem se na ni hodně těšila. V určitě době dospívání jsem měla fázi, když jsem byla Tomem Feltonem posedlá. Byl moje láska! A pokud vy ho nemáte rádi, právě kvůli pověstné roli Draca Malfoye, tak byste si měli tohle přečíst.

Na rovinu říkám, že se nejedná o knihu pouze o Harry Potter, i přesto že částí o natáčení těchto filmů je zde víc než dost. Spíš je to nahlédnutí do života a duše člověka, který se nahodou proslavil jako čarodějnický zmetek. Pokud se do knihy pustíte budou vás čekat úsměvné chvilky, ale také momenty k zamyšlení a některé drsné okamžiky života dospívající hvězdy.

Potkáváme se s Tomem jako dítě, teenager a jako dospělý. Jak sám autor popsal, tak během svého života prošel několika verzemi "Tom". Všechno je napsáno s naprosto dokonalým citem a špetkou britského humoru. Je zde vše řečeno na rovinu - to dobré a i to špatné. A musím říct, že mi někdy slzička ukápla. Samozřejmě nesmím zapomenout na velmi krásnou a procitěnou předmluvu od Emmy Watson (představitelka Hermiony).

Rozhodně si myslím, že kniha stojí za přečtení protože vám dá jinou perspektivu. Například se dozvíte, že při prvním odbarvení Tomovi peroxid popálil hlavu a nebo proč mu Emma Watson dala facku. Za mě velmi silné čtení byly kapitoly z LA a příběh Tomových třech "králů" mě opravdu zasáhl.

Tahle kniha si našla cestu do mého srdce a rozhodně vím, že se k ní jednou ráda vrátím. Doporučila bych všem milovníkům Harryho Pottera (povinnost) a taky všem, kteří by viděli něco víc než jen blonďáka s ulízanými vlasy.

5/5

07.12.2023 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Co by, kdyby...
Asi každého někdy napadla myšlenka, co by se stalo, kdyby se rozhodl jinak, kdyby něco udělal a nebo naopak neudělal, kdyby něco řekl či neřekl a jak by se pak upíral náš život. Bylo by to stejně a nebo by maličkost dokázala ovlivnit skoro celý život?

Přesně tímto tématem se zabývá tato kniha. Nora se rozhodne po jednom hodně špatným dni, ukončit svůj život a proto se předávkuje prášky. 0:00 a čas se zastavil! Každý by čekal konec, ale Nora se ocitne v půlnoční knihovně a dostane jedinečnou možnost navštívit své paralelní já a zkusit si jiný život.

Nora na začátku neví, jaký život by chtěla zkusit a tak zkouší životy, které pro ní vybrali ostatní. Ale vždy je něco špatně! Nora si postupně začne uvědomovat, že žít cizí sen není ideální cesta. Postupem knihy si Nora začala uvědomovat velmi důležité věci pro život a dle mého názoru vyrostla. Nevím, jak to jinak vyjádřit, ale cítím tohle jako správné slovo. A přesně ten vývoj hlavní hrdinky se mi líbil.

Jediné, co mě doopravdy zarazilo, že si Nora nepamatuje nic v novém životě, prostě je hozena do vody a plav... Líbilo se mi však to vysvětlení - znáte to když přijdete do místnosti a nevíte, co tam děláte?, ano to je přesně ono. Nora se postupně učila v jednotlivých životech improvizat a nějak fungovat a to je vlastně to, co musí každý, protože nikdy nevíme, co nám osud přinese.

Myšlenkou je, že až Nora najde nejlepší a dokonalý život, zůstane v něm. Rozhodně musím říct, že mě konec překvapil, sice se to svým způsobem dalo očekávat, ale stejně to mělo něco do sebe.

Celá kniha je krásně propojená s filosofii a obsahuje neskutečně krásné myšlenky. A rozhodně bych řekla, že vás to zasáhne. Po přečtení recenzi jsem byla překvapena kolik lidí hodnotí knihu negativně a já moc nechápu proč.

V reakci na recenze bych ráda podotkla: hlavní hrdinka není hloupá, jen prostě si myslí, že ji nic dobrého nečeká a klesnout na takové dno a vyhrabat se z toho není jednoduché, takže já jsem chápala, proč je tak postavena a spíš jsem s ní soucitla. Rozhodně se nejedná o Young Adult, doopravdy nechápu, jak to někoho mohlo napadnout.

Strašně moc bych vám knihu doporučila, protože vás donutí se zamyslet nad životem a celkově možnostmi, který každý člověk má. Též bych vám doporučila audioknihu, protože se velmi dobře poslouchá.

18.10.2022 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Harry Potter po sedmé a bohužel i naposledy. Těžko uvěřit, že se blížím ke konci příběhu a budu se muset rozloučit s hlasem pana Hyhlíka, který podle mě Harryho namluvil skvěle. Jaký strach jsem měla, když jsem si pustila první audioknihu a najednou jsem se do toho zamilovala. Audioknihy poslouchám při každé možné příležitosti a díky tomu si udržuji krásný počet knih.

Zpět k příběhu. První věci, kterou musím zmínit a kterou nám tvůrci filmu opět odepřeli je to, že Dudley dospěl a jeho vztah k Harrymu se změnil. Sice je to kratičký moment na začátku knihy, i tak mě dostal.

Celkově musím přiznat, že mě překvapilo kolik věcí se do dvou filmů nevešlo a to by člověk řekl, že se tam vše podstatné vleze. Například zde není naprostá proměna Krátury, který se začal chovat velmi zdvořile a uctivě k Harrymu. Poté Lupin, ktery se zachová jako úplný srab a naše trio chce doprovázet na jejich cestách. Samozřejmě ve filmech se naprosto mine to, že Lupin s Tonksovou čekají miminko a narodí se jim syn, kterému Harry půjde za kmotra. Jo a samozřejmě nemůžu zapomenout na jednu událost z poslední kapitoly.

Možná bych toho mohla najít více, ale nebudu to řešit. Doopravdy musím říct, že mě ve většině dílu vytáčel Ron, který se choval jak malý rozmazlený fracek a zbytečně si to vybíjel na svých kamarádech. I když na konci knihy projevil vlastnosti hodného Nebelvíru.

Nechyběl tady i ten správný Potterovský humor, který nás provázel všemi díly. Doopravdy musím říct, že konec série je skvělý a vážně krásně ukončený. Mě doopravdy mrzí, že opouštím Harryho tak rychle a hned mám chuť začít od začátku. Dám tomu chvilku čas.

07.04.2022 5 z 5

Mlčící fontány Mlčící fontány Ruta Sepetys

Představit si nějakou historickou událost nebo období je velice těžké. Autorka nás zavede do Španělska v době vlády Franca a rozhodně si myslím, že situaci vykrelila naprosto nádherně.

Kniha byla psaná naprosto skvěle a četla se lehce, největším bonusem byly články z historie, které tomu dodávaly správnou šťávu. Příběh byl strašně krásný, ale přitom děsivý, občas mi šel až mráz po zádech. Nenechte se odradit počtem stran ani počtem vypravěčů, postupně se vyprávění jednotlivých postav spojí v jeden dokonalý děj.

Postavy jsem si velice oblíbila a byla jsem zvědavá, kam se vlastně příběh bude ubírat, protože v průběhu čtení vyvstávalo plno otázek, které vás nutili se co nejdříve dostat ke konci. Rozhodně skvělé spojení dvou světu, které byli naprosto odlišné a každému bylo ukazováno jen to nejlepší.

Ten konec byl naprosto úžasný a byla jsem překvapena, že tam bylo takové časově rozpětí, ale stejně ten konec byl doopravdy skvělý.

Doporučuji všem milovníkům historických románu, protože tohle je kouzelný příběh s velmi drsným náhledem na události té doby.

04.11.2021 5 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Dlouhou dobu jsem si myslela, že je Prokletý rok romantika a pak jsem si přečetla anotaci a přišlo velké překvapení, protože se vůbec nejedná o romantiku. Z knihy jsem nevím proč, měla strach a strašně dlouho jsem se odhodlávala, abych vůbec začala číst.

Hned po rozečtení se veškeré obavy rozplynuly a já se ponořila do úchvatného příběhu a nestačila jsem pomalu ani pořádně dýchat. Děj mě hned pohltil a já jsem během pár dní byla na konci a nechápala jsem, co vše se v knize odehrálo.

V této dystopii světu vládnou muži a ženy jsou jen pouhé věci a majetek můžu. Nejprve patří otci, následně manželovi a pokud mají tu smůlu a nikdo si je nechce vzít, tak skončí na předměstí, kde musí pracovat na podřadných pozicích a muži je vnímají jen jako hračku pro své uspokojení. Těžko říct, kde vlastně se ženy mají lépe. Z důvodu magie, kterou má každá žena, jsou šestnáctileté dívky vyhnany, aby se očistily od magie a následně mohly žít krásný a spořadaný život pod vlivem můžu.

Děsil mě svět, děsilo mě chování můžu, děsilo mě, jak se jedná s ženami a dívkami, děsilo mě, že stačí jen touha po nové manželce a hned je současná obviněna z něčeho proti zákonům, kteří muži vymysleli. Vážně mě toho na knize děsilo hodně, ale přesto byla naprosto skvělá a dokonalá.

Naše hlavní hrdinka Tierney si hodně dlouhou dobu dělá, co se jí zlíbí a možná tomu i pomáhá fakt, že ji otec vychovává jako syna. Je nebojácná, sebevědomá a hlavně si myslí, že i ženy mohou být chytré a vladout světu, ale tyhle myšlenky musí potlačit, protože by ji stihla smrt, kdyby se o nich někdo dozvěděl.

Musím říct, že Tierney jsem si zamilovala a celou její cestu a i osobní posun jsem sledovala s napětím a fandila jsem ji. Věřila jsem, že ona všechno změní!
Strašně mě štvala Kiersten a musím říct, že její chování na konci knihy mě velmi překvapilo a musela jsem ji přidat plusové body.

Autorka si připravila příběh velmi napínavý a zajímavý. V příběhu máme skvělé zvraty, které podle mě jen tak někdo neodhalí. Mě čekal největší šok na konci a to ve více věcech. Posledních 40 stran byla fakt síla a já jsem je četla se zatajeným dechem a otevřenou pusou.

Na začátku čtení jsem čekala jiný konec, ale když o tom přemýšlím několik dní po dočtení, tak byl skvělý, brilantní a sedl tam víc, než ten co jsem čekala. Jo a mimochodem úplný závěr jsem asi nepochopila, nebo spíš nevím, co si o tom mám myslet, protože se dá konec vykládat více způsoby.

Pokud máte rádi dystopie s prvky fantasy, tak vám tuhle knihu mohu jen a jen doporučit. Rozhodně si myslím, že ji nečtu naposledy a uvažuji o pořízení domů.

P.S.: nechápu, jak to někdo může srovnávat s Hunger Games, protože tohle bylo 1000x lepší než HG! A podobnost spatřuju jen v tom, že je to dystopie...

10.07.2022 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knihu jsem opět poslouchala jako audioknihu a musím říct, že pan Vasil Fridrich příběh namluvil úplně božsky a pokud máte rádi audioknihy, tak tuto naprosto doporučuji.

Příběh se odehrává ve dvou časových rovinách. První se odehrává v roce 1986, kdy hlavní hrdina Eddie je dvanáctiletý kluk, který zažívá dobrodružství se svými přáteli. Střídají to kapiloty ze současnosti z roku 2016, takže 30 let po veškerých událostech.

Děj vás nádherně udržuje v napětí, kdy postupně dáváte celý příběh dohromady. Takže na začátku knihy víte, že se NĚCO stalo, ale až postupně dojdete k tomu, co to vlastně bylo. Musím přiznat, že některé části a popisy působily děsivě a já jsem nemohla poslouchat v noci.

S napětím jsem očekávala, co přinese konec. Někdy jsem hodně nadávala, když se dělo něco napínavého a proběhl skok v čase. Jinak mi forma nevadila a právě bych řekla, že ještě více udržovala čtenáře v napětí.

Když se na konci vše vyřešilo, byla jsem překvapena, protože tohle jsem doopravdy nečekala. Příběh byl velmi dobře zamotaný, ale na konci se vše krásně vysvětlilo. O to více mě překvapilo, když mi zbývala ještě jedna kapitola a myslela jsem, že už nemůže přijít větší WOW efekt. Ale to jsem se náramně spletla! Ještě teď o tom musím přemyslet.

Tato kniha mě ohromně bavila, nesmírně mi vyrazila dech a rozhodně vám ji doopravdy hodně doporučuji. Takže pokud máte rádi Thillery s detektivní zápletkou, myslím, že špatně nešáhnete, když zvolíte tuhle knihu.

24.04.2022 5 z 5

Milovaný nevlastní bratr Milovaný nevlastní bratr Penelope Ward

Upřímně čekala jsem, že kniha bude naprostá jednoduchá erotika a musím přiznat, že jsem se doopravdy hodně spletla.

Příběh se četl velmi dobře a kdybych se nemusela připravovat na zkoušku a nevstavala bych do práce brzy ráno, tak bych ji dočetla na jeden zátah.

Kniha začíná v momentě, kdy naší hlavní hrdinové jsou na střední škole. Greta zjistí, že má nevlastního bratra, který se k nim má nastěhovat. I když se snaží sebevíc, aby s ním dobře vycházela, tak Elec se chová jako osina v zadku a nenechá si ujít příležitost, aby něco Gretě provedl. Tahle čas je jak na vlnách, chvilku to vypadá, že k sobě najdou cestu a hned na to jsou opět na ostří nože. Jejich špičkování jsem si užívala. Občas jsem se velmi pobavila.

Velký šok přišel s druhou částí a časovým posunem, který byl celých 7 let. Tohle jsem nečekala! A co osud nechtěl cesty našich hrdinů se zase protnou. No a jak to vše dopadne? To už si budete muset přečíst sami.

Strašně moc se mi líbil zasazený pohled ze strany Eleca, který tam byl zasazený formou části knih, co Elec napsal. Velmi mi to tam sedělo a přišlo mi, že to příběhu dodalo správnou šťávu. Postupem času odhalujeme minulost Eleca a zjišťujeme, že to vážně neměl jednoduché.

Za mě doopravdy plusové body za to, že se nejednalo pouze o přímou linku, která by skončila množstvím sexuálních scén. Ne, tohle doopravdy bylo velmi hezký napsané a já jsem si celý příběh užila. Doporučila bych všem milovníkům romantiky s kapkou erotiky.

⭐ 4.5/5

01.02.2022 4 z 5

Nedotýkej se mě Nedotýkej se mě Laura Kneidl

Setakáváme se dívkou Sage, která nastupuje na školu v Nevadě a velmi ráda se dostala z Maine. To co se v Maine stalo, tam má taky zůstat a za svou minulostí chce udělat velkou tlustou čáru. V průběhu celého příběhu poznáváme její minulost do větších podrobností. Zjišťujeme proč trpí úzjostnými stavy a jak je pro ni těžké se vyrovnat s běžnými situacemi.

Musím říct, že postava Sage byla krásně vykreslena, úplně přesně jsem si uměla představit, co se v ní odehrávalo. Nad některými částmi jsem zapomínala dýchat a někdy jsem měla doopravdy husinu po celém těle. Tohle se autorce velice povedlo! I postupný vývoj vztahu s Lucou zde byl opravdu skvěle popsán. I vedlejší postavy jsem si velice oblíbila.

Luca byl úžasný, i když jeho chování ze začátku působilo, že je největší zmetek pod sluncem. Jeho chování s Sage bylo úžasné! Nechal ji, když potřebovala prostor a neptal se jí na milion otázek, prostě jen byl pro ni, kdyby potřebovala.

Do samotného příběhu jsem se velmi dobře začetla a zajímalo mě čím dál tím víc, co bude dál a jak to vlastně celé dopadne. Byla jsem strašně ráda, když si k sobě Sage s Lucou našli cestu. Ten zvrat na konci? To co jako Sakra bylo? Trochu mě mrzelo, jak se Sage zachovala, ale na druhou stranu chápu, že měla strach. Doopravdy jsem tohle vše nečekala a nějak jsem nemohla uvěřit, že je to konec knihy. Velice zoufale jsem hledala další stránky příběhu a ono to prostě nepokračovalo. Varování vážně potřebujete hned po dočtení další díl!

Knihu bych doporučila lidem, co hledají hlubší smysl v romantice, kteří mají rádi když má kniha přidanou hodnotu a všem fanouškům Mony Kasten. Osobně se nebojím říct, že příběh Laury se mi líbil o něco více (ale jen o chlup) než příběhy od Mony.

Já jsem se do knihy zamilovala a rozhodně k tomuto příběhu někdy vrátím.

20.09.2021 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

První knihu jsem si koupila ve slevě v Knihách Dobrovský a prostě mě jen zaujala obálkou. Nevěděla jsem, co čekat a po přečtení anotace jsem se začala na čtení těšit, bohužel jsem se k ní dlouho  nedostávala.

Příběh je velmi čtivý a dobře plyne. Na začátku chvilku potrvá než se zorientujete ve jménech a jak to chodí, ale jinak bych řekla, že se začtete velmi dobře jako já. Děj pro mě byl samý překvapení, takže jsem doopravdy netušila, co čekat na jeho konci. Autor si pro nás připravil i pár nečekaných zvratů a ten jeden mu neodpustím. (I když dle mého očekávám ještě nějaký problém s touhle osobou...)

Když jsem se dostala na konec, tak jsem nevěřila, co vše se stalo a těším se na další díl. Stejně jako v prvním díle Babylon nezískal mé sympatie, tak myslím, že to bude pokračovat do druhého dílu a očekávanám další podrazy pro naše účastníky. Jo a teď možný spoiler, tak bacha - Celkem jsem zvědavá, jak se to bude vyvíjet mezi Emmettem a Morning.

Rozhodně knihu mohu doporučit, protože mě velmi bavila a já si celé čtení užila.
Doporučuji fanouškům scifi a dystopii jako je napriklad Hunger Games.

4.5/5⭐

12.12.2020 4 z 5

Hadrový panák Hadrový panák Daniel Cole

Příběh jako takový se četl dobře i přes to, že v některých částech byl trošku děsivější. Je psaný čtivým stylem a doopravdy dobře, protože já jsem do konce netušila, jak celé vyprávění dopadne. Měla jsem nějaké své nápady, ale ty se nepotvrdily.

Chvilku mi trvalo, než jsem si zvykla na počet postav a občas jsem se sama v knize musela vracet, abych si ujasnila, že vím o koho jde. Postavu detektiva Wolfa jsem si velmi oblíbila a i Baxterovou, která měla vtipné sarkastické poznámky. Celkově oceňuji, že takhle temné vyprávění má v sobě i špetku vtipu.

Co se týče konce, tak se přiznávám, že jsem ho neodhadla, až v posledních cca 50 stranách mi začalo být jasněji. Tím pádem to pro mě přinášelo doopravdy skvělý čtenářský zážitek a já si užila čtení. Nejvíc mě asi překvapilo chování Baxterové na konci knihy, ale jelikož tady nechci nijak spoilerovat, tak napíšu jen toto.

Takže pokud máte rádi thrillery s detektivní tématikou, tak doopravdy doporučuji.

⭐ 4.3/5

14.10.2020 4 z 5