Ayna Online Ayna komentáře u knih

Katyně Katyně Pavel Kohout

Jakkoliv obdivuju nápad i autorovu práci s jazykem, prostě mi to úplně nesedlo. Tak od půlky jsem se už do čtení nutila, pasáže o Vlkově a Šimsově minulosti mě nebavily, celkově se to pomalu plácalo od jedné rádoby šokující absurdity ke druhé, až jsem ztratila zájem, k čemu se to nakonec doplácá. Při moc velké koncentraci nechuťárny prostě už nemají ten efekt a spíš mě nudí.
Lízinka Tachecí je ale zajímavá ne-postava. Většinu knihy nemluví, nemyslí, nejedná, o jejích pohnutkách ani minulosti se nic nedozvíme, takové slepé místo v příběhu. Když už je autorem zahnaná do situace, kdy by se měla nějak projevit, tak se dozvíme, že kouká z okna nebo počítá sedačky. Klidně by to mohla být geniální autistka, ale...
P.S.: To inovativní dělení kapitol jsem strašlivým způsobem nedocenila. Myslela jsem si, že se mi to prostě blbě načetlo v programu v mobilu, občas mi tam text dělá strašný brikule:-D

08.04.2020 3 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nepocházím sice z dědiny na Vysočině, ale z maloměsta o kraj vedle, nicméně nářečí je u nás podobné a byla to ta první věc, co mě na knize zaujala. Některé výrazy jsem teda slyšela používat široko daleko jen mou babičku a brala jsem je jako nějakou její osobní zkomoleninu, a tady jsem prozřela, že i to bylo nářečí, promiň babi :) Jinak, kniha nemá zásadní dějovou linku, ale sleduje útržky životů několika obyvatel vesnice, a hlavní tam není ani tak to, co se kde děje, ale jak o tom lidé uvažují. Což je popsáno setsakra dobře a přesvědčivě. Jo a mapka vesnice pod přebalem. Až to budu někdy číst znova, asi si ji prohlídnu zevrubnějc, takhle jsem se místy ztrácela v postavách.

14.01.2020 5 z 5

Strach Strach Jozef Karika

Takové malé slovenské To. Inspirace Kingem si všiml kde kdo, nakonec i sám autor ji v knize ústy jedné z postav otevřeně přiznává. Akorát tam, kde King nabízí propracovanou psychologii postav i mytologii celého strašení, Karika jenom klouže po povrchu. Škoda, zasazení do slovenských reálií bylo fakt zajímavé a určitě se z toho dalo vyždímat víc, budovat atmosféru Karika umí dobře. Takhle je to průměrný horor, možná na hvězdičku víc, pokud bych to četla celé v noci. Ke konci mi to bohužel přišlo čím dál víc odfláklé a závěrečné bububu spíš legrační.

25.12.2018 3 z 5

Moje první setkání se Ziburovou tvorbou. Sedlo mi to velmi, jak samotný nápad procházet pěšky různá divná a odlehlá místa, tak ten sarkastický přístup v textu. Příjemný bonus je autorova občasná poezie, která je tak hrozná, až je vtipná.

05.06.2022 5 z 5

Půlnoční děs Půlnoční děs Scott Siegel

(SPOILER) Půlnoční děs je fakt děs. Puberťák Andy, který postrádá osobnost i zábavnost, se stále plácá v Zemi duchů. Když mu Strážce mlhy slíbil, že ho za ucpání té ďoury v minulém díle pošle domů, pěkně kecal, protože teď sype z rukávu další questy. Tentokrát má Andy za úkol pomoci někomu ze své minulosti a navštívit záhadné místo, kde je něco, co ztratil. V patách má neustále retardovaného sira Aleca a jeho partu a kromě roštěnky Elizabeth mu nově pomáhá pračlověk Makasha - jediná alespoň trochu sympatická postava v tomhle veledíle. Děsné zvraty, děsné dialogy, logické kopance (Elizabeth má fóbii z ohně podle toho, jak se jí to hodí, údolí strachu působí jen na někoho, a na to, že vlastně umí levitovat, už všichni radši zapomněli). Až konec byl celkem fajn, nápad s vězením pro mrtvé naděje je dobrý. Dobrý by byl i ten romantický vztah mezi člověkem a dušicí, kdyby byl popsán jen trochu zajímavě... Což není. Bylo by třeba fajn dozvědět se i něco o 60. letech, ze kterých pochází Elizabeth, ale i tohle téma zůstalo neuchopeno.

11.08.2021 1 z 5

Pusinky Pusinky Stanislav Rudolf

Nevím, jak by se mi to líbilo v pubertě, na knihu jsem padla náhodou až teď v knihobudce. Je napsaná čtivě a je dost tenká, takže to bylo rychlé čtení. Hlavní postava nebyla vyloženě kladná a často ani sympatická, ale myslím, že to ani nebyl účel. Těžce s ní mlátila puberta, na vztah s klukem se vším všudy nebyla připravená a taky to podle toho dopadlo. Že se s tím týpkem nakonec rozešli byl vlastně happy end. Mimochodem mě zaujaly mě popisy toho, jak to chodí na učňáku na cukrářku... Mám chuť jít vydrancovat místní cukrárnu.

22.03.2024 4 z 5

Podvrženec Podvrženec Victor LaValle

(SPOILER) Zajímavá městská fantasy, kde se ten fantasy prvek objevuje až po dlouhé době a teprve ke konci se to pořádně rozbalí, takže tápete, k čemu to povede. Do té doby je to kniha o antikvářství, moderním rodičovství, o současném New Yorku, o ztrátě a o traumatu, a plyne to velmi pozvolna. Dovedu si představit, že to řadu lidí otráví, protože anotace knihy se zdá slibovat větší akci. Já mám zrovna období, kdy mi tyhle storky ze života hodně lahodí, takže mi to sedlo. Za mě by tam ani ten fantasy prvek vlastně být nemusel, mohlo to být celé o tom, že Apollovi prostě hráblo, stejně jako jeho ženě. Jakože jsem si dlouho myslela, že to tak i bude. Třeba když vykopali ten hrob a Patrice to, co uvnitř našli, vůbec nekomentoval, tak se zdálo, že Apollo je jediný, kdo tam tu věc viděl. Občas mi přišly některé části slabší, hlavně ta část s Cal a jejím babincem na ostrově, tak bych dala hodnocení jen čtyři hvězdy, ale ta kniha je tu tak podhodnocená, že jí klidně napálím plný počet a přeju, ať si své čtenáře najde. Ono to vůbec není hloupý čtení. Některé fóry a nadsázka jsou tam zapracované tak nenápadně, že to člověku hned nedojde. A nakonec ještě zásadní poselství, fakt nevěšte ty fotky děcek veřejně na Facebook.

16.03.2024 5 z 5

Srdcerváč Srdcerváč Nicholas Adams (p)

Nebylo to špatný, ale ani to pro mě nebyl úplně top. Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec jsem jednu strhla za to, že měl Kaz těch bab až moc a když jsem to četla na etapy, tak už se mi pletly (hlavně ty, co tam měly menší roli). Jinak je to taková normální vyvražďovačka, není ale většinu času moc napínavá. Je jasné, že to dělá jedna z holek, která žárlí na ostatní, a jen se čeká, která. Mmch mě pobavilo, že po pár mordech dostaly děcka prázdniny do konce týdne, myslela jsem, že v Cresswellu jsou na zvýšenou kriminalitu zvyklí.

15.11.2023 3 z 5

Pod maskou nevinnosti Pod maskou nevinnosti Nicholas Adams (p)

Tohle byly v mých - nácti jedny z mých nejoblíbenějších "stopáčů", četla jsem je několikrát a dodnes je mám v knihovničce, takže už jen za to nekritických pět hvězdiček. Samozřejmě při čtení po tolika letech už člověk vidí ta slabá místa, ale i tak to bylo fajn setkání se "starým známým". Taky bych zmínila, že ve srovnání s předchozími knihami stejné autorky, které vyšly v edici Stopy hrůzy, je tady vidět posun k lepšímu, propracovanější je příběh i charaktery.

02.11.2023 5 z 5

Temný oheň Temný oheň Scott Siegel

(SPOILER) Další díl Země duchů už jsem číst nechtěla, ale pak jsem si to uložila jako zkoušku svých nervů a odhodlání a dorazila to. Necítím se tím ale nijak obohacena a ani si už moc nepamatuju, o čem to bylo, jen takové útržky. Asi to můj mozek raději vytěsnil. Jakože... Vylovili z řeky děcko. Pořád někam šli a potkávali divný lidi. Strážce Mlhy se někam zdejchnul a rozbila se obloha. Pronásledoval je tělocvikář z Hometownu, aby Anďase zabil. Došli na diskotéku, pro nic za nic je přepadnul ninja. Nějaké ty výbuchy a láva. Lávové monstrum. Zlouni vycucávající mlhu, bum bác, mlha zpět, všichni až na Anďase a Elizabeth postoupili na další level a zmizeli. The end. Už nemusíte udělat stejnou chybu jako já a nemusíte to číst. Není zač. Jedna hvězdička za to, že je to tak hloupý, až je to vtipný.

14.08.2023 1 z 5

Skřek šelmy Skřek šelmy Lynn Beach (p)

Není to moc horor, je to jen takový lehce napínavý detektivní příběh pro děcka s nadpřirozeným prvkem. Co mě na tom bavilo asi nejvíc, byla ta atmosféra internátní školy a Údolí přízraků.

07.07.2023 3 z 5

Tajná ložnice Tajná ložnice Robert Lawrence Stine

Dost dobrá knížka (na Stopy hrůzy, samozřejmě to není žádná vrcholová literatura). R. L. Stine horory pro puberťáky fakt umí a tenhle býval jeden z mých top. Ani nevím, kolikrát jsem to jako malá četla, a jako oddechovka se to dá i v dospělosti.

31.07.2021 5 z 5

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

Devadesátková popkultura letem světem optikou tehdejšího pražského dítěte. Jelikož jsem jen o pár let starší než autorka, tak jsem si v tom našla dost svého, nad fotografiemi zavzpomínala celá famílie, ale na čtení to bylo takové trochu plytké. Je to hlubší a propracovanější než facebooková stránka, ze které to vychází, ale pořád ne tak, jak by člověk od knihy takového rozsahu čekal. Pohled autorky doplňují vzpomínky známých osobností s dost různou vypovídací hodnotou (klidně se to mohlo víc vytřídit). Taky by to asi chtělo lepšího korektora - uteklo dost chyb a chtělo by to probrat i slohově... např. bambilionkrát se opakující slovo "zkrátka".

28.12.2019 3 z 5

Ukradená mumie Ukradená mumie Lynn Beach (p)

Ne že by to bylo napsané hůř než jiné díly z Údolí přízraků, ale nějak jsem se do toho nemohla začíst (a to skoro do poloviny knihy). Možná to bylo tím, že starodávný Egypt mě moc nebere, nebo tím, že tu tentokrát "straší" jen černá kočka, což mi nepřišlo děsivé, ale spíš vtipné. Co mě naopak bavilo, byla atmosféra té internátní školy, studentské blbnutí. Plus jako obvykle, čtení Stop hrůzy je pěkně nostalgická cesta do hlubin minulosti i vlastní paměti. Např. tu historku s babkou, co se v adrenalinovém rauši zabarikádovala skříní, si pamatuju celé ty roky, ale už jsem dávno zapomněla, že to mám odtud:)) Takže když si shrnu pozitiva a negativa, vyjde mi prostě průměr.

13.02.2024 3 z 5

Bezhlavý duch Bezhlavý duch Lynn Beach (p)

Tohle bylo na brakovku dobře napsané, pěkně se to četlo a atmosféra školy v Údolí přízraků mě zase pohltila, takže jsem si to při čtení všechno velmi živě představovala a nejradši bych na takovou školu chodila taky. Jinak opět podobný průběh jako většina dílů z této série, zase jedna studentka proti sobě poštve nějaké místní zlo, které ji začne pronásledovat, vloupávat se jí do pokoje a škodit... Mimochodem super obálka, ta šusťáková bunda, to je retro jak noha, mívala jsem podobnou.

20.11.2023 4 z 5

Nová dívka Nová dívka Robert Lawrence Stine

Tenhle díl mě zaujal tak moc, že jsem ho přečetla za jeden den. Bohužel, čím víc jsem se blížila konci, tím míň mě to bavilo. Odhalení, jak se to má s Annou ve skutečnosti, mě moc nevzalo, nejlepší bylo to napětí, dokud člověk nevěděl, o co tam jde (jakože... měla bych to vědět, už jsem to kdysi četla, ale zapomněla jsem za těch cca 30 let pointu xD). Jinak tam byl hezky vykreslen ten středoškolský život v devadesátkách, kdy děcka poslouchala walkmana, čísla na spolužáky se sháněla na infolince a když jste přišli pozdě do videopůjčovny, zbyly na vás jen divný filmy (zajímalo by mě, co za film byla ta Hvězdná cesta, co si odtam dotáhla Lisa, při kvalitě překladu se obávám, že to byl Star Trek). Taky je tam pěkně vykreslena Fear Street. Není divu, v originále šlo o první díl této série, takže tam ulice musela být náležitě strašidelně představena. Nevím, podle jaké logiky to vycházelo v češtině, v rámci Stop hrůz jsou ty díly nějaké zpřeházené...

16.11.2023 3 z 5

Pronásledovaná Pronásledovaná Robert Lawrence Stine

Plný počet... Možná je to tím, že poslední stopáče, co jsem četla, byly ze série Země duchů, ale tohle mi prostě ve srovnání s tím přijde jako veledílo. Bavilo mě to jako -náctku a baví mě to i jako vyhořelou matku na mateřské. Ideální kombinace strašení, romantiky, detektivky, a i na nějaké to vražděníčko dojde.

15.08.2023 5 z 5

Pod hrozbou smrti Pod hrozbou smrti Scott Siegel

Série Země duchů se mi moc nelíbila ani v době, kdy jsem byla cílovou skupinou, bylo to moc natahované a o ničem. Hlavně mi to ani mezi ostatní Stopy hrůzy nesedí, protože spíš než horor je to putovní fantasy, kdy skupinka postav stále někam jde a cestou pořád někoho náhodně potkává, s dotyčným pokecá, bojuje s ním nebo uteče, a tak pořád dokola. Text je hodně jednoduchý a charaktery nepropracované i na stopáčové standardy. Nejzajímavější postava je Elizabeth. Tím, že se vyřešila ta záležitost s hledáním její nejlepší přítelkyně a s jejím "pronásledovatelem", to klidně mohlo celé skončit, to bylo asi jediné, co mělo nějakou pointu.

06.08.2021 2 z 5

Smrtící povzbuzení Smrtící povzbuzení Nicholas Adams (p)

Další solidní brakovka, tentokrát z prostředí střední školy. Příběh z dávných časů mýtů a legend, kdy se úkoly psaly ručně a o PC se zajímala jen divná děcka, která s přehledem zvládla hacknout celou školu. Líbilo se mi, že hlavní postavou byla nepopulární šprtka, slepá jak patrona.

29.07.2021 4 z 5

Nůž Nůž Robert Lawrence Stine

"Drahý vyhledávači hrůzy, zatím tě nijak zvlášť nevzrušovaly jevy jako skojíkající vlkodlak, černá hlíza, co nepopolízá, nebo šupinaté příšerky, které bojují za želví práva. Ale teď! Zavři okna, dveře dej na řetěz, k nim přišoupni almaru a opři se o ni zády. Pak zapal velkou červenou voskovici a počkej, až z ní začnou kanout krvavé slzy. Ne, ještě nezačni číst! Vezmi kus pergamenu, nařízni si prst a vlastní krví napiš poslední vůli. Ano, poslední vůli! Protože rána se nedožiješ. Pak nalistuj první stránku HORRORU, nazvaného Nůž. (...)" Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale nepopolízající hlíza rozhodla. Ta překladatelova předmluva je opravdu skvost. Jinak i když se tento díl odehrává částečně na Fear Street, nic nadpřirozeného se tu neděje a ani se tu moc nevraždí. Je to spíš thriller/detektivka, ale tak jako tak příjemná brakovka, která se rychle čte. A vystupuje zde zákeřný dvojník Toma Cruise, to je určitě plus.

28.07.2021 4 z 5