Aya81 Aya81 komentáře u knih

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

"Pokračování" trilogie Milénium se mi opravdu líbilo. Srovnávat Lagerkrantze s Larssonem není úplně fér. Nikdo nemůže absolutně vstřebat styl psaní někoho jiného, a tady se o to Lagerkrantz musel alespoň pokusit. S úplně jiným stylem by to prostě nešlo. A já myslím, že opravdu uspěl. Kniha sice nemá úplně ty grády jako předchozí díly, ale pokud ji posuzuju jako samostatnou knihu a pokud zapomenu, že jsem Milénium předtím četla, musím ji objektivně zhodnotit jako skvělou. Má napětí, skvělé postavy (i ty nové, neznámé), zajímavou zápletku. Není to klasická detektivka, a tak není na škodu, že nepřijde na konci překvapivé rozuzlení. Za mne dobrý :)

03.07.2018 5 z 5

Sebevražda Sebevražda Édouard Levé

Ač tenounká kniha, četla jsem ji více než týden. Musela jsem si vždy utřídit myšlenky. Kniha je absolutně hutná ve svém obsahu. Je esencí života smrt?

27.06.2018 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Poměrně zvláštní mrazivy příběh o tom, že mrtvé je lépe nechat mrtvými... Oceňuji způsob spletání příběhu z různých času i různých osob,které se na konci sejdou a rozuzli.

11.06.2018 5 z 5

Hořké moře Hořké moře Jakuba Katalpa (p)

Kniha, která žije svou vlastní vnitřní energií. Váhala jsem 3-4 hvězdičky, ve skutečnosti řadím někam mezi. Zpočátku jsem se v tom trochu plácala. Nedokázala jsem najít smysl, postrádala jsem logiku, chyběla mi dějovost. Ta se poté dostavila v druhé části knihy u Aniely a postupně mne pohltila magie slov.
Jak už někdo pode mnou napsal, je to spíš poezie psaná bez veršů. Obrazy se prolínají, vrací a zase mění, slova i nálady se kroutí jako hádek. Hlavní postavou je žena, žena a zase žena. Okolnosti a dramatické zápletky jsou nepodstatné, podstatné je esenciální ženství a komplikovanost zákoutí lidské duše.
Na knihu musíte mít tak trochu náladu. Jinak se vám stane to co mně a v začátku vám trochu "ujede vlak". Ideální číst v samotě teplé deky za podzimní plískanice za oknem, nebo naopak v chládku košatého stromu za horkého letního podvečera :)

26.03.2018 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Silný příběh, který popisuje drama konce 2.světové války, odsunu brněnských občanů německé národnosti a jejich následnou stigmatizaci v poválečném období a během éry komunismu. Ukazuje, jakých zvěrstev je lidský dav zmítaný emocemi nenávisti, pomstychtivosti nebo i jen lhostejnosti schopen. Syrové obrazy z živelného transportu Němců obrací žaludek při pomyšlení, že se tento odsun skutečně stal. Mrazí při pomyšlení, že se obdobné chování děje stále, jen v jiných končinách, z jiných důvodů, v jiných podobách. Hrůzy války, ale i hrůzy v režii "míru" by neměly být zapomenuty, nebo dokonce popřeny, ale naopak by se o nich mělo vědět a vystříhat se principu kolektivní viny.
V popředí hrůz se odehrává život mladé Gerty. Život, který mohl být radostný a čistý, ale byl pošpiněn a zadupán jen na základě její národnostní příslušnosti. Podstatnou částí příběhu je Gertin vztah k jejímu okolí, k vlastní dceři a nejvíce k sobě samé. V Gertě vlivem vnějších okolností postupně umírá její lidství.
Zajímavým zpestřením příběhu jsou kapitoly, které ukazují pohled dalších osob, nejen samotné Gerty. Každou z nich poznamenaly tyto historické události jinak, a tím myslím zejména po psychické stránce. Je zajímavé, že způsoby vypořádání se jsou u každého jiné, ale vnitřně přeci tak stejné.

30.01.2018 4 z 5

Ledové sestry Ledové sestry S.K. Tremayne (p)

Napínavá, tajemná, typ knihy, které mám ráda.

21.12.2017 5 z 5

Ďáblova cesta Ďáblova cesta Robert Bryndza

Detektivka super jako vždy, jen mi nějak připadá trochu pritazene za vlasy, že by policie byla tak ochotná spolupracovat se soukromými detektivy a umožnit jim slyšet výslechy a přístupy k dukazum a podobně..

29.04.2024 4 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Zase jedna kniha plná silných příběhů. I když jsou tyto konkrétní smyšlené, vycházejí z historických podkladů a událostí, které v našich dějinách proběhly, a s odlišnostmi se děly. Zpočátku mi trochu trápil styl psaní, ale postupně jsem si zvykla s začal mi k příběhu sedět jak pr.. na hrnec. Hlavní dojem? Bože, vždyť my se nyní máme jak prasata v žitě, a přesto si pořád stěžujeme, že soused má něco lepšího. Ale staré křivdy přežívají přes generace, v našich genech, a kdo může říct, že historie se nebude opakovat?

16.03.2024 5 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Taková oddechovka, která se rychle četla. Vlastně příběh, který se může snadno stát.

02.02.2024 3 z 5

Tajemství jeskyně pokladů Tajemství jeskyně pokladů Petr Hugo Šlik

Když se na to dívám dětskýma očima (a pro děti je knížka určená), tak je zábavná, dobrodružná, jednoduše se čte... Pro dospěláka je samozřejmě předvídatelná a příliš stereotypní, ale pro nějaké 8-10 leté děti je to naopak dobře.

04.12.2023 5 z 5

Opona Opona Ondřej Hübl

Knize nemůžu upřít nápaditost a zajímavý námět. Nějak mi místy drhla logičnost. Každopádně jsem se ale při čtení bavila a hezky mi text ubíhal.

19.07.2023 4 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Originálně pojatá kniha o tíze osudu, poutech vlastního svědomí a touze po osvobození duše a po nalezení odvahy žít si po svém.
Jak knihu chápu já - Běstviny (sídlo kde se děj odehrává) jsou sice skutečné, ale ty pravé "Běstviny", toho pravého "červa", který hlodá a požírá nás zevnitř, který chce být krmen, aby nás nezahubil, toho si neseme každý v sobě. Stejně jako každý se můžeme vzepřít tomu, co od nás očekává okolí, společnost a naši nejbližší, a stát se vypravěčem vlastního osudu, jen musíme najít sílu a rozetnout pouta výčitek a zkostnatělých způsobů myšlení, která nás svazují.
Důležitý je příběh hlavních postav, jejich vývoj, uvědomění si svých kostlivců ve skříni a odpuštění. Jeden druhému, ale hlavně sami sobě.
Nenasytného červa, vypravěče, všechny ty "magické" a "fantastické" prvky, chápu jako metafory, v podstatě jde o psychologický román schovaný v naprosto fascinujícím kabátě a okořeněný neuvěřitelnou krásou a poetikou jazyka.

14.04.2023 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Líbila se mi. Některé povídky lepší,jiné slabší, jak už to bývá. Ale rozhodně se Nesbo mohl posunout zas do jiného stylu. Trochu škoda, že vzhledem k obdobným pointám byly postupem čtení další povídky už hodně předvídatelné.

26.03.2023 4 z 5

Oko čarodějnice Oko čarodějnice Nelly Černohorská

Ale proč ne. Taková čtivá nadpřirozená jednohubka. Něco jako Stopy hrůzy v modernějším hávu. Líbil se mi styl psaní i motiv. Dalo by se s tím trochu pohrát a příběh vytunit. Nejvíc mi ale vadil text zabíhající příliš do vazby, špatně se to četlo a kniha se musela rozevírat "přes moc".

03.03.2023 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Tento typ knížek prostě můžu. Opět tíživá atmosféra, stupňující se vnitřní napětí... víc nebudu prozrazovat. Za mne super!

16.07.2022 5 z 5

Půl žlutého slunce Půl žlutého slunce Chimamanda Ngozi Adichie

Láska, válka, poměrně časté spojení, které zní jako paradox, ale vlastně není.. Jak mám říct, že se mi kniha líbila, kdyz popisovala takové hrůzy? Proč mají lidi v sobě tolik zlého, že se masakrují i když nemusí, že se to znovu a znovu děje kvůli moci, vlivu, postavení, rozdílnosti nebo podobným důvodům? Ve válce pak trpí všichni, nejvíc ti, kdo z ní žádný prospěch mít stejně nebudou.. vždycky. Brečím, když si představím hladem umírající či zmrzačené děti, které by si měly šťastně hrát nebo se učit, starostmi a strachem vyčerpané ženy, které navíc znasilňují a bijou, nebohé seniory, kteří by měli již v poklidu žít své poslední roky, ale i muže, kteří bojují prostě proto, že musí.. proč, proč, proč? V Africe, na blízkém východě, nyní v Ukrajině.. vždyť je to jedno kde, válka je vždycky svinstvo :(
Autorka píše čtivě, i když v něčem mi ten styl úplně 100% neseděl, proto (ne kvůli válce) jen 4 hvězdy.

01.05.2022 4 z 5

Růže Růže Tiffany Reisz

V rámci žánru dobré, nápadité.

01.03.2022 3 z 5

Největší záhady kriminalistiky Největší záhady kriminalistiky Jaroslav V. Mareš

Velmi pěkně zpracovaná kniha. Člověk se dozví spoustu zajímavých informací o dodnes nevyřešených kauzách, a tak trochu i o politickém pozadí a zametání pod koberec. Nevím, zda je to náhoda výběru případů, nebo zda to nějak přitahuje - nějak často v těch kauzách figuruje moje rodná Plzeň a její okolí :)

10.02.2022 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Není to špatná kniha, čte se dobře, je z ní cítit opravdovost... a právě proto. Ne, ne a ne, ani v nejmenším netoužím žít na vesnici a být farmářkou. Z té představy mi běhá mráz po zádech. Brrr. Noční můra.

08.10.2021 3 z 5

Sobí hora Sobí hora Karin Tidbeck

Hodně zvláštní povídky. Některé se mi líbily, jiné moc ne, některé byly ale fakt ujeté. Každopádně příjemné osvěžení něčeho trochu jiného.

31.07.2021 4 z 5