Astonius Astonius komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Kdo si stýská nad životem, kdo si myslí, že se mu daří špatně, protože nemá nové auto, nebyl na dovolené nebo si nedopřál už dlouho večeři v restauraci, koho jedno dvě děti vyčerpávají nebo se souží, že ho manžel nenosí na rukou, kdo si stěžuje na politiku a nespravedlnosti demokratické společnosti, ten ať si přečte tuto knihu a začne si svého blahobytu a života v době, ve které žije, vážit.... Klobouk dolů před Annou a životem, který musela žít a klobouk dolů před jejím postojem k životu....

05.08.2021 4 z 5

Skvělé čtení to bylo. Z rozhovorů čiší zápal pro práci a profesionalita pana Mareše a velice realistický pohled do zákulisí vyšetřování zločinů. Je to skvělé doplnění seriálů o 1. oddělení, které považuji za nejlepší počin ČT za dlouhou dobu. Myslela jsem, že kniha bude hned přečtená, vždyť jsou to jen rozhovory, ale nakonec to trvalo déle, protože je hutná, plná podrobností a příběhů, chce to soustředění. Práci policie z téhle strany trochu znám, takže si dovedu živě představit popisované situace, i např. kritizované chování soudců nebo advokátů :-) I když jsou tam rozebírány případy, které byly zpracované v seriálu, stejně to člověka baví číst, protože je to podáváno tak, jak to vnímal policista, s detaily a pocity ohledně pachatelů i obětí, které se obrazovkou přenést nedají.

25.08.2023 4 z 5

To To Stephen King

(SPOILER) Četla jsem 3 týdny o dovolené a nevycházela jsem z údivu nad Kingovou fantazií a vůbec schopností vytvořit tak rozsáhlé dílo a všechny části udržet při sobě. Navíc způsobem, který mě nijak nenudil - kdykoli jsem knihu otevřela a začala číst, byla jsem plně v příběhu a nechtělo se mi ho opouštět. Dlouho jsem se té knihy bála, ale jako horor se mi to nezdálo tak strašné, spíše to byl hluboce psychologický příběh rozebírající mnoho životních témat, nejen sílu přátelství a víry v dobro, ale i vztahy mezi rodiči a dětmi, násilí, rasismus, byla to zajímavá sonda do těch dvou časových období v Americe, atmosféra z toho přímo sálala. Vůbec popisovaný způsob výchovy dětí byl někdy neuvěřitelný v porovnání s nynějším světem. Úplný závěr se mi zdál trochu utahaný, i když dlouho se to drželo v zajímavém stylu, kdy se střídaly kapitoly popisující finální boj "tehdy" a "teď", navíc pár kapitol i z myšlenek "zla" bylo úplně super. Nejvíce mi asi vadila ta sexuální vsuvka mezi dětmi v úplném závěru, to bylo pro mě přes čáru. Celkově ale monstrózní dílo perfektně vyladěné a obdivuhodně zpracované, podle mě se ale musí číst po větších kusech, aby se v tom člověk neztratil....

05.08.2023 5 z 5

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Na tohle člověk musí mít věk... Když jsem četla jako dítě, otravovalo mě to a nerozuměla jsem tomu, stejně jako teď můj syn v rámci povinné četby, ale když jsem si od něj knihu půjčila, překvapilo mě, kolik věcí se mě dotklo a dojalo. Člověk musí na to mít něco odžito... Básně jsou to nádherné, pomocí stručných slov malují obrazy ve fantazii čtenáře.

11.12.2022 4 z 5

Když byla hodná Když byla hodná Michael Robotham

(SPOILER) Osvědčený autor a ani v tomto případě nezklamal. Moc se mi líbí jeho styl, je to takové čtení pro dospělé, ze života, žádné podivnosti, nelogické zápletky nebo přehnané akční scény. Příběh je vyprávěn z pohledu dvou postav, jimž současně nakukujeme do vzpomínek a myšlenek a tím dostáváme ucelený pohled na vše. Moc se mi líbil úplný závěr, způsob, jakým autor dokonal spravedlnost, byl nečekaný, ale velmi trefný. Trochu zklamání jsem cítila v tom klišé, kterému dílo neuteklo pokud jde o "představitele toho největšího zla", co to zase bylo za lidi a jak se chovali... Tohle tady už bylo v knihách a filmech tolikrát.... A také bych trochu přidala co se emocí týče, vztah se Sashou si o to přímo říkal, ale odbylo se to bez jakékoli gradace, což byla trochu škoda. Ale celkově rozhodně doporučuji - když pro nic jiného, tak pro ten sloh, který má své kvality.

12.02.2023 4 z 5

Hodná a zlobivá holka Hodná a zlobivá holka Michael Robotham

Tak nevím, já snad musím dát 5 hvězd :-) Ta kniha pro mě měla všechno, co od detektivního románu chci - sympatickou hlavní postavu, postupně odkrývanou zápletku (v tomto případě víc zápletek - a všechny opravdu zajímavé), uvěřitelný a svižný děj (no dobře, v té uvěřitelnosti to občas zaskřípalo, ale to vem čert...), vygradování děje s odhalením nečekaného pachatele, nemožnost od knihy odejít, ale hlavně! - skvělý vybroušený styl, jakým autor píše! Má velmi dospělý, inteligentní a přínosný sloh, že je to opravdu radost číst. Nejen že nenudí, ale ač člověk čte detektivku, je to i psychologický román s přesahem, vyvolává ve čtenáři další otázky a protože je hlavní hrdina psycholog, ne policajt, dívá se na věci z jiného úhlu a přitom postupně odkrývá nejen různá tajemství zúčastněných, ale i svou vlastní těžkou a temnou minulost. Autor používá moc pěkné obraty, popisuje fádní a obyčejné věci novým pohledem, že když se něco z toho čtenáře dotkne, říká si, že je to vlastně pravda a jak hezky je to řečeno :-) Moc doporučuji a velmi se těším na další díl.

11.04.2021 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

(SPOILER) Téhle knihy jsem se dlouho bála, myslela jsem, že nebudu schopná to číst, že to bude na mě moc nervydrásající, vždyť je to horor, ale jako bych zapomněla, že autor nepíše takhle "jednosměrně" a jednoduše. Neřekne si "napíšu něco, abych tím lidi vystrašil" a nevytvoří klasickou předvídatelnou duchařinu, kterých je podle jedné šablony spousta, on přece píše tím svým košatým stylem, který vypráví prostě podrobný příběh jedné rodiny, která má svoje problémy a také jednoho "osvíceného" chlapce, který dokáže vidět a cítit věci, které nikdo nevidí. A že to postupně nabere dramatických rozměrů, to je už prostě gradace příběhu :-) Vypráví se z jednotlivých pohledů členů této rodiny, takže čtenář každého vnitřně pochopí a pozná a vžije se tak např. do duše alkoholika, jeho touhy po napití a jeho výčitek svědomí, do vzpomínek jeho ženy, která se mu znovu a znovu snaží uvěřit, že všechno bude už dobré, nebo do vjemů jejich neobyčejného chlapce, který ví o věcech, o kterých by nic vědět neměl... Líbila se mi ta větší část knihy spějící pomalu k vybudovanému finále, to bylo skvělé čtení, které mě ani v nejmenším nenudilo. Jedinou menší výhradu bych měla k části, kde se Danny setká "tváří v tvář" tomu největšímu zlu, vyústění, jakým toto setkání dopadne, se mi zdá slabé a tak nějak moc jednoduché. Ale možná to tak bylo napsáno schválně, nejde o efekt monstrózního finále v podobě nějaké epické za vlasy přitažené "bitvy", ale prostě o celkovou atmosféru budovaného příběhu, který přináší plno zamyšlení okolo. Moc se mi to líbilo a brzy se pustím i do druhého dílu.

13.01.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Syn mne donutil.... :-) A zdá se mi, že v současnosti to už pomalu patří i ke vzdělání :-) I když je to pro děti, chápu, proč je Harry tak oblíbený, i já jako dospělý čtenář, jsem příběh četla s radostí a zvědavostí (naštěstí neznám filmy...). Podle mě by to mělo být v povinné četbě (i když někde už asi je), pro svou schopnost děti zaujmout a vzbudit v nich touhu hledat mezi knížkami pak další, která je podobně pohltí....

20.05.2023 4 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Za mě velká spokojenost.... Byl to opět příběh, u kterého čtenář nedokáže odhadnout děj a nutí ho to číst a číst, aby se vše dozvěděl. O Kingově stylu netřeba mluvit, je to tak opravdové a přesvědčivé, že si myslím, že podobnou kůlnu má na zahradě a chodí si do ní pro inspiraci... Opět můžu jen napsat, že nechápu, jak ho může něco takového napadnout. Kniha pro mě neměla vyloženě slabá místa, snad chvíli v druhé polovině při poznávání nového světa, ale i tak jsem se nemusela do čtení nijak nutit - naopak, působila na mě až hypnoticky - jakmile jsem ji otevřela, těžko jsem od ní odcházela :-) I přesto si ale myslím, že to nebude četba pro každého, ocení ji hlavně fanoušci autora...

01.07.2023 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

(SPOILER) King dokáže myslet jako opilec, který mlátí svou ženu, dokáže myslet jako zhrzený milenec, jako malý kluk, žena, která plánuje strategii na svého hloupého násilnického manžela, dokáže myslet jako pes... Tohle není kniha o bernardýnovi, který se nakazí vzteklinou a vraždí, takhle jednoduše a přímočaře King nepíše - je to příběh, který spojuje několik dalších osudů lidí, kteří mají své vlastní problémy a žijí své různorodé životy a pečlivě promyšlený sled náhodných událostí způsobí, že děj vygraduje v drama, u kterého člověk ani nedýchá... A nakonec čtenář lituje i toho nebohého psa, který chtěl "být vždycky hodný pes a nechtěl nikoho zabít, jen ho něco dostalo".

22.04.2021 5 z 5

Sedm manželů Evelyn Hugo Sedm manželů Evelyn Hugo Taylor Jenkins Reid

(SPOILER) Před čtením jsem si měla asi přečíst štítky ke knize, protože mě nějak nenapadlo, že když se kniha jmenuje 7 manželů.... a v anotaci se píše i o zakázané lásce, že se prakticky celý příběh bude točit na LGBT tématice. Nemám absolutně nic proti, tahle problematika je mi úplně jedno a ať si každý dělá, co chce, ale prostě číst o tom nechci a to hlavně z toho důvodu, že ty sdělované skutečnosti nedokážu nijak prožít. Když se tam napíše, že se zamilovala do jiné ženy a žárlila na ni nebo ty dvě přemohla vášeň, absolutně nic mi to neříká, neumím si to představit a dokonce se nudím. Celou knihu se neřešilo nic jiného, kromě povrchních záležitostí povrchní herečky - též povrchně podané. Byl tam popsaný život člověka, který se jen honil za mamonem a slávou a popisoval praktiky, které jsem čekala, že popisovány budou, ničím mě to nepřekvapilo,snad tam jen chyběly drogy. O té velké lásce mě Evelyn nijak nepřesvědčila a lítost ve mně nevzbudila. Trochu to zachránilo posledních asi 10 stránek, které byly napsány tak, jak bych si představovala celou knihu, se zamyšlením a s přesahem. A to "tajemství", které obě hlavní hrdinky "spojovalo", mi přišlo slabý - snad kdyby to bylo trochu brutálnější, mělo by to aspoň větší grády :-) Na knihu jsem se dlouho těšila, ale teď její koupě lituji, tohle jsem si mohla jen půjčit z knihovny.

16.08.2023 2 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Po přečtení této zpovědi mne napadá asi jen, že musím dát za pravdu autorce, když na konci knihy uvedla u reklamy na druhý díl "Třicet pět let a ještě jsem neumřela. Koho by kdy napadlo, že se dožiju jednapadesáti let?" Popis jejího života, vlastně ještě dětství, jak je podáno v knize, je opravdu neuvěřitelný a pro obyčejného člověka něco jako sci fi. Přemýšlela jsem o důvodu toho všeho a myslím, že zásadní vinu nesou rodiče, protože právě oni ji nikam nevedli, nevytvořili jí zázemí a vzor pro život. V knize je na několika místech zachycen i pohled matky, ale bohužel její stížnosti hlavně v druhé polovině např. na zdravotníky, kteří neměli dostatek soucitu a empatie s její dcerou, mi přišly úplně mimo. Christiane se vším začala ve 12 letech a v tomhle ještě dětském věku její matku příliš nezajímalo, co, kde a s kým dělá. K čemu to pak vedlo dál, to jsme se dočetli a i když jsem možná i chápala, že Christiane si sama prostě nemohla pomoct z důvodu závislosti, svého nízkého věku a nevyzrálosti, i přesto jsem byla šokovaná absolutní ztrátou nějakého pudu sebezáchovy... Čtení bylo zajímavé, i když hlavní hrdinka pro mne nesympatická, spodina společnosti. Se zařazením knihy do povinné četby bych souhlasila, kniha má svůj odstrašující přínos.

23.01.2021 4 z 5

Později Později Stephen King

Tak tohle byla přesně ta kniha, u které se člověk nemůže odtrhnout a lituje, že příběh není delší.... - a to takovýhle pocit moc často nemívám. King je prostě ten autor, se kterým si velmi rozumím a jeho knihy působí tak opravdově, že jsem ochotna uvěřit, že někdo, kdo vídá mrtvé lidi, skutečně mezi námi chodí. No a čtení těch popisovaných situací a zážitků uvedených v příběhu je čirou radostí. Kdo se chce nechat unášet fantazií a prožít neobvyklá dobrodružství, ten ať se začte. Příběh nemá žádný protahovaný začátek - naskočí se do něj a jede, krásně graduje a na konci čtenáře čeká jedno trochu šokující odhalení :-) Bezva kniha to byla.....

21.11.2021 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Kniha popisuje válku z pohledu žen, jejichž muži od nich a svých dětí odešli bojovat a povětšinou se už nevrátili. Jsou zde vykresleny každodenní starosti, kterých postupem času samozřejmě přibývá a které jsou pro současného člověka již od počátku dost nepředstavitelné. Čtením si každý uvědomí, že máme blahobyt a nevážíme si ho - a každý musí poděkovat, že nezažil život ve válce. K přečtení knihy jsem se přemlouvala, protože se mi nechtělo jitřit nervy tragickým příběhem, ale pak jsem si řekla, že neuškodí, když člověk čas od času vezme do ruky vážnější dílo. Bylo to opravdu silné a pro mne neotřelé, mnohovrstevný román plný napětí a emocí, který se lehce čte a vykresluje perfektně atmosféru doby. Knihu není dobré kouskovat, četla jsem ji prakticky každou volnou chvíli během asi 4 dnů a tím příběhem jsem doslova žila, stále jsem nad ním přemýšlela. Jedno poslední tajemství se čtenáři vyjeví až v úplném závěru knihy. Opravdu doporučuji.

20.01.2018 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

(SPOILER) POZOR SPOILERY!!! - - - - - Čtenářské hody to pro mě byly..... :-) Do poloviny na 5 hvězd bez debat, všechny ty přípravy, vymýšlení krytí a úniku, všechny složité podrobnosti a myšlenky včetně akce, nemohla jsem se odtrhnout. Když došlo na to hlavní, oči letěly po textu a nestíhala jsem otáčet stránky. Pak pro mne nastal zlom, který tu jednu hvězdu sundal, protože jsem prostě dál chtěla číst o osamělém střelci, velmi chytrém muži s těžkou minulostí a o promyšlené přípravě msty. Že se to začalo ubírat trochu jinak, s tím jsem se pak smířila, ale už jsem se nezbavila dojmu, že všechny ty akce následně nějak lehce vycházejí a vše jde jak po drátkách. Taková chvílemi trochu až jakoby naivní pohádka. S úplným závěrem jsem ale spokojená, ten zanechal takový nerozhodný pocit balancující mezi "je to spravedlivé" a "je mi líto"... V každém případě to bylo perfektní čtení - po dlouhé době zase kniha, co stála za to a opět to musel být King, kdo jiný....

05.06.2022 4 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

***MOŽNÉ SPOILERY*** King je většinou sázka na jistotu a i tento případ mi to znovu potvrdil. Po počátečních stránkách a vylíčení toho, jaká je Vera bestie, jsem se bála, že to vše bude jen o jejím vztahu s Dolores a o tom, jak "bylo nutné" protivnou babu zabít, ale pak se děj stočí a vlastně se většina týká manžela a soukromého života hlavní hrdinky. Opět je to mnohovrstevný román, který vyvolává plno otázek a témat k přemýšlení - jde o vztahy a lásku mezi manžely a rodiči a dětmi, jde o vinu a trest, výčitky svědomí a "boží soud" - a plno dalšího. King své řemeslo bravurně ovládá a i když je někdy dost rozvláčný, je to potřebné k tomu, aby čtenář do detailu pochopil příběh a díky těm detailům se mu vryl na dlouho do paměti. Když King popisoval ústy Dolores tu "inkriminovanou" část se studnou v době činu a bezprostředně po něm, četla jsem to zrovna v noci a mohla jsem se zbláznit. Představa, že Dolores uprostřed noci vezme baterku a jde se ke studni podívat, jestli tam Joe ještě pořád je, byla prostě hrůzostrašná :-) Za ten konec však srážím jednu hvězdu, zdálo se mi, že je to moc happy. Podle toho, co na úplném konci bylo otištěno, tedy byla Dolores zbavena veškeré viny ze smrti Very a zdědila bohatství, které věnovala charitě - ale pokud bychom měli celou knihu brát jako výpověď podezřelé na policii, kde se prakticky doznala k vraždě manžela, chybí mi tam důsledky s tím spojené nebo vysvětlení, zda po těch letech např. už bylo promlčené apod. Velmi mě potěšily také ty drobné zmínky na knihu Geraldova hra, kterou jsem také četla a tím pádem je pochopila :-)

04.04.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

(SPOILER) Paní autorka má úžasnou fantazii a spisovatelský um, díky nimž u knihy vydrží jak dítě, tak dospělý. Příběh byl perfektně a originálně vygradován a vše bylo do posledního detailu promyšleno a vysvětleno. První polovina byla méně záživná, ale byla to vlastně příprava na závěrečné události. Dospělý čtenář na Harryho pohlíží už ze svého hlediska a životních zkušeností, takže když pak všechno dobře dopadne a rozvíří se Harryho různé obavy o sobě, je to až dojemné... I k tomuto dílu jsem přistupovala bez očekávání a připravena i knihu nedočíst, jestli mě nebude bavit, ale líbilo se mi to a zřejmě budu v budoucnu pokračovat dál :-)

03.06.2023 4 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Nikdy bych nevěřila, že mě bude tolik bavit kniha o šachu. Bylo to geniálně napsané, tak, že člověk, který nemá o této hře ani potuchy, naprosto rozumí, o co v těch partiích běží, popisované vývoje událostí chápe a děj prožívá chvílemi jak napínavý thriller :-) Byla to kniha, které podobnou jsem ještě nečetla a byl to pro mě nový zážitek. Trochu mi chybělo občas nějaké hlubší zamyšlení, něco, co by dobrý příběh pozvedlo ještě o tu jednu hvězdičku výš, abych si neříkala jen, jak dobré to bylo, ale abych z toho byla úplně paf :-)

01.08.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Musím říct, že od knihy s tak vysokým hodnocením jsem měla daleko větší očekávání. Čekala jsem mnohovrstevnatý a do hloubky jdoucí příběh plný moudra a zajímavých úvah s prvky chytrého humoru, ale bohužel tohle plynulo po povrchu a nějak jsem to autorovi vůbec nevěřila. Za mě to moc tlačilo na pilu, postavy byly černobílé a vzdálené životu, sousedé byli otravní a většina odvyprávěných situací nezajímavá. Nemohla jsem se zbavit myšlenky, že autor si dal za úkol napsat nějaký "doják", tak tam dal všechno, co ho napadlo ohledně životních pohrom a navrch si řekl, že by to ještě chtělo zvíře, protože bude úspěch zaručen :-) Chování kocoura bylo nepřirozené a samotný Ove mi nebyl na konci knihy o moc sympatičtější než na začátku :-) Bylo to jen takové vyprávění příběhu, které jsem nijak neprožila, nedokázala jsem se vcítit a neměla jsem k hlavní postavě žádné sympatie. Příběh byl vymyšlený sice s mnoha zápletkami, ale chtělo by je zapustit do hloubky pomocí myšlenek a rozhovorů. To je pro mě ta hlavní známka kvality, to něco, co pro mne odděluje skvělé knihy od těch méně skvělých.

24.05.2022 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Každá z povídek by s klidem vydala za samostatnou knihu a kromě Dýchací metody byly za mne všechny na plný počet bodů. Posledně jmenovaná mne moc neoslovila hlavně svým celkovým námětem a takovým ujetým vyvrcholením. I tak byla ale zpracována "Kingovým řemeslem", takže mne ani ve snu nenapadlo, že bych ji třeba nedočetla nebo přeskákala na konec. A tohle prostě umí jen King, sebevětší blbost podá tak, že čtenář jen kouká :-) Nemá cenu se dál rozepisovat, Nadaný žák a Vykoupení jsou úplně brilantní záležitosti, u nichž se velmi povedlo i filmové zpracování.

26.01.2022 5 z 5