Arwen777 Online Arwen777 komentáře u knih

Po západu slunce Po západu slunce Linda Howard (p)

Tak já půjdu proti proudu.
Uznávám, že je moje chyba, že jsem se těšila na post-apokalyptický román a nevšimla jsem si zadní strany knihy - neodolatelný romantický thriller. Na moji obranu - v anotaci o romantice ani zmínka...
Začátek byl vcelku fajn, schylovalo se ke katastrofě a situace byla docela napínavá. Čekala jsem, že se bude dusno a napětí stupňovat, přeci jen představte si, svět je bez elektřiny, dochází jídlo a blíží se zima... ideální podhoubí pro drama. To by do toho ale nesměla vstoupit romantika a zabít celý nápad.
Dobře, odmyslím si moje očekávání, uznám svoji chybu a začnu knihu považovat za romantický thriller. Přívlastek neodolatelný bych mu ale nedala ani tak. Posuďte sami:

"Musel se držet, aby nezachrochtal smíchy, On se tu mučil představami o společné souloži a ona myslí na jídlo. Názorný příklad rozdílnosti mezi pohlavími.
Pro penis to znělo jako výzva a znovu jí začal věnovat veškerou pozornost. Ben dokázal ženu udělat šťastnou, a to hned několikrát za noc. Stačilo by mu pět minut a už by nemyslela na polykání pizzy ani sendvičů. polykala by -"

"Podívala se na něj - v očích se jí zračilo vzrušení, ale zároveň vypadala vyděšeně, jako kdyby mu snad dokázala číst myšlenky.
A on myslel na to, že na ni musí opatrně. Že chce cítit, jak mu vagínou svírá penis."

Tohle je podle autorek představa romantiky. Pro mě tohle není ani romantika ani erotika, ale slátanina. Omlouvám se všem nadšeným čtenářkám, ale nedokážu si představit, že tohle napsaly ženy pro ženy...
Knihu jsem dočetla jen proto, že jsem se těšila na další takové perly.

10.04.2023 2 z 5

Mrtví promlouvají Mrtví promlouvají Linda Castillo

Po 35 letech mrtví promlouvají. V tomto díle kraluje skvělá temná a vražedná atmosféra, děj je strhující od samého začátku a ke všemu ještě pořád prší. Jeden z nejlepších dílů, děj je tak nabitý zvraty a událostmi, že knihu nebudete chtít odložit. Kate je do případu zakousnutá jako buldok a snaží se rozplést jednu z nejhrůznějších záhad minulosti. Pomsta, jistě, ale čí a proč až po takové době?
Pokud máte rádi tuto sérii, nenechte si ujít!

06.04.2023 5 z 5

Dvojník Dvojník Brian Freeman

Jméno Briana Freemana je pro mě sázka na jistotu. Tentokrát se autor vydal do jiných než detektivních vod a ač se mi více líbila série s Frostem, ani toto není špatné. Většina autorů se pohybuje stále na stejném písečku, ale Freeman ukazuje, že jeho fantazie a záběr jsou obrovské.
Nápad paralelních světů samozřejmě není originální, ale příběh a zpracování ano. Líbila se mi možnost procházení mezi světy, ačkoliv je vlastně naprosto strašidelná. O to víc, že nevíte, jaké vaše já vás tam vlastně čeká.
Čtivé, zajímavé, kniha si pohrává s vaší myslí a vírou, autor zkouší, čemu uvěříte. Já jsem čekala ale trochu víc, myslím, že potenciál nebyl využit.

06.04.2023 3 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Jodi Picoultovou jsem měla už dlouho v hledáčku a toto je její první kniha, která se mi dostala do rukou. Snad je to přehnaným očekáváním, protože jsem si všímala, jak je tato autorka oblíbená, ale byla jsem trochu zklamaná.
Rasismus je velké téma. Už jsem četla několik knih, které se mu věnovaly, žádná ale nebyla tak současná. Co mě překvapilo, bylo, jak stále palčivé téma to v Americe je. Samozřejmě mám povědomí o hnutí Black lives matter a občas zahlídnu nějakou velkou kauzu ve zprávách. Co mě ale zarazilo byly spíše zdánlivé maličkosti jako nakupování nebo diskriminace v práci, se kterými se ale lidé setkávají každý den.
Výběr tématu, čtivost, vykreslení charakterů, to vše se mi líbilo. Na škodu ale byl přílišný kontrast mezi hlavními aktéry, černobílé vykreslení problému, dramatičnost dovedená až za hranu a konec, který zabil věrohodnost příběhu.
Kniha není špatná, je správné si připomínat (ne vymazávat) problémy, které ovlivňují naši společnost, ale zpracování mi úplně nesedlo.

31.03.2023 4 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Pan Bennett vytvořil naprosto originální svět plný magických technologií, které popírají realitu. Na začátku jsem si chvíli zvykala na nová slova včetně podivných nadávek (které mi moc neseděly). Ale kniha mě dostala rozsahem fantazie, i když příběh byl v podstatě jednoduchý. Souhlasím se zařazením spíše do YA fantasy a i podle mě je škoda, že příběh není trochu složitější a postavy komplexnější. Nápad se skribováním je výborný, ale jeho potenciál není zcela využit.
Přesto jsem si užila tento svět, který ovládají kupecké korporace vlastnící technické vymoženosti a kde žije zbytek obyvatel v bídě a beznaději.

19.03.2023 4 z 5

Podezřelý Podezřelý Robert Crais

Tak toto mi sedlo do nálady. Naprosto pohodová detektivka, bez potoků krve, postavená na vztahu psovoda jeho fenky Maggie, kteří se oba vzpamatovávají ze zranění a posttraumatického stresového syndromu. Obzvlášť vstupy z pohledu Maggie byly dojemné a jejich vztah dodal knize jedinečné kouzlo.
Nakonec i napětí se konalo, ačkoliv se kniha rozjíždí pomaleji, což ale vůbec není na škodu. Detektivní linka byla také zajímavá a vyšetřování poutavé, motivy logické.
Nejsem pejskař, ale tato kniha mě okouzlila. Rozhodně je oživením v záplavě navzájem podobných scénářů.
Audiokniha

19.03.2023 5 z 5

Temné hodiny Temné hodiny Michael Connelly

Moje sázka na jistotu, aneb Michael Connelly.
První setkání s inspektorkou Ballardovou a jsem moc ráda, že i Harry Boshem.
Obě linie příběhu byly velmi zajímavé, jedna linie svou komplikovaností organizovaného zločinu a tématiky gangů (pro nás ne tolik známou) a druhý až nechutně krutou reálností a zvráceností. Oba případy logické, výborně promyšlené a precisně vystavěné, jak jsme u Connellyho zvyklí.
Oceňuji vhled do organizace a fungování LAPD, kde mě překvapilo striktní rozdělení na denní a noční služby a předávání případů.
Celkově má kniha spíše pesimistický nádech, protože se odehrává v covidové době a ukazuje dopady pandemie na myšlení lidí, změnu společnosti, únavu a rezignaci. Což s sebou přináší větší zkorumpovanost, menší ochotu prát se za to správné a beznaděj. Což je směr, který nechceme, a rozhodně ne u policie, která by měla vždy bojovat se zlem a jít příkladem.
Proto ubírám jednou hvězdičku, protože mi po přečtení knihy a zamyšlením se nad ní, je smutno. Nicméně rozhodně doporučuji a věřím, že Michael Connelly své hrdiny vyvede z temna a v příští knize už bude více naděje.

11.03.2023 4 z 5

Příběh Arthura Truluva Příběh Arthura Truluva Elizabeth Berg

Sice jsem podle hodnocení čekala hlubší a náročnější příběh, ale přesto bylo čtení milým a příjemným zážitkem. Vskutku takovým pohlazením, protože bychom si všichni přáli, aby svět byl takto nekomplikovaný, plný dobrých lidí, kteří k sobě najdou cestu a jsou šťastní a schopní užívat si jednoduchý život ve společnosti těch druhých.
Kniha se snadno a rychle čte a na konci budete mít pocit, jako byste přečetli pohádkový příběh a bude vám dobře. A možná si chvilku budete víc vážit těch obyčejných chvilek se svými blízkými, protože na vás dýchlo kouzlo Arthura Truluva.
Tak se nechte okouzlit.

04.03.2023 4 z 5

Krize Krize Felix Francis

Po smrti Dicka Francise jsem zkusila 3 Felixovy knihy, ale jeho styl mě neuspokojil, tak jsem se zařekla, že už ho vyhledávat nebudu. Po několika letech se mi ale po atmosféře dostihových detektivních příběhů zastesklo a když na mě v knihovně vykouknul tento titul, brala jsem to jako znamení. A musím říct, že se syn přeci jen vypsal. Já osobně jsem názoru, že kvalit otce nedosahuje (možná ze mě mluví jen nostalgie a konzervatismus), ale tato kniha mě rozhodně přesvědčila, že i Felix Francis dokáže napsat výbornou detektivku z dostihového prostředí, se zajímavým hrdinou, chytrou a dobře vymyšlenou zápletkou a napínavým dějem. Snad jediné, co bych vytkla, byla až příliš jednoduchá romantická zápletka.
Nečekejte žádný thriller s množstvím krvavých mrtvol a sériovým vrahem, ale onu starou známou pohodovou anglickou svižně plynoucí detektivku z prostředí stájí a dostihů, kde hlavní hrdina je naprostý dostihový analfabet a tak ani my se nemusíme cítit nepatřičně a můžeme mu fandit při vyšetřování.
Uvařte si anglický černý čaj nebo si nalijte sklenku ginu s tonikem a užijte si tuto klasiku v novějším hávu. Doporučuji.

04.03.2023 4 z 5

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Tak tato kniha mi perfektně sedla do nálady a rozpoložení a pro mě je to určitě objev tohoto roku.
Obdivuji v podstatě vše, příběhem (příběhy) počínaje, skvělým propojením linek, vygradováním a rozuzlením zápletky, jazykem a krásnou schopností se vyjadřovat, zachycovat atmosféru, a v neposlední řadě i formátem knihy, který mi skvěle sedl do ruky a i grafickým zpracováním, které bylo jasné a srozumitelné, i když se jedná 3 příběhy, které se střídají.
Kniha mě okouzlila hned od začátku a na čtení jsem se každý den těšila. Cítila jsem od počátku, že ve vyprávění se bude skrývat něco víc, užívala jsem si cestičky, kterými nás autor vedl k cíli. A závěr, který se dal vytušit, mě rozhodně nezklamal.
Pro mě byla tato kniha čtenářským zážitkem a jsem ráda, že jsem našla dalšího českého autora, jehož knihy budu vyhledávat. Doporučuji.

27.02.2023 5 z 5

Labyrint z kostí Labyrint z kostí James Rollins (p)

Tak tento typ literatury není zřejmě můj šálek kávy. Celý příběh včetně tématu, děje, postav a akcí mi přišel přehnaný, nepravděpodobný a vykonstruovaný pouze tak, aby akce stíhala akci a hrdinové se mohli ukázat jako správní neporazitelní agenti. Nejlepší postava jednoznačně Báko a ještě Kowalski, ti jediní mě drželi u knihy.
Pro mě ztracený čas a tohoto spisovatele rozhodně vyhledávat nebudu.
Poslouchala jsem jako audioknihu a ani načtení se mi vůbec nelíbilo. Nepamatuji se, že bych někdy slyšela tak špatnou interpretaci.

25.02.2023 2 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Skvělý posun v kvalitě i příběhu, tento díl je o level lepší než první. Více nadupané akcemi, napětím a přísliby do budoucnosti.
Tento příběh výborně navazuje na první díl, rozšiřuje naše znalosti o další město v oblacích, ale s jiným fungováním a s jiným přístupem ke zkoumání povrchu. Hlavní postavy byly velice sympatické a člověk si je snadno oblíbil a fandil jim. Popisy boje s céčky jsou sugestivní a vylíčené tak, že máte chuť se vyhýbat těm všetečným nohám. Tentokrát autorka přidala hodně niterného zápasu hlavního hrdiny, což bylo ku prospěchu. A konec? Ten vyvolává potřebu honem rychle sehnat další díl.

19.02.2023 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Skvělá kniha.
Je zajímavé číst tak rozdílné komentáře. Asi je to trochu o věku, o tom, na jakých knihách kdo vyrůstal, a i o temperamentu možná. Někomu připadá kniha nudná a pomalá a jiným zajímavá a strhující. Já se řadím k nadšeným čtenářům.
Ač nejsem znalec Kingových děl, tato kniha mě víc než bavila. Užívala jsem si jeho vyprávění, to postupné budování příběhu, Kingovo zabývání se detaily, na kterých stojí jeho vypravěčské umění. Je to takový ten poctivý americký příběh, hodně mi připomínal knihy Johna Hartla, ale i Johna Steinbecka (doufám, že jsem někoho neurazila), zkrátka je to poctivá práce, žádný super rychlý thriller, ve kterém se na každé stránce děje něco převratného. Tady je atmosféra budována pomalu a postupně, postavy jsou podrobně prozkoumány a rozebrány, vy si vychutnáváte každou stránku a víte s naprostou jistotou, že i konec bude správný a dokonalý a víte, že je to kniha, která ve vás zůstane a na kterou si vzpomenete a tu vzpomínku bude doprovázet krásný hřejivý pocit, že jste něco zažili. Alespoň tak to mám s touto knihou já.
Tak si i vy přečtěte příběh nájemného zabijáka, ve kterém se věci nedělí jen na černé a bílé, ve kterém ještě hraje roli čest, kde i padouch může být pro někoho hrdina a galantní rytíř a kde je místo pro přátelství, náklonnost ale i pomstu.

08.02.2023 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Pro mě byl příběh Kláry velmi čtivý a chytlavý, těšila jsem se, až budu mít čas se ke čtení vrátit. Tato kniha mi co se týče stylu přišla méně strohá než Zuzanin dech, skvěle se četla.
Téma vztahů v pohraničí za druhé světové války a po ní bylo velmi zajímavé, je to moje první kniha, která se zaměřuje na tuto problematiku. Oceňuji, že autorka zůstala neutrální, nesoudí a nikomu nenadržuje, protože, jak už to tak bývá, nic není černobílé ani jednoduché. Také se mi líbilo, že ačkoliv válka zde byla spíše v pozadí, neubralo to knize na dramatičnosti nebo vážnosti. A pátrání po minulosti babičky mi připomnělo moji vlastní rodinu a to, že dokud bylo koho se ptát, byla jsem moc mladá na to, aby mě to zajímalo. A teď, když už by zájem byl, není koho se ptát. Proto jsou tyto knihy tak důležité, aby podněcovali zvědavost současníků a snad aby jim daly i nějaké odpovědi.

03.02.2023 4 z 5

Království hříšných Království hříšných Kerri Maniscalco

Asi bych měla víc pozornosti věnovat informaci, komu je kniha určená. Protože tato mě minula tak o 30 let...
Království hříšných je jednoduchá love-hate fantasy (jak tu už někdo napsal, dokonale to vystihuje hlavní motiv). Hlavní hrdinka rozhodně neví, co chce a ani jak toho dosáhnout. Zajímavý by byl možná magický svět, bohužel z něj víme tak málo a natolik roztříštěné informace, že mě to ani nedokázalo chytnout. Děj je příliš zjednodušený, s velkými skoky a neustálé rychlé změny místa působí chaoticky a zmatečně. Postavy jsou poměrně ploché, moc se toho o nich nedozvíme. Hlavní hrdinka je naivní a rozháraná ( to by mi vadilo nejméně, k tomu věku to patří) a úplnou náhodou se jí daří až neuvěřitelné věci. Pekelný princ je zajímavější - odtažitý, ale starostlivý, silný, ale něžný, nabubřelý, ale chápavý.
No prostě červená knihovna pro náctileté, v hávu fantasy z prostředí Sicílie. Asi tak.

20.01.2023 2 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Tak toto bylo velké zklamání. Kresba se mi líbila, ale příběh byl fiasko. Nelogické skoky, bez atmosféry, Geralt bez šarmu a svého kouzla, rádoby vtipné. Rozhodně chudý příběh nehodný jména Zaklínače.

14.01.2023 2 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Mám přečtených už několik novějších dílů této autorské dvojice a první díl se mi do rukou dostal teprve teď. Moc jsem se na něj těšila a naprosto splnil moje očekávání.
Chytře vystavěná zápletka s překvapivým závěrem, na začátku pozvolnější tempo, ale od půlky graduje a druhá půlka knihy je velice napínavá. Moc se mi líbí hlavní postavy i s jejich různými problémy a minulými životy či zkušenostmi. Celkově mi námět přišel velice reálný, život bezdomovců a problematika týkající se KF je pro mě uvěřitelná. Jen způsob nalezení některých stop a některé postupy se vymykaly mým představám o reálnosti, zato ale přispívaly k napětí a čtivosti.
Kniha mě bavila a jsem ráda, že jsem se konečně dozvěděla o počátcích spolupráce těchto vyšetřovatelů a něco o jejich zázemí a historie.

14.01.2023 5 z 5

Ve službách klanu Ve službách klanu Miroslav Žamboch

Už pár let jsem žádnou knihu od pana Žambocha nečetla a tak toto byl příjemný návrat do jeho světa a do jeho stylu psaní. Obdivuji autorovu fantazii a i když bych nějaké skulinky v logice našla, byla to skvělá jízda!
Výborný námět a vykreslení života a práce horníků těžících drahé kameny v Severních horách prodchnutých magií. Sympatický hrdina, který se z nikoho vypracuje v nepostradatelného, nechybí samozřejmě ani věrné přátelství. Dobře popsaná hierarchie a fungování klanu, samozřejmě se objeví padouši a dokonce válka mezi klany. Snad jen ta romantická linka byla trochu naivní.
Výborné popisy práce pod zemí, zajímavý byl i způsob vedení války. První půlka knihy byla pozvolnější, v druhé půlce už to magií jiskřilo na každé stránce a nesmiřitelné nepřátelství a boj o kameny vedly k hromadám mrtvol zabitých nejrůznějšími způsoby. I když ke konci už opravdu nebylo nic nemožné, byla to zábava a kniha mě opravdu potěšila.
Doporučuji všem příznivcům Žambocha i těm, kteří se s jeho tvorbou teprve seznamují.

03.01.2023 5 z 5

Oheň na pláži Oheň na pláži Chris Ould

Výborný závěr trilogie, kterou (jak tu již bylo zmíněno) je nutné číst popořadě. Jen tak pochopíte a oceníte náznaky a indicie z obou předchozích dílů.
Tento díl se mi zdál pomalejší a klidnější a až poslední čtvrtina gradovala do skvělého závěru, který měl autor promyšlený od samého začátku. Moc se mi líbilo, jak se všechno spojilo.
Trochu mě mrzí skepse a pochybnosti o smyslu povolání hlavních postav, oba vyšetřovatelé mi byli velice sympatičtí a ačkoliv pracovali na rozdílných případech, jejich spolupráce nesla ovoce. Výraznou postavou tohoto dílu byla i Tove, která svým chováním a náturou trochu odlehčovala a zároveň zamotávala děj.
Prostředí Faerských ostrovů jsme chvílemi vyměnili za Dánsko a bylo zajímavé sledovat vzájemné názory obou komunit.
Vydařená trilogie. Doporučuji.

29.12.2022 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Těžko napíšu něco sofistikovaného po tolika krásných komentářích, tak jen dojmy.
Nádherná kniha, krásný jazyk, poutavé vyprávění naivníma a nezkaženýma očima malého dítěte. Bezstarostné dětské hrátky, výjimečnost dětské fantazie, formování osobnosti dítěte při střetu s realitou. Láskyplné vedení rodiče, podporování morálky, pochopení jedinečnosti osobností, odvaha se odlišovat a bojovat i přes marnost tohoto počínání. Poutavě vykreslená historie, rasové problémy v Americe, život na malém městě, vztahy mezi lidmi. Společenský tlak, úsudky bez přemýšlení, davové chování. A mnoho dalšího...
Některé věci bych do života dnešních dětí ráda vrátila - bezstarostnost dětství, venkovní hrátky, kreativní fantazii. Jiné by nutně potřebovaly - morální vedení, kladné vzory, pevné, ale láskyplné vedení, prožití důsledků svých chyb. Možná by pak tolik nechyběla pokora a respekt.
Toto je nádherný román, právem patří mezi skvosty literatury. Doporučuji.
Audiokniha

27.12.2022 5 z 5