Arsi007 Arsi007 komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tohle je ta nejnádhernější, nejmilejší a nejlidštější dětská kniha, kterou jsem doposud se synem (4 roky) přečetla. Miluje jí od první kapitoly i on a popěvek ,,Kousek falunské uzenky, té nejlepší..." už mi leze krkem. Ale pořád tak nějak mile a s úsměvem.

A vůbec nevadí, že byla napsána před více než 70 lety. Děti jsou stejné i teď. A je úplně jedno jestli existují mobily nebo ne. Přestěhujte se do Bullerbynu a určitě budou vymýšlet úplně to samé jako naši hrdinové.

03.06.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Uf. Tohle bylo sedcervoucí. Díky jednoduchému stylu psaní, kdy se čtenář na příběh dívá jakoby s odstupem hltáte každé slovo a od začátku víte, že příběh cukrovarnické rodiny Liebeskindových nedopadne dobře. Píší se totiž třicátá léta a oni jsou Židé.

Zuzana vyrůstá v hojnosti. Má vše, na co si vzpomene a k tomu dva kamarády Jana a Hanuše, kteří jsou s ní na každém kroku. Postupem času se do jednoho z nich zamiluje. Oni jí milují oba.

Jak se příběh dostane k začátku druhé světové války tak na vás padne velká tíseň. Scény z koncentračního tábora nejsou pro slabé povahy, ale na druhou stranu jde v knize o pár kapitol a netrpíte se Zuzanou dlouho.

Samotný závěr je jedním slovem překvapivý. Tušíte, že se něco musí stát, ale posledních pár stran čtete s otevřenou pusou.

Co mi ale velmi chybělo byl epilog. Příběh si zasloužil ještě pár stran, aby byl úplný.

I přesto dávám 100% a být učitelkou tak je to pro mě na střední škole pro studenty v rámci povinné četby must have.

06.10.2022 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Na knihách P. Dvořákové neskonale obdivuji tu lehkost, se kterou jsou psané, reálnost příběhů a všednost, díky které se dokáže čtenář vcítit do hlavních postav a vidí v nich kus sebe sama. Nejinak tomu bylo i tady.

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Vrány jsou plné syrových emocí 12 leté Báry. Nepochopená, dospívající holka, žijící v průměrné rodině s ,,tradičními" vychovnými metodami minulého režimu. Nevyčnívej, poslouchej na slovo a hlavně se snaž, aby tě ostatní milovali. Pokud to nezvládneš, budeš za to potrestaná. A chybu hledej v sobě!

Autorce se opět podařilo napsat skutečný příběh, který se může odehrávat za jakýmikoliv dveřmi. Líbily se mi hlavně emoce, které z toho na těch pár stranách prosakují na povrch a vlívají se čtenáři do hloubi duše. Závěr byl naprosto dechberoucí. Ač v průběhu čtení tušíte, kam asi vše směřuje, stejně vás to dostane.

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

První díl série s detektivem Callanachem je něco, co se určitě zařadí mezi nejlepší knihy přečtené tento rok. Plné hodnocení dávám málokdy. Ale tady vážně nemám co vytknout. Perfektně vykreslené postavy chovající se reálně, perfektní dialogy, dechberoucí příběh, který si zapamatujete a dokážete ho odlišit od ostatních detektivek, kterých je poslední dobou na pultech knihkupectví nepočítaně. Proč? To popravdě nevím ???????? Zápletka není nic extra originálního, ale napsané je to tak dobře, že se vám to určitě s ničím nesplete.

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Naprosto neskutečná jízda! Miluju tuhle sérii a vzhledem k poslední větě se nemůžu dočkat pokračování. To je bohužel v nedohlednu i v peru autorky Snad se co nejdříve dočkáme. Ale zatím to bohužel nevypadá a rozepisuje úplně jinou knihu

27.08.2022 5 z 5

Nelíbánky Nelíbánky Christina Lauren

Pokud nemáte v podobných romanticko erotických knihách rádi otevřené sexuální scény, ale naopak milujete flirt, různé dvojsmyslné narážky, sarkasmus a ironii a není vám ani cizí hate to love romance tak směle do Nelíbánek.

Popravdě jsem snad ještě nečetla tak vtipnou knihu. Smála jsem se nahlas a některé scény jsem si dala několikrát za sebou.

Postavy jsou sympatické, jiskření mezi nimi funguje na 100% a Olive není jen vtipná, ale také navíc nejde o klasickou krásku z časopisů, což oceňuji.

Doporučuji ne všema deseti, ale dvaceti!

03.01.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Oproti prvnímu dílu, který mi přišel temnější a krapet napínavější byl samotný příběh naopak více propracovaný a oceňuji i vedlejší dějovou linku, která nakonec vše propojí a dokončí.

03.12.2020

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Děj ubíhá plynule, a to i přesto, že je zde spousta odboček a nečekaných zvratů. Detektiv Josef Bergman, kterému je celá knižní série věnovaná není jedinou hlavní postavou. Příběh sledujeme převážně i z pohledu Julie a prakticky každého, kdo se v něm mihne, což je příjemnou změnou oproti jiným knihám stejného žánru, kdy je v popředí pouze vyšetřování a vyšetřovatel samotný. Díky tomu si ke každé postavě vytvoříte vztah a autor vás ještě více vtáhne do děje. Sečteno, podtrženo jde o nadprůměrnou detektivku.

03.12.2020 4 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Bohužel pro mě jsou Tiché roky průměrným společenským románem okořeněné tajemstvím, které je ale od půlky knihy vyzrazeno a pak se „jen“ vezete na vlně odhalení, které je na spadnutí.

Asi nebudu jediná, když se přiznám, že konec mě opravdu naštval. V podstatě celá poslední část k němu spěje a když už „to“ přijde tak to autorka zcela bez skrupulí utne. Obecně takové konce nemám ráda, protože mi to přijde jako takový maličkatý podraz na čtenáře. Ale to je asi jen můj osobní problém. Věřím, že někdo to může naopak milovat, protože mu to dává větší prostor k tomu si závěr domyslet podle svého.

25.11.2020 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Tenhle pocin me presvedcil, ze i cesti spisovatele se mohou radit k tem svetovym. Nevim, jestli byl Naslouchac jiz nekde prelozen, ale jestli ne tak doufam, ze se tak brzo stane, protoze aby tohle zustalo cteno jen u nas a neprekrocilo to hranice by byla pekelna ostuda a chyba.

Boze, jak ja jsem rada, ze jsem na precteni prvniho dilu cekala az bude na svete dil druhy! Pri tom dloouhem cekani bych jinak asi zesilela :-D

17.12.2017 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Nechci moc rozebírat děj a ani to není to nejdůležitější, co kniha může nabídnout. Tím je vlastní zamyšlení se nad kvalitou života, který sami vedete. Nad tím, jestli jste se rozhodovali správně a jak by váš život vypadal, když byste něco změnili. Také je prodchnut naději a smířením.

Doporučuji všem, kdo se chtějí při čtení trochu zamyslet. Svým způsobem jde o seberozvojovou knihu.

02.01.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Dlouho jsem se Rakům vyhýbala. Nemám ráda sáhodlouhé a květnaté popisy přírody a snad ve všech recenzích jsem četla, že je jich kniha plná. A je. Ale jsou do příběhu vsazeny tak citlivě a opravdově, že je tamnější příroda v podstatě další postavou románu, kterou si zamilujete, se kterou budete soucítit a budete jí obdivovat.

Rozuzlení detektivní linky bylo pro mě vzhledem k chování postav hůře uchopitelné, ale rozhodně nejsem zklamaná. Naopak.

03.01.2022 5 z 5

Hořím pro tebe Hořím pro tebe J. T. Geissinger

Nejprve bych chtěla upozornit abyste nečetli oficiální anotaci. Je v ní na můj vkus moc informací a vyspoilerujete si prakticky celou knihu. Přitom na ději celá kniha stojí. Jde sice o romanticko erotický žánr, ale není to tak peprné jako například knihy od Vi Keeland nebo Whitney G. Tady je děj zajímavější, ne tak okoukaný a i jazyk je podle mého názoru inteligentnější a místy i dost vtipný. Přesto nečekejte žádnou velkou literaturu. Jde o nadprůměrnou oddechovku na víkend.

Jednu výtku ale mám. A ta je směřována k nakladateli. Prosím pěkně pokud vybíráte obálku tak si alespoň zjistěte jakého etnického původu hlavní hrdinové jsou. V originále se tedy taky vůbec netrefili

02.01.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Vše sledujeme ze dvou časových rovin. První je současnost a řešení případu nálezu těla, druhá je Josino dětství a běsnění její šílené matky. Od první věty je příběh neuvěřitelně čtivý. Autorčin styl krátkých kapitol vás nutí číst dál a dál a vy tak postupně odhalujete velké tajemství, které celý příběh obklopuje.

02.01.2022 5 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Přečetla jsem už poměrně dost erotických (chcete-li romantických) knih. Málokdy se ale stane, že nemám podobnému příběhu téměř co vytknout. Tak je tomu v tomto případě. Uvěřitelné dialogy, sympatické postavy, příběh, který plyne s takovou lehkostí, že nemůžete přestat číst. Já přestala ve 4,30 ráno. Jediné, co mi přišlo trochu přitažené za vlasy byla až moc rychlá změna v Garrettově chování oproti úplnému začátku. Ale nebylo to nic vyloženě na škodu.

Perfektní byla i skutečnost, že autorka do příběhu velmi citlivě zapojila i tak silná témata jakými je např. znásilnění (nejde o spoiler, máte to na první straně). Díky tomu má pro mě kniha i přesah, který je v tomto žánru vítanou změnou.

A pozor! Je tu absence roztodivných názvů pohlaví. Třikrát hurá!

11.04.2021

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Autorka v této knize dává prostor sedmi uprchlíkům, kteří vypráví o svém šokujícím životě v totalitou sužované KLDR. O útěcích se zde kvůli bezpečnosti dotyčných nedočtete, což mě na jednu stranu mrzelo, na druhou jsem více než ochotná tuto skutečnost pochopit.

Rozhovory jsou vybrány velmi pečlivě a různorodě. Najdete zde mladou dívku, která žila v Severní Koreji život v nadstandardním luxusu a rodiče, kterým to dodnes vyčítá jí bez jejího vědomí poslali za hranice; důchodkyni, která dodnes věří režimu; muže z velmi nízkého postavení, který pašoval, co se dalo, aby přežil on i jeho nejbližší nebo profesorku na vysoké škole.

Explicitně zde není popsané žádné násilí a vše je napsáno s citem. A ač nejsem naivní a nenosím růžové brýle, přesto jsem často měla pocit, že čtu dystopii z jiného světa a že přeci není možné, aby se něco takového dnes kdekoliv nasvětě dělo.

Doporučuji všem.

11.04.2021 5 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Sedm krátkých povídek, jejichž společným rysem je všudypřítomná smrt v odlišných podobách.

Viktorie Hanišová patří mezi mé nejoblíbenější české autorky. Její Houbařky jsou pro mě vrcholem současné české prózy. Její styl psaní je lehký, čtivý a zároveň velmi hluboký a jdoucí po samém emocionálním jádru postav i čtenářů.

Ze sbírky se mnou nejvíc vnitřně zarezonovala hned druhá povídka s názvem Vrátíš se?. Byl to silný příběh dvou malých děvčat, které měly jen jedna druhou a nepřízeň osudu v patách. Bylo to silné. Hodně silné a budu na to dlouho vzpomínat.

Mnohdy je povídkám vytýkán jejich (ne)konec. Mě to smysl dávalo, ale přiznám se, že povídka Díra by si podle mě zasloužila ještě pár stran navíc.

U povídek mě vždycky zajímá, jak dlouho na nich autoři pracovali. Tohle podle mě nebylo zas tak těžké dát dohromady. Přesto to ve mně zanechalo hodně otázek. V tom je podle mě vidět velká síla a nadání autorky.

02.12.2020 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Pokud máte rádi knihy o ničem a přitom o všem, Plachetnice je vaše must have. Podobně jako Chirurg nebo Dědina od Petry Dvořákové nás Hájíček nechává nahlédnout hluboko do mysli hlavní postavy. A to syrově, bez zbytečné uhlazenosti a hnaní se za nějakou senzací. Příběh prostě a jednoduše plyne, stejně jako život sám. A to je přesně to, co na knize miluju. Tu opravdovost, díky které se v hlavní hrdince románu dokáže poznat většina z nás.

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Cekala jsem typickou, romantickou sladarnu okorenenou trochou milostnych scen. Ooo jak jsem se mylila. Diky absenci naivni husicky a namachrovanyho typka, kteri preci v podobnem pribehu ,,nemohou chybet" byly postavy opravdu uveritelne a vzruseni mezi nimi tam bylo az az. Takhle vasnive popsane milostne sceny jsem jeste necetla a.. bylo to fajn :O) Moje prvni knizka od autorky, ale rozhodně ne posledni. Trochu se ale bojim filmoveho zpracovani. Obsazeni herci jsou sice fyzicky opravdu krasni, ale myslim, ze to bude prave na ukor toho jedinecneho kouzla, ktere maji postavy v knize. No, uvidime..

06.02.2019 4 z 5