Archie Archie komentáře u knih

Ohnivá brána Ohnivá brána Steven Pressfield

Vtahujici, uzasne odvypraveny hrdinsky epos. A slovo odvypraveny bych podtrhl, protoze v tom je nejvetsi sila knihy, ktera krasne balancuje mezi popisem legendarni bitvy, spartanskou filosofii a osobnim pribehem hrdinu. Vse v naprosto povznasejici (jiste zidealizovane) atmosfere. Jeden z nejlepsich historickych romanu jake jsem kdy cetl.

28.07.2021 5 z 5

Chmurný Válečník Chmurný Válečník Alistair Rennie

Fuh. Co k tomu vlastne rict. Brutalne to utoci na prvni signalni (groteskni erotika, prehnane nasili), zaroven je to plne podivnych filosofickych uvah, zvlastnich slovnich novotvaru, postavy jsou vzajemne se vrazdici abominace a v dobre polovine textu jsem si rikal, jestli jsem blbec a nechapu smysl cteneho a nebo jestli to vubec nejaky smysl ma. Kazdopadne slusny, podle me zbytecne dlouhy (ci spise repetivni) bizar. Mozna docenim casem.. a nebo uz nikdy neotevru.

16.04.2021 3 z 5

Zimní král Zimní král Bernard Cornwell

Pro krale Artuse a legendy kolem Kamelotu mam slabost, byt v podani Cornwella je to klasicky v mene magicke, mene pohadkove, ale spise popularne historicke forme. Dalsi ctivy Cornwell, nic vystiznejsiho me nenapada.

07.03.2021 4 z 5

Čaropisci Čaropisci Robert Jackson Bennett

Nejak jsem na tahle fantasy se silnou, trochu badass zenskou hlavni hrdinkou uz alergicky, zejmena v tomto urban zasazeni. Navic mi svet prisel genericky (genericke slumy, neco mezi renesanci a antikou..) a magie, ktera mela knihu cinit originalni, mi neprisla prilis zabavna. Mozna knihu odsuzuji a nedal jsem tomu poradnou sanci, ale tentokrat se mi nejak nechtelo. Ctive to je, ale uz nechci.

31.01.2021 3 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

První polovina (kniha je na ně rozdělena) byla slušná žánrovka - temný severský prales, zatím neznámý antagonista, pohanská pudovost. Druhá polovina to ale úplně zazdila a nakonec i vyjevení samotného nepřítele stálo úplně za prd a nepřidalo mi na tom vůbec nic děsivého. Takový žánrový mainstream. Karikův Strach je například mnohem lepší varianta.

26.06.2020 3 z 5

Bitevní mág Bitevní mág Peter A. Flannery

Od dětského fantasy nadšení ve skvěle napsaném úvodu (vyvolávání draka, hezky načrtnuté charaktery a mytologie), až po velké zklamání v druhé polovině knihy. Vše je najednou natahované, nudné jsou bitvy i přípravy na ně, mytologie se stává unylou a generickou, patos se násobí a samotný závěr už opravdu bolí. Kdyby se kniha rozdělila na dvě, hodnotil bych první díl na čtyři hvězdy a druhý na dvě.

26.03.2020 3 z 5

Návrat zabijáka Návrat zabijáka Miroslav Žamboch

Muj druhy Bakly. V zasade se jedna o kratsi derivat predchoziho dilu - Bakly se chte nechte musi zmenit ve vrazdici stroj a o chlup ze vseho vyvazne (a mezitim rozmackava hlavy). Stale zabavne cteni. Idealni, pokud hledate prave takovou zanrovou jednohubku.

28.02.2020 3 z 5

Krev a jed Krev a jed Margaret Lindholm

Klasicke fantasy ala Feist a jeho prvni Mag. Pevnost na upati more, ledovy vitr, hrdina vyrustajici uprostred intrik dvora, vyuka, temer pohadkovy jazyk a velmi ctive nacrtnuty pocatek mnohem vetsiho pribehu. Pokud nehledate dalsiho Zaklinace, je Farseer ve svem zanru prakticky dokonaly, byt opravdu klasicky klasický.

28.02.2020 4 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Merglova je bohyne. Clanek v Pevnosti navnadil. Klasicke fantasy slibujici obalka mi knihu pote v Luxoru prodala. A od prvni kapitoly jsem se do stylu jakym madam pise zamiloval. Je to opravdu to klasicke fantasy, psane ale lehkym perem, bez vleklych pasazi, s prijemnym citem pro tempo, akci i dialogy. Je to navic velmi vtipne, tak akorat peprné (v tomhle je Merglova spise Sapkowski nez Feist), a predevsim - je to 600 stran vonaveho fantasy. Nocni lesy, pidizvici, rytirske turnaje, krčmy, hrady a pevnosti banditu, prsate selky a hubate senkyrky. Vse v temer pohadkove, poeticke atmosfere. Jestli tohle byla romanova prvotina, pak nevim, jak dobry muze byt autorcin opus magnum.

29.11.2019 5 z 5

Domovina Domovina Robert Anthony Salvatore

Nadhera! Knizku jsem neplanovane vzal jen jako takovou vatu do vlaku... a za 3 dny bylo hotovo. Salvatore ma totiz vypravecsky dar a perfektne ovlada prostor. Jako kdyby nic nebylo navic a ja pokazde presne vedel, kde se ktera postava nachazi, jakou ma motivaci a roli v pribehu. Ucebnicove. Kniha navic tezi z krute-pohadkoveho sveta Forgotten Realms (vyrustal jsem na Baldurs Gate a Icewind Dale), nekonecne tmy, skal, gnomů, adamantia, vytecne popsane hierarchie temnych elfů a dalsi podzemni haveti. Necekana fantasy perla. Matrono Zlovůle!!

16.09.2019 5 z 5

Trůn z dračích kostí Trůn z dračích kostí Tad Williams (p)

Podobne pocity jako u Eddingse. Tahle fantasy toho naprosto nejklasictejsiho strihu (pomale tempo, dlouhe popisy, cernobile charaktery, Mirkove Dusinove) me uz pomalu prestavaji bavit. Mozna za to muze prave ma obliba v plnokrevnejsi literature. Sapkowski, Abercrombie, Martin, Rothfuss. Fantasykazove!

18.06.2019 3 z 5

Shannarův meč Shannarův meč Terry Brooks

Klasicky pojate zapadni fantasy, ktere si ale bere od Pana prstenu tolik, a pritom je ve vsech aspektech horsi, coz z nej cini cteni ponekud problematicke. Cist hure napsanou knihu, s o nekolik radu mene propracovanou mytologii, ktera (minimalne tam, kam jsem se docetl) kopiruje dejovou linii mnohem komplexnejsiho dila, mi zkratka prislo zbytecne. Nechtel jsem knihu odsuzovat a brat ji jako samostatne stojici dilo. Bohuzel, neslo to.

04.04.2019 2 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Poetika a jakasi vnitrni rovnovaha sveta (ve smyslu zla, dobra, moralky, magie..) mi pripominala Tolkiena, styl vypraveni a atmosfera zase kouzelna, staromilska fantasy ve stylu Feista a jeho Midkemie. Moudri carodejove, tisove hole, s laskou vykreslene lokality - hvezdy nad temnym morem, tajuplne dalavy, ostrovni vesnicky, magicka akademie; a predevsim nadherne vystaveny pribeh, sic podany v temer pohadkove havu, hlubsi nezli u vetsiny zastupcu zanru. Citim vuni kuze, vosku, krbu, dreva, more, lektvaru a simrani pavucin. Kouzlo.

22.03.2019 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Zklamani. Po naprosto dokonalem, atmosferickem uvodu, nastava obrovsky sesup co do ctivosti, emoci i nenaplnenych ocekavani. Ac je psychologie postav autorovym trademarkem, tentokrat to King neukociroval. Odbocky jsou rusive, jmen je casto az prilis a do cteni jsem se musel vylozene nutit. Sakra, jak me ten uchvatny uvod mrzi.

02.11.2018 3 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Nejsem ucasten vseobecnemu nadseni. Ano, hlavni hrdina nastesti neni charismaticky byvaly prislusnik Delta Force (pro zmenu je divny genius, ehm) a pribeh nema takovy ten klasicky detektivni ramec; presto - nejak jsem se nedokazal do knihy zacist. Mozna me nenaladil autoruv sloh, mozna nemusim detektivky a mozna jsem se nedokazal ponorit do atmosfery, respektive se do me prostredi ne a ne otisknout. Ta bioinformaticka "Kriminalka Miami" byla zabavna, dalsi genialni hrdina, ktery to opet tak trochu neumi s lidmi, me ale prilis neoslnil. Mozna to byla jen dobra kniha ctena ve spatny cas..

23.10.2018 3 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Po Hyperionu jsem od Simmonse cekal neco dumyslnejsiho. V knize se perou dve naprosto odlisna, spolu neladici pojeti - vedecko/tajemna konverzacka se zajimavou exkurzi do historie Rumunska a lacina akcnarna ala nejaky low budget snimek americko-nemecke koprodukce. Proc Simmons investoval tolik casu k priprave velmi propracovanych realii, aby vse nakonec promenil v neprilis zabavnou nahanenou v autech, clunech a helikopterach, nedokazu pochopit. Skoda, uvodnich 100 stran jsem se zajmem zhltl.

20.10.2018 3 z 5

Dračí cesta Dračí cesta Daniel Abraham

Cekal jsem klasicke epicke fantasy, a dostal jsem prekvapive vyspely pribeh zamereny na charaktery, politicke hastereni, vyvoj osobnosti postav a clovecinu ve vsi jeji aroganci, xenofobii, pomstychtivosti, malosti i krase. Osudy (anti)hrdinu jsem cetl opravdu s chuti a doufam, ze v dalsich dilech - pro ktere se chystam - Abraham z cesty nevyboci. Necernobile postavy a jejich naplnujici rust/pad bavi primo navykove. Fantasy konverzacka jako remen.

02.09.2018 5 z 5

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Hory, led, boure, ozivla mrtvola - velmi impozantni kulisy smutneho pribehu v duchu romantismu. To, zda se kniha zalibi ci ne, budu hodne zaviset na tom, kterak se ctenar popere prave s prvky romantismu - zejmena s jistou necivilni procitenosti a osudovosti pronaseneho. Jinak je ale kniha prekvapive ctiva i dnes a atmosferou dokaze zapusobit i 200 let od sveho vzniku

21.08.2018 3 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Ach! Dlouho jsem Kmotra odkladal a to by rozumny muz v mem postaveni nemel. Tahle kniha je dokonala. Prekvapive vypravna, rozmachla, barvita, naprosto nasakla New Yorkem, jeho doky, obchudky, sluncem zalitym, dekadentnim Hollywoodem, citrusem vonici vyprahlou Sicilii a tim horko-sladkym cimsi, vybranym jazykem, starosvetskou laskou, vuni doby, nejakym kouzlem opredena busta rodiny Corleone. Mozna nejlepsi kniha jakou jsem cetl. Zakon omery mi vsak kaze o tom pomlcet.

16.08.2018 5 z 5

Císařovy čepele Císařovy čepele Brian Staveley

Mozna neoriginalni (vojensky vycvik, vycvik v klastere, intrikareni na dvore), ale nesmirne poutave a zabavne odvypraveny uvod trilogie. Kde jini nudi, Staveley nuti hltat stranky. U nekterych pasazi jsem doslova nedychal a u jinych si zase v hlave maloval nadherne fantasy obrazy. Vycvik v horach, zkouska ve tme, kraska v rudych satech vchazejici doprostred bitvy - mnamka! Od docteni Abercrombieho jsem si snad takto fantasy neuzival.

08.06.2018 5 z 5