Rituál

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Ve skandinávských lesích začíná opět lovit prastará bytost. A lidí se rozhodně nebojí… Čtyři kamarádi se vydávají na výlet za polární kruh. Na vysoké byli nejlepšími přáteli a teď se sešli, aby společně vyrazili za dobrodružstvím. Už to nejsou mladíci, každý má svůj život a brzy se mezi nimi objeví napětí. Frustrovaná a unavená čtveřice se rozhodne zkrátit si cestu, ale zkratka změní jejich výpravu v noční můru, která je může stát život. Ztracení, hladoví a obklopení po tisíciletí nedotčeným lesem doklopýtají ke staré opuštěné chalupě. Uvnitř objeví hrůzostrašné pozůstatky starodávných zvyků a pohanských obětí. Na místě, jež zažilo temné rituály, naleznou prastaré předměty a neidentifikovatelné kosti. Kromě toho ale narazí i na bestii, která v lese stále přežívá. A nyní se stávají její lovnou zvěří. Zatímco se čtveřice snaží zachránit, zjistí, že smrt mezi prastarými stromy nepřichází tak docela snadno…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430447/ritual-0iB-430447.png 3.3108
Žánr
Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno, Fobos
Orig. název

The Ritual, 2011

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (40)

Kniha Rituál

Přidat komentář
něcosivymysli
20. února

Atmosféra lesů je skvělá, ale druhá polovina knížku trochu zabíjí. Rituál určitě není špatný, ale nadšená nejsem :)

michimuller
09. února

Severský horor ze švédských lesů, který nemá moc skvělé hodnocení, ale ráda bych mu ho malinko vylepšila. Na tuhle knížku jsem dlouho číhala, abych si ji mohla přečíst a potom byla hodně rozpolcená, jak moc sypat hvězdičky. Ale rozhodla jsem se zkouknout po přečtení i film, než napíšu komentář. Takže horor, ano jako z pera krále hororu Stephena Kinga, nebo alespoň, jako by mistr King dýchal autorovi za krk, četl mu přes rameno a našeptával mu další věty do hlavy. Výsledkem mrazení v zádech a úžasná atmosféra pradávných lesů, nervy na pochodu, strach z neznámého a rozklad psychiky hlavních postav. V poslední třetině se to bohužel zlomilo, autor se vydal po linii schizofrenie, přidal postavy a úspěšně vylíčil psychické onemocnění charakteristické narušeným vnímáním reality u party postpubertálních bleckmetalistů. Ale jako by tím zničil původní myšlenku pracně vystavěného survival hororu. Zkrátit cca o 100 stránek a brutálně useknout a byl by RITUÁL fakt děsivá knížka. Dávám plný počet hvězdiček, protože za posledních pár let opravdu horor u kterého se tají dech a čtenář dýchá těžce. Jo a film, no tak ten byl jen slabým odvarem a neměl čím děsit.


myshichka
06. února

Tak toto sa autorovi fakt nepodarilo. Asi ho v polovici písania uniesli mimozemšťania a vymazali mu pamäť, takže zabudol, akúže knihu to vlastne písal... inak si to neviem vysvetliť.

Film som videla vopred a tá ponurá atmosféra švédskych lesov na mňa zapôsobila tak, že som sa pustila do knihy. Nečakala som, že ma po zhliadnutí filmu niečím ešte prekvapí, ale prekvapila. Ale postupne. Začalo to dobre, presne tá bezútešná, upršaná príroda, kempovanie a polievka zo sáčku uvarená v nahnedlej brečke z potoka, smrad mokrých handier a zatuchlých ponožiek z celodenného pochodu... do toho samozrejme nervy hrdinov našponované ako lanko držiace stan, prvé vzájomné konflikty, staré krivdy. Hlavne z tej predstavy prehnilej chatky hlboko v lesoch, odkazujúcej na akési pochybné rituály, ma krásne mrazilo.

Vlastne prvej časti nemám moc čo vytknúť. A myslím, že kniha tam mala skončiť a bolo by to na solídne 4*. Miesto toho sa ale vydala na akúsi delirickú afterparty plnú nekonečného, nezmyselného tlachania. Pre mňa tým vlastne aj skončila, pretože v tom kolotoči totálne nablblých postáv a ich nekonečných kecov sa dalo akurát tak doskákať v zrýchlenom slede k záveru. Ani ten to ale v mojich očiach už moc nevylepšil.

(prečítané v angličtine)

Rolada88
05. února

Film byl lepší ale vlastně i ten film nestal za nic :(

Princezna22
03. února

Při čtení jsem měla strašné mrazení v zádech. V této knize byli pasáže při kterých jsem se tak uvěřitelné bála, že jsem musela vždy knížku na chvíli zavřít.. Bála jsem se snad i zhasnout světlo. Ale pak to přišlo zlom a začalo mi být s některých pasáží silně nevolno. Kniha má co do sebe, jen ji nedoporučuji moc číst večer a nebo po jídle... Ps:ta příšera mě snad bude pronásledovat i ve snech... Za mě 3 a půl hvězdičky..

Princezna22
03. února

Při čtení jsem měla strašné mrazení v zádech. V této knize byli pasáže při kterých jsem se tak uvěřitelné bála, že jsem musela vždy knížku na chvíli zavřít.. Bála jsem se snad i zhasnout světlo. Ale pak to přišlo zlom a začalo mi být s některých pasáží silně nevolno. Kniha má co do sebe, jen ji nedoporučuji moc číst večer a nebo po jídle... Ps:ta příšera mě snad bude pronásledovat i ve snech... Za mě 3 a půl hvězdičky..

richard7959
30. ledna

Severské lesy, člověk vs prastaré zlo a... metal?
Více jak polovina knihy je opravdu atmosférická. Parta kamarádů z Anglie ztracená v hlubokých švédských lesích, kam lidská noha vkročí jen málokdy, tedy alespoň podle autora. Hledání cesty zpět do civilizace se ale stává druhotným problémem, protože v lesích číhá něco děsivého, něco co má hlad.
Autor čtenáři předkládá postavy přesně tak, jak to vidí právě on ze svého nadhledu. Tenhle je sympoš, tenhle blb, tenhle ještě větší blb a tenhle trochu ujde. Nějak se tu vytrácí prostor pro vlastní úsudek čtenáře, ale vesměs to zážitek nijak nekazí. V příběhu zaujmou prvky, které kniha čtenáři slibuje - temné hvozdy, pohanské tématiky, prvky survival hororu a strach z neznámého.
Poslední čtvrtina knihy však příběh pohřbívá nebo možná snad i paroduje. Nechci spoilerovat, ale snad neuškodí, když pouze zmíním, že ta hillbilly metalistická vložka byla na mě až moc ujetá - kdyby tam nebyla, příběhu to neuškodí. Jak už tu někdo v komentářích psal, film na motivy této knihy si se samotným finále poradil mnohem lépe.
75 % knihy dobrých, zbytek prapodivný, úplný závěr jsem si i tak dokázal užít.
Rituál je dílko, které stojí za pozornost, i kdyby člověk měl číst jen tu první půlku a zbytek si raději domyslet. Kdo se chce pobavit absurdností závěru, nikdo ho nedrží zpátky.

Arkagas
29. ledna

Tak tohle mě hodně bavilo. Horor postavený na staré severské mytologii, přibarvený skvělou fantazií Adama Nevilla. Tajuplné lesy, vyčerpání a bezmoc na Vás z knihy doslova dýchnou. Netknutá příroda, ve které žije něco, o čem nikdo neví. Něco, čemu se dříve dávali lidské obětiny, což dokazuje starý hřbitov a kostel, ale i rozpadlé stavení, kam se 4 kamarádi dostanou. Není to Ďábel, ale není to ani Bůh. A konečná třetina, kdy ze 4 kamarádů zůstane jen jeden a dostane se do beznadějné situace mě bavila hodně i přesto, že se zde objevuje zbytečná linka, ve které se motá blackmetal a uctívání jakéhosi Boha. Kniha je originální, naprosto skvěle napsaná, čtivá a ke konci hodně "Kingovská". Oceňuji, že Adam Nevill těžil ze staré severské mytologie, neb nestvůra je hodně inspirovaná bohyní smrti Hel, což se mi líbilo. Ale to pořád není všechno. Rituál je za mě zatím nejlepším hororem za poslední rok, co se mi dostal do rukou. Stahuji teď film, tak uvidíme. 

1

Štítky

zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Adam Nevill
britská, 1969

Kniha Rituál je v

Právě čtených5x
Přečtených132x
Čtenářské výzvě16x
Doporučených3x
Knihotéce157x
Chystám se číst119x
Chci si koupit28x
dalších seznamech2x