Rituál

Rituál https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430447/bmid_ritual-0iB-430447.png 3 273 94

Ve skandinávských lesích začíná opět lovit prastará bytost. A lidí se rozhodně nebojí… Čtyři kamarádi se vydávají na výlet za polární kruh. Na vysoké byli nejlepšími přáteli a teď se sešli, aby společně vyrazili za dobrodružstvím. Už to nejsou mladíci, každý má svůj život a brzy se mezi nimi objeví napětí. Frustrovaná a unavená čtveřice se rozhodne zkrátit si cestu, ale zkratka změní jejich výpravu v noční můru, která je může stát život. Ztracení, hladoví a obklopení po tisíciletí nedotčeným lesem doklopýtají ke staré opuštěné chalupě. Uvnitř objeví hrůzostrašné pozůstatky starodávných zvyků a pohanských obětí. Na místě, jež zažilo temné rituály, naleznou prastaré předměty a neidentifikovatelné kosti. Kromě toho ale narazí i na bestii, která v lese stále přežívá. A nyní se stávají její lovnou zvěří. Zatímco se čtveřice snaží zachránit, zjistí, že smrt mezi prastarými stromy nepřichází tak docela snadno…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

The Ritual , 2011

michaela.22
03.08.2020 3 z 5

Na knihu jsem se moc těšila, ale byla jsem zklamaná. První polovina knihy byla napínavá, skvělý popis jak napínavých situací tak vztahů mezi hlavními hrdiny. Druhá polovina ten děj naprosto potopila, chvílemi mi to přišlo až postavené na hlavu. Myslím že kdyby se kniha nějak ukončila v první polovině, tak by si zachovala tvář a měla by i lepší hodnocení. I přes to jsem ji dočetla do konce, ale spíše jen ze zvyku než ze zvědavosti. Znovu si ji nepřečtu ale věřím, že své čtenáře si najde.

Tuti
02.08.2020 3 z 5

Jak už bylo řečeno, první polovina byla úžasná! Mělo to šťávu, napětí, skvěle vykreslenou atmosféru...
Pak mi ovšem bohužel přišlo, že to sklouzlo k tuctovému "béčkovému" hororu, který se autor rychle snažil ukončit, aby si to čtenář nerozmyslel a knížku přelouskal až do konce :(

Za mě škoda, rozhodně to mělo větší potenciál, hlavně na konci...
Tři hvězdy

foxi_ii
30.07.2020 4 z 5

Něco velmi starého, se vydává na lov..
V knize je hned od začátku vykreslena skvělá atmosféra hororu.
Styl popisu mi dost připomínal film: Záhada Blair Witch. Já sama, i když lesy miluju, mám k nim určitý respekt, a tak mi bylo během čtení opravdu nepříjemně. Navíc mě bavily i části, kde bylo popsáno kus severské historie! Jo Vikingové, runy, obětní rituály, to je moje!
Pak ale přišla poslední třetina knihy, která už pro mě tak dobrá nebyla. Klidně bych to, o čem příběh byl dál, snesla o kus kratší, ale celkově jsem byla dost spokojená!
Před pár dny jsme se na streamu spolu podívali na filmové zpracování a za mě kniha vede‼️

Aya81
29.07.2020 4 z 5

První část knihy mi přišla jako opravdové wow. Napjatá atmosféra, plíživý všudypřítomný strach, tajemné zlo číhající v lese... díky tomu se příběh čte jedním dechem. To vše dobře doplňují emoce, chování a myšlenkové pochody v hlavách hlavních hrdinů. Hra o nervy je skvěle rozehrána a člověk úplně cítí mrazení na kůži. Druhá část knihy ale celkový dojem kazí. Atmosféra je rázem ztracena, zlo dostává jiné obrysy, z původně tajemného psycha je spíš béčkový horor. Myslím, že si autor mohl druhou část odpustit. Stačilo jen malinko pozměnit konec části první (ať už výstupem z lesa nebo otevřeným koncem, kde by hlavní hrdina "zůstal") a příběh se mohl uzavřít. Proto srážím hvězdu.

Anette_De
23.07.2020 2 z 5

Kniha se mi líbila, ale jednu hvězdičku uberu za trochu pomalejší a utahaný začátek. Tahle kniha není horor ve smyslu hodně krve nebo duchařiny, ale spíš na psychiku. Nebo alespoň na mě tak působila. Sledovat jak se ze statného, nebojácného chlapa stává postupem času a okolností hromádka neštěstí na mě působí více znepokojivě něž kdejaká duchařina. Právě díky tomuhle aspektu se pro mě kniha stala velice čtivou a opravdu jsem ji nemohla odložit dokud jsem nedočetla poslední větu.

LukBook
08.07.2020 4 z 5

Za mě dobrý. Samozřejmě se nemusí líbit každému, prostředí lesa je už trochu ohrané, ale autor umí vytvořit hutnou atmosféru a hodně mě potěšila přítomnost black metalistů.

DominaCZ
30.06.2020 1 z 5

Sorry, ale -SPOILER!- severský minotaur z lesíku mi přijde spíš trapný a dětinský, než strašidelný.

Pořád popis lesa, choděj, čuměj, kecaj o ničem, pak se z jednoho snu všichni poch*ijou strachy?...to fakt ne.
Chtěla jsem atmo, jenže jakou atmo chcete v lese žejo, než právěže pořád jen ten nudnej les a uhádaný blbce, kteří si tam řešej svý podělaný životy...hm.
(nechápu proč je to nahlašováno a žádá to označení SPOILER, když to tam já sama píšu!)

Archie
26.06.2020 3 z 5

První polovina (kniha je na ně rozdělena) byla slušná žánrovka - temný severský prales, zatím neznámý antagonista, pohanská pudovost. Druhá polovina to ale úplně zazdila a nakonec i vyjevení samotného nepřítele stálo úplně za prd a nepřidalo mi na tom vůbec nic děsivého. Takový žánrový mainstream. Karikův Strach je například mnohem lepší varianta.

Gustik5
24.06.2020 5 z 5

Rituál je výborný a svízelný horor, který sice pracuje se známými a stokrát použitými ingrediencemi, ale jeho jedinečným kořením, jež jej činí výjimečným, je dokonale zvolené prostředí (které si autor, jak uvádí v předmluvě poctivě nastudoval), psychologie postav a samozřejmě i opravdu strašlivé monstrum, které většinu času ani nevidíme. Jediné, co zamrzí, je maličko béčkové finále, ale díky všemu, co mu předchází to knize nejde než odpustit.

Strašlivý nález mrtvoly, pověšené na stromech, pomalé odhalování tajemných zborcených budov, podivný a prastarý severský kult, nádech rovněž prastarých pohanských zvyků a pozvolně, plíživě se zvětšující strach, přerůstající v až panickou touhu uniknout ze sevření lesa - to jsou výrazné, a skoro až geniálně zpracované prvky, které vám při čtení zalezou pod kůži.

Pokud se také rádi bojíte a chcete si přečíst horor se survival prvky, opepřený trochou poupravené severské mytologie, je toto kniha pro vás. Já ji za sebe s klidným svědomím rozhodně doporučuji.

Veju007
23.06.2020 4 z 5

Rituál byla první knížka, u který jsem se opravdu, a až nepříjemně bála! A za to má knížka plusový body, ať už se příběh v druhé polovině knihy odvíjel jakýmkoliv směrem.
Za 14 dní jedu na tábor, který je v lese bez jakéhokoliv signálu a už normálně se tam večer bojím, no po této knize se tam asi moc dobře nevyspím! Pecka!????

idkmaybejacob
23.06.2020 2 z 5

Do téhle knihy jsem šel se skvělým očekáváním, ale akorát to bylo jedno velký zklamání. Ani jednou jsem se u toho nebál (a že já se bojim všeho), popisné detaily mrtvých těl byly nezajímavý, děj se táhnul a už vůbec jsem se nemohl dokopat to dočíst. Závěr knihy o ničem, popravdě to ho ta příšera mohla zabít rovnou a ušetřilo by mi to čas.

Satalin
22.06.2020 3 z 5

Poutavé, čtivé. Popravdě jsem se ani tolik nebál, ale v knize jsou mé oblíbené žánry. Severské lesy, samota, starobylé kulty, black metal a příšera.

To-z-kanálu
08.06.2020 4 z 5

Čtivá, napínavá kniha o partě kamarádů v lese plném tajemných sil. Přečteno jedním dechem. Lepší než filmová verze.

danielosbourne
05.06.2020 4 z 5

Knihu jsem si poprvé přečetl v originálním znění, a to až poté, co jsem viděl film, který byl natočený podle této knihy. Asi nikoho nepřekvapí, že se mi kniha líbila o něco více než film, ale film byl také skvělý.
Autor je hodně dobrý v navození hutné atmosféry, čemuž napomáhá prostředí skandinávských lesů, do kterých svůj příběh zasadil. Není to nikterak náročné čtení, ale přináší zajímavý příběh, který možná dokáže někoho vyděsit, ale rozhodně dokáže vtáhnout do děje a překvapit.
Mimochodem, ta obálka se fakt povedla :).Knihu jsem si přečetl v originálním znění, a to až poté, co jsem viděl film, který byl natočený podle této knihy. Asi nikoho nepřekvapí, že se mi kniha líbila o něco více než film, ale film byl také skvělý.
Mimochodem, ta obálka se fakt povedla :).