Rituál

Rituál https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430447/bmid_ritual-0iB-430447.png 3 273 94

Ve skandinávských lesích začíná opět lovit prastará bytost. A lidí se rozhodně nebojí… Čtyři kamarádi se vydávají na výlet za polární kruh. Na vysoké byli nejlepšími přáteli a teď se sešli, aby společně vyrazili za dobrodružstvím. Už to nejsou mladíci, každý má svůj život a brzy se mezi nimi objeví napětí. Frustrovaná a unavená čtveřice se rozhodne zkrátit si cestu, ale zkratka změní jejich výpravu v noční můru, která je může stát život. Ztracení, hladoví a obklopení po tisíciletí nedotčeným lesem doklopýtají ke staré opuštěné chalupě. Uvnitř objeví hrůzostrašné pozůstatky starodávných zvyků a pohanských obětí. Na místě, jež zažilo temné rituály, naleznou prastaré předměty a neidentifikovatelné kosti. Kromě toho ale narazí i na bestii, která v lese stále přežívá. A nyní se stávají její lovnou zvěří. Zatímco se čtveřice snaží zachránit, zjistí, že smrt mezi prastarými stromy nepřichází tak docela snadno…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

The Ritual , 2011

Princezna22
03.02.2021 3 z 5

Při čtení jsem měla strašné mrazení v zádech. V této knize byli pasáže při kterých jsem se tak uvěřitelné bála, že jsem musela vždy knížku na chvíli zavřít.. Bála jsem se snad i zhasnout světlo. Ale pak to přišlo zlom a začalo mi být s některých pasáží silně nevolno. Kniha má co do sebe, jen ji nedoporučuji moc číst večer a nebo po jídle... Ps:ta příšera mě snad bude pronásledovat i ve snech... Za mě 3 a půl hvězdičky..

richard7959
30.01.2021 4 z 5

Severské lesy, člověk vs prastaré zlo a... metal?
Více jak polovina knihy je opravdu atmosférická. Parta kamarádů z Anglie ztracená v hlubokých švédských lesích, kam lidská noha vkročí jen málokdy, tedy alespoň podle autora. Hledání cesty zpět do civilizace se ale stává druhotným problémem, protože v lesích číhá něco děsivého, něco co má hlad.
Autor čtenáři předkládá postavy přesně tak, jak to vidí právě on ze svého nadhledu. Tenhle je sympoš, tenhle blb, tenhle ještě větší blb a tenhle trochu ujde. Nějak se tu vytrácí prostor pro vlastní úsudek čtenáře, ale vesměs to zážitek nijak nekazí. V příběhu zaujmou prvky, které kniha čtenáři slibuje - temné hvozdy, pohanské tématiky, prvky survival hororu a strach z neznámého.
Poslední čtvrtina knihy však příběh pohřbívá nebo možná snad i paroduje. Nechci spoilerovat, ale snad neuškodí, když pouze zmíním, že ta hillbilly metalistická vložka byla na mě až moc ujetá - kdyby tam nebyla, příběhu to neuškodí. Jak už tu někdo v komentářích psal, film na motivy této knihy si se samotným finále poradil mnohem lépe.
75 % knihy dobrých, zbytek prapodivný, úplný závěr jsem si i tak dokázal užít.
Rituál je dílko, které stojí za pozornost, i kdyby člověk měl číst jen tu první půlku a zbytek si raději domyslet. Kdo se chce pobavit absurdností závěru, nikdo ho nedrží zpátky.

Arkagas
29.01.2021 4 z 5

Tak tohle mě hodně bavilo. Horor postavený na staré severské mytologii, přibarvený skvělou fantazií Adama Nevilla. Tajuplné lesy, vyčerpání a bezmoc na Vás z knihy doslova dýchnou. Netknutá příroda, ve které žije něco, o čem nikdo neví. Něco, čemu se dříve dávali lidské obětiny, což dokazuje starý hřbitov a kostel, ale i rozpadlé stavení, kam se 4 kamarádi dostanou. Není to Ďábel, ale není to ani Bůh. A konečná třetina, kdy ze 4 kamarádů zůstane jen jeden a dostane se do beznadějné situace mě bavila hodně i přesto, že se zde objevuje zbytečná linka, ve které se motá blackmetal a uctívání jakéhosi Boha. Kniha je originální, naprosto skvěle napsaná, čtivá a ke konci hodně "Kingovská". Oceňuji, že Adam Nevill těžil ze staré severské mytologie, neb nestvůra je hodně inspirovaná bohyní smrti Hel, což se mi líbilo. Ale to pořád není všechno. Rituál je za mě zatím nejlepším hororem za poslední rok, co se mi dostal do rukou. Stahuji teď film, tak uvidíme.

Julinka679
27.01.2021 3 z 5

Nápad na horor ve kterém se 4 přátelé vydávají do skandinávských lesů mne zaujal a jak již bylo v komentářích zmíněno, i mně připomněl hororový film Záhada Blair Witch.
Atmosféra knihy je zpočátku hutná a tíživá, hodně tomu přispívá prostředí propršeného lesa.
Kniha vůbec není špatná, líbil se mi nápad s prastarou bytostí a severskou historií, děj byl "rozehrán" velmi dobře, takže má očekávání tato část knihy potěšila.
Bohužel přišla poslední část knihy se skupinou metalistů a jednou stařenkou. To už pro mě kniha ztratila své kouzlo a asi bych byla raději kdyby tato část v knize nebyla. Hutnou a tíživou "lesní" atmosféru vystřídala parta rádoby "uctívačů", která mi do děje absolutně neseděla.
Po dočtení knihy jsem se podívala na stejnojmenný film, který zvolil jiný konec než kniha, ovšem ani ten mi k příběhu neseděl, tudíž jsem asi radši za knižní zakončení.
Kdyby autor zvolil jiný konec pravděpodobně by udělal lépe.
Kvůli konci a také občasnému "šílenému" chování Lukea, který mi občas lezl na nervy tak hodnotím 3* :-)
Doporučuji nejdříve přečíst knihu a poté se podívat na film.

SadUnicorn
07.01.2021 4 z 5

Tak nevím. Když se nad tím zamyslím zpětně, nevím, co přesně bych měla vytknout a přesto jsem se do čtení musela nutit. Asi to neustálé opakované hrabání se v pocitech ublíženosti a fňukání ve stylu "Moji kamarádi si se mnou už nechtějí hrát." Jinak po hororové stránce se mi kniha líbila, úplně jsem cítila tu zatuchlost prastarého lesa, kde jen prší. Stejně jako tíseň, únavu a bezvýchodnost situace hrdinů. Konec se mi vlastně líbil, protože to bylo nečekané a neobvyklé. Čekala jsem něco ve stylu velikého prastarého kultu, jako tomu bylo ve filmu (který jsem viděla až po přečtení knihy), takže knižní konec mě překvapil originalitou a nečekaností. I rozuzlení mi přišlo dobré. No, dávám 4* za dobrý námět a kvalitně popsané prostředí. Zkrátka nemůžu přijít na to, proč jsem se do čtení musela tak nutit.

Roseblood
05.01.2021 5 z 5

Jako hororový nadšenec se neskutečně raduju, tahle knížka mě opravdu hodně hodně bavila.

Nenudila jsem se ani chvíli a užívala jsem si procházku temnými, děsuplnými lesy, ve kterých číhá kdo ví co..

Kdo má rád horory tak neváhejte a pojďte se nechat zlákat na Divoký hon, protože ne každý les je přátelský a ne každý výlet je pohodový...

Viděla jsem filmovou verzi, není špatná ale škoda škoda, že upravili jisté části, za mě kniha vyhrává na plné čáře.

hodnocení: 5/5*

Lenkys
27.11.2020 5 z 5

Za sebe mohu knihu doporučit. Líbila se mi ta tíživá atmosféra a bezvýchodnost situace. Fantazie mi jela na plné obrátky po celou dobu. Pravdou je, že čím více jsem se blížila ke konci, tím mě děj bavil o něco méně. Rozhodně ale nemůžu říct, že by mě závěr knihy zklamal. Dávám bez ostychu plný počet hvězd.

Lanley
11.11.2020 2 z 5

Uff... Tak takovou ujeťárnu jsem ještě asi nikdy nečetl. Těšil jsem se na skandinávské lesy a přírodu, nadpřirozeno, prvky pohanství a magie....
A dostal jsem knihu, kde se autor vzdal jakékoliv logičnosti v postupu svých "hrdinů" a vysmívá se akorát blackmetalistům.
Věčné popisování aktuální velikosti plic je autorova asi největší vášeň (to se mu opravdu plíce pořád jen ve všech situacích smrkávají, zvětšují, nafukují, praskají, tlačí, bolí a já nevím co všechno ještě?). Jednání postav je naprosto nesmyslné už od začátku.
Jediné co jde snad brát pozitivně, je schopnost autora psát nějaký pomyslný příběh (pokud pomineme všechny nelogičnosti), jelikož se mi knihu podařilo přelouskat až do konce a nezbláznil jsem se z toho. Narozdíl od ostatních, mě táhla dopředu spíše druhá půlka knihy ale jednou opravdu stačilo, ani film mě neláká...

Kristi_čte
26.10.2020 2 z 5

Na tento thriller jsem se poměrně dost těšila, protože miluju severské země a atmosféru mlhavých, tajemných a starobylých lesů. Tohle všechno tato kniha má, ale... Ten zbytek už byl horší.
V knize bylo za mě hodně hluchých míst, kde jsem se opravdu nudila a kdyby v knize nebyly, tak se nic moc nestane. A ten konec? Čekala jsem kde co, ale to co přišlo mě utvrdilo v tom, že tohle se bohužel opravdu moc nepovedlo.
Každopádně mi to nedalo a koukala jsem i na filmové zpracování a musím říct, že je tohle jedna z mála knih, kdy je film lepší.
Nápad dobrý, ale za mě to provedení bohužel nevyšlo.

Adhara
26.10.2020 4 z 5

Zmiešané pocity – ale ako pozerám, úplne opačné, než drvivá väčšina čitateľov predo mnou. Zo začiatku som sa veľmi dlho nevedela začítať. Páčila sa mi téma aj prostredie, ale v tom štýle bolo niečo, kvôli čomu som sa textom len ťažko prehrýzala. Postavy som dlho nevedela odlíšiť, boli nezaujímavé, atmosféra žiadna. Zaujalo ma to až niekde v polovici, kde som konečne nabrala nejaké sympatie k hlavnému hrdinovi, stotožnila som sa s ním a začala som mu držať palce. No jeho nezničiteľnosť mi začala byť podozrivá – schytáva zranenie za zranením, všetko neošetrené, má na sebe niekoľkotýždňovú špinu, ale žiadna infekcia, žiadny zápal... Občas mi tiež prišiel trošku pozadu v myslení, ba priam naivný. Keď som už dávno vedela, že sa na neho chystá nová hrôza, on očakával konečne zlepšenie situácie. Ale stále som mu držala palce. Napokon, jeho opakované zrútenia a pozbierania sa, prerody myslenia a osobnosti, boli za daných okolností presvedčivé aj presvedčivo popísané. Obyvatelia podkrovia mi už pripadali trochu navyše a ani nie desiví... a ten záver? Žiadal sa mi iný, hoci tento aspoň nebol klišé. Takže na rozdiel od hodnotiacich predo mnou bola pre mňa druhá polovica lepšia než prvá.

Israha
13.10.2020 5 z 5

Film jsem viděl ještě před přečtením knihy, takže jsem zvrat od survival horroru k nadpřirozené tematice čekal, naopak jsem byl spíš příjemně překvapen využitím black metalové tematiky, protože k této hudbě mám vztah. A asi i právě proto mi nepřišlo, že by druhá část románu nějak výrazně nepasovala k první. Film je jinde, ten byl čistě o hrůze z neznáma a nepochopitelna, kniha je dost i o tom, jaké děsy se skrývají v nás. Je o boji o přežití, odhalování charakterů tváří v tvář nebezpečí a bezvýznamnosti existence jednotlivce. Jen ta povaha nebezpečí postupem času získává čím dál tím konkrétnější kontury (jestli světské, nebo z jiného světa, to zas tak důležité není). A Nevill tohle prostě napsal tak, že to mrazí, bolí a vyčerpává už jen tím, že to čtete, ani to nemusíte prožívat přímo. Uznávám, že první půlka byla o něco čtivější, a pak se několik desítek stránek čekalo na "vrchol", ale kniha na mě zafungovala i jako celek. Kvalita a velmi intenzivní čtenářský zážitek.

Tabby
08.10.2020 2 z 5

Tak tahle kniha je takový dobrý paradox.
Začátek naprosto skvělý, strašidelný a temný. Parta čtyř dospělých kamarádů si chtějí zkrátit cestu a vezmou to hustým lesem, a jak to tak bývá, tak se ztratí a les je jen tak nechce pustit. A nejsou tam sami.
No a pak v druhé polovině knihy, jsem jen nevěřícně koukala, kam to autor posunul v ději. To bylo hrozný, v tom smyslu, že se to nedalo číst. Děj byl nesmyslný, dialogy o ničem.
Druhá polovina mě hrozně zklamala. :)

ArwenAragorn
04.10.2020 3 z 5

Bylo to vysoké, hubené, na kýtách huňaté. Stálo to vzpřímeně. Mávalo to před sebou kostnatými pažemi dlouhými jako přední nohy mohutného hřebce. Hlava byla obrovská. Zvedala se, jako by větřila nebo naslouchala něčemu ve větru. Čekalo to. Čekalo to na něj.

No, King to teda není! První polovina nebyla špatná, pak nastoupila zdlouhavější část, která mě nebavila , ale později to zase začalo být zajímavé. Jako zfilmované to může být dobré a některé pasáže byly vyloženě zdařilé. Neříkám, že jsem se bála, což je u hororu trochu mínus, ale docela mě to bavilo.
Po váhání mezi dvěma a třemi * dávám vyšší počet.

TheAneta
02.09.2020 2 z 5

Tři hvězdičky dávám za první polovinu knihy, ta byla vážně skvělá. Druhá část byla neskutečným zklamáním.

mona.benny
01.09.2020 4 z 5

Boha jeho,tak slibný začátek, kterému bych dala 100% se takhle zvrtne. První část knihy napínava, že sem ani nedychala a druhá část, slátanina. Opravdu škoda. Možná nejlépe kdyby druhá část ani nevznikla?! ....

HanulkaK.
30.08.2020 3 z 5

No, opravdu děsivé, myslela jsem, že nedočtu.

Seabeast
29.08.2020 2 z 5

Kniha totálně nevyužitého potenciálu! Stejně jako zmínila většina je třeba příběh rozdělit na dvě části. První je více atmosféricky laděná, kdy se parta čtyř přátel brodí temným lesem a začíná se vše zamotávat. Zde se asi většina z vás chytne a bude hltat, co přijde dál. I přesto, že mě popravdě rozjezd tolik nebavil a hádavé konverzace mezi protagonisty docela iritovaly, tak se jedná ještě o tu zajímavější část. Kupodivu a bohužel. V druhé části příběh totálně ztratí na atraktivnosti a přestože mi přišel paradoxně čtivější, tak předchozí budovanou atmosféru totálně zazdí. Jasně, byl jsem docela zvědavý, jak všechno dopadne a chuť dojet do konce byla. Ale v kontextu celé knihy se zkrátka jedná o veliké zklamání. Bez toho, aniž bych chtěl cokoliv vyzrazovat, jsou jednotlivé prvky v příběhu nešťastně namontovány na sebe a nedrží vůbec pohromadě. Na dosti místech mi navíc případal text až nezajímavě omáčkovitý bez hlubšího významu pro příběh. Přestože jsem viděl hodnocení na průměr, musím jít beztak na dvě hvězdy. Rituál mě vůbec nezaujal.

cca
25.08.2020 4 z 5

Tedy hodnotit tuhle knihu je opravdu oříšek. První část má za mě 5*. Od první stránky jsem byla "napnutá jak kšandy" a naprosto mi sedl jak výběr prostředí, tak výběr postav. Atmosféra z toho jen dýchá. Potom se ale dostáváme ke druhé části. Tu bych bohužel hodnotila tak na 2*. Když se nad tím zamyslím, tak ne že by ta druhá část byla až tak špatná, ale potom co čtenář dostane na začátku takovou nálož, od které očekává, že bude pokračovat, popřípadě ještě gradovat, je hodně rychle sražen zpátky na zem. Nejen že mi přišla druhá polovina hůře napsaná, ale také se nese v úplně jiném duchu než začátek, zabývá se jiným tématem, pro mě osobně mnohem méně atraktivním. (Plně souhlasím s předchozím komentářem Epes, kde zmiňuje recenzi z přebalu knihy. V okamžiku odhalení zla příběh opravdu poklesl.)

Epes
07.08.2020 3 z 5

Na zadním přebalu knihy je recenze The Sunday Times: "Horor často ztratí své kouzlo, když je zlu odkryta tvář..." - naneštěstí přesně této chyby se autor dopustil, když zhmotnil lesní příšeru v podobě směšného mutanta mezi kozlem a býkem v nadživotní velikosti (SPOILER). Ten sice páře lidi na potkání, ale převrhnout auto nezvládne.
Myslím, že myšlenka zlého lesa, který svádí lidi na scestí, klade jim odpor, zraňuje je a uzavírá za nimi cestu a postupně je pohlcuje, je sama o sobě nosná. Proto také první polovina knihy mi přišla uvěřitelná a četla se dobře.
V druhé části si může libovat pouze sadista, který si užívá detailních popisů trýznění člověka na samé hranici jeho života. Historka s black metalovou kapelou už ale nepřesvědčí. Druhou část knihy jsem proto dočetl jen z donucení. Právě když dal autor starověkému skandinávskému zlu tvář, zlomil svému příběhu vaz, což se mimochodem stalo i ve stejnojmenném filmu z roku 2017.

Ivan Kučera
06.08.2020 4 z 5

„Myšlenka na lidi, kteří v tomto příšerném lese kdysi žili zcela bez elektřiny, naplnila Luka takovým pocitem bídy, že měl dušičku až někde v botách.“ Vešia to obete do korún stromov a nie je to Predátor. Čo to je? A bojíte sa lesov? Dávam 4*, ale aby bolo jasné, tak „len“ za prvých 200. Druhá polovica sa uberá nečakaným smerom, čo by mi samo osebe nevadilo, ale keď sa prevalilo, kto za tým stál, tak som sa spýtal „čo, to ako vážne?“. Našťastie, toto je typ hororového románu, ktorý obsahuje viac druhov zla, no a kým jedno je trápne, druhé budí rešpekt. Vlastne je tam tých ziel oveľa viac, ale nedá sa o tom hovoriť bez spoilerov a kebyže sa aj dá, tak by som asi nehovoril a radšej by som vám odporúčal, aby ste si to proste prečítali. Minimálne prvé dve stovky strán určite nebudete ľutovať. Adam Nevill je úžasný rozprávač, ktorý vie stvoriť takú ultimátnu atmosféru temného, smrteľne nebezpečného pralesa, že sa mi z toho skoro pretočili očné buľvy. Najprekvapujúcejšie bolo, že hoci šlo o jeden a ten istý prales, Adam neskĺzol k monotónnemu opakovaniu. Oceňujem tiež to, že výborne opísal nielen jednotlivé postavy, ale aj komplikované vzťahy medzi nimi (je to asi najmä pre mužských čitateľov okolo štyridsiatky, ktorí už pochopili, že starí priatelia sa časom zmenia na cudzincov, z nich každý si skrátka žije svoj život a na minulosť už príliš nemyslí, česť výnimkám). Kniha ma napriek pár zakopnutiam fest bavila, prečítal som ju za pár dní, čo naozaj nemôžem povedať o hocijakej knihe nad 450 strán. Filmové spracovanie z produkcie Andyho Serkisa (!) bolo slabšie, ale keďže malo relatívne o dosť iné finále, tak v druhej polovici sa mi páčilo viac, ako druhá polovica románu. Prvá polovica románu sa mi ale zas pre zmenu páčila viac, ako prvá polovica filmu. Tak si vyberte. Odporúčam každopádne knihu, aj film. Ten vlastne dokonca o chlp viac.