Rituál

Rituál https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/430447/bmid_ritual-0iB-430447.png 3 273 94

Ve skandinávských lesích začíná opět lovit prastará bytost. A lidí se rozhodně nebojí… Čtyři kamarádi se vydávají na výlet za polární kruh. Na vysoké byli nejlepšími přáteli a teď se sešli, aby společně vyrazili za dobrodružstvím. Už to nejsou mladíci, každý má svůj život a brzy se mezi nimi objeví napětí. Frustrovaná a unavená čtveřice se rozhodne zkrátit si cestu, ale zkratka změní jejich výpravu v noční můru, která je může stát život. Ztracení, hladoví a obklopení po tisíciletí nedotčeným lesem doklopýtají ke staré opuštěné chalupě. Uvnitř objeví hrůzostrašné pozůstatky starodávných zvyků a pohanských obětí. Na místě, jež zažilo temné rituály, naleznou prastaré předměty a neidentifikovatelné kosti. Kromě toho ale narazí i na bestii, která v lese stále přežívá. A nyní se stávají její lovnou zvěří. Zatímco se čtveřice snaží zachránit, zjistí, že smrt mezi prastarými stromy nepřichází tak docela snadno…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

The Ritual , 2011

Annkag
03.10.2021 3 z 5

Nestává mi nic jiné jenom tuhle knihu označit průměrem.
Ako neříkám že by byla špatná na celej čáře ale tak jak ma začátek vtáhnul a nechtěl pustit,jak jsem knihu po desáté hodině večerní odložila, protože jsem měla stísněné pocity tak ma to při druhé části pustilo.
Pro mě to stratilo nějaké to tajemno,svou dychberoucí hrůzu a už jsem jen očekávala co se z toho všeho vyloupne.
A to jsem od knihy měla vysoké očekávání.Ale nemyslím si že jí musíte hned zavrhovat.Dejte knihe šanci nech se ještě projeví....okamihy hrůzy tam na vás čekají a možná právě vám nedají spát.

Anette99
23.09.2021 5 z 5

Tady mám jiný názor, než většina. Když jsem začala číst, docela jsem se na základě recenzí bála, že se kniha v půlce zvrtne v nějaký šílený béčkový horor. Ale naštěstí se tak nestalo. Kniha mě svojí temnou atmosférou chytila od samého začátku. Frustrace čtyř přátel, dno fyzických sil, nepřízeň počasí, prastarý temný les, ve kterém se dějí děsivé věci, strašidelné prastaré domy a svatyně. Hluboké zoufalství party na mě křičelo pomalu na každé stránce, nedávalo prostor jakékoliv naději na to, dostat se bezpečně z lesa. I druhá část knihy byla super, v rámci žánru (nejsem tedy žádný znalec hororů) poměrně uvěřitelná zápletka. A když zlo poté částečně získalo svoji konkrétní podobu, bylo to najednou ještě šílenější. Hlavnímu hrdinovi jsem fandila, když se snažil utéct, zároveň jsem chápala, když to chtěl vzdát. Budu se muset podívat i na film. :)

Metla
02.09.2021 3 z 5

Knihu jsem popadla na krátké dovolené – stará usedlost v malé vesničce obehnané lesy, atmosféra dokonale svědčila příběhu o čtveřici kamarádů, kteří krutě podcenili čundr ve švédské divočině. Za tři dny četby (ze zdvořilosti k hostitelům sporadické) jsem se dostala do poloviny a chtěla vědět, jak se to zběsilé tápání mezi kmeny a kapkami deště vyvrbí. Bohužel nastal čas k odjezdu a zapůjčení románu nebylo možné. Tak jsem si ho tady na bazaru koupila. Já blbec! Měla jsem nechat pokračování na své vlastní fantazii, poslední třetina knihy byla totiž utrpením. Doslova a do písmene. Autor si až nezdravě libuje v sáhodlouhých popisech lidské mizérie, psychické i fyzické. Stovky stran brodění se v bolesti, krvi (jakož i dalších tělních tekutinách), špíně, frustraci, beznaději, vzteku, sebelítosti a tak dále pořád dokola. Chcípni už, parchante v hlavní roli!
Dějový zvrat vůbec nepotěšil, relativní příčetnost zápletky se vytratila spolu s mou trpělivostí. Finální poselství nepřekvapilo a rozhodně nesmazalo pachuť promarněné příležitosti. Pustíte-li se do „Rituálu“, odložte ho na straně 270, ušetříte si zklamání.
75% za první poločas, maximálně 40% za druhý.
Pokud zatoužíte po kvalitním survival hororu, napínavém od začátku do konce, doporučuji „Ruiny“ Scotta Smithe.

tetanurae
24.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Rituál je dílem Angličana Adama Nevilla a dokonce se dočkal i filmového zpracování z roku 2017.
Nakolik strhující horror se v tomto příběhu skrývá, se pokusím rozebrat.
Koza, býk, či pes???
Luke, Hutch, Phil a Dom- čtveřice kamarádů, kteří se vláčí severským pralesem, aby si zkrátili cestu z nepovedené dovolené.
Vše nasvědčuje, že krom ztráty komfortu a silového výdeje je nemůže nic postihnout, ovšem nikdo z nich netuší, že v tomto nejodlehlejším cípu Evropy se ukrývá celé věky bytost, o jejíž existenci lidská civilizace nic netuší.
Zatrachtilá náhoda, či předurčený osud???!!!
Čemu uvěřit, když se ocitáte v končinách, kam jste původně nechtěli, a ač si to nechcete připustit, neodvratně se blíží den, kdy skončíte jako obětina něčemu, co tu dávno vyhynulé národy uctívaly coby svého boha???
Adam Nevill se pokusil o propojení mysteriózního thrilleru a hororového subžánru slasher. Dlužno konstatovat, že v obou směrech pohořel...
Děj je rozvleklý, nudný a minimálně v první části knihy máte sto chutí tuhle tlustou podložku pod TV stolek zavřít.
Ve druhé části se dočkáváme čehosi, co můžeme označit za napětí nebo spíše očekávání. Pozitivem nepochybně zůstává, že si vás kniha drží a chcete vědět, co bude dál.
Dál však není nic, čím by si napravila reputaci, pročež jste velice rozladění, jelikož celá tahle záležitost čítá 437 stran.
Adam Nevill zkrátka neodhadl zaměření díla, což je škoda, neboť jde o rozhodně talentovaného autora.
Rozhodně mohu alespoň vyzdvihnout překlad Filipa Samce, který dílo zachraňuje před stylistickým faux pas a propůjčuje mu povrchový, leč falešný lesk.
Celkové hodnocení 55% -hluback-

Ronnie68
27.07.2021 4 z 5

Příběh se zprvu rozjížděl docela pozvolna ... ale následně mě kniha zaujala tím tajemnem ... ale to byla první část ... druhá mi spíš připadala krapet jiná, tedy zprvu ... z tajemna se přešlo k partičce, která nejspíše patřila k nějaké sektě (alespoň takhle jsem to z toho pochopila já ...) ... to mi prostě tolik nesedlo, jak ta první část ... ale ke konci to přešlo do dobrého módu začátku, který mě bavil ...

pajka0071
24.06.2021 4 z 5

Já jsem s knihou hodně spokojená, líbila se mi hned od první kapitoly, kdy mě vtáhla do děje a celou první polovinu jsem se od ní nemohla odtrhnout. V té druhé polovině se to začalo trošku táhnout, ale to nemění nic na tom, že jsem hlavnímu hrdinovi přála, ať se co nejdříve dostane do bezpečí před nepřáteli.

Dočítala je poslední stránky a přítel mezitím stahoval film, který je podle knihy natočen. Byla jsme hrozně zvědavá, jak to bude vypadat ve filmové podobě. Tak až na ten konec se film hezky držel předlohy. Takže zklamaná jsme opravdu nebyla a parádně jsem si to užila.

Biba_with_Book
08.06.2021 2 z 5

Nemuzu rict, ze by me to nejak extra oslovilo a to mam pribehy o ztraceni a bloudeni v lesich rada. Miluju na tom tu psychologickou stranku veci. Nicmene me bavi kdyz je to aspon trosku uveritelne a mate pri cteni pocit, ze by se vam to klidne mohlo stat. V tomhle pripade tam bylo az moc nesmyslneho nadprirozena.
Takze pro me nadale zustava jednickou Trhlina od Kariky.

kanitsuj
23.04.2021 3 z 5

(SPOILER) Musím souhlasit s tím, co bylo již řečeno - první polovina knihy je velmi vydařená, řekla bych, že co se tématu týká, asi nejlepší, co jsem zatím četla. Putování po nehostinném lese je líčeno velmi sugestivně, soucítila jsem s postavami, doslova jsem cítila mokré kapky za krkem i hrůzu, kterou prožívali. Příběh se dobře četl, ale přesně v polovině mne trochu znejistělo, o čem bude zbývající část, protože se zdá, že všechno musí být brzy vyřešeno, neboť hrdina knihy je již zcela na pokraji svých sil. Příběh bohužel pokračuje...zprvu ještě dokáže zaujmout, ale pak už je velmi vleklý, neuvěřitelný a bohužel místy i vyloženě odpudivý.

zdendula31
19.04.2021 4 z 5

Film byl totální odpad,kniha se dala číst.

Monni
13.04.2021 2 z 5

Proboha to bylo teda něco O_o :-D první polovina se děsně táhla, ale občas tam byla i napínavá část, ale v zápětí se to zase táhlo. Každopádně první část by se ještě jakž takž dala, ale ta druhá část?? Bože to bylo utrpení :-D hroznej obrat k horšímu a děsně přitazenému za vlasy :-D podle mě se dalo prostředí daleko lépe využít. Film sem zatím ještě neviděla, ale možná se na něj ze zvědavosti jako milovnice hororů bez větších očekávání podívám :-D

renefer
05.04.2021 5 z 5

Líbilo se mi to. Pravda, že druhá část byla o něco slabší, ale i tak stála za to. Popravdě si ale scénáristi poradili s koncem líp, ve filmu to bylo takové hezké rychlé finále, v knize se trochu vleklo.

AlbionFoxyFox
02.04.2021 3 z 5

Za první část knihy bych klidně dala 4, 5 hvězd, líbila se mi ponurá atmosféra, pro mě osobně je nesmírně děsivá představa ztratit se v nekonečném lese, navíc s děsivými pozůstatky staveb a lidí, takže fakt jsem kapitoly hltala. Ale druhá část byla vyloženě brakovitá, zbytečně táhlá a konec byl nijaký, těžko uvěřitelný. Proto dávám průměr.

invocation11
08.03.2021 2 z 5

Tři roky zpátky jsem viděla film, který nebyl špatný, alespoň do poloviny. O knize jsem se dozvěděla někdy v prosinci a stačila ji ještě před další vlnou korony ukořistit v knihovně. Předpokládala jsem totiž, že (jak to tak většinou bývá) bude kniha daleko lepší než film. Jenže... i tady je všechno do půlky fajn (les, tajemno, budování napětí, bloudění i beznaděj, vyhrocené vztahy, gradování jednotlivých charakterů a tichá hrůza obcházející vražedně kolem), ale když se na scéně objevili Blood Frenzy, šlo to všechno do kopru. Podobně jako J. Bates i Nevill zbytečně přidává víc a víc a víc, aby to bylo co nejvíc šokující, ale nakonec se to míjí účinkem. Za mě plus, že ten šílený teror počíná kapitolou 12, težko říct, jestli záměr nebo náhoda. Potenciál velký, ale využitý tak z poloviny. Popravdě mi byla bližší filmová verze... 2,5*

Majuš333
07.03.2021 4 z 5

Naozaj som bola pripravená vychváliť Rituál až do výšin a úplne ignorovať, ako mi liezli Dom a Phil na nervy alebo tých troch magorov, ktorí sa hrali na diablových poddaných... Zimomriavky mi behali po celom tele, bála som sa a užívala si všetky pocity, ktoré kniha prinášala...ale prišla scéna ako z béčkového akčného filmu, kedy je hlavný hrdina vystavený smrteľným zraneniam, nepotrebuje žiadne lekárske ošetrenie, stačí mu len pár hodiniek v posteli... Toto bolo pre mňa cez čiaru a autor si tú bitku fakt mohol odpustiť... Za to hviezdu uberám... Potom som už opäť tŕpla spolu s Lukom a prežívala s ním všetko až do poslednej sekundy...

veronika4001
28.02.2021 5 z 5

Konečně čistý horor bez příkras thrillerů a detektivek. Ne každý tento žánr umí psát, protože ne každý specificky hororově myslí. Dnes se běžně v řeči hororů má na mysli thriller a tyto žánry se zaměňují, protože je spoutává něco společného, a to napětí a poutavost. Kniha Rituál poskytuje standard hororu, pracuje s hororovými prvky, je tam hodně fantazie, napětí, v ději cítím scénografii jako promyšlené a plánovité jednání ze strany autora, ale i hlavních hrdinů s výjimkou Lukeových přátel. Nutno dodat, že jsem se ani na chvíli nenudila, vždy vystrkávala růžky moje pravidelná očekávání běhu událostí a v závěru jsem byla vyčerpaná, nikoliv z důvodu počtu stran v knize, ale obsahu děje, který neztrácel na dramatičnosti a příchodu nových chvil a situací, s nimiž nadcházelo peklo v podobě démonické lesní příšery. Kniha měla velký spád, četla se skvěle a já jsem nasycena a konečně spokojena.

něcosivymysli
20.02.2021 3 z 5

Atmosféra lesů je skvělá, ale druhá polovina knížku trochu zabíjí. Rituál určitě není špatný, ale nadšená nejsem :)

michimuller
09.02.2021 5 z 5

Severský horor ze švédských lesů, který nemá moc skvělé hodnocení, ale ráda bych mu ho malinko vylepšila. Na tuhle knížku jsem dlouho číhala, abych si ji mohla přečíst a potom byla hodně rozpolcená, jak moc sypat hvězdičky. Ale rozhodla jsem se zkouknout po přečtení i film, než napíšu komentář. Takže horor, ano jako z pera krále hororu Stephena Kinga, nebo alespoň, jako by mistr King dýchal autorovi za krk, četl mu přes rameno a našeptával mu další věty do hlavy. Výsledkem mrazení v zádech a úžasná atmosféra pradávných lesů, nervy na pochodu, strach z neznámého a rozklad psychiky hlavních postav. V poslední třetině se to bohužel zlomilo, autor se vydal po linii schizofrenie, přidal postavy a úspěšně vylíčil psychické onemocnění charakteristické narušeným vnímáním reality u party postpubertálních bleckmetalistů. Ale jako by tím zničil původní myšlenku pracně vystavěného survival hororu. Zkrátit cca o 100 stránek a brutálně useknout a byl by RITUÁL fakt děsivá knížka. Dávám plný počet hvězdiček, protože za posledních pár let opravdu horor u kterého se tají dech a čtenář dýchá těžce. Jo a film, no tak ten byl jen slabým odvarem a neměl čím děsit.

myshichka
06.02.2021 2 z 5

Tak toto sa autorovi fakt nepodarilo. Asi ho v polovici písania uniesli mimozemšťania a vymazali mu pamäť, takže zabudol, akúže knihu to vlastne písal... inak si to neviem vysvetliť.

Film som videla vopred a tá ponurá atmosféra švédskych lesov na mňa zapôsobila tak, že som sa pustila do knihy. Nečakala som, že ma po zhliadnutí filmu niečím ešte prekvapí, ale prekvapila. Ale postupne. Začalo to dobre, presne tá bezútešná, upršaná príroda, kempovanie a polievka zo sáčku uvarená v nahnedlej brečke z potoka, smrad mokrých handier a zatuchlých ponožiek z celodenného pochodu... do toho samozrejme nervy hrdinov našponované ako lanko držiace stan, prvé vzájomné konflikty, staré krivdy. Hlavne z tej predstavy prehnilej chatky hlboko v lesoch, odkazujúcej na akési pochybné rituály, ma krásne mrazilo.

Vlastne prvej časti nemám moc čo vytknúť. A myslím, že kniha tam mala skončiť a bolo by to na solídne 4*. Miesto toho sa ale vydala na akúsi delirickú afterparty plnú nekonečného, nezmyselného tlachania. Pre mňa tým vlastne aj skončila, pretože v tom kolotoči totálne nablblých postáv a ich nekonečných kecov sa dalo akurát tak doskákať v zrýchlenom slede k záveru. Ani ten to ale v mojich očiach už moc nevylepšil.

(prečítané v angličtine)

Rolada88
05.02.2021 3 z 5

Film byl lepší ale vlastně i ten film nestal za nic :(

Princezna22
03.02.2021 3 z 5

Při čtení jsem měla strašné mrazení v zádech. V této knize byli pasáže při kterých jsem se tak uvěřitelné bála, že jsem musela vždy knížku na chvíli zavřít.. Bála jsem se snad i zhasnout světlo. Ale pak to přišlo zlom a začalo mi být s některých pasáží silně nevolno. Kniha má co do sebe, jen ji nedoporučuji moc číst večer a nebo po jídle... Ps:ta příšera mě snad bude pronásledovat i ve snech... Za mě 3 a půl hvězdičky..