applause applause komentáře u knih

Překvapilo mě, že vůbec tato kniha o štěstí alias hygge existuje a moc mě zaujala její obálka. Je ale opravdu těžké hodnotit její obsah, protože štěstí je subjektivní pocit a každý ho shledává v něčem jiném. Obecně by se dalo ale říct, že ukazatelem štěstí je vděčnost. Měli bychom si vážit toho, co máme a netruchlit nad tím, co nemůžeme mít. A návod na štěstí? Zastavit se a radovat se z každodeních maličkostí, ať už se jedná o šálek dobré kávy nebo už jen proto, že slunce svítí. Každý si ten svůj návod musí najít sám a přijít na to, co ho dělá opravdu šťastným. I když velké projevy štěstí nezažíváme tak často, měli bychom štěstí nalézt v sobě samých. Překvapilo mě, že vůbec existuje povolání, které se zabývá lidským štěstím. V knize jsou mj. recepty, které přijdou vhod a pro zajímavost také výsledky výzkumu štěstí. Doporučuji.

24.03.2020 3 z 5

Kocour Bob a jeho životní moudrost Kocour Bob a jeho životní moudrost James Bowen

O třetím díle jsem se dozvěděla nějak náhodou a ze začátku jsem k němu byla docela skeptická, jelikož mi s formou připomínalo "Dalajlamovu kočku". Nakonec se mi dílo líbilo ještě víc, jelikož je stručné a výstižné a myšlenky, které jsou v něm obsaženy pohladí po duši. Obvzláště v době, jako je tahle. Doporučuji.

19.03.2020 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nádherná kniha, jejíž většinu jsem probrečela. Příběh byl ještě smutnější, než jsem si myslela a bylo mi Gumpa i ostatních pejsků líto. Měla jsem chuť najít všechny lidi, co mu ublížili a dát jim za vyučenou. Jsem ráda, že kniha dopadla, jak jsem doufala, bohužel to byl pro mě "moment zklamaného očekávání", protože jsem myslela, že kniha bude pokračovat dál a on byl najednou konec. Nicméně od knihy jsem dostala to, co jsem chtěla. Líbílo se mi, že byla napsána "psí řečí", že se hodí i pro děti. Jsem ráda, že ji mám doma, určitě se k ní zase někdy vrátím. Je to úžasný projekt, už jen kdyby to pomohlo pár lidem se probrat, byl by to úspěch. Musím zmínit ještě song od Olgy Lounové "Protože to nevzdám", který je vlastně zhudebněným shrnutím obsahu knihy. Knihu každopádně doporučuji.

07.02.2020 5 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Tahle kniha mě dostala! Ještě dlouho na ni budu myslet. Bála jsem se, že mě nebude bavit a že budu zhnusena z hrůz, které se v Osvětimi děly (což jsem byla jednou). Naopak kniha byla napsána velmi čtivě ani er-forma tomu nevadila. Ještě doteď mě mrazí, že děj je podle skutečné události. Několikrát jsem u toho brečela, hlavně u konce. Je to opravdu silný, smutný, ale i krásný příběh. Doporučuji!

04.02.2020 5 z 5

Lži na pohovce Lži na pohovce Irvin D. Yalom

Už dlouho se zajímám o psychologii, ale je to poprvé, co jsem četla knihu, která o ní pojednává. I když jsem laik, byla pro mě kniha srozumitelná a zajímavá. Líbilo se mi, jak odkrývá téma terapie ať už z pohledu psychoterapeuta s pacientem, ale i zároveň psychoterapeutovy mysli a otázky etiky. Zápletka je poutavá a tím propojuje životní příběhy jednotlivých postav. Doporučuji.

04.01.2020 5 z 5

Společnosti Společnosti Josef König

Skvělá kniha ze života, u které jsem se bavila. Moc se mi líbilo, spojení některých příběhů postavami. U pár momentů jsem měla i husí kůži. Doporučuji.

19.11.2019 5 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

I když jsem viděla jako první film, tak se mi kniha líbila samozřejmě více. Film se v v mnohém nelišil a některé pasáže byly citovány dokonce doslova. Přínosem v knize bylo bližší popsání nemocí, jelikož ve filmu na něj není tolik prostoru, a když nemoc neznáte, některé věci hůře pochopíte. Konec jsem probrečela, také jako u filmu a více se mi tu líbil dodatek "O osm měsíců později" než ve filmu. Doporučuji.

18.11.2019 5 z 5

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

U mě byla největší chyba, že jsem viděla napřed film a pak až četla knihu. Protože mi konec v knize přišel už moc přehnaný a ve filmu se mi líbil více. Jinak je kniha napsána spíše formou pocitů, což já mám ráda, ale chápu, že to každý nemusí. Stejně tak i samotné téma knihy. Monology jsou hrozně procítěné. Prožívala jsem vše s hlavním hrdinou a ze začátku pořád brečela. Po dočtení knihy jsem se tím nějak smířila, jak příběh dopadl. Ale po filmu jsem ještě dlouho brečela, ale pořád nad tím přemyšlela. Nejsmutnější je, když lidé, kteří k sobě patří, nemohou být spolu... Doporučuji.

14.11.2019 4 z 5

Věř, běž a dokážeš Věř, běž a dokážeš Ladislav Raego Pham

Raega sleduju už od počátku jeho kariéry, kdy se poprvé zviditelnil se svým singlem "Jedu facebook". 8 let jsem na to čekala, kdy ho konečně budu moct vidět. Byla jsem na dvou přednaškách a jednom koncertě a byla to neuvěřitelná show. Je to hrozně pokorný a milý člověk, který si na nic nehraje. Ptal se mě,  jaký je můj sen a já jsem řekla, že chci napsat knihu. Když jsme se poprvé loučili, ještě na mě volal, ať ji napíšu. Jsem ráda, že on si svůj sen splnil a dále plní a já jsem si o tom mohla přečíst a doufám, že on si třeba také přečte o mém. Je mým velkým vzorem a od té doby, co jsem se s ním setkala jsem začala být sebevědomější a věřit tomu, že když si půjdu za tím, co chci, tak to dokážu a ono se to splní. Věř, běž a dokážeš není jen heslo, ale životní styl. Lepšího motivátora neznám. Co se týká knihy, tak mě toho moc nepřekvapilo, ale některé věci jsem nevěděla. Líbilo se mi vysvětlení příběhu ke každé jeho písni, takhle jsem se dozvěděla, co za ní opravdu stálo. V knize jsem se našla a hodně si z ní vzala. Raego je, byl a vždy bude mým vzorem, kdy potom co obyčejně neobyčejný kluk spadne na dno a stále si jde za svým snem. Myslím, že se v ní může hodně lidí najít a jeho rady jim mohou pomoci překonat překážky. Tím čím jsem si prošla je už naštěstí dávno za mnou, takže knihu beru jako inspiraci. Jsem ráda, že jsem si ji koupila, protože vím, že když bude potřeba, tak se k ní vrátím. Co se stane, to nikdo neví...Věř, běž a dokážeš!

29.10.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Kniha byla poutavě napsaná. Začnete číst a už nemůžete přestat, tak jsem to aspoň měla já. Zápletka je opravdu solidní a nemůžu říct, že jsem až do konce nevěděla, co se stane, ale tušila. Na knize mi vadila špatně vyložená psychologie postav. Manželka se chovala místy jako malé dítě a manžel stále něco převracel ve svůj prospěch. Proto o hvězdičku méně. Jinak doporučuji, dost mě kniha překvapila.

15.10.2019 3 z 5

Dvůr pro zloděje Dvůr pro zloděje Morgan Rice

Nevím moc, co si o této knize myslet, ale vzhledem k prvnímu dílu byla taková nijaká. Už se tam toho moc nedělo a místy mi to přišlo už přehnané, z toho důvodu nepokračuji ve čtení třetího dílu.

01.09.2019 3 z 5

Trůn pro sestry Trůn pro sestry Morgan Rice

Mně se to líbilo ještě víc než série Školy pro vidoucí. Vzhledem k tomu, že hlavní hrdinky byly dívky, tak jsem se do jejich osudů lépe vžila a přišlo mi to poutavější. Až do konce jsem četla se zatajeným dechem, protože jsem nevěděla, jak to s dívkami dopadne a byla nedočkavá, co přinese druhý díl. Doporučuji.

01.09.2019 5 z 5

Stačí jen chtít Stačí jen chtít Joelle Charbonneau

Tahle kniha mě hodně překvapila. Ze začatku mi trvalo, než jsem se orientovala v jednotlivých jménech a souvislostech, ale nakonec z toho byl propracovaný a poutavý trhák z mnoha nečekanými zvraty. Bohužel v knize bylo pár překlepů, což ani nebyl takový problém, ale občas mi vadila neuvedená přímá řeč u výpovědi jednotlivých hrdinou. Do konce knihy jsem nečekala, jak to dopadne a nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Doporučuji.

01.09.2019 5 z 5

Koule Kandry Koule Kandry Morgan Rice

Jelikož mě zaujal první díl, tak jsem si přečetla i druhý. Ten už byl o něco slabší. Něco mi přišlo trochu přehnané a místy byly překlepy, které ale nekazily kvalitu díla. Konec byl poutavý a už jsem byla netrpělivá, jak bude pokračovat dál, když kniha zničehonic skončila. Bohužel třetí díl zatím není, ale také si ho určitě přečtu. Doporučuji.

12.08.2019 4 z 5

Temný experiment Temný experiment Gwenda Bond

Seriál jsem zatím neviděla, ale překvapilo mě, že je k němu kniha -prequel. Nevěděla jsem, co od ní čekat, ale představovala jsem si to trochu jinak. Šílený vědec, tajemná laboratoř a děvčatko s nadpřirozenými schopnosti, takhle se to dá asi shrnout. Hlavní hrdinové byli sympatičtí, vím, že kdyby byli skuteční, že bychom si nejspíš rozuměli. Přijemná mi byla také atmosféra 70.let, kdy v knize bylo popisovano přistání na měsíci, ale především začalo vznikat úspěšné knižní dílo "Společenstvo prstenů." Také to byla doba hudebních velikanů jako Beatles a Eltona Johna. Konec byl dojemný, měla jsem co děla, abych nebrečela. Doufám, že bude pokračování a chystám se zhlédnout seriál. Doporučuji.

01.08.2019 3 z 5

Kouzelná továrna Kouzelná továrna Morgan Rice

Tahle kniha mě hodně překvapila. Stáhla jsem si ji do letadla a nic jsem od ní neočekávala. Začíná jako dětství každého druhého. Tyranida doma i ve škole. Kdo tohle prožil, snadno se zosobní s Oliverem. Pak to začíná být zajímavé, aspoň pro mě, protože v Oliverovově věku jsem se také zajímala o různé vynálezy. Nakonec Vás děj do sebe vtáhne. Je to fantastická kniha o přátelství, předurčení a oběti. Podobná především tématem Harrymu Potterovi, jelikož zde jde hlavní hrdina také ve věku 11 let do speciální školy. Od 24. kapitoly jsem se bála, že se potenciál knihy rozpadne. Naopak děj ještě vygradoval, ale již to bylo na můj vkus moc přehnané, proto odebírám jednu hvězdu. Jsem zvědavá, jak si Oliver povede dál. Doporučuji.

17.07.2019 4 z 5

Třináct měsíců Třináct měsíců David Mitchell

Tohle je první kniha od mého oblíbeného autora, kterou jsem bohužel nedočetla. Líbila se mi sonda do psychiky třináctiletého chlapce, který kvůli své poruše řeči - zadrhávání to neměl u vrstevníků lehké i to, jak se s tím snažil vyrovnávat. Bohužel pozadí knihy pro mě nebylo jinak zajímavé a četba mě nudila. I tak doporučuji, každému se přece líbí něco jiného.

11.07.2019 3 z 5

Střípky z ložnic Střípky z ložnic Simona Monyová (p)

Bylo opravdu zvláštní tuhle knihu číst, jelikož to není mé opravdu oblíbené téma. Ze začatku mi přišla vtipná a později spíše smutná. Řekla bych, že je to taková satyra na manželství a docela mě to od něj po přečtení knihy odradilo. Zajímavé bylo čist knihu ze dvou různých stran. Ze strany manžela a manželky, jak má každý jiný pohled na věc. Doporučuji.

11.07.2019 3 z 5

Píseň beze slov Píseň beze slov Pavel Mondschein

Moc hezká kniha, která ukazuje ochotu pomoci druhému, což se v této době moc nevidí a cenu přatelství. Mrzí mě, že má pouze 14 stran, jelikož je poutavá a je škoda, že její hlavní myšlenka není více rozpracována. Doporučuji.

11.07.2019 4 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Nevím nebo moc nemám co bych ke knížce napsala. Bohužel jsem napřed viděla seriál, takže už jsem nějakou představu měla a nemohla si vytvořit svou dle knihy. Líbil se mi hlavně více seriál, protože byl populárněji koncipiován. Nicméně knihu doporučuji.

11.07.2019 4 z 5